Pilot Vanishing Point Matte Black Fountain Pen Review / Pilot Vanishing Point Mat Siyah Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Pilot Vanishing Point, oldukça eğlenceli bir dolmakalem. Bakmayın siz onun bu karalara bürünmüş, yas tutar hallerine. Bir tık'la dolmakalemin ucu dışarıda, bir tık'la içeride. Dolmakalem dünyasından bihaber insanlar için neredeyse büyülü denilebilecek derecede devrimci bir yapısı var. Mat siyah, özel üretim olduğundan böyle büyük bir kutuda geliyor. Kutuyu açtığınızda karşınıza ilk çıkan kaleme dair özelliklerin, insanı sıkmadan yazılmış kısa bir özeti.


Kağıdı kaldırdığınız zaman ise, kalem kendisini çok hoş bir şekilde size sunuyor. Öyle ki, iki şeffaf plastik parçanın arasında, sanki havada asılı duruyormuş izlenimi veriyor.Kalemin ilk görüntüsü bu şekilde. Sol taraf kalemin, bastığınız zaman ucu dışarı çıkartan üst kısmı. Sağ taraftaki küt bölümden ise uç dışarı çıkıyor. Tamamen mat siyah olan kalemin bağlantı noktasındaki halkalar parlak siyah dizayn edilmiş ve üzerindeki tek yazı, fotoğrafta gördüğünüz "Pilot Japan" yazısı ki, kalem üzerinde yazıdan hoşlanmayan beni bile rahatsız etmedi.


Uç dışarı çıktığında işte bu görüntü ortaya çıkıyor. Kalemin cüssesine bakılırsa oldukça ufak bir uç bu. Uçlarda EF, F, M ve B olmak üzere dört seçenek muvcut. Bunun dışında, Ucu altın sarısı ya da gümüş rengi (rodyum) olarak alabiliyorsunuz. Bu son iki seçenek arasında renk dışında herhangi bir fark yok. 


Kalemi parçalara ayırdığınızda elde ettiğiniz görüntü bu şekilde. Oldukça ufak, kendiliğinden dönüştürücülü bir uç mekanizması ve gövde. Buna dayanarak Pilot güzel bir uygulamaya gitmiş ve ucu ve gövdeyi ayrı ayrı almaya imkan tanımış. Yani dilerseniz bu kalemi aldıktan sonra sadece ucunu ya da gövdesini satın alıp iki farklı uçla ya da iki farklı gövde ile kullanabilirsiniz. Bence çok mantıklı.


Ben kalemi Amerika'ya giden bir arkadaşım vasıtası ile Goulet Pens'ten almıştım. Fiyatı seçtiğiniz uçla birlikte 140 dolar. Eğer ayrıca bir uç daha satın almak isterseniz, uç için 61 dolar daha ödemeniz gerekiyor. Eğer sadece gövde almak isterseniz onun için de 79 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu arada, normalde Japon kalemleri ile genelde Japon mürekkeplerinin tavsiye edildiğini bilirsiniz. Eğer currently inked kısmını takip ediyorsanız, geçen haftalarda kendisini R&K Alt-Goldgrün ile kullandığımı da görmüşsünüzdür. Oldukça iyi anlaştıklarını söyleyebilirim.

Artıları:
+ Çok güzel bir dizayn
+ Tükenmez kalem mekanizması kullanımını kolaylaştırıyor
+ Pilot dolmakalemlerin uçları gerçekten güzel

Eksileri:
- Klipsi kalemi tutma yerine geldiğinden yazarken rahatsız edebilir.
- Biraz ağır (Ağır bulanlar daha ince ve hafif olan Decimo modelini tercih edebilirler)

Siz bu tükenmez kaleme benzeyen dolmakalem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zeynep Pilotkalemdelisi,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Pilot Vanishing Point is a fun fountain pen. Don't judge it by its all black, gloomy, mourning outfit. With just a click, nib is out. With another click, it is in. It is very revolutionary even kind of magical for people who doesn't follow fountain pen world. (What kind of sorcery is that!) Since matte black is a special edition, it comes with a big box. When you open the box, the first thing you see is a brief summary of the pen's qualifications.

