Parker 25 Fountain Pen Review / Parker 25 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Bir dolmakalem blogunda bu kadar çok baba kelimesi geçmesi normal mi bilmiyorum. Evet bu da babamın aldığı kalemlerden bir tanesi. 1975 yılında Parker'ın pahalı dolmakalemlerine erişemeyen 18-30 yaş grubunu hedefleyerek ürettiği bu dolmakalem, ilk çıktığı dönemde 15 dolar seviyesinden satılmış ancak 1994 yılında üretimden kaldırılmış. Buraya bir Wilhelm çığlığı ekleyebilirsiniz. Kalem oldukça basit yapıda, metal ve elde gerçekten oldukça sağlam bir his uyandırıyor. Gövdenin en üstü basamaklı şekilde yapılmış. Ancak kapak takıldığında o basamak tamamen kapanıyor. Kalemin kapaklı hali 17 gram olduğu için kapaklı hali kapaksız gövdesi 18 gram olan Monteverde Prima'dan bile hafif. 


Kalemin klipsi geniş ve düz, gömlekle denemesem de, defter/kitap kapaklarına oldukça sağlam bir şekilde takılıyor ve üzerinde Parker'ın amblemi minik plastik bir parça ile kondurulmuş. 


Kalemin tutma kısmı lacivert plastikten yapılmış. Konforlu bir tutuş sağlıyor.  Ben özellikle kalemlerde tutma kısmının uçla birleştiği yerdeki bağlantı noktasından, çıkıntıdan, girintiden vs. rahatsızlık duyarım. Ancak bu kalemde öyle bir sıkıntı yaşamadım. Uç şekli "yüzük" denilen yapıda. Bu uç şeklini Lamy Lady'den de hatırlayabilirsiniz belki. Kapak üzerinde yine mavi plastikten "top jewel" denilen, pahalı kalemlerde doğal taşlarla yapılan bir süs mevcut. 

Genel olarak bakarsak, bu kalem bana geldiğinde oldukça kötü durumdaydı. İçerisinde yılların mürekkebi vardı. İyice yıkanıp paklandıktan sonra gayet güzel yazmaya başladı ve performansı ile beni şaşırttı. Mürekkep akışında hiç bir sıkıntı yok, atlamadan, yormadan, takılmadan yumuşacık bir yazım kalitesi sunuyor. Öyle ki, fine uçlu bu kalemden sonra, ince uçlara meyleder hale geldim bile diyebilirim. Kalemin fiyatını bilmiyorum. Ancak ebay'de bulmak mümkün. Eğer, Parker'ın Parker olduğu günleri yad etmek isterseniz, Parker 25'in iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

Sevgiler,

Zeynep Eskikalem,

CONTINUE to READ in ENGLISH


I don't know if it is normal or not to refer "father" in a blog related to fountain pens. Yes, this is another pen that my father bought. This was first launched in 1975 targeting a group 18-30 who cannot afford expensive pens of Parker. However, sold only for 15 USD, this pen was discontinued on 1994. You can insert a Wilhelm scream here

Pen is quite simple with all its metal body and cap it feels sturdy in the hand. Upper part of the body made slimmer than the rest of the body. However when the cap posted, this difference conceals. Since Parker 25 weights only 17 gr with cap it is lighter than Monteverde Prima which weights 18 gram without its cap. 

Grip section of the pen is made of navy colored plastic. It provides a comfortable grip. Normally the dents or bulge at the place where grip section and nib convenes makes me uncomfortable. I didn't feel such a disturbance with this pen. 

Parker 25 has a ring type nib. You can remember this nib type from Lamy Lady. It has a blue plastic top jewel on the top of the cap where it is genearlly made of natural stones in expensive pens. 

Overall, this pen was in really bad condition when it came to my hand. God knows how many years passed with the dried ink in it. However, after a good flush it performed very well that even surprised me. There is no problem at the ink flow, no skipping, no scratchiness. It provides a nice writing quality. In fact, I showed a tendency to finer nibs after that F nib Parker 25. I don't know the price of this pen. However, it is listed on e-bay. If you want to take a trip down to memory lane where Parker was a symbol of quality, Parker 25 is a good option to cherish. 

