Books are our best friends / Kitap en iyi arkadastir

Scroll down to read in English


İlkokulda hepimize öğretirler. "Kitap en iyi arkadaştır". Sanırım bunu o kadar benimsemişim ki, ne zaman derdim olsa, kitaba koşarım. Belki de Stoacılar haklıdır, doğanın kitabı varken, kağıttan kitapları açıp okumaya gerek yoktur. Ama yine de kitap sevgisi yerleşmiş içime. Kindle almış ve aslında çok da sevmiş bir insan olarak, bir türlü kağıdın güzelliğinden, kenarlarına el yazısıyla aldığım notlardan vazgeçemiyorum. Tabi fotoğrafta görünenin gerçek kitaplar olmadığını fark etmişsinizdir. Ama yine de gerçek kitaplardan sonra bir dolmakalem severin sıkı dostu olmaya aday bir kumbara kendisi. Eğer dolmakalemlere gönül verdiyseniz bunun pahalı bir hobi olduğunu fark etmişsinizdir. Yok yeni başlıyorsanız yol yakınken dönün :) İşte ben de dolmakalemlerimi finanse edebilmek için kendime en iyi arkadaş kitap kumbaradır deyip bir kumbara aldım. Cebimdeki bozuklar, ufak tefek "aa bu montun cebinde 10 lira kalmış, yaşasın!" banknotları, hep bu kumbaranın içine giriyor. Bu kumbara sayesinde çok güzel bir kalem aldım kendime. Onu da yakında buraya misafir ederim. (Tahmini olan var mı?)

Siz dolmakalemleriniz için para biriktiriyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Bireyselemeklilik

PS: Bana Sıkça Yaz buluşmamızı Cumartesi günü gerçekleştirdik, hala okumadıysanız buyrun tıklayın

CONTINUE to READ in ENGLISHIn primary school we were all taught that "Books are our best friends" I guess I adopt this so much that whenever I have a problem I refer to books. I don't know, maybe Stoic philosophers were right. There is no need for paper books where is a huge book of nature lays open in front of us. Yet I have book-love inside. Even though I have a Kindle and I really like it, I am still sticked to paper books and I cannot give up taking handwritten notes. Of course you noticed the pile in the photo is not a real. However, it is a coin bank nominated to be the second best friend of mine after paper books. 

If you set your heart on fountain pens, you already knew that it is an expensive hobby. If you just started, don't dive, before it is too late :) See, I got this coin bank to finance my fountain pens. All my coins, "look I found 10 dollar on my winter coat, yay!" changes go into this coin bank. With this coin bank I got a beautiful fountain pen which you can see on the blog soon. (Any guess?)

Do you save for your fountain pens?

Cheers,

Zeynep Individualpension

PS: Our "Write to Me Often" meeting realized on Saturday. Please click if you haven't read it yet. 

19 yorum:

 1. ohooo.. bence siz geri kalmışsınız.. ben kumbaramı uzun süredir aktif olarak kullanıyorum ve biriktirdiği bozukluklarla su zamana kadar kendime hatırı sayılır hediyeler aldım.. hatta son aldığım m400'ün bedelinin yarısı su anda kumbaramda hazır ve bütünlettirilmesi bekliyor.. ancak ben kumbarama sadece bozuk para atıyorum.. hatta bazen cebimde bozukluk olmasına rağmen bozuk para elde edebilmek için yaptığım 1-2 TL'lik alışverişlerde bile 5-10 TL veriyorum.. paraüstü olarak verilen bozukluklar bana kalıyor.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, aşk olsun hiç haber vermiyorsunuz :)

   Güle güle kullanın M400'ünüzü. Gerçekten ufak ufak biriktirmek gerekiyor. Hem böyle daha kıymetli oluyor sanki kalemler.