When you take out the info paper, the pen manifests itself in a very nice way, it looks like flowing in the midair by being between two layers of plastic wrap.

The first appearance of the pen is like above. Left side is the top of the pen which reveals the nib when you click in. The blunt part at the right end is where nib nib comes out. While the pen is all matte black, only the rings of the assembling piece designed in shiny black finish. Only indication on the pen is "Pilot Japan" writing which did not bother me even though I really don't like writings on fountain pens. 

When the nib revealed, you have this view. Compared to the body of the pen, nib can deemed very tiny. There are four different nib sizes consisting EF, F, M and B. Apart from that, you can either choose your nib gold plated or rhodium plated. There is no difference between those last two options other than the coloring. 

When you disassemble the pen, it looks like that. There is a tiny nib section with a built-on converter and a body. Depending on this, Pilot offers nibs and bodies seperately. It means that, if you already have this pen, you can buy different nibs or different bodies. So that, you can use it with two different nibs or two different bodies. I think it makes sense.


I bought this pen from Goulet Pens via a friend of mine who visited the States. It is 140 dollars with a nib you choose. If you want to get an extra nib, then you pay 61 dollars. If you only want to get the body then you have to pay 79 dollars. By the way, normally it is suggested to use Japanese inks with Japanese pens. However, if you follow "Currently Inked" posts you can see that I use this pen with R&K Alt-Goldgrün in the recent weeks. I can say they get along quite well. 

Pros:
+ It is a nice design
+ Ballpoint click mechanism makes it easier to use
+ Nibs of Pilot fountain pens are quite good

Cons:
- Since the clips is on the grip section, it might bother some people
- A bit heavy (But you can choose Decimo model which is slimmer and lighter)

What do you think about this fountain pen which works like a ballpoint?

Zeynep IlovePilotpens

39 yorum:

 1. Açıkçası daha ilk gördüğümde ısınamadığım bu dizaynı yazınızı okuduktan sonra tamamen beğenmediğime karar verdim. Bana sorarsanız dolmakalem'in doğasına aykırı geliyor :)) bu konuda biraz tutucuyum... ha tabi bir de mesela dün kırtasiyede iken bir müşterinin uç değiştirmek istediği MB Boheme i gördüm onun alttan piston çevirerek uç kısmını dışarı çıkartıyorsunuz. Ona kesinlikle alışılabilir ama yinede Meisterstück'ü tercih ederim :D Bu arada dünkü kırstasiye ziyaretimi eşime beyaz Lamy ve kendime Kaweco Sport Chess Black , Kaweco Mavi Kartuş , Waterman Kırmızı kartuş ile sonlandırdım :))) İşin ilgin kısmı Kaweco Sport düz ile Chess 'in uçları her ne kadar Medium olsada arada gözle görülür bir uç farkı vardı.Sanki biri F ama M yazılmış !! Hiç böyle bir şeye denk geldiniz mi ?

  YanıtlaSil
 2. İzzet Bey,

  Kalemi beğenmemenize sevindim desem inanır mısınız? Dolmakalem pahalı bir zevk ve maalesef ülkemizde kalemleri görerek, deneyerek alma şansımız çok az. Benim de bu blogdaki amacım, kalemleri tanıtayım da insanlar gidip o kalemleri alsınlardan ziyade, fikir verebilmek ve siz bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki, ben bu kalemi beğenmiyorum dediğinizde, ben gerçekten amacıma ulaşmış ya da en azından yaklaşmış hissettim kendimi :)

  Montblanc Boheme'e gelince, ben o kaleme bir türlü ısınamadım. Fazla komplike, çok alengirli geliyor bana.

