Ink Stand / Mürekkep Standı

Scroll down to read in English


"Merhabalar,

Biz Zeynep Mürekkepiçer'in mürekkepleriyiz ve bu şekilde üst üste, tıklım tıkış durmaktan rahatsız oluyoruz" dedi mürekkepler hep bir ağızdan. "Boyum kısa diye neden ben hep arkada kalıyorum?" diye bağırdı J. Herbin Vert Olive, bir yandan dev cüsseli Hollanda'lı P.W. Akkerman'a imalı bir bakış fırlatarak. "Neyseki ambalajım kırmızı" diye içten içe sevindi Stipula Calamo, "En azından dikkat çekiyorum."

Sanırım o gece mürekkebi fazla kaçırmıştım, yoksa her gece evin arka odasında sessiz sedasız oturan mürekkepler, neden birden bire konuşmaya başlasınlardı ki! 


Bir hal çare aradım. Aslında şöyle gözümün önünde, "bir orman gibi kardeşçe ve bir ağaç gibi tek ve hür" otursalardı, hiçbiri bir diğerinin ışığını kesmeseydi değil mi? Oturduğum yerden kütüphaneye baktım. Aslında sanki Ikea Billy kitaplığımın içine basamaklar yapılsaydı mürekkeplerim bir diğerini kapatmadan, yanyana dizilebilirler miydi? Sanki evet. Ama maalesef, lisede matematikten ve geometriden aldığım zayıf notlar da ispatlıyordu ki, matematiği bir kaplumbağadan daha az biliyordum. En azından kaplumbağalar 100'den sonrasını sayabiliyorlardı. 

          

Elbette kul sıkışmayınca Hızır yetişmezdi ve babam olacak Hızır'dan gelen telefonla irkildim. İstanbul'daydı ve 10 dakikaya kadar gelecekti. Hello Kitty'li pijamalarım, pesto soslu tortellinim, çörekotlu yoğurdum ve ben, babamı bu işe ikna etmek için yeteri kadar şirindik. Bu dahiyane fikrimden kendisine bahsedince, derhal beher mürekkepten bir şişe getirmemi emretti. Artık ölçüler alınmış ve çizimler başlamıştı. Ve maalesef babam yapılan gönüllü yardımın, insanların üzerine yapıştığından habersiz masumca çizimlerini yapıyordu. Ve Ikea kitaplığına mürekkep standı yaptırmak isteyenler olursa diye ölçüleri yayınlamayı borç biliyorum :)

Sevgiler

Zeynep Mürekkepiçer,

CONTINUE to READ in ENGLISH


"Hi,

We are the inks of Zeynep Inkdrunk and we are not happy standing chock-a-block on this shelf." said the inks all together. J. Herbin Vert Olive shooted: "Why I have to stand back every time, just because I am small?" while peeking huge Dutch P.W. Akkerman with a bad glance. "I am happy that I have red outbox" thinked Stipula Calamo, "At least I am remarkable!". 

I think I drank too much ink that night. Otherwise, why would my inks, always standing still at the back room, start talking like that!

Then, I started seeking for some solutions. Actually, it would be nice if they would be in my glance "friendly like a forest, but standing free as a single tree" and none of them preventing each other's light. I looked to the library while sitting in the couch. Maybe if there were some steps in my Ikea Billy shelves, they might be standing next to each other? Yes indeed. However, proven with my high school grades of math and geometry that I was not wiser than a turtle. Turtles at least can count higher than 100. 

Of course you know what they say: "Cometh the hour, cometh the man". So I alarmed with the my phone ring. It was my dad calling, he was in Istanbul and he will be at my place in 10 minutes. I was quite ready and cute enough to convince him to do this, with my Hello Kitty pj's, my pesto tortellini, yogurt with black sesame and myself. When I told about my genius idea, he immediately ordered me to bring one of every single ink bottle. And then, measuring completed, sketching started. And unfortunately, my dad has to burden this holy mission, since he voluntered to help :)


And I owe you to the sketches and the sizes, if anyone wants to have this ink stand for Ikea library :) 

Cheers,

Zeynep Inkdrunk21 yorum:

 1. This is very cool! Lovely pictures! Too bad you're so far away hehe or I'd have to pay your dad to build me an ink shelf too!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha, why not, maybe one day we would start working internationally :)

   Sil
 2. bir de benim gibi kutulara koyup sonra o kutuları bulamayanlar var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla tabi şehir değişikliği yapmadım ben ama mürekkepler için ayrı sefer yaptım, eskaza yolda kırılırlarsa diye :)

   Sil
  2. bu arada, yan çalışma olarak nanomateryal üzerine çalıştığım için, elimin altında çok zengin bir kimyasal madde deposu var.

   geçenlerde bir malzeme üzerine çalışırken çok parlak bir violet benzeri renk elde ettim. aslında acayip de zehirli bir karışım oldu. kalemseverin ölümü mürekkepten olsun, diyerek çektim bir lamy ye, performansı hiç de fena değil ama ölümcül. 2 ay haber alamazsanız bilin ki ölmüşümdür. ama renk şahane... tortu ve çökelme de yok. mis gibi zehirli çözelti.

   valla, çok güzel hem de...

   bir de saf karbonla çalışırken elde ettiğim çok sert kristal şeffaf yapı elmas çıkarsa, siz o zaman görün asıl beni... bizzat dünyanın en iyi kimyagerlerini toplayıp zevkine mürekkep ürettiririm, neyse veririz parası.

