Currently Inked / Mürekkepliler

Scroll down to read in English

Bu ara, mürekkepli kalemleri yine sayıca arttırmışım gördüğünüz üzere. 

Pilot VP'yi biliyorsunuz zaten. Yazısı gerçekten yakında gelecek, fotoğrafları çekildi. R&K Alt-Goldgrün ise daha önce incelediğim mürekkeplerden bir tanesi. Özellikle böyle kalın uçlarda harika harelenme yapıyor. Bayılıyorum.

Pelikan Th.ink, Pelikan'ın gençlere yönelik tasarladığı yeni bir kalemi. Özellikle tasarladığı diyorum her yerinden tasarım akıyor. Caran d'Ache Saffron ise hayat veren bir turuncuya sahip. 

Louis Vuitton Jet Ligne kalemi ikinci kere bu sefer L'artisan Pastellier Bleu Baikal ile mürekkepledim. Bu da, harelenmesi yüksek bir mürekkep. Jet Ligne gibi esnek altın uçlu ve ıslak bir kalemle iyi anlaştılar.

TWSBI Diamond 540 blogta pek göremeseniz de, çok sevdiğim kalemlerden. Ucu çok kalın olmamasına rağmen oldukça ıslak. J. Herbin Vert Empire ise yine çok hareli, güzel renklerden biri. Özellikle fildişi kağıtlara çok yakıştırıyorum.

Pelikan Level 65 ise, her daim mürekkepli tuttuğum, hafifliği ile uzun uzun yazdığım yazılarda beni yormayan bir kalem. Medium kısmında bir soru işareti var çünkü bu kalemin ucu italikimsi. Diğer Level 65'lerin uçlarına hiç mi hiç benzemiyor. İçerisinde ise, Waterman Florida Mavisi ile Waterman Kırmızı mürekkebin karışımı mevcut. Siz aynı anda kaç kalem kullanıyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Çokkalemhiçkalemdir Yalnızlıktırbununsonu

CONTINUE to READ in ENGLISH


As you can see, number of my inked pens are too damn high :)

You have seen Pilot VP in this blog before. The post will be here quite soon, it was photographed. I reviewed R&K Alt-Goldgrün before. It has a great, great shading especially with broad nibs. I love it!

Pelikan Th.ink, is a pen designed for youngs especially. I intentionally used the verb design because it is really a design pen. And Caran d'Ache Saffron has a vitalizing orange color. 

Second in a row I inked Louis Vuitton Jet Ligne and this time with L'artisan Pastellier Bleu Baikal. This ink also has good shading and goes very well with Jet Ligne, a pen with flexible, juicy wet gold nib. 

Even though you don't come across with TWSBI Diamond 540 very often in this blog, I really like it. Despite the fact it has a slim-Medium nib, it is still a wet writer. And J. Herbin Vert Empire is a nice ink with great shading either. I especially like it with ivory paper. 

Pelikan Level 65 is a pen that I always keep inked since it is my little helper during long writing sessions with its light-weight body. There is a question mark near Medium, because it has a quasi-italic nib and it has nothing in common with other Level 65 nibs. It was inked with a mixture of Waterman Florida Blue and Waterman Red. 

How many pens do you use at the same time?

Cheers,

Zeynep Muchpenmeansnopen35 yorum:

 1. Merhabalar,

  Ben genelde aynı anda iki kalem kullanıyorum. Şuan için Visconti Rembrandt içinde Waterman South Sea Blue mürekkep var. Waterman Expert II de ise Montblanc Midnight Blue.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İzzet Bey,

   Visconti Rembrandt'ın kapağı mıknatıslıydı değil mi? Çok güzel kalem gerçekten. Ama, Montblanc Midnight Blue konusunda biraz dikkatli olun. 1 haftadan fazla mürekkepli tutmayın kaleminizi zira o mürekkep iron gal dediğimiz bir özelliğe sahip. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

   Sevgiler

   Sil
  2. Evet mıknatıslı bir kapağı var ve onun dışında kapağın üst bölümündeki Visconti amblemli metal kısmı isteğinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz. İsminizin baş harfleri, burcunuzun simgesi veya değerli taşlardan seçim yapıp satın alıyorsunuz ve mıknatıs yardımı ile değiştirebiliyorsunuz. Midnight Blue ya gelince evet ilk aldığımda Midnight Blue ile ilgili bu özellikten içinden çıkan kağıt sayesinde haberim olmuştu. Diğer mürekkeplere göre daha kısa zamanda temizlenmesi gerekiyor. Yukarıda yazdığınız Caran D'ache Saffron mürekkebi de denemiştim güzel parlak bir renk üstelik gölgelenmesi de çok hoş ama devamlı kullanım için çok kullanışlı gelmedi bana ancak highlight olarak kullanabilirim :))

   Sil
  3. Benim de alınacak listemde olan kalemlerden biri Visconti'nin Rembrand ya da Van Gogh serisi. Güle güle kullanın.

