All passengers to the penville / Kalemli yolcusu kalmasin

Scroll down to read in English


Otobüs yolculuklarını sever misiniz? Ben çok severim. Küçükken anne tarafım Ankara'da, baba tarafım da Kayseri'de yaşadığından, İstanbul'dan her bayramda, uzun yaz tatillerine atlayıp otobüse gitmek çok keyifli gelirdi. Otobüse binmeden önce mutlaka çikolatalı süt ve boyama kitabı aldırır, uzun yol şoförleriyle sohbet ederek o zamanlar şimdiden daha uzun sürede gidilen yolculukları tamamlardım. 

Belki de bana bu mutlu zamanları hatırlattığı için, benim için hala büyülüdür otobüs yolculukları. Akan yolları, şehirleri, kasabaları seyretmek, uyumak ve tekrar uyanmak... Hele de yanında bir dost, bir yol arkadaşı varsa... Bu yüzden hala zaman zaman, sevdiğim insanlarla otobüs yolculuğuna çıkmanın hayalini kurarım.

İşte Kamil Koç'un aylık dergisi Yolculuk'tan bana ulaşıp, blogla ilgili röportaj yapmak istediklerini söylediklerinde, bu anılarla birlikte çok heyecanlandım. Geçtiğimiz aylarda tamamladığımız röportaj derginin Ocak sayısında yayınlandı. 

Dilerseniz aşağıdaki linkten röportajı okuyabilir ya da Ocak ayı içinde sevdiklerinize kavuşmak üzere yapacağınız otobüs yolculuklarında Kamil Koç otobüslerinden bu dergiyi temin edebilirsiniz.

http://www.yolculuk.com.tr/sayi_103/28_blog-arkasi-el-yazisiyla-dolmakalemle-banasikcayazcom

Sevgiler

Zeynep Çokgezeroğlu,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Do you like bus trips? I do love it. When I was a little girl, my mom's family was living in Ankara and my dad's family was in Kayseri. Therefore, in every holiday, we used to make a bus trip to those cities and it was such a joy for me. Mom used to buy me some chocolate milk and coloring books and I used to complete the trip chatting with other passengers or the driver himself. 

Maybe just because it reminds me that joyful times, bus trips are still magical for me. Gazing out of the window while the roads and the cities pass, sleeping and waking up... Especially when you have a friend, a fellow with you... That's why I sometimes still dream about going to a bus trip with the people I love. 

It was those lovely feelings which made me very excited when Kamil Koc's (a Turkish company) monthly magazine "Yolculuk" (Journey) reached me for an interview. The interview which was completed on previous months was published in the January issue of the magazine. 

Unfortunately the magazine is in Turkish, but you can still click the link if you want. Without promising, I will try to translate it to English and make a post.

http://www.yolculuk.com.tr/sayi_103/28_blog-arkasi-el-yazisiyla-dolmakalemle-banasikcayazcom

Cheers!

Zeynep Wandererson

18 yorum:

 1. Tebrikler, harika bir röportaj olmuş, eminim devamı da gelir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.

   Sevgiler

   Sil
 2. Çoğu kişinin aksine ben de otobüs yolculuklarını severim ama hayalimde daha çok tren yolculukları canlanır:)
  Yazıyı çok beğendim ve tekrar sık yazacağınıza sevindim...
  Kalemlerle, özellikle de dolma kalemlerle ve defterlerle içsel bir bağım vardır:)
  Görsellerinize de bayılıyorum, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Baykuş Gözüyle, güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

   Çok güzel, seyahatlerle dolu bir hayat diliyorum.

