Goulet Pen Ink Samples


Bu da günün sürprizi oldu bana. 22 Haziranda Goulet Pens'den vermiş olduğum mürekkep örnekleri gün itibariyle elime ulaştı. Muhteşem değil mi? Goulet Pen'e de ayrıca mürekkepleri sample halinde sattıkları için teşekkür etmek lazım. Yakında blogda bizi bir mürekkep maratonu bekliyor olabilir. Hem de uzun soluklusundan. Fotoğrafın sakil hali için şimdiden affınıza sığınıyorum. Malum ofis ortamında hemen çekip toparlamam gerekti.
 

Sevgiler,And this has became today's surprise for me. My ink sample order of 22 June has been arrived today. Isn't it great? Thanks to Goulet Pens for the great idea of sampling inks.That means, you may expect a ink review marathon and a long one! And I beg your pardon for the eye sore photo, since I am at the office, I should be swift to make the shot and make up the table again.

Sincerely,


The Container Notebook / Melo

Scroll down to read in English

Beşiktaş semti herkes için farklı anlamlar ifade eder. Kimi öğrencilik günlerini hatırlar, kimi şerefli şampiyonluklarını. Benim içinse Beşiktaş demek, Cumartesi kahvaltıları ve kırtasiyler demek. Bu defteri de, Beşiktaş Nezih Kırtasiye'yi talan ederken rafların el altından çıkan bir haftasonu hazinesi olarak bulmuştum. Fotoğraftaki bu defter ve seçmekte zorlandığım diğer güzel tasarımlı kardeşleri en alt rafta birilerinin kendilerini keşfetmesini bekliyorlardı. 

Istanbul Besiktas means different for everyone. Some recall their college days, some their glorious championship. For me Besiktas means Saturday breakfasts and stationery shops. And this notebook was found by me in Besiktas Nezih Stationery Shop while I was rifling through it extend up to the deepest shelves. This notebook on the photograph and the other beautifully designed siblings of it, were lying on the bottom self to be picked by someone to buy them. 


Defter oldukça ince, görüldüğü gibi 40 yapraklı. Aynı zamanda kağıdın gramajının da verilmiş olması hoşuma gitti açıkçası. Çünkü dolmakalem kullanıcıları için bu rakam oldukça önemli. Kağıdın gramaj değeri, bir metrekaresinin kaç gram olduğunu gösterdiği gibi, genelde dolmakaleme uyumluluğunu da az çok anlamaya yardımcı olur. Genelde 80 ve hatta 90 gramın altındaki kağıtlar dolmakalemlerle ve ıslak nitelikli diğer kalemlerle iyi anlaşamazlar ve mürekkebi arkaya geçirirler. Buna İngilizce'de bleeding through deniliyor.  Mesela bu defterin kağıdı 70 gr/m2. Ancak, beni en çok şaşırtan bu defterin Türkiye'de üretilmiş olmasıydı. Çünkü bu kadar güzel tasarımlı ve şık bir defterin Türkiye'de yapılacağı aklıma gelmemişti. Daha sonra www.containernotebook.com adresinden çok sayıda çeşitlerinin olduğunu görmüş oldum. Ancak bu defteri maalesef websitelerinde göremedim.

This notebook is quite slim, 40 sheets as you can see. Actually I liked they noted the weight of the paper at the back, since this is an important indicator for fountain pen users. As weight of the paper indicates the weight of 1 meter square of that paper and it also helps you understand that paper's compatibility with fountain pen. Generally, papers under 80 and even 90 do not get along with fountain pens or wet pens and they bleed through. This notebook's paper is 70 gr/m2. But the first thing I was shocked by this notebook was that it is made in Turkey. Because I didn't think such a good design was made in Turkey. Then I checked from their website www.containernotebook.com that they have quite a lot varieties. Nevertheless, this notebook was not on the web. 


Defteri yukarıda gördüğünüz kalemlerle test ettim. İçlerinde Noodler's Ahab, Staedtler Lumocolor ve Stabilo Pen 68 ıslak yazan kalemler. Diğerleri ise ince uçlu ve çok ıslak olmayan kalemler. 

I tested the notebooks with the pen you see above. Wet writers among them are; Noodler's Ahab, Staedtler Lumocolor and Stabilo Pen 68. The others have fine or extra fine nibs and generally not that wet. Ancak gördüğünüz gibi, çoğu kalemde arkada gölgelenme (show through) yaparken Staedtler Lumocolor'da çok fazla bleeding yaptı. Bu denli show through ile bu defteri neredeyse sadece kurşun kalemle kullanılabilir ya da sayfa atlanılarak yazılabilir diyebilirim. Yani, dış görünüşü çok güzel olmasına rağmen, kullanılabilirlik açısından sınıfta kaldı bu defter.

