Note Eco Notebook Review / Note Eco Defter Incelemesi

Scroll down to read in English

          

Hepimizin pek çok kalemi var, dolmakalemler, tükenmez kalemler, kurşun kalemler... Dolmakalemcilerin, bir ömür yetecek mürekkepleri de var genelde halihazırda. Ama dolmakalem ve mürekkep ya da kalem tek başına yetmiyor. İlla bir arkadaş, bir yaren arıyor kendisinde. Biz nasıl başımızı sevgilinin göğsüne yaslıyor, öyle akıtıyorsak sevinçlerimizi de dertlerimizi de, kalem de başını kağıda yaslamadıkça tamam olmuyor. Bu yüzden defter mühim şey. (Çok duygusala bağlamadan keseyim en iyisi)

              

Bu yüzden Ofix.com'dan Gökhan Bey bana hediye göndermek istediklerini söyleyince, iki adet defter seçtim kendime. O iki defterden bir tanesi de geri dönüşümlü kağıtlardan elde edilen bu Note Eco defterdi. 80 gr ağırlıkta, geri dönüşümlü kağıttan elde edilmiş ve üzerindeki baskısı bitkisel mürekkeplerle yapılmış bu defteri dolmakalemlerle test ettim.


Defteri kalın (B) uçlu Pilot Vanishing Point, oldukça ıslak yazan cursive italik Lady Sheaffer, yeni gözbebeğim Taccia Savanna, ince uçlu Scrikss Vintage 71, Uni-ball Signo Broad ve Dong-A Hexaplus ile test ettim.Gördüğünüz gibi, çok ıslak yazan Lady Sheaffer dışında yalnızca Uni-ball Signo Broad ile biraz arkada gölgeleme yaptı. Diğer kalemlerle aynı sorunu yaşamadım. Yani eğer ince uçlu ya da orta ıslaklıkta medium uçlu kalem kullanırsanız, arkalı önlü yazabileceğiniz bir defterle karşı karşıyayız.Defterin arka kapağında da bir cep mevcut. Ancak cepte körük sistemi olmadığından çok kullanışlı değil. Yine de güzel bir düşünce olduğundan ve geliştirilebilir olduğundan Note Eco'yu takdir ediyorum.

Note Eco Defterin Artıları
+ Bir kere bu defter geri dönüşümlü kağıttan elde ediliyor. Bu seçim yaparken önemli bir kriter.
+ Kağıdı oldukça güzel, gördüğünüz gibi çok ıslak kalemler hariç arkada gölgelenme yapmadı.
+ Fiyatı oldukça uygun. Sert kapaklı, lastikli bu defteri Ofix.com'dan 13 tl'ye almanız mümkün.

Eksileri
- Lastik biraz ince ve arka cebi körüklü yaparlarsa fiyat performans oranı ideale en yakın defterlerden biri olacaktır diye inanıyorum.

Re-cycle Re-use Reduce! 
(Dönüştür, Tekrar kullan, Azalt)

Zeynep Geridönüşümoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

We all have a lot of pens: fountain pens, ballpoints, pencils... Fountain pen enthusiasts often have ink enough for a life time. However, fountain pen or ink does not sufficient itself. It always seeks for a friend, a company. As we lean our head toward the loved one's chest to pass over our cheers and sorrows, pen also cannot be completed unless leaning its head to the paper. That's why notebook is important (Ok, I am cutting the crap before I got more and more romantic :p)

Hence, when Gokhan Bey told me that they wanted to send me gift from Ofix.com, I choosed two notebooks for myself. One of the two notebooks was this Note Eco Notebook with 80 gr recycled paper and printed with herbal inks and I tested this notebook with fountain pens. 

Test was made with Pilot VP Broad, a very juicy Lady Sheaffer, my new baby Taccia Savanna, fine nib Scrikss Vintage 71, Uni-ball Signo Broad and Dong-A Hexaplus. 

As you can see, except very juicy Lady Sheaffer, only Uni-ball Signo Broad made a bit shadowing at the back page. None of the other pens caused a problem. So, if you use fine pens or moderate mediums, it means you can use the back pages either. 


There is a pocket at the back cover of the notebook. However, since there is no foling hood, it is not very useful. Yet, it is a nice thought to put a pocket so I appreciate Note Eco

Pros:
+ First of all, it was made from recycled paper. It is an important criteria. 
+ Besides, quality of the paper is quite good. No back-shadowing except wet pens. 
+ And the price is quite convincing. You can buy this pen for 13 TL (app. 5 EUR) from Ofix.com

Cons:
- If they improve the elastic band a bit and add a folding hood to the back pocket, it will be an optimal notebook I guess. 

Re-cycle Re-use Reduce!

Zeynep Recycling,


7 yorum:

 1. defter konusunda fazla muhafazakarım sanırım. marka olarak değil, tasarım olarak. kırmızı sert kapaklı defterden ötesini pek tutmuyorum. istisnalarım da var tabii. ara ara elime bazı firmaların, eşantiyon mu denir, o defterleri geçiyor. onları da bir an evvel tüketiyorum.

  teb'in sert gri kapaklı manyetik kapatacaklı(!) defteri ve thy'nin kapak tasarımı şahane olan bir defteri var şu an ilmi notları aldığım.

  üç orta boy scrikss defteri sadece ve sadece yazı alıştırması ile bitirdim. evet, sayfalarca aynı harfi mükemmelleştirmek için yazmak demek bu. sıkıntıya birebir.

  mesela düzensiz de olsa mektuplaştığım birine, bir defter dolusu yazmıştım bir keresinde.

  defter iyidir. yeri geliyor, kocaman a4 boyutunda bir defteri bir deney veri seti ile dolduruyorum.

  tezi el yazısı ile neden teslim edemiyoruz ki?

  neyse efendim, üstteki defterlere gelince, tasarım olarak fazla muhafazakarım demiştim, ama biraz da bu genelde girdiğim kırtasiyelerde hep benzer tasarımlarla karşılaşıyor olmamdan ötürü olabilir.

  yeterince geniş bir tasarım dünyası sunmazsanız, zevkler de o dar alan içerisinde şekilleniyor ister istemez. bu nedenle ilginç göründüler gözüme.

  malum burada, muğla'da değil tasarım, adam gibi defter bulamıyorum. internetin olanaklarını daha fazla değerlendirmek lazım.

  onda da burası gibi blog vs tanıtan yerler olmasa, kendim arayıp bulmam büyük ihtimalle.

  iyi yazılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok fazla defter tükettiğim için, defterler üstüste yığıldıklarında yeknesak bir görüntü olsun istiyorum ama iki sebepten mümkün değil. Birincisi sorumlu bir blogger olarak, sık sık değişik defterler denemem gerekiyor. İkincisi aradığım ultimate defteri bulabilmiş değilim henüz.

   Bu defter fena değil. Ofix. com'dan bir defter daha paylaşacağım. Bakalım onu sevecek misin?

   Ben tezimi bilgisayarda yazarak 4 senede teslim edememiştim. Bir de el yazısı olsa :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Thank you Azizah! Recycled and minimum shadowing and feathering which is quite rare to find these days :)

   Sil
 3. mrb canım güzel blog :)
  http://cansuandic.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Ajanda yaprakları geri dönüşümlü olduğu için ince olabilir.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...