   Sil
 3. Çok güzel bir röportaj olmuş, çamaşır suyu dökünce tükenmez kalemlerde olduğu gibi silinmeyen bir mürekkep marka, modeli söyler misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aradığınız özellik Bulletproof denilen mürekkeplerde mevcut. Aşağıdaki linkte Noodler's markasının mürekkeplerinin listesini görebilirsiniz. Bulletproof kısmında YES yazan mürekkepler sizin aradığınız tarzda.

   http://noodlersink.com/wp-content/uploads/2011/10/103012_noodlers-ink-properties.pdf

   Bu mürekkepleri ise Gouletpens.com'dan satın alabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 4. mümkün mertebe otobüs kraldır. tekeri yere basıyor arkadaş.
  ama bu kez kamil koç efendi sinirlerimi hoplattığından pamukkale tercih etmiştim. kamil efendi ile devam etsem güzel bir sürpriz olurmuş bana, kısfmet..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni resmen kaçırmış olduğuna inanamıyorum. Neyse en azından buradan okumuş oldun :)

   Sil
  2. yakında izmir yolcusuyum, sağolsun muğla'dan 30 dkda bir otobüs var oraya. o zaman kamil efendi ile gidip, dergiyi de hacılarım. onca zamandır yazıyoruz şurada yahu,dergi arşivimde önemli bir yer tutar.

   dergiler mühimdir, bir de benim çıkaracağım vardı ama malum çalışmalar, fırsat bulamıyorum maalesef.

   Sil
  3. Dergi Ocak ayına aitti, bilmiyorum hala var mıdır? Ama yazıhanelerden temin edilebilir sanıyorum.

   İyi yolculuklar.

   Sil
 5. Öncelikle merhaba. Ben kağıt, kalemi seven biri olarak, yazmaktan ve çizmekten büyük keyif alıyorum. Fakat kağıt ve kaleme olan ilgi ve alakam arttığı için, kedimi, daha şümûllu bir bilgiye muhtaç hissediyorum. Mümkünse yazıya dair her ne varsa öğrenmek istiyorum. Bu çerçevede, nereden ve nasıl başlayacağıma ilişkin tatmin edici bir cevap verirseniz minnettar olurum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Sorunuz öyle geniş, öyle uçsuz bucaksız ki, nereden başlasam bilemedim. Kafamda izniniz olursa şöyle bir şablon yarattım.

   Yazıya dair, yazının tarihi var eğer öğrenmek isterseniz. Yapı Kredinin cep kitapları serisinden Yazı: İnsanlığın Belleği kitabını tavsiye ederim.

   Yazım gereçleri çok çeşitli: Muhtelif nitelikte kalemler, kurşunu, dolması, keçe uçlusu, iğne uçlusu, dividi vs. Yanı sıra mürekkep, onun da üzerine kağıdı var bu işin.

   Bir de yazının kendisi var ki, bu da penmanship ya da kaligrafi kelimelerine götürüyor. Bunlar da ayrı deryalar.

   Nereden başlamak lazım? Bu biraz ne yapmak istediğinize bağlı. Eğer daha spesifik bir alandan başlarsanız daha çok yardımcı olmaya çalışırım.

   Sevgiler

   Sil
 6. O halde kalemden başlayalım. Öteden beri kalem, kağıt ve mürekkebe olan merakım neticesinde Inoxcrom'la tanıştım. Öncesinde divit kalem kullanıyor, farklı uçlar deniyordum. Fakat dolmakalem ve mürekkebe dair hiçbir bilgim olmadığı için, usûlüne uygun şekilde öğrenip, bilerek ve farkında olarak uğraşmam gerektiğini farkettim. Araştırmak istediğimde bir çok farklı kaynak ile karşılaştım. Bir başıma üstesinden gelemeyeceğimi anlayınca, bir bilene sorayım istedim. Eğer yardımcı olursanız ki umarım olursunuz, çok sevinirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm, kalem de derya elbette. Ama benim gördüğüm mesele şu.

   Önce elinize bir dolmakalem geçiyor bir yerden. Yanında genelde mavi bir kartuş. Kullanmanın zevkine varınca ilk iş mürekkebi değiştirmek istiyoruz. (Bu arada bunlar benim kendi kişisel öykümden yola çıkarak yapılan varsayımlar) Çünkü mürekkebi değiştirmek en kolayı. Duruma göre, siyah, yeşil, mor, pembe... Sonra başka kalemler olduğunu da fark ediyoruz. Başka kalemlere bakarken, farklı dolum mekanizmaları gözümüze çarpıyor. Pistonlu, kartuşlu, dönüştürücülü vs. Daha sonra bir gün kalemimizde bir sıkıntı çıkıyor. Bu sefer hop, google'a soruyoruz. Araştırırken, araştırırken karşımıza ilginç şeyler çıkıyor...

