Books and things / Kitaplar ve diger seyler

Scroll down to read in English

Hafta başında yaptığım ufak tatil, ardından üç günlük kongre ve bu haftasonu yapılan Antakya planı ile yoğun bir haftayı geride bırakmak üzereyim. Bu yüzden bugün uzun zamandır gitmeye fırsat bulamadığım Kanyon'a iş icabı gidince kendimi ödüllendirmek istedim ve Remzi kitabevinin İngilizce yayınlar satan kısmından kendime bu gördüğünüz ödülleri verdim. 

Tüm bu hafta internet erişimim sadece telefon üzerinden olduğundan, yorumlara oldukça geç dönebildiğimin farkındayım. Ancak gelecek hafta daha hızlı olacağımı ümid ediyorum. Ve Pazartesi yayınlamak üzere bomba gibi bir dolmakalemim var. Bakalım siz de sevecek misiniz?

Bakarsınız Antakya'dan da ufak bir post yaparım telefonla :)

İyi haftasonları,

Zeynep Leyleğihavadagören

CONTINUE to READ in ENGLISH

I am about to finish a quite busy week with a small vacation at the beginning of the week, a following three days of a congress and my upcoming another vacation plan to Antioch. Therefore, when I had chance to go Kanyon shopping mall which I didn't stop by for a long time, I wanted to spoil myself with some books and I went to Remzi Bookshop, so these were my little rewards. 

All this week I could only reached my blog via my phone and this is the case for weekend as well. I am aware that I cannot respond your comments in a proper time. But I guess, I will be more quick in my responses next week. And I have a fountain pen post to publish on Monday, let's see if you will love it!

And maybe I can publish a post from Antioch via my phone :)

Have a nice weekend,

Zeynep Globetrotter

7 yorum:

 1. Artık sıcağına ve sıkıcılığına dayanamasam da umarim memleketim Hatay'i beğenirsiniz/begenmissinizdir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu benim Hatay'a dördüncü gidişimdi. Ben o tarafları Urfa, Mardin, Antep, İskenderun vs. çok seviyorum. Kaç kilo aldığımı söylemeyeceğim ama 6 kişilik grubumuzun toplam ağırlığı 10 kilogramın üzerinde arttı bir haftasonunda :)

   Sil
 2. Woo.. Antioch! Of course my knowledge of the city is purely restricted by books ;) Have a great time and enjoy!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you. It was quite a pleasure especially someone like me, who enjoys food, history of religions and historic places :)

   (historic or historical, not quite sure if I used it right)

   Sil
  2. I can only imagine all the fun you have! Does not a place as such pull you temporarily in a temporal vacuum, situating you briefly to the past?
   So the difference between historic and historical is that if something is historic, then it is significant to history (i.e. Alexander the Great's historic battle). Historical refers to anything from the past, regardless whether important or not (i.e. a historical relic from the Byzantine empire). I hope that makes sense :)

   Sil
  3. Thank you I really get it. So we visited the historical places and it was quite fascinating.

   Sil
  4. English is super confusing.. I still don't get it most of the time ;)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...