Moleskine Roller Ball Fluorescent Refill / Moleskine Roller Fosforlu Yedek

Scroll down to read in English


Moleskine Roller kalemimi hatırlıyor musunuz? Geçenlerde, Moleskine kalemlerin, fosforlu yedeklerine rastlayınca almadan geçemedim. 


Moleskine roller kalemlerin 2 uç çeşidi mevcuttu: 0.5 mm ve 0.7 mm (Benimki 0.7 idi mesela) Şimdi ise, fosforlu 1.2 mm'lik uçlarıyla üç çeşide çıkmış kabul edebiliriz. Benim elimde, Lamy'nin sarı ve turuncu fosforlu kartuşları olduğundan, Moleskine kalemde pembe fosforlu ucu tercih ettim. Bu yedeği, City's Alışveriş Merkezi'nin arkasındaki Karum Kırtasiye'den 8 liraya aldım.


Moleskine kalemler, arkalarındaki vidadan sökülüyor ve otopsi sonucu elimizdeki tablo bu. 


Fotoğraftan anlaşılacağı üzere, yedeklerin boyutları aynı olsa da, uçları birbirinden epeyce farklı. 


Kalemin gayet hoş, pembe bir jel mürekkebi var. Ama bence sıkıntı, yedeğin ucu, gövdeden biraz fazlaca dışarıya taşmış. Ama kapak yine de sorunsuzca kapanabiliyor. Buna rağmen, beyaz fotokopi kağıdının üzerinde çok güzel görünüyor ve eğer siz de çalışırken çok fazla doküman elden geçiriyorsanız, bu kalem ilham perisi olabilir. Ayrıca, saman kağıda basılmış kitaplarla da denedim ve herhangi bir görünme ya da arkaya geçme yapmadı. Eğer kitap okurken cümlelerin altını çizmekten hoşlanıyorsanız, bu kalem aradığınız fosforlu kalem olabilir.

Sevgiler,

Zeynep Fosforlupembe

CONTINUE to READ in ENGLISH

Mercedes Benz Carbon Fiber Fountain Pen / Mercedes Benz Karbon Fiber Dolmakalem

Scroll down to read in English

Aslında bu kalemi geçen seneden beri elimde tutuyorum ama bir türlü yayınlama fırsatım olmadı. Geçen kış, annemle babam Almanya'ya gittiklerinde, ziyaret ettikleri Mercedes fabrikasının hediyelik eşya dükkanından bana bu kalemi getirmişlerdi. 


Kalem karton bir kutunun içinde, köpükten bir yatağa gömülü halde ve lastik bir bantla sabitlenmiş halde geliyor. Karbon fiber gövdeli kalemde, siyah, gümüş ve gri tonları hakim. Aslında Mercedes'in hedef kitlesinin daha çok erkekler olduğu düşünülünce, bu maskülen tasarım gayetle mantıklı bir seçim bence. 


Bu kalem, devasa ucu ile iri kıyım sayılabilecek kalemlerden bir tanesi ama yine de hoş duruyor. Ağırlığı: kapağı ile 34,5 gram, kapaksız ise 14,8 gram. Ben genelde kapağı arkaya takmadan kullandığım için ağırlık benim için gayet iyi. Kalemin uzunluğu ise, kapağı kapalıyken 13.7 cm, kapak arkasına takılı haldeyken 15.9 cm ve kapaksız olarak 11.8 cm. Yani hem kapaklı, hem de kapaksız kullanılabilir. Gövde uzunluğu da makul. 

Mercedes dolmakalemde Iridium Point Germany Broad uç mevcut. Eğer nedir bu Iridium Point Germany diyorsanız, linkteki makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Bu uç oldukça kallavi ancak benim bir broad uçtan beklediğim kadar ıslak bir uç değil. 


Genel anlamda güzel bir kalem. Zaten hediye atın dişine de bakılmaz değil mi :) Ancak fazla maskülen olduğu ve benim henüz kullanmadığım pek çok kalem olduğu için günlük rotasyonuma da dahil olmadı. Yine de, arabaları seven beylerin bu kalemi sevebileceklerini ve hatta günlük rotasyonlarına dahil edebileceklerini düşünüyorum. Ne dersiniz, haksız mıyım?

