Photo of the Day / Gunun Fotografi 24

Scroll down to read in English

Pelikan M400'ü çok sevdiğimi söylemiştim değil mi?

Günün Kalemi: Pelikan M400 (M) Tortoiseshell
Günün Defteri Scrikss Notelook
Günün Mürekkebi: Stipula Calamo Musk Green (Son zamanlarda favori mürekkebim)
Günün Kitabı: Mesnevi (4. cilt)

"Gönül dili bambaşka bir dildir, hiçbir dile benzemez. Gönül birliği dil birliğinden üstündür. Gönülden sözsüz, işaretsiz, yazısız yüz binlerce tercüman zuhur eder."

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever

CONTINUE to READ in ENGLISH

I said, I like Pelikan M400 so much recently, didn't I?

Pen of the Day: Pelikan M400 (M) Tortoiseshell
Notebook of the Day: Scrikss Notelook
Ink of the Day: Stipula Calamo Musk Green (My new favorite ink)
Book of the Day: Masnavi from Rumi (Book 4)

"The language of the heart is like no other, it is not like any other language. The oneness of the heart is much higher than sharing a language. Hundreds of thousands of interpreters arise from the heart, with no need for spoken words, symbols or writing."

Cheers,

Zeynep Wholovespens

25 yorum:

 1. M400 çok şık duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Sizin profil fotoğrafınızdaki kalem de çok şık.

   Sil
 2. M400 deki favori rengim. Her ne kadar bende klasik yesil siyahi olsada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severek aldım bu rengi. Benim de M200'üm yeşil siyah.

   Sil
  2. benim de M200'üm yeşil siyah :)) ama pelikan M400 de mutlaka white tortoise ile dark brown torsoise edinmem lazım !!!

   Sil
  3. Dark brown tortoise'de benim de gözüm var ama çıtayı biraz yükseğe koyup M101'in yeni versiyonunu kestirdim gözüme :)

   Çok para biriktirmem lazım çoook!

   Sil
  4. Bu arada iyi günlerde kullanın... daha sırada M800 beni bekler :D tabi bir de pelikan ductus deneme şansım oldu geçen hafta gerçekten çok şık ve farklı bir kalem.

   Sil
  5. Çok teşekkürler. Ben sanırım boyut olarak M600'den yukarıya çıkmayacağım. Bana biraz büyük geliyorlar. Ductus'u çok merak ediyorum. Bir çok kişinin aksine, bana da tasarımı çok farklı ve hoş geliyor.

   Sil

 3. Zeynep Hanım Merhaba
  Scrikss note look defterlerle ilgili düşünceniz nedir??
  selamlar

  YanıtlaSil
 4. F ve EF uçlara meraklı biri olarak Pelikan dolmakalemler benim de ilgi alanımda. Fakat ben 1970 ve sonrası dolmakalemlere karşı önyargılı biri olduğumdan daha çok, eski kalemler ile ilgileniyorum. Pelikanın da eski modelleri mesela 101N tortoise gibi klasiklerine bayılıyorum. İflah olmaz romantik havalarından hiç hoşlanmasam da herhangi bir yolla edindiğim eski kalemlerin benden önce bir geçmişi olduğu fikri kaleme bakış açısını değiştiriyor. Zaten dolmakalemlere meraklıysanız onları seviyorsunuz. Ama Mesela bir Conklin Desk Pen'in hangi belgelere hayat vermiş olabileceği fikri oldukça cezbedici geliyor ve ister istemez saygı duymanızı sağlıyor.

  Zeynep Hanım sizin eski dolmakalemlerle ilgili düşünceniz nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   101N tortoise çok güzel bir kalem. Ben yeni versiyonunu da gerçekten çok beğendim.

   Eski dolmakalemlere gelince. Elimde bir kaç tane var ama ben bu konuda sanırım biraz tutucuyum. Zira, eşyaların onları kullanan insanların enerjilerini taşıdığını, bu enerjinin de her zaman olumlu olmayabileceğini düşünüyorum. Hatta idam cezası için söylenen kalem kırmak deyimini bilirsiniz. Eskiden hakimler idam cezası verdiklerinde, o cezayı imzaladıkları kalemi kırarlarmış. Bu durumun önemli sebeplerinden biri, artık o negatif enerjiyi yüklenmiş bir kalemin iyi bir şeyde kullanılmaması gerektiği düşüncesi. Biraz tutucu, biraz sıradışı gelebilir ama ben salt bu sebeple eski dolmakalemlere biraz çekince ile yaklaşıyorum.

   Tabi bir de realite var. O da şu ki, bizim ülkemizde, eski dolmakalem bulmak çok çok zor. Hem çok derin bir yazı kültürümüz yok, hem de bu tarz eşyaları saklamıyoruz.

   Ama yine de arasıra kalem tamircilerini ziyaret etmekte fayda var.

   Sevgiler

   Sil
  2. eski kalemler iyidir, hayat kurtarabilir.

   mesela benim bu blogda trilyonlarca kez bahsettiğim, yanımdan asla ayırmadığım ve hakkında bir yazı yazma sözüm olan parker flighter kalemim ve bir lamy safari, ceketimin cebinde sakarlığımdan ötürü yaptığım saçma bir harekette tam orta yerlerinden beraber kırılarak -aslında lamy kırılmadı ama kullanılmaz hale geldi- kaburgalarımın kırılmasını engellediler sanırım. gerçi kalbimin üstündeki morluk geçici ama benden yaşlı bu kalemin kalbimin derinlerinde bırak... ühü, daha fazla devam edemeyecem...