   Saffron sizin de söylediğiniz gibi günlük bir renk olmasa da, ben de uzun metinleri okurken satır altlarını çizmek, not almak için kullanıyorum. Mutluluk veriyor bana :)

   Sil
  4. Açıkçası bende de bir VaN GoGh merakı vardı ilk Visconti ile tanıştığım dönem hatta kendime bir adet Van Gogh Midi Turtle Brown tükenmez kalem almıştım halen duruyor. İlk serisi çok güzel şimdi yenilerini çıkardılar ve Starry Night favorim. Gerçi uç olarak Rembrantd ile aynı olduğunu düşünüyorum. Bir de Homo Sapiens hayalim vardı fakat Montegrappa Extra 1930 alarak HS hayalimi şimdilik ertelemiş oldum :) Bildiğiniz gibi İtalyanın Sicilya bölgesindeki etna volkanik yanardağı lavlarından elde edilen ve bir takım malzemelerle karıştırışıp son halini alan bir kalem özelliğindedir . Bronze veya Metal klips ve uç seçeneği ile satışa sunuldu. Yarım tur sıkıştırmalı bir kilitlemeye sahiptir.

   Sil
  5. Valla ne desem bilemedim. Geçen Çarşamba Montegrappa kalemlerle ilk defa tanıştım. Ucu çelik olmasına rağmen çok güzel bir kalemdi. Homo Sapiens ise bir iki kere denediğim bir kalem. Çok sevdiğimiz bir dostumuzda mevcut. Gerçekten harika. Gerek kapak kilit mekanizması olsun, gerek uç yumuşaklığı ve esnekliği olsun, gerekse malzemesi ile harika bir kalem. Sadece benim ellerim için biraz fazla büyük. Ama beyefendilere çok yakıştırıyorum.

   Sil
  6. Montegrappa uçlar çok yumuşak ve akıcı olarak bilinir. Siz hangisi deneme şansı buldunuz ? Bu arada HS wish listemde duruyor ama bu ara çok arka arkaya kalemler aldım en son Sheaffer Valor ve finalde eşime Lamy Pembe şu aralar biraz durulmam lazım :D ama işte bu öyle bir hastalıkki duramıyor insan ve Kaweco sport siparişi veriyorum kırtasiyeme :P

   Sil
  7. Montegrappa Fortuna'yı denedim ben. Çelik olmasına rağmen çok güzel bir yazımı vardı gerçekten. Ben de bazen çok arka arkaya kalem alırsam, kendimi ilk aldıklarıma ihanet ediyormuş gibi hissediyorum. O yüzden artık daha sabırla almaya çalışıyorum. Aldıklarımı kullanmadan yenilere meyletmemeye çalışıyorum :)

   Sil
 2. bugün çayı karıştırdığım şeyin kaşık değil de bir dolmakalem olduğunu fark ettiğime göre, artık ben hangi kalem, hangi mürekkep, kaç tane vs. olaylarını aşmış olduğuma karar verdim.

  tıpkı sensei mertebesine yükselmiş bir kung-fu ustası gibiyim şu an.

  bu durumda özlü söz söylemem gerekecek maalesef.

  kalemin sesi, yakından hoş gelir genç öğrencim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah! Umarım reçine gövdeli değildir dolmakalem. Vallahi üzülürüm.

   Ama bir senseilik gelmiş gerçekten. Zen noktasına ulaşılmış :)

   Sil
  2. bu arada yorumu yazarken yazının bitimindeki gibi bir söz mü söylemek istemişim acaba bilinçaltımda. her ne ise efendim, kalemin markasını bilmiyorum. sadece nibde spain yazıyor. eeee? nerden çıktı ki bu?

   demek ki ispanyol ulusal kalemi bu.

   benim gidip rahmetli bir tibet öküzü bulup boynuzundan kalem yapmam lazım. bu sayede tibet'te geçireceğim 7 yıl için bir ön anı yapmış olurum.

   bir yer ve bir şey için hayal kuruyoruz, sonra hayaller henüz gerçekleşmeden yaşlanınca ön anı oluyorlar.

   gerçekleşirse hakiki anı oluyor.

   gerçekleştikten sonra bire bin katınca farazi anı oluyor.

   önemli olan anı yaşamak, diyerek...

   neyse efendim. şu an kalem çok nadir kullanıyorum maalesef, tek bir lamy taşıyorum yanımda, onda da lamy yeşil kartuş var. daha önce bahsi geçmişti, bu şeffaf kalemler maalesef mikro çizikler nedeniyle çok kötü görüntü sahibi oluyorlar, çizildi kalem yan yazar, diyerek kullanıyorum sürekli.

