Pilot Metropolitan (aka Pilot Mr.) Fountain Pen / Pilot Metropolitan (aka. Pilot Mr.) Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Bence bir dolmakalem markasının kalitesini gösteren en önemli unsurlardan biri pahalı dolmakalemlerinin nasıl olduğundan ziyade, ucuz seri kalemlerinin nasıl olduğu. Zira pahalı seride en özel malzemeler, kısıtlı sayılar ve iyi işçilik var. Peki ya daha ulaşılabilir ucuz serilerde? Daha önce bir tanıdığım için ünlü ve pahalı bir dolmakalem markasının alt segmentinden bir kalem almış ve kayaya yazar gibi bir deneyim veren scratchy ucundan dolayı çok şaşırmıştım. Ancak Pilot'un bu konuda oldukça başarılı olduğunu bildiğim için Pilot Metropolitan'ı alırken hiç tereddüt etmedim. Pilot Metropolitan gümüş, şampanya ve siyah olmak üzere üç renkte geliyor. Ayrıca, parlak kuşak kısmında desenler olanlar da mevcut. Ben mat siyah ve kuşak kısmı düz olanını tercih ettim. Kalem oldukça ortalama ağırlıkta ve oldukça ortalama uzunlukta. Ne ağır, ne de çok hafif. (Ama yine de hafif tarafa daha yakın) Boyutları da gayet makul seviyelerde. Aslında 15 dolarlık bir kalem için bence gayet iyi bir kutusu var. Kalemin plastik iki parçalı bir iç kutusu ile, bir de karton dış ambalajı mevcut. Sunum önemlidir. Bence Pilot bu sunumla sınıfı geçiyor.


Benim kalemim Medium uçlu. Bildiğim kadarıyla Fine ucu da mevcut. Kalemin ucunda Pilot <M> Japan ibaresi yer alıyor. Medium ucu Japon kalemlerden alıştığımız gibi, batı tipi Medium'lardan biraz ince olmakla birlikte çok inceye de kaçmıyor. Oldukça yumuşak, beklendiği gibi sıkıntısızı bir ucu var.

Maalesef Pilot markası dolmakalem dışındaki diğer kırtasiye ürünlerinde Türkiye pazarında yaygın bir dağıtım ağına sahipken, dolmakalemlerinde aynı özeni göstermiyor. Bu sebeple bu güzel kalemi Türkiye'nin her yerinden temin etmek mümkün olmuyor. Ancak İstanbul'daysanız, Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'den ya da Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye'den temin edebilirsiniz. Fiyatı 35-55 TL arasında değişiyor.

Sevgiler,

Zeynep Dolmakalem,

CONTINUE to READ in ENGLISHAccording to my humble opinion, what shows the quality of a fountain pen brand is how well performs its inexpensive line of pens rather than the expensive ones. In the end, the expensive pen lines has the best materials, limited numbers and good craftsmanship. But what about the more available inexpensive series of pens? A while ago, I bought a cheap fountain pen from a well-known and expensive fountain pen brand for an acquaintance and I was really surprised with its scratchy (I mean really really scratchy) nib which makes you like you are writing to a rock instead of a paper.  However, since I am fully sure with Pilot's quality, I didn't hesitate a bit while buying this pen.

Pilot Metropolitan comes in three different colors; including silver, champagne and matte black. Besides, it has pattern variations on the belt. I preferred the matte black with a plain belt. Pen has an average height and average weight. Not too heavy or not too light. However, it is close to the light side. Also the dimensions of the pen is quite well.

For a 15 USD pen, it has nice box I guess. It comes with a plastic box of two pieces and an outer cardbox. I think the presentation is important asset and Pilot passes the class with this presentation. 

My pen has a Medium nib. As far as I know, it also comes with Fine nib as well. On the nib, you can see the engravings "Pilot <M> Japan". As we all know from Japanese nibs, it is slightly finer than European mediums but not a huge difference. Pilot Metropolitan has a very smooth nib and no problems as expected from Pilot. 


Unfortunately, although Pilot brand as a wide distribution network for their products, they do not haev the same attention for their fountain pen line. Therefore, it is hard to obtain this fountain pen around Turkey. If you are in Istanbul, you can purchase it from Kadikoy Guven Sanat Stationery or Sirkeci Yeni Zaman Stationery. Prices vary among 35-55 TRY.

Cheers,

Zeynep Fountainpen

28 yorum:

 1. Now I envy you! That pen, in Japan, costs more than twice what you paid--about EUR 35. There are some differences on the decoration and on the name (Cocoon), but it is the same pen. So, lucky you! Congratulations.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha, for the first time, a Japanese pen is cheaper! I cannot believe that. There might be something different between Cocoon and Metropolitan :)

   Aside from joke, it is a really great pen and I hope Pilot's Turkish distributor cares about fountain pens as well. Oh!