   Sil
  2. Sormayin hem de nasil kiymetli oluyor.. Emek emek biriktirerek elde ettigim paralarla kendi zevkime gore istediim agactan yaptirdigim muhtesem davudi sesli enstrumanimin perdesine faili mechul kisilerce zarar verildigini gordugumde kalp sektesi geciriyordum..:) o yuzden cok kiymetli oldugunu biliyorum.. Umarim siz benden daha muvaffak olursunuz para biriktirme konularinda.. Ve ufak bir tiyo.. Kumbaranizi ne olursa olsun icerisinden para cekilmeyecek turde olmasina dikkat edin.. Yoksa benim gibi 5 ayda dolduramazsiniz kumbarayi.. Zira anne baba es kardes cocuk kisvesi altinda hirsizlar evlerimizde kol geziyor:))))

   Sil
  3. Allahtan yalnız yaşıyorum da, parayı tek tırtıklayan ben oluyorum :)

   Yakın zamanda kalemimi yayınlarım. Pilot VP gibi değil, bunun beğenileceğini tahmin ediyorum.

   Sil
  4. Evet merakla bekliyorum kalemin markasini.. Zira kumbarada biriktirdiginiz paralarla ne bileyim bir mont blanc falan almissaniz benim de ufkum acilir.. Ben de biriktirerek bir mont blanc alabilecegimi anlarim:)

   Sil
  5. Yok Montblanc değil :)Ama uslu bir çocuk olup sabırla biriktirirsek bence bir gün montblanc alabiliriz

   Sil
 2. ben biliyor olabilirim belki o kalemi.. emin degilim, ama o olabilir..
  (xewni.baga)

  YanıtlaSil
 3. Kumbaranızı nereden aldınız acaba çok güzelmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Macrocenter diye bir market var. Şaşırtıcı şekilde orada bulup almıştım :)

   Sil
 4. ben de 2 Mart'tan sonra pek rahat durmadim. yayinlayamam ama gosterebilirim ucundan bazilarini..
  xewni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bir fotoğrafı hak ediyorum :)

   Sil
  2. fotografi telefon ile ceksem olur mu?

   Sil
 5. merhaba güzel ve keyifli bir yazı olmuş takibe aldım bana da beklerim:)
  http://myworldinthebooks.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. Tahminimi Montegrappa veya Visconti'den yana kullanıyorum...

  Ben de hep diyorum, iki üç ay bir şey almayayım, listeden bir kalem eksilsin diye ama... Geçen pazartesi iş için İzmirdeydim, duramayacağımı bile bile yine Can Kırtasiyeye uğradım. Bir Monteverde Mini Jewelria, biri visconti biri j herbin olmak üzere iki mavi mürekkep ve 4-5 defterle çıktım. Geçen yazmakkeyiftirin ikin el bölümünden aldığım bir sheaffer imperial ve bir parker 45'i sayarsak verimli bir ay oldu... (Mali açıdan tam tersi)

  Can Kırtasiyedeki Murat bey sağolsun alamayacağımı bile bile montblanc, waterman serenity, sheaffer valor, visconti van gogh, homo sapiens gibi bir sürü arzu nesnesi kalemi çıkartıp elime almama izin verdi. Haliyle pis gaza geldim... Umarım gaz bitmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef tahminler doğru değil ama bir gün inşallah güzel bir Montegrappa ya da Visconti olabilir :)

   İzmir'deki bu Can Kırtasiye'yi çok merak ediyorum. İzmir'e yolum düşerse mutlaka uğrayacağım. Gerçi beni de zarara sokabilirler... Monteverde Mini Jewelria'nız da hayırlı olsun. Ben özellikle defterleri merak ediyorum. Kullanıp memnun kaldığınız defterler neler?

   Bu arada, almayacağınızı / alamayacağınızı bilseler de kalemleri göstermeleri büyük incelik. Aslında doğru esnaflık şekli ama maalesef bizde böyle iyi esnaflık kalmadığı için, bu tarza denk gelince inci bulmuş gibi oluyoruz. Bir dahaki sefere selamlarımı iletin.

