Pen Case / Kalem Kilifi

Scroll down to read in English


Dolmakalem zahmetli iş hiç bulaşmayın diyorum ya, işte bu sebepten. Kalemi almakla bitmez. Yazmak için mürekkep ve defter, taşımak içinse kılıf ister. Ülkemizde, kalemi ve mürekkebi bulmak zor, dolmakalemle yazacak defteri bulmak hayalken, kılıf bulmanın da epey zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden İzmir'den İzzet Bey, "Diplomat'ın şahane bir kılıfını buldum" deyince kendisine inanmayıp ispatını istedim. O da sağolsun beni kırmayıp bu güzel fotoğrafları gönderdi. 


Kılıfın boyutunu bir Kaweco Sport Chess'e nazaran görüyorsunuz. Yani standart kalemler için oldukça ideal. Yumuşak deriden, tam kapaklı ve üzerinde herhangi bir logo vs. mevcut değil. 

                 

Yukarıdaki fotoğrafta kılıfın içinde, iki adet Waterman Expert ve bir Visconti Rembrandt var. Yani üç kalemlik bir kılıftan söz ediyoruz. İzzet bey bu kılıfı İzmir Can Kırtasiye'den almış. Fiyatı 100 TL civarında. 

İzzet Bey'e tüm bu bilgiler ve güzel fotoğraflar için teşekkür ediyorum.

Siz kalemlerinize gönlünüze göre bir kılıf buldunuz mu?

Sevgiler 

Zeynep Kılıfcan

CONTINUE to READ in ENGLISH


When I say "Fountain pen is a mess, don't start", that's why! Never ends with having the pen. You also need ink and notebook to write and a case to carry. In Turkey it is hard to find pens and inks or a notebook to write with fountain pen. So you can imagine how hard to find a proper pen case. That's why when Izzet from Izmir told me that "I found a georgeous pen case from Diplomat", I immediately said "pics or it didn't happen". He was kind enough to send those photos. 

You can see the size of the case compared to Kaweco Sport Chess. It is quite ideal for standard size pens. Made from soft leather with a full lid and there is no logo on it. 

In the last photo, there are two Waterman Expert and a Visconti Rembrandt in the case. So it is a three pen case. Izzet Bey bought this case from Izmir Can Stationery Store for about 100 TRY (less then 50 EUR)

I thank him for this information and detailed photos. 


Did you find a proper case for your pens?

Cheers,

Zeynep Penincase

10 yorum:

 1. Merhaba,

  Kılıf konusu benim de epeyce bir süre başımı ağrıttı. Kalemi ve mürekkebi arayınca yine bulabiliyorsunuz ama uygun fiyatlı kılıf bulmak imkansız gibi bir şey. İthal markaların kılıfları çok pahalı ve her yerde de bulunmuyor zaten.

  Ben sorunu şöyle çözdüm: Sirkeci'deki Yeni Zaman Kırtasiyede "İpek" marka kılıflar buldum. Hem deri, hem de çok şık. Kırmızı olanından aldım. İçine iki Safari rahatlıkla sığıyor. Eğer ince tip dolma kalem kullanıyorsanız üç tane de sığar.

  Bir de Pelikan'ın Türkiye dağıtımcısı olan Çelik Kalem'in kendi markası olan "Steelpen" deri kılıflar da üretiyor. Hem hakiki hem suni deriden kılıfları var. Fiyatları da çok uygun. Onlardan da bir kapaklı bir de fermuarlı aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İpek kılıflardan ben de aldım evet. Onlar da çok güzel.

   Steelpen'in ise ikili/üçlü kılıflarına rastlamadım. Ama 12'li büyük kılıfları güzeldi gerçekten.

   Sil
  2. Steelpen'in ikili ve üçlü kılıflarını Hepsiburada.com'da bulabilirsiniz. Yalnız, eğer ilgilenirseniz dikkat edin; zira, üçlü dedikleri kılıflar aslında ikili oluyor. Bir de Hepsiburada, hata ile yanlış fotoğraflar koymuş. Gelen ürün ile fotoğraftaki farklı. Önce Çelik Kalem'in sitesinden ürün katalogunu indirin. Oradan Steelpen bölümündeki kılıfların kod numarasını öğrenip ondan sonra Hepsiburada'dan bakın. Selamlar...

   Sil
  3. O kılıflardan Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'de de varmış. Dün orada gördüm. Aklınızda bulunsun.

   Sevgiler

   Sil
 2. İzmir Can kırtasiyede dolmakalem görevlisi arkadaş puro kılıflarını önermişti, daha sağlam ve daha ucuz dedi. İnternette şöyle bir bakındım tekliden altılıya kadar puro kılıfı var ama puro boyutları ile pek bilgim olmadığından şimdilik beklemedeyim.

  Geçen cumartesi kumaşçıdan yarım metre suni deri aldım, derici bir arkadaş da sağolsun bir parça koyun derisi verdi. Mumlu ip ve yorgan iğnesi ile girişeceğim fırsat bulursam.

  Bu arada derici arkadaş bir kaç model istedi, dikebileceğim bir şeyse dikerim dedi. Önce birkaç deneme yapıp başarılı olursa seri üretime geçebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında puro kılıfları da denenebilir ama öncelikle boyutlara bakmak gerekiyor sanırım.

   Dikeceğiniz kılıfı da heyecanla bekliyorum. Paylaşırsanız çok sevinirim.

   Sil
 3. Istiklal Mephisto'daki kalem cantasini o gun cok sevdigim icin 29 adet siparis ettim. Eskidikce yenisini kullanirim diye dusundum. Yanimdaki arkadasim, onda fazladan cantalar oldugunu ve bana verebilecegini soyledi. Bezden yapilmis coklu mustakil ressam rulo-cantalari da uygun bir cozum olabiliyor.
  Selametle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Allah! 29 tane mi? Ömür boyu yeter sanıyorum o çantalar :) Güle güle kullanın.

   Sil
 4. mükemel bir deri kılıf gerçektende...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. (Tabi bu kılıfı bizimle paylaşan İzzet Bey'e teşekkür etmemiz lazım her şeyden önce)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...