Sevgiler,

Zeynep Mercedesbenz

CONTINUE to READ in ENGLISH

November 2 Fountain Pen Day / 2 Kasim Dolmakalem Gunu

Scroll down to read in English

Herkese soguk ve karli bir Pragdan merhabalar. Su anda havaalanina dogru yola cikmadan once biraz vakit oldurmeye calisiyorum. Buradan Akkerman murekkeplerime kavusacagim Amsterdama gececegim :) Bu arada, haberi olmayanlar icin ozet geceyim. 2 Kasim resmi olarak Dolmakalem gunu olarak kabul edildi ve tum dunyada pek cok dolmakalem sever ve ureticiler ve ayni zamanda saticilar bu gunu kutluyor olacaklar. Ben de 30 Ekimde yurt sinirlarina girmis olacagim ama bu gunu birlikte kutlamak icin bir takim planlarim mevcut. 

Hatta belki bu gunun serefine bir bulusma organize edebiliriz. Ne dersiniz?

Sevgiler

Not: Bu arada arayan, mesaj atan, iyi dileklerini gonderen herkese tesekkurler. Kardesimin ameliyatini yapacak doktoru bulduk. Bayramdan sonra ameliyat olacak. O haftasonu Ankarada olmayi planliyorum. Bu surecte benimle birlikte olan herkese tesekkur ederim.

CONTINUE to READ in ENGLISH

J. Herbin Vert Empire Ink Review / J. Herbin Vert Empire Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English

Oncelikle herkese iyi bayramlar!

J. Herbin 1670 yılında kurulmuş ve dünyanın en eski mürekkep üreticilerinden bir tanesi. Hatta markanın 14. Louis için ve Sefiller'in yazarı Victor Hugo için özel mürekkepler ürettiği ve bu mürekkeplerin formüllerinin halen şirketin Paris'teki merkezinde saklandığı belirtiliyor. Bende de bir kaç şişe J. Herbin mürekkep var ve maalesef AB düzenlemeleri nedeniyle mürekkeplerin formülasyonları değişmiş. Ben bu mürekkebi, eski bir kırtasiyede bulup aldım. Sanırım Türkiye'ye düzenlemeler değişmeden önce gelmiş :) Bu linkten, bazı mürekkeplerdeki renk farklılıklarını görebilirsiniz. 


             
Diğer yeşillerin arasında J. Herbin Vert Empire (Yeşil İmparator) en soğuk alt tonlu olanı. Ama ben yine de seviyorum. Çünkü zaten yeteri kadar sıcak alt tonlu yeşil mürekkep var piyasada. Bu yüzden kendisinden gayet memnunum. Biliyorum ki, siyah ya da mavi dışındaki mürekkeplere gelince geri adım atan bir grup var. Ama bence yeşil günlük olarak her evrakta kullanılabilecek oldukça ciddi bir renk. 

Yeşil mürekkepler hakkında ne düşünüyorsunuz? Günlük kullanır mısınız?

Sevgiler,

Zeynep Hıdıroğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Look what I have found in Vienna! / Bakin Viyana'da ne buldumLoves from Vienna!

Viyana'dan sevgiler!

Pelikan Edelstein Topaz Ink Review / Pelikan Edelstein Topaz Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English


Çok sayıda mürekkebim var ve bunlar arasında çok az siyah ve mavi mürekkep bulunuyor. Hayatta hiç bir zaman, hiç bir konuda muhafazakar bir insan olmadım: mürekkep renkleri de buna dahil. Genelde, yeşilin farklı tonlarını ve morları seviyorum ve hatta bu renklere doyamıyorum desem yeridir. Bu nedenle, Edelstein serisinin tamamını alalı çok uzun zaman olmasına rağmen, iki mürekkebe hiç elimi sürmemiştim. Bunlardan biri Topaz, diğeri de Onyx. (Sapphire'i kullandım çünkü o daha morumsu bir mavi) Geçenlerde Topaz'ı denemeye karar verdim ve şaşırdım. Çünkü oldukça eğlenceli, canlı ve neşeli bir mavi. Ve, benzer mürekkeplerin swatchlarını yaparken, Pelikan Edelstein Topaz ve Iroshizuku Kon Peki'nin birbirine bu kadar benzemesine şaşırdım. Şu bir gerçek ki, Pilot Iroshizuku mürekkepler çok pahalı ve her yerde de ulaşabilir değil. Bu yüzden pek çok kişi, bu mürekkeplerin dupe'lerini veya alternatiflerini arıyor. Edelstein da çok ucuz bir mürekkep değil ama yine de Iroshizuku Kon Peki'nin bir alternatifi olarak Topaz'ı deneyebilirsiniz. 

Sizin için hangi mavi mürekkep vazgeçilmez?