   Sevgiler

   Sil
 7. Merhabalar...

  İş yoğunluğundan anca yazabildim.

  İZmir'de Can kırtasiyenin üç şubesi var bildiğim kadarıyla, ama bizi ilgilendiren Çankaya Şubesi. Dolmakalem sorumlusu Murat Bey sağolsun oldukça ilgili birisi. Son gittiğimde birkaç şey daha alacaktım ama o frenledi, biriktir de Montblanc ya da Caran d'Ache verelim sana dedi. Yolunuz İzmir'e düşerse mutlaka tavsiye ederim.

  Defter'de pişti olmuşuz, ben de Myra aldım iki boy. Bayındır'ın 360 diye bir serisi var, dikişleri oldukça iyi, yumuşak kapaklı ve geriye tam katlanıyor. Elde yazmak için uygun bir defter ama henüz kullanmaya başlamadım.

  Son gittiğimde kulağınızı çınlattık, bir daha gittiğimde mutlaka selamınızı söylerim.

  Size iki sorum olacak;

  1- Bende Mesnevinin bir baskısı var, hacimli bir kitap ve işyerimde duruyor. Bir yerde Doğan kitaptan çıkan 6 ciltlik küçük boy baskısını gördüm ama kapalı olduğundan inceleme fırsatım olmadı. Bu baskısı hakkında bir bilginiz varmı?

  http://www.idefix.com/kitap/mesnevi-6-cilt-takim-mevlana-celaleddin-i-rumi/tanim.asp?sid=R2C45EMP663CR89MU7QL

  2- Çok aciliyeti yok ama mürekkeplediğinizde Waterman Carene ile Lamy Safarinin F ve M uçlarını örneklendirebilirmisiniz. (Hatırladığım kadarıyla sizdeki Waterman M uçluydu) F Ucum hala gelmedi, kalem kuzu gibi yatıyor, açıp açmamakta kararsız kaldım.

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar,

  Anlıyorum ki, bir İzmir çıkartması yapmak farz olmuş. Hem görüşülecek güzel insanlar, hem de ziyaret edilecek hoş kırtasiyeler var. Myra fena değil, ufak bir kapak sıkıntısı var, onun dışında oldukça güzel bir defter. Bayındır 360'ı görmedim. Kırtasiyeye uğradığımda bakarım.

  1- Mesnevi konusu biraz ilginç. Şimdi bende bu linkini gönderdiğiniz Doğan kitap (İzbudak-Gölpınarlı çevirisi) var. 6 cilt ve ufak ciltler halinde olduğundan taşınması kolay. Dili de iyi ancak bir sıkıntısı var. Şöyle ki, arkada açıklamalar var beyit numalarına göre ama siz kitabı okurken, hangi beyit için arkada açıklama bulunduğunu göremiyorsunuz. Yani bir yandan okumayı takip ederken, öbür taraftan ara ara arkayı çevirip, bu konuda açıklama var mı diye kontrol etmeniz gerekiyor.

  Bunun dışında size önerebileceğim, Şefik Can'ın ötüken yayınlarından çıkan 3 ciltlik tercümesi olabilir. http://www.idefix.com/kitap/mesnevi-konularina-gore-aciklamali-mesnevi-tercumesi-1-6-cilt-3-kitap-ciltli-mevlana-celaleddin-i-rumi/tanim.asp?sid=K6BXHOO8BK0AQ7D28DD2

  Ayrıca bir de 18 ciltlik Tahir-ül Mevlevi Şerhi var ama o set bende yok. O yüzden yorum yapamayacağım. Ancak kırkambar'dan çıkan büyükçe tek cilt Tahir-ül Mevlevi çevirisinin dili birazcık ağır.

  2- Fırsat bulunca yapmaya çalışırım. Ama ben unutursam siz hatırlatın bana olur mu?

  Sevgiler

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...