However, as can see, there is show through with most of the pens and a huge bleeding in Staedtler Lumocolor. With that much show through, this notebook can only be used with pencils or you can skip the pages while using. Long story short, it is beautiful on the outside yet fails on usage. 

Sevgiler, / Sincerely,

Oberthur Tiama Türkiye'de / Oberthur Tiama now in Turkey


 Scroll down to read in English


 
 Daha önce Oberthur markasının Tiama modelini tanıtmıştım hatırlıyor musunuz? Hatırlamayanları şuraya alalım. TIK TIK Kalemkutusu.com diğer Oberthur çeşitleri ile birlikte Tiama'yı da Türkiye'ye getirmiş. Beğenenler siteye bakabilirler.

Sevgiler

Do you remember my post on Oberthur Tiama fountain pen? For those who doesn't remember, plece CLICK. Kalemkutusu.com has brought Tiama among other Oberthur pens. If you liked Tiama you can visit the website.
Sincerely,

Nishmark Sponsorluğunda Tudi Billo Kazanan / Winner of Tudi Billo

Scroll down to read in English

Eveet, bir çekilişin daha sonuna geldik. Katılanlardan şartları yerine getirenler (Maalesef Gökçe'nin yorumu çekiliş yapılıp, fotolar çekildikten sonra geldi. O sebeple onu dahil edemedim. Umarım bir dahaki sefere!) kağıtta yerini aldı. / Here we are at the end of a giveaway again. Names of the participants who followed the rules have been noted down. (Unfortunately Gokce's comment came after I did the drawing. Therefore her name cannot be added. I hope, next time!)


İsimler İznikli çini ustası Adil Can'ın yapmış olduğu balıklı kaseye konuldu. (Balık ve İznik arasında bağlantı kuranlar el kaldırsın) / Names were put into the fish pattern bowl made by ceramic master Adil Can. (Hands up if you get the correlation between fish and Iznik aka. Nicaea)

Ve kazananlar............. / And winners are.................


"cicibicibiri" ve "Emre Çalışkan" 

Yedek talihliler: Çabimo ve Hayat Devam Ediyor. (Eğer cicibicibiri ya da Emre Çalışkan iletişime geçmezse, sırayla sizinle iletişime geçmeye çalışacağım)

Benimle en kısa zamanda iletişime geçer misiniz? / Would you please contact me as soon as possible?

Sevgiler, 

Sincerely,


Ink Reviews / Mürekkep Incelemeleri

Scroll down to read in EnglishBlogda yavaş yavaş mürekkep incelemeleri de yapmak istiyorum. Şimdiye kadar da yapıp yapmamak konusunda tereddüt içerisindeydim. Çünkü standart bir inceleme yaparak, insanları doğru yönlendirmek istedim. Zira, eğer bir mürekkebi 80 gramlık, diğer mürekkebi ise 100 gramlık bir kağıtta denersem, mürekkebin arkaya geçmesi, ya da kırçıllanma yapması gibi konularda insanları yanıltmış olmaktan çekiniyordum. Bu yüzden, mürekkep incelemesini yaparken herkese fikir verebilecek nitelikte malzemeler kullanmaya gayret edeceğim. Ayrıca incelemeyi yaparken de nasıl hareket edeceğimi bu postta anlatarak fikir vermek istiyorum.


Öncelikle, kağıt. Mürekkep denemelerimi, Moleskine 13x21 240 sayfalık Plain Notebook ile yapacağım. Araştırdığım kadarıyla bu kağıt yaklaşık 72 gram. Tabi yanlışlık olmasın bu kağıdın 1 metrekaresinin ağırlığı. Benim Moleskine defterimde yaptığım bu mürekkep denemelerini, elinizdeki diğer defterlerle kıyaslama şansına sahip olabileceksiniz. Peki ya kalem? Aslında önce divit kalemlerden kullanmayı düşündüm. Ancak divit kalemlerde mürekkep akışını kontrol etmek her zaman mümkün değil. Kalemi ilk daldırdığınızda oldukça ıslak nitelik sergilerken, bir kaç kelimenin soununda ucundaki mürekkep azaldıkça kuru nitelik gösteriyor. Bu sebeple, mürekkep akışı düzgün, ne ıslak ne kuru, orta karar bir dolmakalem kullanmak için Medium uçlu bir Lamy seçtim kendime. 