Sevgiler,

Zeynep Konpeki

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hero 221 Fountain Pen Review / Hero 221 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Noodler's mürekkepleri ve çok ucuz esnek uçlu dolmakalemleriyle ünlü bir Amerikan markası. Noodler's Baystate Blue mürekkep de, dolmakalem camiasının en tartışmalı mürekkeplerinden bir tanesi. Muhteşem canlı bir renge sahip ve suya oldukça dayanıklı ama maalesef dolmakalem gurusu Richard Binder'ın çok güzel ifade ettiği gibi "kimi kalemleri yiyebilecek derecede alkali". Bu nedenle bu mürekkebin çok kıymetli kalemlerle ya da antika kalemlerle kullanılmasını tavsiye etmiyorlar. Ben de, açıkçası bu mürekkepten biraz korktuğum ama rengi nedeniyle de kullanmayı çok istediğim için elimde bolca bulunan Hero 221 kalemlerden biriyle denemek istedim. Kalemi bir hafta boyunca kullandım ve performansından o kadar memnun kaldım ki, bence bir inceleme yazısını hak etti. 


Hero 221 gerçekten çok ucuz bir dolmakalem. Maalesef bu kalemin eski versiyonu olduğundan güncel bir fiyat veremiyorum ama mevcut Hero 221'ler plastik gövdeli ve tanesi 3 dolara satılıyor (Hatta daha ucuza bile bulunabilir diye tahmin ediyorum). Elbette, fiyatı bu kadar ucuz olduğu için, malzeme kalitesi de düşük. Ama 3 dolara ne bekleyebilirsiniz ki? Ayrıca, tamamen kişisel fikrim olarak Varsity gibi,  (Türkçe'de pilot kalem olarak bilinen) iğne uçlu kalemlere benzeyen dolmakalemleri pek sevmiyorum. Hero en azından dolmakaleme benziyor. Ayrıca bence, Hero'nun performansı 3 doların da çok çok üzerinde (Fotoğrafta uç paslanmış gibi duruyor ama aslında öyle değil. Benim yansımam ve üzerindeki bir miktar mürekkep garip bir açıyla birleşince öyle görünmüş)


Hero 221 aero-metric dolum sistemine sahip. Yani bu kalemi doldurmak için yapmanız gereken şey basit: kalemi mürekkep şişesine batırın, fotoğrafta görünen metal kısmı sıkın ve kalemi şişeden çıkarmadan bırakın. Bir süre bekleyin (içinizden 10'a kadar sayın mesela) ve mürekkep metal kısmın içindeki plastik hazneye dolacaktır. Neticede, genel anlamda, ben bu kalemi sevdim. Oldukça hafif, ucu güzel ve benim açımdan 3 dolarlık bir kalemden beklediğim her şeyi karşılıyor. Bazı zor mürekkepleri denemek, uç grind etmek için ve dolmakalemlere yeni başlayanlar için oldukça uygun bir kalem.

Siz, ucuz dolmakalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Çinkalemi


CONTINUE to READ in ENGLISH

Life is life....

Scroll down to read in English

Hayat bazen beklenmedik şekillerde çıkıyor karşımıza...

Bazen, tam da tatlı tatlı esen rüzgara kendini kaptırmışken, gelen şeyin bir fırtına olduğunu fark ediyor insan. Ama sanırım, yaşamak dediğimiz şey böyle bir şey.

Bir kaç gündür blogla uğraşma şansım olmadı ve yorumları da cevaplayamadım. Çünkü bir anda kız kardeşimin kafatasında bir çatlak oluştuğunu ve kafatası sıvısını kaybetmeye başladığını öğrendik. Üzerine bir de iş için Milano'ya gitmem gerekti. Allah'ın (ya da adına ne derseniz deyin) ve sağ olsun dostların yardımıyla şu anda süreci yoluna oturtmuş görünüyoruz. Banu, Celal, Ivan, Mona, Shangching, Özge, Halid, Sara ve Engin... Bazılarınızı hiç görmedim ama bunun bir önemi yok. İyi dilekleriniz ve doktor arayışlarımıza bu denli yardımcı olduğunu için teşekkürler. 

Milano güzeldi. Tabi eğer, kardeşimin rahatsızlığı olmasa, daha çok eğlenebilirdim. Ama yine de birlikte çalıştığım sevgili arkadaşlarım Manos ve Francesca beni rahatlatmak için sürekli çaba sarf ettiler. 