   Sil
  2. merhabalar. Bu kaleme pilot con 50 conventer uyar mi? Onun haricinde baska bir conventer taksam yazma performansini etkiler mi??

   Saygılarımla
   Mehmet

   Sil
  3. merhabalar. Bu kaleme pilot con 50 conventer uyar mi? Onun haricinde baska bir conventer taksam yazma performansini etkiler mi??

   Saygılarımla
   Mehmet

   Sil
 2. Pilot MR'dan ben de memnunum. Bende grisi var, M uçlu. Fakat sizin de dediğiniz gibi dolma kaleme Safari ile başlamak ilersi için sıkıntı yaratıyor:)

  Kalemin sevmediğim tek yönü ergonomisi. Yazarken elimi pek rahat hissetmiyorum, vida kısmından dolayı. Sevgiler...

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Evet, Lamy ile başlayan çok zor vazgeçiyor kaleminden :)

   Kalemlerin tutma kısmının rahat ya da rahatsız olması gerçekten çok sübjektif bir mesele ve aslında tamamen kişinin kalem tutma şekli ile alakalı. Bu sebeple bir yorum yapamıyorum bu konuda.

   Sevgiler

   Sil
 3. Haklısınız. Bana kalırsa bu da Safari ile ilgili. :) Safari gerçekten de son derece ergonomik, ele çok rahat oturan bir kalem. Vidali kapağa sahip kalemler her ne kadar daha güvenli olsa da kalemin üzerindeki yivli kısım beni rahatsız ediyor az da olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru... Özellikle eli rahatsız eden o yivli kısım oluyor. Bunun için de kalemin çok iyi dizayn edilmesi lazım.

   Sil
 4. Your post has rekindled my wanting of the pen; only two days ago, I abandoned the thought of purchasing it because I thought it would be best to purchase a style of fountain pen I don't have, rather getting similar pens over and over. The packaging looks impressive for an economical line and it is amazing on how much attention they put on something little!

  I am still waiting for the fine nib model to be introduced in the States. Let me know if you would like one, once it is available :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is not a European medium but as far as I know your taste on nibs, you should really wait for Fine nib. Actually, if there wouldn't be such a price difference, I would recommend you to go with Prera instead of Metropolitan. I really like the way Prera's cap closed.

   Sil
  2. Solid color Prera ranges from 35 to 50, while the demonstrator model is around 60 or so. I have considered adding Prera to my collection, but again, my brain must have holes or something, the thought fell through. If you have a Plumix, you can interchange the italic nib with the medium you have on Metropolitan.
   By the way, how are you doing with the Falcon?

   Sil
  3. I have a bad habit on this. Sometimes I just quit buying a pen thinking that it is expensive and then I buy three cheap pens which exceeds the expensive(!) pen's price in total.

   I have a Pluminix instead of Plumix. I didn't try to change the nibs. But I will try.

   Falcon is a bit finer for me and I need to practice.

   Sil
  4. Good to know that I am not the only one with such "affliction"! For me, a more realistic goal is to not buy any more economical pen and save up for a real one! ;)

   I am unsure whether Pluminix will fit, but worth a shot.

   Falcon is very fun. That is one pen I found that I keep inked at all time.

   Sil
 5. ıyı gunler ben pılot mr kalemı sızın blog dan ogrendım sırkecı den 40tl ye aldım cok cok begenerek kullandım dogrusu yanlızca bulmaca cozerken ergonomısıne bırde uzerındekı kaplama yada ne ad vereceksek dokundugundakı hıs cok hosuma gıttı sankı canlıymıs gıbı geldı bana tek begenmedıgım tarafı ıcınden cıkan murekkebın acık renk olusuydu ben blue black tercıh edıyorum
  elınıze renklı bır lamy alıp tv de haberlerı sunmayacaksanız bence alınıp kullanılmaya deger bır kalem klıpsın bır tarafında japan otekı tarafınada pılot yazısıda cok sık olmus bence
  galıba cok begenmısım kalemı
  yenı yazılarınızı merakla beklıyoruz saygılar t.turan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Kalemi beğenmenize inanın çok sevindim. Güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