Bunun dışında bir de suya dayanıklılık testi meselesi var. Benim mürekkeplerin suya karşı farklı dayanıklılık seviyeleri olduğunu fark etmem şu şekilde olmuştu. Not tuttuğum defterimi açmış, bir kaç satır yazmıştım. Büyük kedim Patik de banyodan çıkıp masaya atladı ve bir kaç gün önce yazdığım notlarla, az önce yazdığım notların üzerinden ıslak patileri ile geçiverdi. Bir kaç gün önce dolmakalemle yazdığım yazılar Patik'in pati izleriyle dağılırken, başka bir mürekkeple bir kaç saniye önce yazdığım yazılarda herhangi bir dağılma yoktu. Benim açımdan da ıslaklık testi aslında bu minvalde bir hal aldı. Kimi dolmakalem kullanıcıları mürekkep örneklerini suyun altında test ediyorlar ancak ben mürekkebin bu kadar ekstrem durumlara dayanması değil de, ıslak elle çevrilen sayfalarda, ya da üzerinden ıslak patili kedi geçmesi halinde dağılmamasını beklediğim için elimi ıslatarak mürekkebin dağılıp dağılmayacağını deneyeceğim ve sizinle bu şekilde paylaşacağım.

Şimdi gelsin incelemeler :)

Sevgiler,Not: Bu arada, Patik bir British Shorthair ve bu yüzden suyu çok seviyor. Banyodan ıslak patilerle çıkmasının sebebi de suyla oynaması.

Bu arada Tudi Billo için son saatler :)
http://writetomeoften.blogspot.fr/2012/06/tudi-billo-defter-isteyen-who-wants.htmlContinue to read in English

Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 9


Günün kalemi: Pelikan M200 / Pen of the Day: Pelikan M200

Herkesin haftasonu böyle neşeli geçmiştir umarım!

Hope all you have joyful weekend!


Pimp My Moleskine Vol. 2

Scroll down to read in English


Daha önce Moleskine'lerimden birini ojelerimle boyamıştım hatırlarsanız. Hatırlamayanlar ya da yeniden görmek isteyenler, lütfen tık tık. Bu sefer de mürekkep testlerim için almış olduğum Moleskine'imi kenar delgeçleri ile süslemek istedim. Bu delgeçleri mektup kağıtlarının kenarlarını süslemek için de kullanabilirsiniz. Düz, beyaz bir A4 kağıdı bile muhteşem bir mektup kağıdına dönüştürme kapasitesine sahipler. Delgeçler Beşiktaş'taki Nezih'ten, ancak başka kırtasiyelerde de mevcut. Fiyatları 14 lira civarı. 


Sevgiler,As you might remember, I recently painted one of my Moleskine Notebooks. If you don't remember or want to see again, please click. This time, I wanted to pimp my ink review Moleskine with edge perforators. You can use these perforators to decorate your letters. It has the capacity to turn a plain, white A4 paper to a fancy one. Perforators are from Nezih Stationery Shop in Besiktas but you may easily find them in other stationery stores. They are about 14 Turkish Liras. (approximately 7 EUR)

Sincerely,
Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 8


Herkese iyi haftasonları / Good weekend everyone

Tudi Billo Defter Isteyen? / Who Wants Tudi Billo Notebook

Scroll down to read in English


Bu blogu yazarken yola, kendi kişisel arşivimi tutmak, bildiklerimi, kendi ustamdan öğrendiklerimi insanlarla paylaşmak amacıyla çıkmıştım. Bu kadar kısa sürede, 100 izleyiciye ulaşmayı açıkçası beklemiyordum. Çünkü fazla okuyan bir ülke olmadığımız gibi, kaleme de kağıda da gerekli değeri vermediğimizi düşünürdüm hep. Kırtasiyeye meraklı, dolmakalem kullanmaya hevesli en azından 100 insan olduğunu görmek bile beni çok mutlu etti. Ne demişler, mutluluk paylaştıkça artar. Ben de bu mutluluğu sizinle paylaşmak için ufak bir hediye çekilişi yapmak istedim. Sağolsun Nishmark da benim mutluluğuma ortak olup, bu çekilişe sponsor oldu ve sizlere hediye etmem için bana 2 adet el yapımı Tudi Billo defter gönderdi.
Öncelikle defterlerimizi Nishmark'ın ağzından tanıyalım:

"Alman Tudi Billo ® Papers el yapımı Nepal kağıtları üzerine uzmanlaşmıştır. 1400 yıl kadar önce Nepal’de kullanılan kağıt materyalleri ile, çağdaş ve kaliteli üretim süreçlerinden geçirilerek, Tudi Billo tasarım ekibinin dizaynları ile hayat bulmaktadır. El yapımı kağıtlar, defterler, keçe ürünleri ile el sanatının değerini bilen ve Nepal’de adil çalışma şartları, kaliteli ve çevreci şartlarla çok özel ürünler üretmektedir."