Şu anda her şey iyiye gidiyor. Geriye sadece ameliyatı yapacak doktora karar vermek kaldı ki, ameliyat da bayramdan sonra olacak. O sıralarda ben buralarda olmayacağım ama yokluğumda yeni postlar yayınlanacak. Kablosuz internet bulmak sıkıntı olabileceğinden yorumlar biraz geç yayınlanabilir. Kusura bakmayın.

Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkürler!

Zeynep,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Rohrer & Klingner Alt-Goldgrün Ink Review / Rohrer & Klingner Alt-Goldgrün Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English


Rohrer&Klingner (çoğu yerde R&K olarak geçer) 1892'de Almanya'nın Leipzig kentinde, taş baskı ustası Johann Adolf Rohrer tarafından kurulmuş. Şirket şu anda, geleneksel mürekkeplerden özel boyalara kadar geniş bir yelpazede, ailenin beşinci kuşağı ile hizmet veriyor. R&K Alt-Goldgrün (Eski-Altınyeşili olarak çevrilebilir) firmanın en popüler ve en ilgi çekici mürekkeplerinden biri. Bu yüzden ben de ilk olarak bunu denemek istedim.                
R&K Alt-Goldgrün oldukça yumuşak ve harika gölgeleri olan bir mürekkep. O güzel gölgelenmelerden azami istifade etmek için özellikle esnek uçlu kalemlerde veya en azından italik kalemlerde kullanmanızı şiddetle (şiddet yok, ahimsa) tavsiye ediyorum. Gerçekten pastel sarı alt tonlu çok güzel bir yeşil. Benim pek çok mürekkep arasından kişisel favorilerimden bir tanesi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Zeynep Yeşilmürekkep


CONTINUE to READ in ENGLISH

Nib Sizes / Uç Kalınlıkları

Scroll down to read in EnglishGeçenlerde bir blog postunun altında EF ne demek diye sorulmuştu. O zaman fark ettim ki, günlük olarak kullandığım için herkesin bildiğini düşündüğüm bir şey bazen herkes tarafından bilinmiyor olabilir. Bu gayet doğal. Bu yüzden bu postu yapmak boynumun borcu oldu. 

Ancak, bu ölçülerin firmadan firmaya değişebileceğini göz önünde bulundurun lütfen okurken. Yani bir kalemin Medium ucu, başka marka kalemin Fine ucuna denk gelebilir.

EEF / XXF (Extra-extra fine, çok çok ince): Çok çok ince uçlu olup, böylelikle aşırı ince çizgiler çizebilmemizi sağlayan uç çeşidi. Kimi zaman NP (Needlepoint) yani iğne uçlu olarak da isimlendirildiği de olur. 

EF (Extra-fine, Çok ince): Yaklaşık 0.4 mm civarında yazı kalınlığı sağlayan oldukça ince uç çeşidi. Eğer el yazınız ufaksa EF ya da F uçlar tercih edebilirsiniz. 

F (Fine, İnce): Bu uç çeşidi yaklaşık 0.6 mm'lik bir çizgi kalınlığına sahiptir. Ancak yine de her firmanın F ucunun farklı olabilir elbette. Örneğin Japon firmalarının M uçları, batılı dolmakalem üreticilerinin F uçlarına denk gelir genellikle. 

M (Medium, Orta): Orta çizgi kalınlığı sağlayan kalemlerdir. Özel olarak belirtmediğiniz takdirde, satın alacağınız kalemlerin neredeyse tamamı M uçlu olacaktır. 

B (Broad / Bold, Kalın): Broad uçlar kalın yazarlar. Eğer el yazınız büyükse, mürekkep renginin kağıdın üzerinde daha belirgin olmasını istiyorsanız B uçlu kalemler sizin için uygundur. 

BB (Çok kalın): BB uçlar 1.2 mm civarında bir yazı kalınlığı sağlar ve büyük el yazılarına veya imza için kullanıma uygundurlar. 

BBB / 3B (Çok çok kalın) Oldukça kalın uçlardır. Uç kalınlığı arttıkça mürekkep akışı da artacağından BBB uçların kullanımında kağıdın özellikleri de devreye girer. Arkaya geçme ya da kırçıllanma sorunları yaşanabilir. 

OM ve OB (Oblique Medium / Oblique Broad, Oblik Orta ve Oblik Kalın): Oblik uçlarda, uç tıpkı insan ayağı gibi, sağa ya da sola doğru hafif eğimlidir. Özellikle dolmakalemle yazarken, kalemi bir yöne doğru eğen kişiler için dizayn edilirler. Örneğin sağ elinizle yazı yazarken dolmakalemi saat yönünün tersine doğru çeviriyorsanız ve bu da kalemin uç performansını etkiliyorsa oblik uç tercih etmeniz gerekir. 