Cheers,

Zeynep Oldpen

13 yorum:

 1. This Parker has an interesting look! I have a Parker 45 and I have it since I was 11. Even after years of abuse, it still performs like new (yes, I have cleaned it diligently now).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I like Parker 45's. I have one as well. However Parker 21's are not very solid and sturdy like 25 or 45.

   Sil
  2. I think all the Parkers that I have used are 45's. Other models of Parkers are popular in the pen shows or even flea markets.

   Sil
 2. bu kalemi hatırlıyorum da, nereden hatırlıyorum, birinde mi gördüm, bende mi vardı, kaybettiğim kalemlerden miydi, yoksa sadece pederde mi gördüm, bilmiyorum da, 90lı yıların ilk yarısında o kadar çok parker ile içli dışlı oldum ki, bu da vardı sanırım, hatta lacivert idi veya plastik aksamları lacivertti. çünkü arka tarafın o incelmiş yapısını unutmak namümkün. hatta enkaz arşivimi kurcalarsam, parçalarına bile ulaşabilirim. sorunum, isimlerini bilmemem. tamam parker, ama modeli nedir. sağolsunlar hemen hemen tüm kalemler için ilgili siteler var, illa ki buluyorsun.

  hımm, 2000 sonrasında vector harici parker almadığımı fark ettim.

  o 90lı yılların ilk yarısı çok dolma kalemin mürekkebine girdim. çok leşim var geride. çoğu da parker ve scrikss. onlardan olabilir.

  ve gerçekten de parker ın parker olduğu günler, diye bir şey var. en azından bir duofold herkeste olmalı. mesela bende yok. ühü.

  özellikle, sherlock dizisinde, sherlock abim yazıya bakıp, parker duofold ile yazılmış, diyordu. karakteri olan kalemlerden.

  bu arada ben de 180 flighter chrome için yazı hazırladım. laboratuvardayken hep unutuyorum, hatta iki gündür de rahatsız olduğumdan gitmiyorum, ağırlık ve boyut ölçümünü alacam sadece. yalnız orijinal fıştfıştlı pompasının - adı her neyse- plastik kısmı delik olduğundan kartuşla kullanıyorum. güzel olay, 1980 sonu üretilmiş, 1960 civarında ilk hallleri ortaya çıkıp 1977 yılında piyasaya sürülen bir kalemde günümüz standartlarını kullanabilmek. daha doğrusu, standartların korunması. ikide bir bayonet değiştiren canon dolma kalem dünyasında olsaydı, çok küfür yerdi.

  neticede, f ve xf ucun bir arada olduğu bu kalemden sonra, f ucun kıymetini daha bir anlarsınız gibi geliyor.

  çünkü f kalemler, mürekkebin de karakterini değiştiriyor.

  ince, kullanımı rahatsız, parmağı acıtan, uzun yazmaya müsait olmayan, yine de asla insanın yanından ayırası gelmeyen bir kalemdir 180.

  coming soon...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben Parker ile Scrikss'i biraz birbirine benzetiyorum. İkisi de eskiden çok güzel kalemler yaparken, bugün harc-ı alem'e dönmüşler. Duofold güzel kalem. Bende yok. Henüz o kadar büyümedim :)

   2000 sonrası alınabilecek iki Parker var. Birisi ucuz ve dayanıklı Vektör, diğeri ise güzel Sonnet. Gerçi benim Sonnet'imde bir sıkıntı vardı. Parker'e gönderdim. Çözmeden olduğu gibi geri yolladılar. Bilemiyorum. Arayacağım yakın zamanda...

   180 yazısını heyecanla bekliyorum.

   F ucun mürekkebin yapısını değiştiren halini sevmiyorum ama çantamda taşıdığım minik defterlere yazarken seviyorum ince uçlu kalemleri. Yazımın karakteri bile değişiyor o halde.