   Sil
  3. Hmmmm. Ucunda sadece Spain yazıyorsa, bir inoxcrom ya da styb olabilir aklıma ilk gelenlerden.

   Tibet öküzü boynuzu aramaya da gerek var mı bilmiyorum. Bakın burada hazır yapılmışı var. Kalitesine de ben kefilim. Kıps kıps :) http://www.taccia.com/savanna.html Gerçekten çok güzel bir kalem. Yağ gibi akıyor kağıttan.

   Ben üzeri çizilmiş kalemleri de ayrı bir seviyorum. O kullanılmışlık göstergesi çok güzel bence.

   Sil
  4. tipik bir söz söyleyim:

   gavur yapmış arkadaş!

   gvfc at kılı ördükten sonra kaleme, hiçbir şey beni şaşırtamaz, frambuazlı turtadan yapsalar şaşırmam.

   Sil
  5. Hayır bir de böyle kalemler dandik olur, salt dış görünüş olur gibi bir yanlış izlenim de yaratmasın. Gerçekten çok güzel bir kalem.

   Sil
  6. öyle bir izlenim yaratmadı, yaratsa gvfc değil, çin malı alelade bir kalem örneği verirdim.

   memleket olarak, farklı kalem yapılarını pek göremiyor olsak da, farklı bıçak sapları çok görmüştür herkes, aşinalık vardır yani illa ki türlü malzemeye.

   "ünlü yazarımız öldükten sonra parmak kemiklerinden kalem yapılması için ellerini bağışladı..."

   Sil
  7. zeytin çekirdeğinden tespih oluyorsa, bufalo boynuzundan da kalem yapılmalı zaten.

   hmmm parmak kemikleri, olsa olsa dip pen olur :)

   Sil
  8. bu arada, ne güzel bir kalemi varmış bu markanın, tekrar baktım da.
   http://www.taccia.com/legato.html

   üstteki arctic swirl. muhteşem duruyor.

   ayrıca staccato, legato gibi müzikal terimleri kalemlere isim olarak vermesi, ayrı bir cazibe yanı.

   bu markayı da gözlemde tutmak lazım.

   Sil
  9. FPN'de epey inceleme var eğer bakmak istersen. Güzel marka.

   Sil
  10. Şimdi inceledim siteyi çok güzel ürünler var ...Savanna , Premier , Staccato ( Starry Night ) favorilerim. Premier bana biraz Parker Doufold u anımsattı :)

   Sil
  11. Parker Duofold da gerçekten çok güzel kalemlerden bir tanesi. Taccia az bilinen ama iyi bir marka.

   Sil
 3. R&K mürekkebi online olarak mı aldınız? Ve aslında genel bir soru olarak mürekkepleri hangi sitelerden almayı tercih ediyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mürekkepleri genelde cultpens, thewritingdesk ya da goulet pens'ten alıyorum. Bununla ilgili bir post yapayım en iyisi :)

   Sil
  2. Merhaba,
   Benim online sitelerden alisveris ile ilgili bazi sorularim var, yanitlarsaniz sevinirim. Su an ABD'deyim ve istedigim kalem ve murekkebi almakta hic sikinti yasamiyorum. Tek dusuncem Turkiye'ye dondugumde acaba bu kadar kolay alisveris yapabilir miyim. Goulet'den falan alisveris yaptiginizda kargo odemesi, kargo suresi ve gumruk isleri falan nasil oluyor? En onemlisi gumrukte sikinti oldugu oluyor mu?

   PS. Siteyi gec kesfettim ama iyi ki kesfettim :)

   Sil
  3. Merhabalar,

   "Macera dolu Amerika" diye başlamak istiyorum söze. Oradayken mürekkep ve dolmakalem siparişlerinizin tadını çıkarın. Sıkıntı şu ki, Goulet Amerika'dan TR'ye gönderim yaptığı için kargo bir miktar yüksek. Yaklaşık 20 USD civarında oluyor orta boy bir kutu için. Bu yüzden cultpens ve thewritingdesk'ten alışveriş yapıyorum ben. Onların kargoları epey bir miktara kadar 7.5 pound ile sınırlı. Ama sıkıntı o ki, Türkiye'deki gümrük limitleri yüzünden yanılmıyorsam 70 doların üzerinde ürün getirtemiyoruz.

   Geç olsun güç olmasın.

   Sevgiler

   Sil
  4. Cevap icin cok tesekkurler. Yalniz bu hic iyi olmadi, 70$ ne kadar sacma bir sinirlama. O zaman online olarak sadece murekkep mi aliyorsunuz? 70$ siniri ile kalem almak zor olsa gerek. Mesela TR'deyken ebay'den falan bir MontBlanc alsak gumrukte mi kalicak kalem?