RO veya LO (Reverse oblique veya Left Oblique, Ters oblik veya Sol oblik): Ters oblik uçlar sağa doğru eğim gösterirler ve genelde kalemi döndürerek kullanan solaklar için uygundurlar. Çok nadir bulunan bir uç grubudur. 

LH (Left Hand, Solak uç): Solak uçlar adı üzerinde solaklar için dizayn edilmiş uçlar. Ancak bu konuda, kimi solaklar, LH uçlar ile yazmanın normal uçlardan farklı olmadığını iddia ederken, kimileri de bu uçlarla çok daha rahat yazdıklarını söylemekteler. Lamy ve Pelikano'larda bu uçları bulmak mümkün. Ancak LH uçların M uçlar üzerinden yapıldığını unutmayın. 

A: Lamy'nin abc modeli için yapmış olduğu yuvarlak uç. Ölçüsü M ile F arasındadır. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler,
Zeynep Kalınuc


CONTINUE to READ in ENGLISH

Sunday Cleaning / Pazar Temizligi

Scroll down to read in English


Bir sürü dolmakaleme sahip olmak eğlenceli ama ne derler bilirsiniz: "Daha fazla kalem, daha fazla sorumluluk" :) Özellikle de kalemleri muhafaza etmek büyük bir sorundur. Kutularının içinde mi tutmalı, kutularından çıkartmalı mı? Kutuları ayrıca saklamalı mı, yoksa atmalı mı? Kalem tepsilerinde mi saklamalı, yoksa kalemliklere mi koymalı? Karar vermek ve plan yapmak lazım. Ayrıca sizi bilmiyorum ama aradığım kalemi bulamadığımda bende ufaktan bir asabiyet baş gösteriyor. 


Bu kalemlik de babamın hediyesi. Ankara'daki bir kırtasiyeden almış. Maalesef fiyatını bilmiyorum. 55 kaleme kadar alıyor ve bence kalemleri saklamanın düzgün yollarından bir tanesi. Çünkü, fermuarını kapatınca, kalemler sabit ve tozdan arınmış bir şekilde saklanabiliyor. Ben de işte bu Pazar sabahı erkenden kalkıp, dolmakalem rafımı birazcık temizledim ve bazı kalemleri buraya aktardım. Bazı kalemler hala (genellikle kıymetli olanlar) kadife tablada, bazıları kova şeklindeki kalemliklerde ve bazıları da kalem kılıflarında duruyorlar. Diğer kalem saklama yöntemlerimin bir kısmını şu linkten görebilirsiniz.


Bu da, pazar temizliğime, raflara zıplayarak, kalemleri patileyip atmaya çalışarak ve minik pembe burnunu her yere sokarak bana yardım eden sevgili asistanım. Sanırım, bana yardım etmek için bu kadar çalışınca yorgun düştü. 

Herkese iyi pazarlar!

CONTINUE to READ in ENGLISH

Fountain Pen 101 / Dolmakaleme Giris Vol. 1

Scroll down to read in English


Bence dolmakalem camiasının en önemli dersi, yaşayarak öğrenilen mürekkep dersleri. Mürekkebi kaleme çekmekten tutun da, mürekkep lekesine, bozuk mürekkebin zararlarına kadar ilerleyen bir ders. O zaman bugünün dersi, elimizdeki mürekkep haznesi dolu dolmakalemleri sallamamak olsun.

Konu mankeni; bir iş arkadaşım.
Günün kalemi: TWSBI Diamond 540 Smoke Medium
Günün mürekkebi Montblanc Meisterstück Diamond Blue

Salla salla salla salla elmaları salla ama dolmakalemini asla!

Herkese iyi haftasonları!
 
CONTINUE to READ in ENGLISH

Kaweco Liliput Fountain Pen Review / Kaweco Liliput Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English

Tahminimce, herkes Güliver'in Seyahatlerini biliyordur. Nedense, hepimniz genellikle küçük insanların ülkesi olan Lilliput'un adını hatırlarız da, devlerin ülkesi olan Brobdingnag'ın adını unuturuz. Kaweco Liliput da, bizim dünyamızdaki minik insanlar için yapıldığından olsa gerek Güliver'in Seyahatlerindeki Lilliput diyarından adını almış. 


Görüldüğü üzere, Liliput, tepesindeki Kaweco ve kapaktaki "Kaweco Liliput Germany" yazısı dışında oldukça ufak ve sade bir kalem. 