"El yapımı ve Nepal’de üretilen bu kağıt, Lokta ya da bir diğer adıyla defne bitkisinin kabuğundan yapılmaktadır. Ormanın derinliklerinde ve büyük bitkilerin gölgesinde Himalaya Dağlarında yetişmektedir. Nepal’de pek çok dağ köyünde insanlar ham kağıt üreterek geçimlerini sağlamaktadırlar. Lokta, deniz seviyesinden 6500 ft ile 9500 ft arasındaki yüksekliklerde yetişmektedir. Dibinden 20 cm yükseklikte kesildiğinde 6 yılda eski boyutuna gelebilen yılda 2-3 kez kesilmeye olanak sağlamaktadır. Doğru budama ile ekolojik yapıya zarar vermeden nesillerdir Nepal’in en önemli geçim kaynaklarından biri haline gelmiştir. Nepal’de el yapımı keçe ürünler de lokta kağıdını tamamlayıcı ürünler olarak üretilmektedir."


Köylüler dağlardan yetişmiş lokta bitkilerini toplamakta, kaynatıp, temizledikten sonra ısıtılmış tahta sopalarla ezerek lif haline getirmekteler. Suyla karıştırılarak, ezilerek şekil verilip, bambu kasnaklarda gerilerek, güneşte kurumaya bırakılır. Modern tasarımlar işlenerek kağıda son formu veriliyor. Nepal’in ulusal kağıdı olan Lokta, resmi dokümantasyon ve arşivleme için uygun olup, yıllarca bozulmadan saklanabilmektedir.

Kağıdın yapım aşamalarını gösteren videoya ve Nishmark'la ilgili daha fazla bilgiye Nishblog.com adresinden de ulaşabilirsiniz!


 
Benim yorumlarıma gelince, bir kere defterler oldukça şık. Fabrikasyon değil de, el yapımı olmaları benim gözümde bu defterleri çok ayrı bir noktaya çıkarıyor. Ayrıca bir diğer güzelliği de sayfalar arasında renkli kağıtlar olması. Böylelikle bu defteri birden fazla konu için kullanmak mümkün. Defterin kağıdına gelirsek, bende bulunan Tudi Billo'ya yazdığım ıslak dolmakalemlerde dahi bleed through (arkaya mürekkep geçmesi) yapmadığı gibi show through (yazıyı arkadan gösterme) dahi yapmadı. Zaten oldukça kalın yapıda olduğunu, daha kağıda dokunur dokunmaz hissediyorsunuz. Yani defterler muhteşem, tam kaleminize layık!


Katılım şartlarını yerine getiren şanslı iki okuyucu bu defteri kazanacak. Katılmak için yapmanız gerekenler:

* Blogumun izleyicisi olmanız,
* Nishmark twitter sayfasını takibe almanız https://twitter.com/#!/Nishmarkcom
* Nismark Facebook sayfasını beğenmeniz http://www.facebook.com/Nishmarkcom
* Veee, "Tudi Billo defter sizin olsaydı bu yaz kendisini nereye götürmek isterdiniz?" sorusunun cevabı ile birlikte, twitter ve facebook linklerinizle birlikte  bu posta yorum bırakmanız. Son katıılım 25 Haziran Pazartesi!

Katılacak herkese bol şans diliyorum.

Sevgiler,Continue to read in English

Office Life, Stationery and Nishmark

Scroll down to read in English

File:CubeSpace.jpg
Image: Wikipedia

Dizayner Robert Propst 1967 yılında "Cubicle" ofisleri tasarladığında aklından ne geçiyordu bilmiyorum ama o gün bu gündür ofis çalışanlarının onu çok da iyi anmadığı bir gerçek. Şaka bir yana, iş hayatı kurumsal yapısı, kıyafet kuralları gibi nedenlerle kendimizi ifade etmemize her zaman olanak tanımıyor. Her ne kadar şirketler yavaş yavaş kişinin kendini ifade etmesinin daha sağlıklı olduğunu ve bunun da iş yaşamına pozitif katkısı olduğunu anlasa da, bu alandaki değişiklikler bir anda yapılmıyor. Ama biz de boş durmuyoruz. Saçımızı pembeye boyayamıyorsak, iş yerine Hindistan'dan aldığımız keten salaş elbiseyi giyip gidemiyorsak da (tabi siz bunları yapabilen şanslı azınlıktansanız ne mutlu size!) kendimizi ifade etmenin bir takım incelikli yolları da yok değil. Ve bunun en güzel örneği de, kırtasiye ürünleri. Renk renk kalemler, defterler, muhtelif masa üstü gereçleri ile ofiste geçirdiğimiz zamanı hem daha keyifli, hem de daha verimli yapmak mümkün. 