   Sil
  5. Maalesef, maalesef, maalesef. Gerçekten çok acı. Bunu yurt dışındaki insanlara söylediğim zaman inandıramıyorum :)

   e-bay olayı ise şöyle. Eğer satıcı ile anlaşabilirseniz, paketin üzerindeki değeri düşük gösterebiliyor. Hem bunu her satıcı yapmak istemiyor, hem de eğer gümrük paketinizi açar da, ürün değerinin düşük gösterildiğini anlarsa sıkıntı olabiliyor.

   Sil
  6. Anladim.Cok uzucu. Demek ki buradayken alabildigim kadar kalem almaliyim. Cok tesekkur ederim.

   Sil
  7. Evet maalesef öyle. Sonrasında da artık oradaki arkadaşlarınızla olan network'ünüze kalacak her şey. Fena, çok fena.

   Sil
  8. Kusura bakmayin cok fazla sey soruyorum ama arkadaslar deyince kafama takildi. Eger burdaki arkadaslar kalemleri satin alip bana gonderse o zaman sorun olmuyor mu? Sadece online alisveris mi sikintili?

   Sil
  9. Yok estagfurullah. Ama bu soruya doğrudan evet ya da hayır diye cevap vermemem. Bu gümrük işleri piyango gibi maşallah. Genelde arkadaşınız gönderdiğinde sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Ama büyük paketler, içeriğin fazla olduğu paketler vs. sıkıntı yaratabilir.

   Sil
  10. Anladim, cok sagolun. Gorusmek uzere. Evet, buralardayim bundan sonra :)

   Sil
 4. Seri halde sorularıma geçsem...
  1- Bu iron gal özelliği montblanc mürekkeplerin hepsinde varmı? Ben de İzmir'den denemelik toffe beown mı ne almıştım, o da öyleyse yandım, üşengeç adamım ben...
  2- Level 65'i sanırım kendi dolum şişesine karıştırarak dolduruyorsunuz, yoksa başka bir dolum yöntemi varmı?
  3- Bu cultpens'ten alışveriş yapamayan sadece benmiyim? Paypal kabul etmiyor sanırım, direk kredi kartı ile ödeyeyim diyorum son kullanma tarihi dışında bir tarih daha soruyor. Bilemedim onu bir türlü...
  4- TWSBI kalemin minisini alayım dedim pek bir yerde yok, olan da çok kargo parası istiyor. 50 Dolarlık kaleme 30 dolar kargo ücreti revamıdır?

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Mete Bey,

   1- Montblanc'ın tüm mürekkepleri iron gal değil. Ama bir mürekkebi iki haftadan fazla kaleminizde tutmamaya özen gösterin.

   2- Leven 65'in kendi şişesinde Pelikan'ın standard mavisi var ki, ben o maviyi çok soluk bulduğum için mürekkebi döktüm. Onun içinde Waterman Florida Blue ve Waterman Red karıştırdım.
   3- Ben cultpens'ten alışveriş yaparken hiç sıkıntı yaşamadım. Hep kredi kartıyla ödeme yapıyorum.
   4- TWSBI mini Türkiye'ye gelmedi sanırım. Amerikan almak için kargo ücretleri yüksek gerçekten. Hayır 30 dolar kargo ücreti reva değildir :)

   Sevgiler

   Sil
 5. dolmakalemlerı yanlızca bulmaca cozerken kullanan bırı olarak elımden geldıgınce ucuz kalem almaya calısıyorum.yıne sızın sıtenızde gordugum
  pelıkan level65 ve th.ink kalemlerını dun aldım.kadıkoy den guven sanattan
  th.ink ın kapak mekanızmasını hıc begenmedım cok zor acılıyor ama level ı cok begendım hele doldurması oyuncak la oynamak gıbı olmus yanında verılen murekkep benım ıcın cok acık ıcıne bıraz sıyah katarak blue black yapacagım
  ozellekle level65 ı tum ucuz kalem kullanıcılarına tavsıye ederım.bu arada pılot mr ın kalıtesının yanından gecemez her ıkı kalem de hemde aynı fıyat kategorısınde olamlarına ragmen
  ıyı gunler dılegıyle
  t.turan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Th.ink'in kapak mekanizmasını ben de sorunlu buldum hakikaten. Pelikan level 65'te de bahsettiğiniz gibi mürekkebi değiştirmek lazım. Herkes Pelikan'ın soluk mavi mürekkebinden şikayetçi. Ben şahsen doğrudan lavaboya boşalttım mürekkebi ve içini başka mürekkeplerle doldurdum.

   Pilot Mr ise fiyatına göre hakikaten çok kaliteli bir kalem. Bence Level 65'in temizleme sorununu barındırmadığı için, ondan çok daha önde geliyor.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...