İlk Liliput, Kaweco tarafından 1910 yılında ebonitten üretilmişse de, günümüzde çelik uçla ve aluminyumdan üretiliyorlar. 


Kapakları kapalı haldeyken, Kaweco Liliput akranları arasındaki en ufağı. Sol tarafta daha önce hakkında bir yazı yazmış olduğum Campo Marzio Minny Dolmakalemi, sağında ise bir adet Laban Mini'yi görebilirsiniz. 


Ancak, kapaklar arkaya takıldığında, Liliput en ufak olma vasfını kaybediyor. Rakamlarla konuşmak gerekirse:

Uzunluk:
Kapak kapalıyken: 9,68 cm
Kapak arkasına takılıyken: 12,46 cm
Kapaksız: 8,73 cm

Ağırlık:
Kapaklı: 9,1 gr
Kapaksız: 6,3 gr


Bu mutlu aile tablosuna, tam boyutları daha iyi kavrayabilmeniz için bir de Lamy Al-Star ekliyorum. Ayrıca, çok güzel iki Kaweco Liliput incelemesi için Shangching'in ve Ivan'ın muhteşem bloglarına da bakabilirsiniz. Bu kalem bana üniversiteden çok kıymetli bir dostumun hediyesi ve benim için salt bu nedenle dahi çok değerli. Ama objektif bir değerlendirme yapmak gerekirse, bu kalem benim günlük rotasyonuma dahil kalemlerden biri değil ama ona sahip olmayı, taşımayı ve elimdeyken pürüzsüz yüzeyine dokunmayı seviyorum. Ve eğer bir toplantı için çantamı adam gibi düzenlemem gerekiyorsa mutlaka yanıma alıyorum. Mesela, çok fazla kitap defter taşıyarak oradan oraya koşturmam gereken toplantılarım olduğunda Liliput iyi bir arkadaş. Tabi benim, kapağını kapatmadan bile kullanabildiğimi hesaba katın. Ne ıslak ne de kuru bir kalem, çok güzel ve düzgün bir akışa sahip. Ve çok da pahalı bir kalem değil. Türkiye fiyatı 116-96 TL arasında değişiyor. Bu nedenle, her dolmakalemseverin Liliput için para biriktirebileceğini ve en azından verilen bu paraya değeceğini düşünüyorum.

Ama yine de, mini kalemlerin seveni olduğu kadar sevmeyenleri de mevcut. Siz hangi gruptasınız? 

Sevgiler,

Zeynep Minikalem

PS: Kaweco ile ilgili diğer inceleme yazım için tıklayabilirsiniz


CONTINUE to READ in ENGLISH

Quotable Journal Notebook Review / Quotable Journal Defter Incelemesi

Scroll down to read in English

Herkese iyi pazartesiler diliyorum!

Eylül ayının favorilerini yazarken, bu defterden bahsetmiştim ki kendisi gerçekten son zamanlarda dolmakalemle kullanmak üzere en favori defterim. Genellikle kendi ilgi alanlarımda okuma yapıyorum ve okurken not almayı ve özet çıkarmayı seviyorum. Tabi ki, bunların hepsi dolmakalemle oluyor. Bu yüzden de, kullandığım defterin kağıdının mürekkebe ve dolmakalemin ıslaklığına dayanabilir olması çok önemli. (Bir nevi "erkeğim beni taşıyabilmeli" durumu) Ama maalesef defterlerin çoğu dolmakalemle iyi anlaşamıyor ve ben de bu durumda sayfaları arkalı önlü kullanamıyorum. Bu da defterin yarısının kullanılmaması demek oluyor. Bence üzücü.


Quotable cards, Gillian Simon ve Matt Fernandes Vogel çiftinin New York'ta arkadaşlarına göndermek üzere sade ve basit kart arayışlarının ama bulamayışlarının bir neticesi olarak 1993 yılında kurulmuş. Şimdi ise, mumlardan alışveriş çantalarına, defterlere ve üzerinde alıntılar olan pek çok ürünleri mevcut. Ve eğer siz de, favori alıntılarınızın bu ürünlerin üzerinde yer almasını istiyorsanız, Quotable cards'a info@quotablecards.com adresinden ulaşabilirsiniz. 


Defterin neredeyse yarsını kullandım ve genellikle ıslak dolmakalemleri seviyorum ve M ve B uçlar kullanıyorum. Ve bu defterde arkaya geçme ve hatta görünme / gölgeleme bile yapmıyor. Ama nadiren bazı mürekkeplerle çok az bir miktar kırçıllanma yapıyor ama bu benim için kabul edilebilir bir durum, gölgeleme yapmasında, az bir kırçıllanmaya razıyım.


