Kaweco Nib Sizes / Kaweco Uc Kalinliklari

Scroll down to read in English

Kaweco, benim çok sevdiğim kalem markalarından bir tanesi. Ufak, kompakt ve sorunsuz dolmakalemlere sahip. Fiyat olarak da göreceli olarak uygun kalemler. Kaweco Sport inceleme yazım için buraya, Kaweco Liliput inceleme yazım için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kaweco kalemlerle ilgili olarak en çok aldığım sorulardan bir tanesi uçlarının kalınlıkları ile ilgili. Bu nedenle elimdeki Kaweco kalemlerin EF, F, M, B ve BB olanlarını aynı mürekkeple, Kaweco'nun kendi mavi kartuşu ile mürekkeplendirip, uç kalınlıkları hakkında fikir vermek istedim. Uç kalınlığı nedir diyenler de, şu yazıdan faydalanabilirler. 


Sevgiler,

Zeynep Kavekoğlu,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Kaweco is one of my favorite brands. Small, compact and problem-free fountain pens. And in price basis, it is rather cheap, especially when compared to its performance. You can click here for my Kaweco Sport review and here for Kaweco Liliput review. 

One of the main questions about Kaweco pens is about the nib sizes. Therefore, I inked my EF, F, M, B and BB Kaweco pens with the Kaweco blue cartridge and I wanted to give an idea about the nib sizes and lines. If you wonder what is "nib size", you can read this post


Cheers,

Zeynep Kawecoson

15 yorum:

 1. bunu denemeden tecrübe etmeden kalem almak kötü olabiliyormuş, ben M bana uyar diye düşünürken el yazım için kalın kaçması insanı üzüyor. ama bazı markada buna rastlamak mümkün değil galiba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ve maalesef, Türkiye'de kalemleri deneten kırtasiye sayısı çok çok az. F ya da EF tavsiye ederim.

   Sil
 2. Yaninda bozuk para neyin de olaymis... (Bozuk para standart diye dedim ama burda sacma durur tabii.) Yok yok, mesela bir igne, toplu igne hatta iyi referans olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok mantıklı, bundan sonraki çekimler için dikkate alacağım mutlaka.

   Sevgiler

   Sil
 3. Bir tane mavi ice sport var F uçlu, oldukça memnunum. AC Sport carbon serisinden kırmızı siyaha göz diktim ama uucunda fark varmı yoksa sadece karbon gövdeyemi o kadar fark vereceğim bilemedim.

  Şimdi görünce altın uçlularından birini alasım geldi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben uçlarında fark olduğunu zannetmiyorum. Bu postta kulandığım kalemlerden EF, F ve B olanı Sport, BB olanı Ice Sport ve Medium olanı da AL Sport. Bildiğim kadarıyla sadece gövde fark ediyor.

   Eğer bu altın rengi uçları seviyorsanız özel serileri var.

   http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/urun/Dolma-Kalemler/kaweco-78/kaweco-art-akrilik-granit-desen-dolma-kalem-8052

   http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/urun/Dolma-Kalemler/kaweco-78/kaweco-art-amethyst-akrilik-recine-yakut-mor-golgeli-dolma-kalem-8045

   Sil
 4. Uçlarda farklılık yoksa gövdeye o kadar fark vermeyeyim, daha waterman, montegrappa falan alacağım, çok para lazım...

  Bu arada sizin linklerden farkettim, kalemkutusu ne kadar pahalıymış, markakalem'de en ucuzlarında 20 TL fark var, carbon serisinde 100 TL'ye çıkıyor fark.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uçlarda farklılık yok ama o reçine kalemlerin gövdesi de gövde :)

   Evet, kalemkutusu çok pahalı ama kalemlerin düzgün fotoğraflarının olduğu tek site orası, o yüzden oradan link veriyorum. Ticari bir bağlantım yok kesinlikle :)

   Sil
 5. Thank you for such a great visual! Coincidentally I've been considering switching the 1.5mm nib in my Kaweco Sport for a more "every" friendly one. I think Broad is the way to go for me :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi, Estivalia!

   I like stub nibs either but I find them daily routine friendly when they are 1.1 or 0.8. I think Broad would be nice also.

   Looking forward to see your nail polish posts :)

   Sil
 6. Lovely. Thank you for this most excellent comparison! You have gorgeous writing, by the way :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Azizah,

   Thank you for your great comment. In Turkey stationery stores generally doesn't have too much nib choices and they usually doesn't let trying the nib. That's why I thought it might help people to compare the nib sizes.

   And I really like your handwriting too, especially in flex.

   Hugs to Tyco :)

   Sil
 7. yazısı küçük, dolma kalem acemisi birine acaba hangi ucu tavsiye edersiniz zeynep hanım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazınız çok ufaksa Fine uç tavsiye ederim. Uç kalınlaştıkça küçük yazmak zorlaşır zira.

   Sil
 8. Bu nasıl BB anlıyamadım, bana M gibi geliyor.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...