Currently Inked / Mürekkepliler

Scroll down to read in English

Uzun zamandır mürekkepliler postu yapmıyordum sanırım. Tatile gitmeden önce kullandığım kalemleri temizleyip kaldırmıştım. Bu yüzden, tatil dönüşü her şeye sıfırdan başladım. Tatile ince uçlu ve hafif gövdeli bir Kaweco Sportla çıkmış olduğum için, tatil dönüşü elim görece daha ağır ve kalın uçlu kalemlere gitti. 


Sol baştan

Louis Vuitton Jet Ligne Dolmakalem: Neredeyse bir sene önceki Fransa seyahatimde alıp ancak aylar önceki Milano seyahatimde kavuştum kendisine ve kendisiyle birlikte iki arkadaşına daha. Onlar da yakın zamanda blogta arz-ı endam ederler umarım. Metal olmasına karşın hafif, altın ucu nedeniyle de oldukça yumuşak bir yazım sağlayan bir kalem. Elimdeki 3 adet Louis Vuitton markalı kalemin içinde en mütevazı olanı. Bu arada, Vuitton'da yakın zamanda yazım gereçleri alanında gözlere bayram ettirecek ürünler yer alacak. Türkiye'deki mağazalara gelmese bile, yurt dışından edinmek mümkün olabilir. İçinde Montblanc'ın yeni mürekkebi Albert Einstein var. Yakın zamanda daha önce incelediğim Oyster Grey ile karşılaştırmasını yayınlamak istiyorum.

Pilot Vanishing Point Mat Siyah Dolmakalem: Gördüğünüz gibi, bu dolmakalemin kapağı yok. Tükenmez kalem gibi arkasına basıldığı zaman uç çıkıyor, ikinci basışta yeniden içeri çekiliyor. Biraz ağır olmakla birlikte oldukça yumuşak yazıma sahip, rodyum uçlu bir dolmakalem. Yazarken ucun yumuşaklığından ötürü hafif bir yaylanma dahi söz konusu. İçinde Pilot Iroshizuku serisinin en sevdiğim mürekkeplerinden ina-ho var. Yeşil-sarı-kahverengi-altın karışımlı bu mürekkebi çok seviyorum gerçekten. 

Lady Sheaffer (aka. Sheaffer 727) Dolmakalem: Bu kalem Sheaffer'ın hanımefendilere yönelik tasarladığı kalemlerden bir tanesi. Daha önce bu konuyu bir kaç kişi ile kendi aramızda tartışmış, hanımlara özel kalemler olmalı mı, olmamalı mı konusunda fikir teatisinde bulunmuştuk. Ben hanımefendilere özel tasarımlar yapılmasına karşı değilim. Özellikle dolmakalem gibi, maskülen bir dünyada buna ihtiyaç bile duyulduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar yazısı yayınlanan kalemler arasında Lady Sheaffer ve Ines de la Fressange'ı okuyabilirsiniz. İçinde ise, Röhrer&Klingner'e ait, cıvıl cıvıl, fıkır fıkır (bunu İngilizce'ye nasıl çevireceğim ^o^) bir mürekkep olan Cassia var. Özellikle bu ara, cursive uçlu kalemlere duyduğum özlem nedeniyle bir kaç postta daha karşınıza çıkabilir.

Benim bu haftaki kalemlerim bunlar. Siz kalem ve mürekkep kombinasyonu yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Kalınuç

CONTINUE to READ in ENGLISHI was not making currently inked posts for a while. I cleaned up all my pens before taking that long vacation. Therefore, I kind of started from scratch when I come back. Since I used my lightweight EF Kaweco Sport during the holiday, after the holiday I picked up pens with heavy body and broad nibs. 


Starting from left to right

Louis Vuitton Jet Ligne Fountain pen: This pen was bought in my France trip nearly a year ago but I can finally got this pen and her two fellows in my Milan trip a couple of months ago. I hope they will be in the blog in the following months. Although it has a metal body, it is still light-weighted and due to its gold nib it provides a smooth writing experience. And thiss one is the most humble one among my 3 Louis Vuitton Fountain Pens. It is inked with Montblanc's new ink Albert Einstein. I hope I will make a post comparing Oyster Grey and Albert Einstein, two grey's of Montblanc inks. 

Pilot Vanishing Point Matte Black Fountain Pen: As you can see, this pen is a capless model. Like a "click" ballpoint pen, with the first click nib reveals out to write and with second click it retracts back. Even though it is a bit heavy in the body, it has a great rhodium nib. Due to the nib material, there is a bit spring-like move while writing. I inked it with my favorite Iroshizuku ink ina-ho with green-yellow-brown-golden hints. I really like this ink. 

Lady Sheaffer (aka Sheaffer 727) Fountain Pen: This pen of Sheaffer is designed for ladies. Actually, we argued about this matter "if fountain pen companies should design pens for ladies or not" before with some of my friends. Actually I am in favor of this since the fountain pen world is a real masculen one and I think ladies needs pens for their own taste. You can read my reviews of Lady Sheaffer and Ines de la Fressange which are both targetted ladies as pens. This pen was inked with Röhrer&Klingner Cassia which I find very vibrant, fun and sparkling. You can stumble upon this pen in my future posts either since I really crave for some cursive writing these days. 