   Sevgiler

   Sil
 6. Merhabalar, dolma kalem çılgınlığına yeni kapılmış biri olarak bu kalemden kesinlikle bi tane istiyorum ama ufak şüphelerim var. Kalem ve mürekkep arasında bile doğu-batı farkı olduğunu öğrendiğimden beri merak ediyorum. Kullandığım dolma kalem lamy vista, mürekkep pelikan edelstein aventurine( aldığım ilk mürekkep ve kalem aynı fiyat, böyle de saçmalıklar yapıyorum bazen ama pişman değilim, yine olsa yine yaparım) bu kalem için de edelstein amber veya mont blanc toffee brown düşünüyordum. Ama sanırım erguvan kalemde okuduğuma göre mürekkep ve kalem birbirine uymayınca o dolma kalemden aldığımız hazzı azaltıyormuş. Engin tecrübelerinize dayanarak soruyorum; bu kalem ile bahsettiğim mürekkepler birbirlerine uyarlar mı, bi fikriniz var mı? Şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar, dolma kalem çılgınlığına yeni kapılmış biri olarak bu kalemden kesinlikle bi tane istiyorum ama ufak şüphelerim var. Kalem ve mürekkep arasında bile doğu-batı farkı olduğunu öğrendiğimden beri merak ediyorum. Kullandığım dolma kalem lamy vista, mürekkep pelikan edelstein aventurine( aldığım ilk mürekkep ve kalem aynı fiyat, böyle de saçmalıklar yapıyorum bazen ama pişman değilim, yine olsa yine yaparım) bu kalem için de edelstein amber veya mont blanc toffee brown düşünüyordum. Ama sanırım erguvan kalemde okuduğuma göre mürekkep ve kalem birbirine uymayınca o dolma kalemden aldığımız hazzı azaltıyormuş. Engin tecrübelerinize dayanarak soruyorum; bu kalem ile bahsettiğim mürekkepler birbirlerine uyarlar mı, bi fikriniz var mı? Şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kalemde başka mürekkep kullanıp kullanmadığımı hatırlamıyorum ama Pilot 78G'lerimle Diamine kullanıyorum mesela. Bir sıkıntı yaşamadım. Dilerseniz yarın Montblanc'la mürekkepler kullanırım kendisini.

   Bu arada Edelstein çok güzel bir mürekkep serisidir. Güzel günlerde kullanın.

   Sevgiler

   Sil
 8. Erguvan kalemde sorun oluşturan kalem pilot 78g ve mürekkep de diamine'di :D ama tabi mürekkebin rengi ve sizin el yazınız da etkileyebilir sanırım. Eğer bi denerseniz çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisi, ben 78G'mi Diamine ile, Metropolitan'ı Montblanc ile mürekkepleyip bir post yazayım size :)

   Sil
 9. Bende de Pilot'un 2 adet çiçek desenli kapalıyken yarım boy olan bayan kalemlerinden var. Uçları da oldukça ince ve 14 K. Bir çok dolmakalemim gibi henüz mürekkep çekmedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah çok severim o kalemleri. Neden kullanmadınız Sami bey :)

   Sil
 10. Dediğim gibi bazılarına mütekkep çekmeye kıyamıyorum.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba zeynep hanım yazınız için teşekkürler. yıllarca içimdeki dolma kalem sevdası tekrar nüksetti. Blogunuzu çok sıkı takip ediyorum. Henüz yolun başındayım zannediyorum çok başınızı ağrıtacağım. Mr kalemi bir arkadaşım hediye etmişti. Yazısı ile beni mest etti. Benim gibi özellikle ince uç severler için çok iyi. Birde sizin gibi yazabilirsem her şey daha güzel olacak.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,

  Öncelikle bu güzel inceleme için emeğinize sağlık..

  Dolma kalemler dünyasına ilk adım için Lamy Vista mı yoks Pilot MR mı tavsiye edersiniz? Kısa da olsa bir karşılaştırma ve öneri rica etsem.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba, postu uzun zaman önce oluşturmuşsunuz ama umarım görüp cevaplayabilirsiniz. Bugün bi kırtasiyeden bu kalemi alacaktım ama yanında dönüştürücü gelmediğini söylediler. Bu kalem için hangi dönüştürücü kullanılabilir? Bir de hangi kartuşlar uyumludur acaba? Kırtasiyedekiler bu konuda pek bilgili değillerdi.

  Teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Maalesef bu soruya tam bir yanıt vermek zor zira bu kalem aynı gövdede hem Pilot kartuşlarıyla hem de Avrupa tipi standart kartuşlarla çalışacak şekilde üretildi. Yani aldığınız kalemin hani kartuşla çalıştığını tespit etmemiz lazım önce. Siz aldığınızda içinde bir kartuş var mıydı? Varsa nasıl bir kartuştu?

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...