  Kaweco'da ise bahsettiğiniz gibi bir duruma hiç rastlamadım. Dilerseniz Kaweco'ya mail atıp soralım. Normal şartlarda gayet standardları olan bir firmadır. Uçlarını da hep Bock'tan alıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de eksikliğini hissetiğim bir konuya parmak bastınız.Ülkemizde dolmakalemleri deneme şansımız neredeyse yok denecek kadar az. Malesef ki bir dolmakalem almak istediğiniz zaman hele ki bu işte yeni iseniz nerden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Ülkemizde bir standart haline gelen Medium uçların dışında Fine çok şanlı iseniz diğer uçları buluyorsunuz fakat bunların kalınlıklarının sizin yazınıza uyup uymayacağını ancak satın aldıktan sonra öğreniyorsunuz. Memnun kalmamanız durumunda değiştirtmek ayrı bir süreç !!! Tabi artık sizin forumlarınızda ve FPN de test edilmiş ve yorum yazılmış o kadar çok yazı varki onları inceleyip okuyarak ve görerek tahmini bir sonuca varıyorsunuz :))

   Kaweco ile ilgili olarak aslında dün evdeyken keşke ikisini incelerken o an resmini çekseydim de size yollasaydım diye düşündüm ama tabi iş işten geçti. Eğer yakın bir zamanda gidersem ve kalem halen orda ise çekmeye çalışacağım.

   Açıkçası listemde o kadar çok kalem var ki heralde yukarıdaki gibi bir kalem almaya benim ömrüm yetmez :P

   Sil
  2. Benim çok sevdiğim Yeni Zaman kırtasiye var Sirkeci'de. Onlar genelde bir numune tutuyorlar her kalemden. Özler de, mürekkebe batırıp yazmaya müsade ediyor. Bunun dışında kalemleri denemeye izin veren bir yer tanımıyorum. Bir de Lamy, bir pazarlama aracı olarak kitapçılarda kasanın önüne mürekkepli bir kalem koyuyor. Hiç yoktan iyidir.

   Gerçekten çok inceleme var. Mürekkep meselesinde de böyle. Hiçbir inceleme %100 objektif olamaz, hiçbir inceleme sizin o kalemi elinize aldığınızda yaşayacağınız hissi veremez. Ama az da olsa fikir verebilir diye düşünüyorum ben.

   Evet, ömrün günleri sayılı ve çok kalem var. Allah ömür ve imkan versin de alınacak kalem tükenmesin. Bir anda her şeye sahip olsak, kıymetini bilemeyebiliriz sanırım :)

   Çok kalem var, çok mürekkep var ama yazılacak da çok şey olsun!

   Sevgiler

   Sil
 3. 14-15 Kalemden oluşan listemin son sırasında. Sadece tasarımından dolayı istediğim bir kalem. Capless serisinden sarı renklisini 105 dolara almamıştım bu yüzden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında capless bunların genel ismi. Evet listede olabilir ve alınacak o kadar çok kalem var ki, bu kalemin son sıralarda olmasını tamamen anlıyorum :)

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Ben de yakın zamanda aldım Pelikan M400'ü. Siz neredeki yerine gittiniz? Tahtakale'dekine mi?

   Bu son söylediğinizi siz söylemememiş sayalım, sonra kırtasiyeler isyan bayrağı açıyor.

   Güle güle kullanın.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Yazdıktan sonra aklıma gelmedi desem yalan olur:) (Üstteki yorumumu kaldırmanız isabetli olur belki de.)

   Evet, Tahtakale'deki yereinden aldım. Dükkâna bakan amca da güler yüzlü idi. (Bu arada, evet dükkân; ben 2-3 katlı bir distribütör firma bekliyordum. Fakat bazı doymuş kırtasiyeciler gibi asık suratlı değiller, muhabbetle ilgilendiler.)

   Pelikan'ın üçlü kılıfında gözüm kaldı, Edelstein mürekkepler süper görünüyordu:) Ama bütçe açığı verme riskine giremedim.