   Siz bu öykünün hangi adımındasınız?

   Sil
 7. Ahah, varsayımınız hoş fakat benim hikayem, pek de sizin varsaydığınız gibi gelişmedi. Dolmakalemi öteden beri biliyordum. Fakat kullanmaya çok sonra başladım ki bu/ilk ve en büyük hatam bizatihi benim arzum dahilinde gerçekleşti. Duyduğum haz neticesinde daha fazlasını öğrenmem gerektiğini hissettim. Sonrasında, zaten var olan merakım vesilesi ile bir çok farklı dolmakalemle tanıştım. Tabii bunlarla birlikte mürekkep ve defterler ile. Fakat yeteri kadar bilgim olmadığı için bir çok konuda zorlandım. Hassaten uç ve mürekkep seçimi konusunda. Hülasa dolmakalemi seviyorum ve daha çok tanımak istiyorum. Her şeyini,her çeşidini. Ben pek kestiremedim, sizce hangi adımdayım?

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm yine oldukça geniş bir alandayız ama şöyle yardımcı olmaya çalışayım.

   Uç konusunda size'ları belirten bir yazı yayınlamıştım. http://www.banasikcayaz.com/2012/10/nib-sizes-uc-kalnlklar.html Siz belki de bunların tamamını biliyor olabilirsiniz tabi, hangi aşamada olduğunuzdan emin olamıyorum zira.

   Mürekkep meselesi de ayrı bir alem. Ben daha çok batılı kalemlere batılı mürekkep markalarını, doğulu kalemlere doğulu mürekkep markalarını kullanıyorum. Zira, doğu tipi özlelikle Japon kalemlerinde damak kanalları daha ince olduğundan, daha ince yapılı mürekkepler gerekiyor.

   Bunun dışında size, Fountain Pen Network sitesinine üye olmanızı tavsiye ederim. Orada pek çok konuda oldukça faydalı yazılar ve incelemeler de mevcut.

   Sorularını çok genel nitelikte olduğundan ve sizin de hangi bilgilere evvelen sahip olduğunuzu bilmediğimden yanıtlarım yetersiz ve güdük kalıyor olabilir. Kusura bakmayın.

   Sevgiler

   Sil
 8. Uç kalınlıkları yazınız, gerçekten sade ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Okur okumaz defterime not aldım. Fakat önerdiğiniz site Ink Nouveau gibi tamamen İnglizce olduğu için pek faydalanamıyorum. Benzeri Türkçe site veya blog önerileriniz varsa memnun olurum.
  Ayrıca bir sorum olacak. Flexible uçlu bir dolmakalem almak istiyorum. İbtidai olduğum için kıyas yapamıyorum. Sizin bu konuda önerebileceğiniz bir kalem var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Flex uçlu kalemler meselesinde durum şöyle:
   En güzel flex uçlu kalemler aslında vintage olanlar. Onlar da bizim ülkemizde pek mevcut değil.
   Bunun dışında, çok sevilen bir flex uçlu modern kalem, Pilot Namiki Falcon. Fiyatı 140 dolar civarında. Yine Stipula markasının t-flex isminde bir kalemi mevcut.

   Ama ucuz bir flex kalem arıyorsanız Noodler's flex kalemlere bakabilirsiniz. Ben de şurada bir inceleme yapmıştım. http://www.banasikcayaz.com/search/label/Esnek%20U%C3%A7%20%2F%20Flex%20Pen

   Bunun yanı sıra, türkçe kaynak olarak yazmakkeyiftir.blogspot.com a bakabilirsiniz. bol miktarda teknik açıklama içeriyor.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...