Photo of the Day / Gunun Fotografi 22

Scroll down to read in English

            

Bazen bir kalemle oynamak için sadece alfabe yeterlidir. Yunancası alfa beta, Arapçası elif be'den gelen ne güzel bir kelimedir alfabe. Kelime sadece ilk iki harfe kredi verse de bütün harfler bir arada bütünlük arz etmiyor mu sizce de?

Günün Kalemi: Namiki Falcon Soft-Fine Esnek Uç
Günün Mürekkebi: Iroshizuku Tsuki-yo
Günün Rubaisi: 

"Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz,
İki başımız var, bir tek bedenimiz.
Ne kadar dönersem döneyim çevrende:
Er geç baş başa verecek değil miyiz?"

Ömer Hayyam

Muhabbetle,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sometimes, you just need the alphabet to play with a pen. I really like the word alphabet, as  comes from alpha-beta in Greek or elif-be in Arabic. Even though the word itself gives only the credit for the first two letters, don't you think the letters have an integrity all together?

Pen of the Day: Namiki Falcon Soft-Fine Flex Nib
Ink of the Day: Iroshizuku Tsuki-yo
Rubai of the Day:

"You and I are the image of a pair of compasses,
Though we have two heads, we have one body
No matter how I turned around you,
Our heads will be together eventually"

Omar Khayyam

Loves,


16 yorum:

 1. Yazı size mi ait? ne kadar düzgün:) Alfabe yerine bazen "abc" de deniyor galiba.
  Ömer Hayyam'ın rubaisi de çok güzelmiş, paylaştığınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yazı bana ait. Teşekkürler güzel sözleriniz için.

   Alfabe'ye "abece" dendiği de oluyor ama sanırım, Cumhuriyet sonrası Türkçeleşme hareketinde kabul görmeyen kelimelerimizden kendisi.

   Sil
 2. How do you feel about Falcon now? Still trying to get a hang of it? Incidentally, I have my Falcon filled with Edelstein Tanzanite and am about to write my alphabets...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I liked it but I can say it does not get along with every ink. As far as I read in FPN, I want to use it with Noodlers Black Swan series which everyone tells very suitable for Falcon.

   Is there any ink that you recommend?

   Sil
  2. Hmm.. that is curious. The Falcon I have takes all the ink I have tried thus far. It works really well with R&K's Scabiosa (and it is such a difficult ink!), J. Herbin, and some of the Iroshizuku that I dabbled. How is your Falcon disagreeable with inks? Inconsistent ink flow or else?

   Sil
  3. I used it with R&K Salix at first and it feathered a lot. Tsuki-yo is better but today I inked it with Black Swan in Australian Roses, it performs better as far as I noticed.

   Sil
 3. bu kalemde, hafif bastırıldığında nibin ikiye ayrılması nedeniyle, fotoğrafta da görüldüğü gibi,kalın yerlerin kenarları daha koyu iki çizgi, arası açık renkli gibi durabiliyor.

  yazı güzel, harfler özenilmiş, bezenilmiş, gittikçe yazıda bir karakter oluşumu gözlemliyorum blogu takip etmeye başladım başlayalı. bu kez çokbilmişlik yapıp, mesela, e harfinde bir dalgalanma seziyorum memati, kıvamında konuşmayacam.

  her ne ise, bu esnek kalemlerle yazmanın, daha evvel de demiştim, bütün cazibesi spencerian yazmaktan geçer. aynı zamanda desen yapmaktan.

  ve mürekkep tavsiyesi, spencerian yazmayı hallettiğinde, mümkün mertebe shading yapmayan bir mürekkeple dene derim. siyah olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben esnek kalemlerdeki o dalgalanmayı seviyorum gerçekten. Ama bu kalemlerin mürekkep seçtiği de bir gerçek. Yukarıda Shangching'e de bahsettiğim gibi, FPN'de Noodler's Black Swan serisini öneriyorlar. Bir de onunla deneyeceğim.

   Yazının düzelmesi meselesine gelince, hep diyorum, pratik, pratik, pratik. Ben de blogu açtığımdan beri daha çok yazıyorum. Bunun etkisi mutlaka hissediliyordur. Bir de eğitimli göz farklı görüyor tabi.

   Spencerian'a da bakıyorum ama yalnızca bakmakla yetiniyorum şimdilik. Bakalım ne zaman çalışmaya başlayacağım.

   O zaman Sailor siyahla denerim mutlaka :) Bu arada, şu anda favori siyah mürekkebim bir arkadaşımın tavsiyesi ile Montegrappa Black. Yağ gibi akıyor namussuz.