İşte Nishmark tam burada devreye giriyor ve en cafcaflısından, en sadesine, herkesin kendini ifade etmesini sağlayacak nitelikte, muhteşem kırtasiye ürünleri ile kalbimizi fethediyor. Dev bir kalemtraş şeklindeki kalemliklerden, ucundan azıcık ıssırılmış çikolata şeklindeki notluklarına, Nepal kağıdı ile yapılmış el yapımı defterlere, sevimlisinden ciddisine kalemlere kadar, kırtasiye severleri kendinden geçirecek kadar çok ürünü "kırtasiye aşkına" bize sunuyor. 

Nishmark ürünlerine sahip olmak isterseniz yapmanız gereken şey çok basit, Nishmark.com'a girerek sepetinizi doldurmak ve 100 TL üzeri alışverişlerde kargo ödemeden paketinizi teslim almak. Ama, Nishmark'ın getirmiş olduğu Tudi Billo defterlerde gözünüz kaldıysa bir sonraki postu bekleyin.  

Sevgiler


READ MORE IN ENGLISH

Kaweco Sport Fountain Pen / Kaweco Sport Dolmakalem

Scroll down to read in English


Kaweco ismi Japon markası imajı verse de aslında 1883 yılında üretime başlamış bir Alman dolmakalem firması. Benim Kaweco'yla tanışıklığım (ve hatta bu blogu açmam da) Aniki markasının sahibi Ali Necib Bey sayesinde oldu. Ona yapmış olduğum bir ziyarette Kaweco'nun Art Sport serisini görmem ve kendisinin de bana fotoğrafta görünen mavi renkli Kaweco Chess Sport'u hediye etmesi ile benim Kaweco maceram da başlamış oldu. Firmanın ve çalışanlarının motivasyonu kendi websitelerinde "Dışsal hizmet ancak içsel ateşten doğar" şeklinde ifade ediliyor.

Even though the name calls a Japanese name in mind, Kaweco is a German company started production at 1883. My acquaintance to Kaweco (and also my courage to start this blog) is the lead of Mr. Ali Necib, the owner of Aniki brand. As I saw his special Art Sport edition and his nice gesture of giving this blue Kaweco Chess Sport to me was the beginning of my Kaweco adventure. The company and employees states their motivation with: "The inner fire makes the outward subservient"En üstteki fotoğraftaki kutulara gelince, aslında Liliput ve Sport serisi kalemler, en altta görünen mütevazi ancak şık karton kutularda geliyorlar. AL Sport, Carbon Sport (bende yok maalesef) ve diğer kısa Kaweco kalemler ise parlak siyah plastik veya retro teneke kutuda geliyorlar. Ancak, ben bu kutuları alışveriş yaptığım kırtasiyelerin bana bir inceliği olarak aldığımdan, hangisinin hangi kalemle geldiğini tam olarak bilmiyorum açıkçası. (Bu arada, Liliput'un incelemesini ayrı bir postta yapacağım)

With regard to the boxes in the photograph on the top, actually Liliput and Sport pens are coming with the humble  yet nice card boxes. AL Sport, Carbon Sport (I don't have one) and other short Kaweco pens are coming in glossy black plastic box or retro tin box. Howeever, I am not really sure which one is coming with which unfortunately, since I took those boxes as courtesy of the stationery I bought the pens. (By the way I will make a Liliput review on a different post)

Sol baştan: Kaweco Liliput, Kaweco AL Sport, Kaweco Chess Sport ve Kaweco Sport
From left: Kaweco Liliput, Kaweco  AL Sport, Kaweco Chess Sport ve Kaweco Sport

Kalem kapaklarının üzerinde bulunan bu pirinç (ya da Liliput'ta olduğu gibi baskı) logo, 1929'dan beri neredeyse tüm Kaweco kalemlerinde kullanılmış.

This brass (or embossing as in Liliput) top Kaweco logo on the caps are used since 1929 in almost every Kaweco pen. 