   Bir gün İstanbul'a gelirseniz, 180'le bekliyorum. Bir tur bineriz artık :)

   Sil
  2. f, hatta xf kullanırken, pek fazla shading olmuyor, mürekkep en açık halini alıyor. mesela parker quink siyah kartuşlarda hafif yeşilimsi bir ton oluşuyor. kahverengi mürekkep sarımsı bir hal alıyor. artık bir referans olan benim için, c d ache storm ise pembemsi bir hal alıyor.

   hele kalemin ıslak kuru davasındaki kuruluk olayı varsa, anlamanın en güzel yolu hızlı çizgilerdeki mürekkebe bakmaktır, iyice açıklaşabiliyor, hatta yazmadan geçiyor.

   mesela bu 180 in xf ucu biraz değişik. nasıl desem, f tarafı normal f, tamam, ama xf tarafını kullanınca sanki xf kesik uç gibi bir karakteri var. enine çok çok daha ince çekiyor çizgiyi. xxf desem yeridir.

   enteresan sonuçlar alıyorsunuz yazarken. bendeki mi böyle, başka var mı bilmiyorum. araştırdım, bir bilgi bulamadım bu hususta.

   ayrıca geçen ekimde kalemin bendeki - daha doğrusu önce pederdeki, sonra bendeki - zamanı 20 yılı doldurmuş oldu. tasarımı ise zamanın ötesinde oduğundan, gören, nereden alırız, sorusunu soruyor. 15 yıldır üretilmiyor şekerim, dememek için kendimi zor tutsam da, e-bay, diyorum.


   istanbul tarafına benim yolum hemen hiç düşmez. hayatım boyunca iki defa gittim, onlar da günübirlikti.

   Sil
 3. thanks for a great review. you have completely turned me on to this pen! i keep seeking it out on eBay, but it seems to be priced into the ridiculous. =(

  Use it in good health, I say! Enjoy, and Happy New Year to you!

  xoxo,
  kp

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh sorry for keeping this pen in mind :)

   Actually I really like the matte black or white of this pen but yes, prices are crazy!

   Happy new year... I wish you a year that you will enjoy your pens and inks.

   Sil
 4. gunlerdir okuyorum sizi hemde sinav haftasinda :) bayadir arastiriyorum dolma kalem almak icin ilk dolma kalemim olacak. parker im premium almayi dusunuyordum ki parker da sadece vektor ve sonnet alinabilir dediginizi okuyana kadar, ne dersiniz ne tavsiye edersiniz yeni dolmakalem alacak biri icin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Parker bir zamanların en iyi dolmakalem markalarından olsa da, bugün maalesef pazardaki konumu epey gerilerde. ilk kalem için bu sebeple size tavsiyem Pelikan'a yönelmeniz olabilir. M150 veya M200 yeni başlayanlar için oldukça ideal kalemler.

   Sevgiler

   Sil
  2. yeni yazabiliyorum kusura bakmayın aslında 14 ocak olmadan bi tane parker im edindim biraz aceleye geldi ama olsun en azından dolma kalemlere olan ilgimi artırdı. bu arada m200'e bakma şansım oldu güzel bi kalem lakin çok hafif, belki bana öyle gelmiştir ama ağır bi kalemle yazmak daha rahat geliyor ve daha kolay.

   tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. başka kalem tavsiyeleriniz var ise denemek isterim. kendinize iyi bakın..

   Sil
  3. Merhabalar,

   Öncelikle, yeni kaleminiz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.

   Dolmakalem meselesi biraz pantolon örneğine benziyor. Her pantolonun her bedende duruşu birbirinden farklı. Dolmakalemde de aynı husus var. Kimi hafif kalemde rahat edemiyor, kimi de ağır kalemlerde. Bu yüzden dolmakalem alırken, mutlaka denemek, elde tartmak gerektiğine inananlardanım.

   Bir de TWSBI kalemlere bakın, piston mekanizmalı kalemler çok keyiflidir.

   Sevgiler

   Sil
 5. merhaba parker 25 dolma kalem var bende ucu yere düştü ve kırıldı nerden temin edebilirim bilgisi olan varsa çok memnun olurum

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...