Those are my pens for this week. What do you care for when making pen and ink combinations?

Cheers,

Zeynep Broadnib

20 yorum:

 1. Sanırım o anki modum ile alakalı bazen kalem rengi ile mürekkep renginin birbirine uyumlu olmasına dikkat ederim. Bazende tam tersi mesela kırmızı bir kalemde turkuaz mavisi kullanabilirim.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kalemle mürekkebin renginin doğrudan aynı olmasına gerek yok. Bazen çok sade bir kalem, çok gösterişli bir mürekkeple kendini bulabiliyor :)

   Sil
 2. Lovely pens, Zeynep. Good to see you back in blogland :)

  YanıtlaSil
 3. Nasıl kıskandım sizi anlatamam. Kalemler zaten çok güzel, ortadaki mürekkepse bi harika. Bayıldım. Bu şehirde renkli mürekkep bulamıyorum. Bugün şehrin en büyük kırtasiye/kitap satan yerine gittim sordum. Adam benimle dalga geçer gibi bir ses tonuyla "siz hiç o söylediğiniz renklerde mürekkep gördünüz mü?Hayır yani ben görmedim de!" dedi. Bi anlığına şüpheye düşmedim değil yani:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok, sakın kırtasiyelerin söylediklerine bakıp da kendinizden şüpheye düşmeyin. Her renkte mürekkep var. Tabi bazen yurt dışından getirtmek gerekebiliyor.

   Sil
 4. It is a bit embarrassing to admit that I do not have a scientific system when it comes to nib and ink pairing. I only stick to the basic rule of do not pair nib and ink that share the same propensity (i.e. dry nib and dry ink). I will also try to circulate my ink so all of them get to be used once in awhile, since I have the bad habit of inking too many pens at once.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahahah, I don't have a scientific system either. It was just an opportunity to clean all my pens before I go to Singapore.

   I am also trying to circulate the pens and inks. so it is complicated :)

   Sil
  2. Haha.. I resist the temptation of inking purple all the time... bottom line ;)

   Sil
  3. Purple!!!!

   What a lovely color. I also like the inks which cannot be defined in just one color. For example this cassia, is a bit purple but also a bit blue. Ina-ho let's say. You cannot define it.

   But purple, a "must have all the time" ink :)

   Sil
  4. Yes, it is a pick-me-up, make-you-feeling-warm-and-fuzzy-inside color :)
   Yes, multi-tonal colors are very fun. Another example will be J.Herbin Hematite, a scarlet with golden sheen. It is just irresistible.

   By the way, did you receive my letter?

   Sil
  5. I think I will make a 50 shades of purple ink post :) You gave me the inspiration.

   I have your sample of J. Herbin Hematite but I couldn't pick a pen to use it.

   I received your letter and actually I wrote my answer but I was not able to got the post office yet.

   Sil
  6. Ooh.. 50 shades of purple! That sounds like a fantastic idea. I will look forward to that post.
   Currently, I have J. Herbin Hematite in Ahab flex. I think that pen does the ink justice because it showcases the sheen, in my opinion.
   Don't worry about replying soon, I was just checking since people are having trouble receiving physical mail and packages from me for some reason...

   Sil
 5. Sheaffer Hanım'ın uç özelliklerini rica etsem?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sheaffer'ın ucunun şekli Triumph denilen, kendisine özgü bir uç. Ucun boyutu ise cursive italik denilen özel olarak modifiye edilmiş bir uç. 0.8 ya da 0.7 cursive italik olduğunu tahmin ediyorum.

   Sil
 6. Sorumu nereye yazsam bilemedim, umarim burdan sormamda problem yoktur. :)
  Ben kalemimin icindeki murekkep rengini degistirmek istiyorum (siyahtan pembeye) direk icini bosaltip da pembe murekkebi cekmeden once yapmam gereken bi seyler vardir mutlaka ama nedir bilemedim ustasina sorayim istedim

  sevgilerr,

  Ece Acemidolmakalemsever :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Ece Acemidolmakalemsever,

   Dolmakalemlerde mürekkep değiştirirken, hem tıkanıklıkları önlemek hem de renklerin karışmaması adına kalemi yıkamak, kurutmak ve yeni mürekkebi öyle doldurmak lazım.

   kalem pistonlu ise su çekip bırakın, eğer kartuşlu ise akan suyu altında yıkayın. bir gece kurutup, sabaha mürekkepleyebilirsiniz.

   sevgiler

   Sil
 7. Çok uygun fiyatlı italik uçlu kalem nereden bulabilirim. Marka bilginiz var mı? ? ?Ogrencilerime hediye alacağım da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygun fiyatlı italik uçlu kalemler Sirkeci ve Kadıköy'de mevcut. Leez marka olanlar var. Onlardan bulabilirsiniz. Ama İzmir'de nerede bulabilirsiniz hiç bilmiyorum.

   Bir de keçeli kalem gibi olanlar var. Artline ve ZIG marka. Onları İzmir'deki kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
  2. Teşekkürler. .Bakacağım. .:))

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...