Vee, bu da sayfanın arkasının nasıl göründüğü! Tabi sağ sayfanın arkasına bu test yazısını yazmış olduğumu kim tahmin edebilir? Görünme / gölgeleme yapmıyor derken, kastettiğim buydu. Ama bence bu defterin tek bir negatif tarafı var, o da çok büyük bir defter oluşu. Yani, günlük olarak taşımak için pek ideal değil. Ben kendisini Akmerkezdeki Nezih'ten 36 TL'ye aldım ve bence 200 sayfalı, sert kapaklı bir defter için çok iyi bir fiyat bu. Ayrıca, bu kapağın dışında, üzerinde güzel sözler olan pek çok farklı çeşidi de mevcut. Çeşitlerini de buradan görebilirsiniz.

Sizin favori defteriniz nedir?

Sevgiler,

Zeynep Büyükdefter

CONTINUE to READ in ENGLISH

Happy Sunday / Iyi Pazarlar

Scroll down to read in English

          

Herkese böyle yayılıp yattığı ama kalemini de yanından ayırmadığı güzel bir pazar diliyorum.

Sevgiler,

Zeynep Tembelkedi


I wish you all that kind of cozy Sunday, of course don't forget to keep your pens by you. 

Cheers,

Zeynep Lazycat

Zebra Sarasa Clip Gel Pens / Zebra Sarasa Klipsli Jel Kalemler

Scroll down to read in English


Peter Pauper Press Ajandamı hayıtlıyor musunuz? Hani, arkaya mürekkep geçtiği ve aşırı kırçıllanma yaptığı için neredeyse hiç bir dolmakalemimle kullanamamıştım. İşte bu Zebra jel mürekkepli kalemler bu ajanda için biçilmiş kaftan oldular. Hem ucuz, hem güzel hem de renkliler. 


Daha fazla rengi olmasına rağmen ben 8 adet aldım çünkü 4 al 3 öde kampanyası vardı. Yani aslında 6 tanesini almış oldum, diğer ikisi bir nevi hediye. Kalemlerin tanesi 3 TL'ye gelmiş oluyor bu vesileyle. Ayrıca klipsleri ve tutmayı kolaylaştıran yumuşak tutma yerleri mevcut. 


Siz dolmakalem dışında hangi kalemleri kullanıyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep RenklikalemCONTINUE to READ in ENGLISH

September Favorites / Eylul Ayi Favorileri

Scroll down to read in English

Tamam eylül ayı favorileri konseptini kozmetik bloglarından arakladım. Onlar her ay, ayın favori ürünlerini yayınlıyorlar da, biz neden yayınlamayalım, bizim neyimiz eksik değil mi? Benim bu ayki favorilerim şunlardı:

-TWSBI Diamond 540, Henüz yazısı yayınlanmadı, umarım yakında gelecek. Bu kalem gündelik kullanıma uygun, çok güzel bir kalem. (TWSBI Diamond 540 değil ama 580'in incelemesi burada)

- Lamy 2000, aslında bu kalemi alalı bir kaç ay oluyor ama nedense kendisine en uygun mürekkebi bulamamış gibi hissettiğim için bir türlü kullanmaya kıyamadım. En sonunda da, adsız kalem bağımlıları grubundan arkadaşım Özge'nin ısrarıyla Diamine Teal ile hayırladım kendisini. Çoook güzel, kaymak uçlu bir kalem. Ekmeğe sürüp yenilebilir. 

- Noodler's Standard Piston Fill (Nib Creaper olarak da geçiyor), ilk aldığımda bu kalemden neredeyse nefret etmiştim ama esnek ucunun hatrına kendisine bir şans daha vermek istedim ve ta ta! Tekrar aşık oldum :)

- Scrikss 419, eğer bu blogu bir süredir okuyorsanız, muhtemelen hafif kalemleri sevdiğimi biliyorsunuzdur ve Scrikss 419 da onlardan biri. Umuyorum yakında kendisi hakkında bir post yapacağım. (Aradığınız post burada)

- Pilot 78G, dolmakalem camiasının en fenomen kalemlerinden bir tanesi. Gerçekten ucuz bir kalem. Fiyatı yaklaşık 7-10 dolar civarında ve gerçekten performansı muhteşem bir kalem. F, M ve B uçları var ve B aslında italik, F uç daha çok EF veya EEF ayarında, M ise daha çok F gibi. Bu sefer, Peter Pauper ajandamın kağıdına uyduğu için F uçlu kalemini denedim ve gerçekten çok güzel. Ve, bu da eylül ayının favori defteri ve büyük ihtimalle kasım ayının da favori defteri olacak. Qoutable Journals, dolmakalem için yaratılmış diyebilirim bu defter için. Yaklaşık %25'ini kullandım ve en ıslak kalemlerimde denedim ve tüm testleri başarıyla geçti. Yazısı için biraz bekleyeceksiniz ama en azından şunu söyleyeyim, arkaya gölge bile yapmıyor. 