   Sil
  3. Eh süpermiş bu. Yalnız işte mürekkep yalamak meselesini komplike hale getiriyor. Şu violet mürekkebi biz de görsek, bir iki fotoğraf gönderseniz ya hu!

   Bu ara, biz bir kaç kişilik bir ekip olarak Montegrappa'nın mürekkeplerinden çok etkilenmiş durumdayız, haber edeyim :)

   Sil
 3. işte şimdi böyle uçuşmalı, saydam, rengarenk cümleler yazıyor birisi (sen) ben de kendimi bu duyguların akıntısında kaybediyorum. sonra böyle uçuşmalı, serinlikli şeylerle dolduruyorum yaşamımı.Sonra bambaşka dünyamda katı,köşeli olan her şeye uzak kalıyorum.işte ben bu yüzden mutsuz oluyorum.güzelim dünyama ait olmayan duygular; esirlikler katıyor yaşamıma,bazı kişiler, kulisler,hisler.Bu çelişkiyle boğuluyorum!(belki anlamadın,çok içimi dökesim vardı, güzelim postuna denk geldi.sağol)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sözler bunlar. Ama üzülmeyin, bazen o dünyamızdaki, köşeleri, katılıkları tek tek ayıklamak gerekiyor. O zaman ferahlıyor insan.

   Sevgiler

   Sil
  2. Ben babamla buna benzer bir muhabbet kurmaya kalksam en iyi ihtimalle "Al bir tükenmez kalem, otur oturduğun yerde!" der. Maşallah diyorum. :)

   Sil
  3. Kız çocukları her zaman daha kıymetlidir babalarının gözünde de o yüzden :)

   Sil
 4. Merhaba,
  Ne zamandır size mürekkepler konusunda bir mesaj yazacaktım. Postunuzu görünce "Doğru zaman!" dedim :) Her ne kadar sorum mürekkep standları ile ilgili olmasa da yine mürekkeplerle ilgili. Kısacası Ankara'da bulabileceğim tarçın rengi, koyu kahve veya sıcak bir bordo renk mürekkep var mıdır? Bir ikincisi de, linkini yayınladığınız röportajı okudum ve çok beğendim. Orada bir şey dikkatimi çekti, öğretmenlere mürekkepleri karıştırarak farklı bir renk elde etmek ile ilgili bir tüyo vermişsiniz, rica etsem bunu biraz açar mısınız? Şimdiden teşekkürler, standınızda başarılar ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası Ankara'da nereden mürekkep bulabileceğinizi, hangi kırtasiyelerin bu çeşit mürekkepler sattıklarını bilmiyorum. Bu sebeple yardımcı olamayacağım.

   Ama öğretmenler meselesine gelince. Bahsettiğim mürekkep, Noodler's markasının Blue Ghost mürekkebi. Mavi ışık altında parlıyor. Bunu normal mürekkebinize karıştırarak kullanabilir ve daha sonra mavi ışık altında, imzanızın ya da verdiğiniz notun size ait olup olmadığını anlayabilirsiniz.

   Sevgiler

   http://www.gouletpens.com/Noodlers_Blue_Ghost_Ink_3oz_p/n19190.htm

   Sil
  2. bana tavsiye edilen kolejde bir tane varmış adını unuttum 50-60 yıllık bir yer, office store mu neydi, adı yıllar geçti öğrenemedim, orada bir çalışan yönlendirmişti oraya, çeşit çok daha fazla dedi, ama fırsat bulup gidememiştim.

   Sil
 5. Bu mürekkep olayı bende spa etkisi yapıyor. Huzur, mutluluk, coşku gibi en güzel duyguları barındırıyor. Ben mürekkeplerim için alttan ışık yaptıracağım.Renk cümbüşü olsun isterim vitrinde. Işık, mürekkebi bozar belki ama ben zaten hepsini bitiririm bozulana kadar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de renkler kendi başına büyüleyici bir dünya. Ancak tavsiyem, yaptıracağınız ışığın ısı yaymamasına dikkat edin. Işığın kendisinden ziyade, sıcaklık bozacaktır mürekkebi.

   Sevgiler

   Sil
  2. led ışığı dağıtarak kullanın. esela yarı saydam bir materyal ardından.

   Sil
 6. Standı tamamladınız mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stand tamam ama ufak çıta kestirip standı sabitlemem lazım kurmak için.

   Sil
 7. Fotograf görebilir miyiz? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda yayınlamaya çalışırım. Tabi önce çıta bulup kestirmem lazım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...