Gördüğünüz üzere Kaweco Sport haricinde tüm Kawecolarım maalesef Medium (M) uca sahipler. Bu da maalesef, dolmakalemin Türkiye'de ilgi görmemesi nedeniyle distribütörlerin standart olandan ayrılmama yoluna gitmelerine sebep oluyor. Oysa yurt dışındaki sitelerde, Kaweco'yu EF-F-M-B-BB ve kesik uçlarla bulmak  ve hatta uçları ayrıca satın almak da mümkün. Bu arada, Kaweco'nun uçlarının üzerinde kendi baskısı olmakla birlikte, uçların tamamı 1939 yılından beri Peter Bock AG tarafından Kaweco'ya özel olarak Almanya'da üretilmekte.

As you can see, all my Kaweco's except Kaweco Sport has Medium (M) nibs. This actually arises from the lack of sufficient interest to fountain pens in Turkey and as a result of this fountain pen distributors choose to stick with the standard nibs and pens. Whereas, it is possible to purchase Kaweco in EF-F-M-B-BB and even with italic nibs. By the way, as there is Kaweco engravings on the nibs, all nibs are produced by Peter Bock AG peculiarly for Kaweco in Germany since 1939. 


Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, Kaweco'nun klipsleri takılıp çıkarılabilir cinsten. Kalemi gömlek cebinde taşıyanlar için hemen belirtelim klipslerin tutuculuğu oldukça yüksek. Bu arada, dikkatli bakanlar hemen fark etmişlerdir ama söylemekte yarar görüyorum; klips, uç ve kapaktaki Kaweco işlemesi birbiri ile uyumlu nitelikte. Yani, ucu ve işlemesi sarı renkte olan kalemlerin klipsleri de sarı renkte oluyor.

As understood from the photos, Kaweco's clips are de-attachable. For the ones carrying the pen in shirt pocket, I can immediately state that, it holds firmly. By the way, those who looks carefully can easily see but I want to indicate that the color of the clips, nib and top engraving is matching. I mean; if the nib of a pen is golden then the clips and top engraving is golden too.

Fotoğrafta görülen kenarı altın renginde zincirli deri kılıf da, 1971'den beri üretiliyor ve iki Sport kalem, klipssiz olmak kaydıyla yanyana tamı tamına sığıyorlar ve kapak yapılarının sekizgen olmasının avantajı ile kıpırdamadan ve birbirlerini çizmeden sabit duruyorlar. Bahsetmeden geçemeyeceğim, bu sekizgen yapı aynı zamanda, kalemin kapağı takılı iken, klipsi olmasa bile yuvarlanmadan masanın üzerinde durabilmesini sağlıyor. Alman mühendisliği işte :)

Leather cover with gold pendant seen in the photo above, has been produced  since 1971 and can hold two Sport pens without their clips very firmly. And due to the octagonal shape of the top covers they stand still without scratching each other. Besides, one other thing to mention, this octagonal shape prevents pens to roll-over from the table even though the clips is not attached. I guess this is the German Engineering :)

Kalemin boyutlarına gelirsek, kalem kapalı haldeyken 10.39 santimetre, kapağı üzerine takılı iken 13.37 santimetre ve kapaksızken de 10.02 santimetre. Yani, ufak elli insanlar için kapaksız kullanım dahi mümkün. Ağırlıklar için de, şu tabloya tık tık!

With regard to dimensions of the pen, it is 10.39 centimeters when cap is closed, 13.37 centimeters when cap posted on and 10.02 when the cap is not posted (with bare body). Therefore, if you have small hands like mine, you could also use it without cap. And for the weights, please click for the table.Şimdi gelelim kalemin yazım performasına. Medium (M) ve Fine (F) ucu karşılaştırabilmeniz için yazı örneğini ekliyorum. M ve F uç arasında dramatik bir fark mevcut değil ama yine de fark anlaşılabilir. Ancak, yazım kalitesi ve zevki açısından her iki kalem de oldukça iyi. Şimdiye kadar da hiçbir Kaweco kalem beni hayal kırıklığına uğratmadı diyebilirim. Bu açıdan bence Kaweco fiyat performans oranı olarak da eşsiz nitelikte. Yalnız, dikkat edilmesi gereken bir husus, Kaweco'nun son bir yılda piyasaya girmesi nedeniyle halen oturmamış olan fiyatları. Örneğin, Kaweco Sport modelini 40 TL ile 60 TL arasında değişen fiyatlara almak mümkün. Ya da AL Sport 140 TL ile 220 TL arasında fiyatlara satılabiliyor. Bu açıdan almadan önce sıkı bir piyasa takibi yapmak önemli.