   Sil
 5. çok güzel bir kalem ve çok çok güzel bir fotoğraf...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum. Kalemi ben yapmadım, o konuda iltifat kabul etmem doğru olmaz ama fotoğrafı ben çektim. Hele ki, sizin gibi fotoğraftan anlayan birinden böyle bir övgü almak benim için gerçekten bir onur.

   Teşekkürler

   Sil
 6. blogun derinliklerde bu kalem için hayal kurulan yorumlar vardı, hayal gerçeğe dönüştüğünde ne oluyor onu düşünelim.

  tatmin mi, yeni hayallerin beslediği tatminsizlik mi - soru işaretim yok kusura bakmayın.

  pelikan toledo diyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben açıkçası çok memnun ve mutluyum bu kalemi almış olmaktan. Evet gönlümde yatan başka aslanlar da var. Ama şimdilik bu kalemle yazmanın zevkine varıyorum.

   Sil
 7. Biz meslektaşız. Kalem kırma tabirini çok iyi bilirim. İdam cezasına karşı olan bir hukukçu olarak da temas ettiğiniz noktayı çok iyi anlıyorum. Postumda da belirttiğim gibi ben dolmakalemlere biraz romantik yaklaşıyorum. Aslında tutkum sadece dolmakalemlerden ziyade "kalemler" diyebilirim. Ama insanın hayata bakış açısı bu konuyu şekillendiriyor zaten. Neticede bu bir ilgi alanı ve kişiliğimiz nasıl kullandığımız tüm objelere yansıyorsa, dolmakalem tercihlerimize de yansıyor. Ben genel olarak bir konunun olumsuz etkilerinden çok, olumlu yorumlanmasını tercih ederim. Hani "her şerrin ardında bir hayır vardır" sözünün oldukça etkisindeyim. Ama objelerin enerjilerinin olduğunu da kabul ediyorum. Özellikle de dolmakalemlerin... Çünkü aynı model, aynı uç ve aynı mürekkep ile doldurulmuş iki dolmakalemden (2 tane Sheaffer 500 EF uçlu Junior modeli biri cebimde biri ofiste dururdu)aynı yazım enerjisini alamadığımdan birini hediye ettiğim de vakidir.

  Her neyse konuyu çok uzatmadan kalem severlere faydalı olabileceğine inandığım bir bilgi vereyim. Eminönü kalem tamircileri ve beyazıtta namı diğer kalemciler kralından (siz onaylamadan isim vermek istemedim) eski kalemleri bulabilmek mümkün. Bunların yanı sıra ebay.com'da da bir tanesi Türk olan ve İstanbul'dan satış yapan kullanıcı olmak üzere bir çok "vintage" kalem satın alabileceğimiz kullanıcılar mevcut. Eğer sakınca doğurmayacağını düşünürseniz buradan, yok doğru olmaz derseniz irtibata geçen kişilere doğrudan bilgilerini verebilirim...

  Selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar tekrar (biraz geç oluyor cevaplar tatilde olduğum için)

   Bu blogun varlık sebebi paylaşmak. Ben dolmakalemler konusunda uzman değilim. Öğrenmeye ve bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Bu noktada sizden gelecek bilgilere de elbette açığım.

   Dilerseniz buradan, dilerseniz e-mail ile bana ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 8. Zeynep Hanım merhaba,

  Ben blogunuzu oldukça yeni keşfettim ve ilgiyle takip ediyorum, emeğiniz ve zamanınız için teşekkürler.
  Benim sorum mürekkeplerle ilgili, Stipula ve Röhrer Klingner mürekkepleri İstanbul'da bulabiliyor musunuz yoksa yurtdışından mı sipariş ediyorsunuz? Genel olarak İstanbul'da mürekkep alınabilecek yerlerle ilgili tavsiyeleriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stipula mürekkebi Amerika'dan getirtmiştim. Ancak başka renklerinden Sirkeci Yeni Zaman kırtasiyeden almak mümkün. Röhrer Klingner'i ise İngiltere'den thewritingdesk.co.uk veya cultpens.com'dan getirtiyorum.

   Sirkeci'de Yeni Zaman ve Özler Kırtasiye'den alabilirsiniz mürekkeplerinizi.

   Sil
  2. Zeynep Hanım cevaplarınız için çok teşekkürler. Bu yakınlarda Sirkeci tarafına uğrayacağım, bakalım şansıma neler bulabileceğim.
   İngiltere'deki mağazalara sipariş verirken dikkat etmem gereken bir nokta var mı? Gümrük konusunu biliyorum, sınır 75 USD eşdeğeri oldu sanıyorum, eskiden tutar daha yüksekti.

   Sil
  3. Evet maalesef hem tutar düştü, hem sene için de toplu bir tutar getirdiler vs. Yani epeyce zorlaştı. Ben İngiltereden ürün alırken 70 poundu geçmemeye çalışıyorum.

   Sil
 9. Zeynep Hanım sizce bu beyaz Pelikan bir erkeğe yakışır mı, yoksa bir hamının eline göre mi?
  Fikrinizi almak istedim, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer boyutu sizi rahatsız etmeyecekse, bence gayet güzel bir kalem. Ancak M200 ve M400 biraz ufak, eğer elleriniz büyükse kapağını arkasına takmanız gerekebilir kullanırken. Bir de eğer bütçe olarak sıkıntınız yoksa M450'ye de bakabilirsiniz...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...