   Sil
  3. O zaman sizin izninizle o yorumu siliyorum :)

   Edelstein'den denemek istediğiniz bir renk olursa haber verin. Deneme boyu gönderebilirim.

   M400'ü hangi renk ve hangi uçla aldınız?

   Benimki white tortoise shell Medium

   Sil
  4. Bu arada pelikan 3 lu kilif icin sunu söylemek isterim ki bende 3lu kilif ararken begenmistim fakat boy olarak belli bir boyuttan sonraki kalemleri almiyor örnek 1 a Montblanc 149 & Pelikan M1000 o nedenle almadan önce kullanacağınız kalemleri test edin.

   Sil
  5. Yalnız bu iki kalem de kendi sınıflarının ağababası kalemler ve büyük boyutları ile ünlüler. Genelde kendi içinde kalemlerin birbirine çarpmaması için bölmelenmiş kılıflara sığmadıkları gibi, kalemin lastikle sabitlendiği kılıflardaki lastikleri de maalesef esnetip öldürüyorlar.

   O yüzden ne yapıyoruz? Bu kalemleri alırken, kendi özel kılıflarını alıyoruz :)

   Sil
  6. İzzet Bey, dediğiniz doğru. Kılıfı yanımdaki kalemlerimle denedim. Kullanabileceğime kanaat getirdim. Fakat o kadar parayı kılıfa vermeye kanaat etmekte zorlanıyorum açıkçası.

   Efendim, ilk yorumum hata idi, yazarken basiretim bağlanmış diyelim, iyi yaptınız kaldırmakla.

   Ben "Souverän Black-Green" aldım. M400'ün yeşil-siyah çizgili olanını. Mavi-siyah da güzel ama yeşilin duruşu başka. M uç aldım. Emin olamadığım için içini yıkadım ve kurumaya bıraktım. Doğru yaptım mı bilmiyorum.

   Sil
  7. Güzel günlerde kullanın, hep güzel şeyler yazın inşallah.

   Bu mesele çok önemli bunu yazmam da lazım unutmadan. Kalemi yeni alınca dahi yıkamak lazım. Zira, kalemin üretim sürecinde makine yağı vs. gibi şeyler kalemin ucuna ya da iç kısmına bulaşmış ve onu kontamine etmiş olabilir. Bu durumda, kaleme mürekkep bile çekseniz kalem randımanlı çalışmaz. Damağı da kirletebilir. O yüzden ilk alındığında yıkamak elzemdir.

   :)

   Sil
  8. Peki kalemin kuruduğundan nasıl emin olabilirim? Bir gün, kuruması için yeterli midir mesela? Bazen yıkamadan sonra aceleci davranıp kalemi mürekkeplediğimde ilk çizgilerde mürekkebin sulu olduğunu fark ediyorum.

   Sil
  9. Normal bir kalemde, genelde bir gece kalemin kuruması için yeterli. Ancak pistonlu kalemlerde her zaman yeterli olmuyor. Ben bu durumda kalemin ucuna peçete dolayarak sallıyorum. Bir de pistonu bir kaç kere indirip çıkartmak içindeki suyun tahliyesine fayda sağlar.

   Yine diyelim ki, kalemi doldurdunuz ama içinde su olduğunu fark ettiniz. Peçeteye emdirin mürekkebin bir kısmını. Bu da yardımcı olur.

   Sil
  10. Merhabalar size o halde benim 1 ay önce aldığım diplomat'in 3 lu kılıfını tavsiye ederim. Yazısız logosuz sade siyah bir kılıf ve fiyatı da uygun.

   Sil
  11. Izzet Bey gerçekten bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. Defter bulamamak bir, kılıf bulamamak iki numara sorunlar arasında :)

   Sil
 6. I absolutely adore my VP, and I wonder why I didn't get it sooner. It solves some of the common dilemmas, i.e. posting cap or not, loose cap, etc. I thought the clip might bother me, but I basically use it as a guide to hold the fountain pen. It works pretty well!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I like it very much either and I want to have a medium nib either. Or I can take that one on Decimo, I did not decided yet.