And now, let's talk about the writing performance. I  put a sample for Medium (M) and Fine (F) nibs so that you could compare the nib sizes. As you could see there is not dramatic difference between M and F yet it is noticeable. However, for their writing quality and pleasure, both pens are very good. I can easily say that I have never disappointed by any of my Kaweco pens. In this respect, Kaweco has an excellent price/performance ratio. However, it should be cleared that (at least for Turkey), since Kaweco is a new player on the market, prices are not stable. For example you can buy Kaweco Sport either for 40 TRY (app 20 EUR) or 60 TRY (app 30 EUR). Or AL Sport can be sold between 140 TRY (app 70 EUR) or 220 (app 110 EUR). Therefore, you should be doing a good market monitoring before buying it.

Sonuç olarak, fotoğraftan da anlaşılacağı üzere ben Kaweco kalemleri seviyorum. Sport serisinin de özellikle dolmakaleme yeni başlayanlar için iyi bir seçim olacağı kanaatindeyim.

Long story short, I do like Kaweco pens and I believe Sport is a good choice for who want to start using fountain pens. 

Sevgiler,

Sincerely, 
Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 7


Günün Defteri: Arwey 
Günün Kalemi: Kaweco Sport Classic Siyah F Uç
Günün Mürekkepleri: Francesco Rubinato, Siklamen, Lila ve Turkuaz

Notebook of the Day: Arwey
Pen of the Day: Kaweco Sport Classic Black F Nib
Inks of the Day: Francesco Rubinato, Cyclamen, Lilac and Turquoise
 

Noodler's Ahab and Standard Piston Fill

Scroll down to read in English


Daha önce Noodler's Standard Piston Fill ile ilgili yazdığım yazıyı hatırlıyorsunuz değil mi? Hatırlamıyorsanız da buyrun buraya alalım sizi tık tık!

Do you remember my post about Noodler's Standard Piston Fill, don't you? No problem if you don't remember, just click here, click click

Ben de istedim ki, bu iki kalemi bir arada görelim ve kıyaslama imkanımız olsun. Bu yüzden birlikte çekilmiş aile fotoğraflarını burada bulabilirsiniz. 

I wanted to display these pens together, so you could compare. Therefore, you can find their family photos together.Görüldüğü gibi, Standard Piston Fill oldukça ince yapıda bir kalemken, Ahab, tombul ve kalın. Ayrıca, uçları arasında da büyük bir fark var. Eğer büyük dolmakalem uçlarından hoşlanmıyorsanız, Ahab'ı unutun. 

As you could see, while Standard Piston Fill is quite a slim pen, Ahab on the other hand is very thick. Besides, there is a huge difference between the nib sizes. If you don't like big nibs, just forget about Ahab. 


Son fotoğraf da, herkesin kıyaslayabilmesi açısından Lamy ile birlikte gelsin. Her ne kadar Lamy Ahab'dan uzun olsa, Ahab'ın daha tombul olduğu, Standard Piston Fill'in ise ne kadar ince yapıda olduğu anlaşılıyordur herhalde. 

Sevgiler,

As the last photo, it comes with Lamy to make everyone able to compare it. Even though Lamy is taller than Ahab, you can see how chubby Ahab and how slim Standard Piston Fill are. 

Sincerely,
Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 6


Günün kalemi: Markasız divit kalem 1.1 italik uç
Günün mürekkebi: Markasız siyah mürekkep
Günün defteri: Evde bulunan eski bir not defteri

Belki de bu fotoğrafın ismi "no name" olmalıydı...

Pen of the Day: No name dip pen 1.1 italic
Ink of the Day: No name black ink
Notebook of the Day: A very old notepad found at home

Maybe this photograph should be named "no name"

Pimp My Moleskine

Scroll down to read in English


İnsan bir kere DIY (do it yourself) aşkına düşmeye görsün, her gün yeni bir şey yapmak istiyor. Ben de şu Moleskine defterimi nasıl özelleştiririm derken, aklıma boyamak geldi. Amma velakin evde akrilik boya olmayışı ile derin hüzünlere gark olmak yerine, ben de bunun için ojelerimi kullanmaya karar verdim ve öncelikle defterimi aldım.


Once you fall into love with DIY project, you want to produce a new one every day. As I was telling myself what to do with my Moleskine notebook, the idea of painting just popped in my mind. Even though there were no acrylic paint at home.  I did not deplored by the fact, and I decided to use my nail polishes instead. First I took my "plain ol' Moleskine"
Sonrasında bantla kapladım, (köşedeki ufak deneme noktası gözünüzden kaçmadı değil mi?)


I masked it with adhesive tape, (you noticed the sample point, didn't you?)
ve boyadım! 


and painted!
Beğendiniz mi?


Yay or nay?

Not: Eğer felaket bir baş ağrısı istemiyorsanız, odayı havalandırmayı unutmayın!

PS: Don't forget to provide enough air ventilation unless you want to get a headache!