   Sil
  2. vay namıssız...

   spencerian için, eski yazı metodları nete çoktaaaan aktarılmış durumda, epey de varlar. arıyorsun, buluyorsun, indiriyorsun ve oradaki karalama, çiziktirme, alıştırma, örnek, ne varsa, kağıtları, hatta defterleri harcayarak oturup çalışıyorsun. şahane oluyor.

   hatta çıktısını alıp, bizzat üzerinden geçiyorsun.

   sadece yazı değil, esnek uçla desen çizim metodları dahi var.

   yazı da hemen hemen tüm sanatlar gibi, evvela temelini başaracaksın, sonra kendinden aktaracaksın.

   cühelanın, karikatür çiziyor lan bu, dediği picasso dayının erken dönem resimleri, oldukça fotoğrafiktir mesela...

   bu olabilecek en uç örnek, ama yazıda da bu geçerli.

   Sil
  3. Internetteki kaynaklara lafım yok beyim. Amma insanın zihni daldan dala atlayan bir maymun gibi olunca, biraz onunla, biraz bununla, bloga da yazı lazım derken vakit uçup gidiyor.

   Bu arada, son yayınladığım defter hoşuna gidebilir diye düşünüyorum. En azından dış kısmı.

   Sil
  4. malum, elime almadan pek fikir geliştiremiyorum öyle değişik malzemelerde. ama görünüşü iyi.

   daldan dala atlamaya gelince de, uzun yıllaaaaaaaaaaaardır müzikle alakalıyım. yazı gibi düşünürsek, değişik tarzlara atladım sürekli. biri bitmeden diğeri, biri oturmadan öbürü. sonra hepsi birbirine girmeye başladı. ne zaman oturup dönem dönem belirli tarzlarda çalışmaya başladım, o zaman oturtabildim bazı şeyleri.

   yazının burada ayrılan ve dezavantaj gibi duran bir yanı var. o da el alışkanlığı daha bulaşıcı. uzun süre spencerian çalış, alelade bir not alırken bile yazın ona kayacak. üstelik sürekli kalem de değişecek. sürekli aynı enstrumanın farklı fiziki yapılarında, farklı şeyleri çalışmak gibi.

   en son, eline aldığın enstrumanın seni yönlendirmesi gibi, kalem de yönlendirmeye başlayacak. zaman, zaman ve zaman.

   ve bu el alışkanlığı meselesi öyle bir illettir ki, şahane bir mektup yazarsın mesela, son satırdaki bir d harfini, tutar diğerlerinden farklı yazarsın...

   ben bu durumda baştan yazan bir takıntılılık örneği sergileyen biriyim.


   bunun çözümü bende şöyledir. günlük yazıma asla özenmiyorum. neredeyse bazen kendim bile okuyamıyorum. eğik başlarım, düz biter. el yazısı başlar, başka yerden çıkar.geçen bir makale çevirip hakkında sunum yapmam gerekti, el yazımdaki notları okuyamadım, iki de salak espri yapıp, üzerine bir yandan orijinali okuyup, bir yandan çevirerek anlattım ve rezil olduğumla kaldım.

   hoca da geldi, bir de yazım güzel diye hava yapıyor düdük, dedi. evet, düdük, dedi. öyle de pürneşe bir ortam... neyse efendim, amma da uzattım lafı.

   yazıya özenilecek yerde özenmek, kalanında özenmemek.

   özenmediğim yazım da güzel durur, oldukça da şekilli falan, ama okunaklı değil.

   okunak yazının neresinde durur?

   evet, okunak...

   Sil
  5. Tam da söylediğin gibi, kalem bir enstruman ve her kalemde eline farklı bir enstruman almış gibi oluyor insan. Bu yüzden benim her kalemde yazım inanılmaz değişiyor. Ama temel sıkıntım, yavaş yazdığımda yazımın daha kötü olması. Yoksa hızlı yazarken, oldukça güzel yazabiliyorum, kaleme, kağıda ve moduma göre :)

   bazen ne yaparsan yap olmuyor diye bir vecizemiz var. Ben kendisine sıklıkla inanıyorum :)

   hocanın düdük demesi de enteranmış

   Sil
  6. yukarıdaki fotoğrafta hangi harfleri daha yavaş yazdığın belli oluyor zaten. yazıda hızdan ziyade devamlılık mühim gözlemlediğim kadarıyla, hızlı veya yavaş, ama iyi bir kaligrafı veya hattatı izlersen, hızın hemen hemen sabit olduğunu görürsün elinde, harfin bir noktasında hızlı, diğerinde yavaş olmaz pek. ara ara bitişlerde hızlı çeker ki, incelerek, kağıttan kalemin ayrılma hissini versin, veya kuyruklarda şeklini daha net koysun ortaya. bana öyle geliyor.

   der benim hoca, düdük de der, dümbelek de der, holy shit de der. severiz kendisini, ömrümde rastladığım en eğlenceli hocalardan, malum pek bulunmuyor öylesi.

   Sil
 4. yazinin altindaki imzan yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yakalarim boyle seyleri ....

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...