   And yes, that clip helps.

   Sil
  2. I have been looking at the lavender Decimo for 6 months now.. still debating whether I should get one...

   Sil
  3. My connudrum on Decimo is that it is just a lighter version of VP, so same pens. Do I want a different one or the same good pen?

   Sil
  4. My connudrum is VP and Decimo are the same pen, just one is lighter than the other. Do I want a different pen or two of the same good pens?

   Sil
  5. For me, I definitely would use Decimo more, because using VP is a bit tiring for me in long sessions. Btw, my VP is broad, I would take decimo with medium. But you are always an F,EF girl

   Sil
  6. I think EF is only available as a nib unit, if I recall correctly. My F, EF inclination is probably a rebellion against my former M/MB life ;) My mom always thought the only acceptable nib is M.

   Sil
  7. Your handwriting is small so I cannot imagine that if you can write with a broad nib :)

   I even myself sometimes use F or EF nibs. But I really like the wet ones.

   By the way, did you received my letter?
   :)

   Sil
  8. My Pelikan was a BB, safe to say, I have to tell myself subconsciously to write bigger and bigger. Thankfully I solved the problem by having the nib ground to a cursive italic :)
   To me, VP's f nib is wet for its size. Maybe you could consider that for your future addition.
   Yes! I did receive your letter a week ago. Have not written back because I was at an odd place mentally (will explain more in the letter). Don't worry, I have not gone nuts!

   Sil
  9. Recently I tried a B Pelikan M605 of a friend and it was a great nib. Like it is quasi italic. Then I tried a Platinum 3776 with Music nib. It was also wonderful, but I know both are not very suitable for daily writing.

   After I sent you a letter, I realized that I missed putting the thing I referred in the letter. So this Monday I sent you another letter :)

   Don't feel yourself obliged to reply, just be fine.

   Loves

   Sil
  10. What I like the most about a Pelikan nib is that it is made of stainless steel, yet it writes like butter! It has similar feedback of a gold nib (the springyness) and even a M100 performs very well. I am tempted just to get another one! I have heard that Pelikan italic is wonderful as well, maybe you can consider that?
   I do not see replying your letter as an obligation; it shall be my pleasure :)

   Sil
  11. Pelikan never disappoints I guess. I still wait Edelstein Amber to use my Pelikan m400 :)

   Sil
  12. Yes, I have been eyeing on Amber too...

   Sil
 7. Tükenmez kaleme benzeyen dolmakalem olur mu hiç.. Ben tasarımını da beğenmedim fikrini de beğenmedim.. Olmamış diyoruz 3 hayırla uğurluyoruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kalem ilginç bir kalem. seveni de çok, sevmeyeni de. Ama açıkçası ben seviyorum.

   Lütfen VP ile aramıza girmeyin :)

   Sil
 8. Şimdi telefonla yazdigim icin üşendigimen etraflica yazamiyorum ama dolmakalemin bir felsefesi bir duruşu oldugunu dusunmekteyim.. Bir kapagi vardir dolmakalemin ve o kapak ancak kalemle özel birseyler yazilacaginda onemli belgeler imzalanacaginda acilmalidir.. Bu modeli gorunce aklimda bu dolmakalemle sayisal loto doldurdugumu ya da iddia oynadigim canlandirdim.. İste bu fikir hosuma gitmedi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne dediğinizi anlamakla birlikte tam olarak katılmıyorum söylediklerinize. Çünkü ben dolmakalemi özel bulmakla birlikte onun sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini düşünmüyorum. Mesela market listemi dahi dolmakalemle yazıyorum :)

   Sil
 9. Hmm.. Uzlasamiycaz.. Bende butun musveddelerimi dolmakalemle yaziyorum ama en azindan kendimi ifade ettim ve siz de anladiniz.. VP İile aranizdan cikiyorum.. Su gri murekkep konusuna gidiyorum:)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...