New Notebooks / Yeni Defterler

Scroll down to read in English


Yeni defterlerimle tanışın lütfen. Sol baştan, The Container Notebook MELO (pembe çiçekli), Ciak (Kırmızı), Aniki (Fleur de lis) ve Deffter (Kedili). Hepsinin ayrı ayrı hikayeleri var ve muhtelif yazılarda karşınıza çıkacaklar. Sırayla ayrıntılı olarak anlatacağım birer birer. Bu arada, bir fotoğraf daha ekliyorum ne zorluklar içerisinde fotoğraf çektiğimi görmeniz için :)

Sizce hangisi daha güzel?

Sevgiler,

Please meet with my new notebooks. Starting from left; The Container Notebook MELO (pink flowers), Ciak (Red one), Aniki (Fleur de Lis) and Deffter (Cat liking itself).  Everyone of them have their own stories and it will be told in time. I will be posting in details one by one. By the way, I am adding another photo so that you could see under which difficult conditions I am shooting :)

Sizce hangisi daha güzel?

Sincerely,  


Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 5
Pen of the day: Lamy Al-Star Brown F Nib / Lamy Safari Turquoise M Nib
Notebook of the Day: Aniki (Special Edition)


Günün kalemi: Lamy Al-Star Kahverengi F Uç / Lamy Safari Turkuaz M Uç
Günün defteri: Aniki (Özel Üretim)

Lamy Safari Green Apple

Scroll down to read in English


Geçenlerde bir telaş İstiklal Caddesinden Galata'ya yürürken arada derede Mektup Kırtasiye'ye uğramıştım. İyi ki, de uğramışım, çünkü "nereden getirtsem, nasıl getirtsem, kaç lira shipping öderim?" diye kafa yorduğum Lamy Safari Apple Green'i Mektup Kırtasiye'de buluverdim. Kendisi, Lime Green renginden de oldukça farklı olup, bana bu yeşillikler içindeki fotoğraf konusunda da ilham verdi. 

Bu arada diğer Lamy'lerle birlikte görebilmeniz için, toplu fotoğrafı da ekliyorum (yine kırmızı Lamy eksik). Bu da ayrıca, Erguvan Kalem'de postlardan birinin altında bahsettiğim kuyumcu tablasının da bir fotoğrafı olsun. 

Sevgiler
A few days ago, while rushing to Galata, I stopped by Mektup Stationery Shop at Istiklal Street. Thanks God I did, becase I came across Lamy Safari Green Apple which I was thinking on "how to buy, where to buy, how much I am going to pay for shipping?"... Lamy Safari Apple Green is totally different from Lime Green and it inspired me about the photo on the top. 

I also add the Lamy Haul photo so that you can make a comparison among the colors (again red Lamy is missing). And also you can see the jewelry tray I mentioned a while ago on Erguvan Kalem.

Sincerely,  

Oberthur Notebook and DIY Project / Oberthur Defter ve Kendin Yap Projesi


 

TWSBI'ın kalemkutusu.com sayesinde Türkiye'ye geldiğini yazdığım postu hatırlıyorsunuz değil mi? İşte o postun üzerine, kalemkutusu.com yetkilileri benimle temasa geçerek bana bir hediye göndermek istediklerini belirttiler. Sonrasında da gelen paketin içerisinden Oberthur'un bu güzel defteri çıktı. Defterin özelliği ve güzelliği, dışında çıkabilen poliüretan bir kabının olması. Oberthur daha da ayrıntıya girerek, bu kabı, içerisine kartvizitinizi ve diğer evraklarınızı koymanız için fermuarlı yapmış ve ayrıca ufak bir pencere de eklemiş. Ben de etamin kumaşından bu bölüme uygun bir parça keserek defteri kendime göre özelleştirdim. Çok yakın zamanda kullanıma açıp, izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.
 


Ayrıca, buradan kalemkutusu.com yetkililerine, nazik jestleri için tekrar teşekkür ediyorum. 

Sevgiler,

Do you remember my post about TWSBI coming to Turkey via kalemkutusu.com? Upon that post, kalemkutusu.com contacted and told me that they wanted to send a gift as a gesture and this beautiful Oberthur notebook popped up from the box. Best thing about the notebook that it has a removable polyurethane cover outside of it. Besides, Oberthur, going further on fineness, put a zipper and a display window to the cover, so that you could  put your business card or other documents in it. I wanted to personalize it a little bit with adding a cross stitch name chart on it. I am going to start using the notebook soon and I will share my opinion on it as soon as I do. 

I want to thank again to kalemkutusu.com for their nice gesture.

Sincerely, 
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...