Sizin bu ay favorileriniz nelerdi?


CONTINUE to READ in ENGLISH

TOMBOW Zoom 505 (Havanna) Fountain Pen Review / TOMBOW Zoom 505 (Havanna) Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Bir süre kullandığım oblik uçlu Wality 69 dolmakalemden sonra oblik uçlara karşı bir tutku oluştu bende. Nasıl yapsam da başka bir oblik uçlu kalem edinsem derken Tombow markasının bu kalemi ile karşılaştım. Üzerinde Zoom 505 yazmasına rağmen, şeklinden dolayı olduğunu tahmin ettiğim şekilde kalem "Havanna" olarak da biliniyor.


Kalem siyah karton bir kutu ve içindeki siyah teneke kutu ile geliyor. Ve aslına bakarsanız, bu kadar erkeksi bir kaleme göre oldukça zarif bir kutuya sahip.


Kutuyu açtığınızda, kalem kendi boyutuna göre kesilmiş bir süngerin içinde boylu boyuna uzanıp kendisini gösteriyor. Bence bu sadelik, dikkatinizi sadece kaleme verdiğiniz çok güzel bir sergileme yöntemi. 


Bu kalem hakkında ne denilebilir? Bir kere çok güzel bir dokusu var. Hoş, açık bir sarı ve brushed denilen fırçalanmış bir bitişi var. Yani, kendinizi psikopat gibi, kalemi okşarken bulabilirsiniz :) Ayrıca ortasında kauçuk bir kemeri ve yine kauçuktan yapılmış bir tutma yeri var. Metal tutma yerinden hoşlanmayanlar için ideal olduğunu düşünüyorum.   


Lamy Safari, Pelikan M200, TWSBI Diamond 540 and TOMBOW Havanna (Zoom 505)


Karşılaştırma kolaylığı açısından bir kaç populer arkadaşla birlikte çektirdikleri toplu fotoyu da ekliyorum. Boyutlara gelince, kapağı kapalıyken 14,1 cm, kapak arkasına takılıyken 16,3 cm ve gövde uzunluğu 12,8 cm. Maalesef ağırlı ise, kapakla birlikte 39 gram, kapaksız 31 gram. Yani kalem camiasının ağır toplarından biri kendisi. 


Ben kalemi oblik kalın (OB) uçla sipariş verdim. Değişik uç tipi ile sipariş vermeye olanak sağlayan yerleri seviyorum. (Darısı Türk şirketlerinin başına). Kalem sorunsuz, kutusundan çıkar çıkmaz yazıyor ve ucu gayet yumuşak. Japon kalemlerin hastasıyım. (Kötü süslemeler nedeniyle affınıza sığınıyorum)


Yukarıdaki yazı örneğinin aynı kalemle yazıldığına kim inanır peki? Tabi şimdi, "what kind of sorcery is this" diye soranlar olabilir (9gag'çilere selam olsun)  ama ikinci satır için ucu 180 derece ters döndürdüm. Nasıl, pek güzel değil mi?


Ben bu kalemi 40 pound'a almıştım, buna değer mi? Bence kesinlikle EVET, parasının hakkını çıkaran bir kalem. Güzel, sağlam, çok güzel bir dokusu ve yumuşak bir ucu var. Benim tek sıkıntım ağırlığı ile. Ancak pek çok dolmakalem kullanıcısının 30 gramı gayet normal bulduğunu biliyorum. 

Siz ağır kalemlerden mi hoşlanıyorsunuz, hafif kalemlerden mi?

Sevgiler,

Zeynep


PS: Lütfen, geçen hafta eve gelen yardımcı ablamız tarafından çöpe atılan bu güzel ve cesur kalem için ufak bir saygı duruşunda bulunalım. Nur içinde yat güzel kalem. Seni hiçbir zaman unutmayacağız. *fırk* Yok ağlamıyorum, gözüme bir şey kaçtı.


CONTINUE to READ in ENGLISH
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...