Black Page - White Pen / Siyah Sayfa - Beyaz Kalem

Scroll down to read in English


Defterlerime Mesnevi'nin ilk 18 beyitini yazmayı seviyorum. Nedense, o 18 beyit her an elimin altında olduğunda, sıkıntılarım hafifleyecekmiş, açıp okuyunca ferahlayacakmışım gibi hissediyorum. Bu sefer kullandığım Keskin Color Myra defterin ilk sayfalarına değil, siyah iç kapağına yazmak istedim 18 beyiti. 


Bunun için, yaklaşık 4 liraya satılan Uniball Signo Broad Pigment White kalemi kullandım. Kalem ara ara tutukluk yapsa da, yukarıdaki satırları yazmama yardımcı oldu. 


Nasıl ortaya çıkan sonucu beğendiniz mi? 

Sevgiler

Zeynep Karasayfa

CONTINUE to READ in ENGLISH

I like writing the first 18 verse of Masnawi to my notebooks. It is like, if I have it with me all the time, I can read it whenever I want and I get relieved from all my gloomy feelings. This time I wanted to use the inner black cover of my Keskin Color Myra notebook.

For this, I used Uniball Signo Broad Pigment White pen which I got for 4 TL (app. 1,5 EUR) Even though it skips a bit, helped me to writing down those lines. 

Did you like to result?

Cheers,

Zeynep Blackpage


43 yorum:

 1. Bayıldım, ama böyle güzel bir yazı her kağıt ve her kalemde etkileyici olur:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. O sizin güzel bakışınız :)

   Sil
 2. Harikaaaaa :-) O nasıl güzel bir yazıdır, maşAllah barekAllah..

  YanıtlaSil
 3. Yaa senin bu yazının bi yerde güzel çıkmaması mümkün müüü ?
  Ben de istiyorum da nası böyle güzel yazcam hiç bilmiyorum :( Öğretsen yaa ? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Aslında şu linkte biraz bahsetmiştim, el yazısını nasıl güzelleştirebiliriz meselesinden. Belki işine yarar http://www.banasikcayaz.com/2012/11/about-handwriting-el-yazisi-uzerine.html

   Sil
 4. Kağıt, kalem bahane; yazı şahane ...

  YanıtlaSil
 5. Lovely handwriting! It reminded me that once I wrote a letter with white ink over black paper. Back then I didn't had the Uni-Ball Signo so it didn't turn really great. The pen you have is the best white ink pen I've tried :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia!

   It might be the best white ink pen but is still skips a bit. I wish they make it more smooth :)

   Sil
 6. begendik, elbette.. benim bu 18 beyte ilave edecegim bir iki beyit daha var birinci ciltten. bunu seninle konusmayi isterim bir gun - kesisecektir bir haftasonunda bu sefer belki olmasa da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili M,

   Eet bu haftasonu olmasa da başka bir haftasonu bir kahve içelim. Ekleyeceğin o iki beyiti de merak ettim.

   Sevgiler

   Sil
  2. anonim olarak taninmak da cok guzel birsey.. yaninda mesnevi-i serif getirirsen oradan bakariz, hatta o kisimla ilgili konusabiliriz. kucuk bir canta icinde birkac kalem de getiricem..

   Sil
 7. Ortaya çıkan sonucu beğenmemek mümkün mü :)O nasıl güzel bir yazı! Benim siyah sayfalı defterim var ve bu yazıyı okuduktan sonra hakkını vererek kullanamdığımı düşündüm :D

  Ben de beyaz kalem olarak Pilot Choose kullanıyordum ancak uni-ball'un kalemi daha başarılı gözüküyor, tez zamanda alınmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.

   Pilot Choose'u görmedim. Acaba onun siyah kağıt üzerindeki performansı nasıl. Uniball signo çok güzel yazıyor ancak son fotoğrafta fark edileceği üzere biraz atlama/takılma yapıyor.

   Sil
  2. Ucu sizin kullandığınızdan daha ince gibi gözüküyor. En azından kağıt üzerindeki etkisi öyle. Ben kapatıcılığından çok memnun değilim, )siyahın üzerinde yazan beyaz bir kalemden fazlasını beklemek ne derece doğru bilmiyorum ama :D ) Böyle bembeyaz durmuyor daha silik duruyor. Takılma konusunda gelince de, takılmıyor ancak çok nazik tutmak gerekli gibi kalemi biraz bastırınca mürekkebin ortasında kalemin uç kısmının izi çıkıyor.

   Umarım fikir verebilmişimdir :)

   Sil
  3. Sannırım anladım ne demek istediğinizi. Evet bunda da kalemin ucunun izi biraz belli oluyor. Koyu kıvamlı bir mürekkebi var çünkü

   Sil
 8. Böyle mükemmel yazı yazan kimseyi görmedim hayatımda. Daktilo yazısı gibi boyutları eşit, harfler aynı hep. Mükemmel bir yazınız var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Benim yazım da, kalemden kaleme ve ruh halime göre değişiyor maalesef. Bu seferki yazı karakteri böyle oldu.

   Sil
 9. El yazısı üzerine ders olarak okutulmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için :)

   Sil
 10. İnci, inci maşallah, tablo gibi olmuş :)

  YanıtlaSil
 11. I really like writing on black paper, either with pastel gel pens or metallic ink. It was not until recently that I incorporated darker paper/lighter ink pairing to my card making, only because that darker colored cards are considered inauspicious in Chinese culture. I think your pages turned out fabulously, and look at the handwriting!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Have you ever tried J. Herbin perlescent (?) inks on black paper?

   Sil
  2. I have! One thing about J. Herbin perlescent ink is that it dries up really quickly, and it does not coat the dip nib as well as gouache or other media. It does look very nice on dark paper though.

   Sil
  3. I should definitely get a set of it.

   Sil
  4. is it easy for you to get ib Turkey? If not, let me know!

   Sil
  5. Oh thank you my lovely Shangching. I didn't check it yet but I will let you know in case I cannot find any way to get it.

   Sil
 12. El yazınıza bayılıyorum. Siyahın üzerinde beyaz kalem çok hoş olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Bu fotoğrafı yazıyı ilk yazdığımda çekmiştim. Sonrasında mürekkep biraz dağıldı ama yine de denemeye değerdi :)

   Sil
 13. Ben yazıya bakakaldım nasıl güzel anlatamam :) Çıktı alınmış gibi . Böyle yazım olsun yazısız yer bırakmam :)

  YanıtlaSil
 14. Sinem
  Merhaba blogunuzu cuma günü tesadüfen buldum, dönüp dönüp bakarken buldum sonra kendimi. Ben de bir etimoloji sever ve kağıt kalem hastasıyım. Gerçekten çok rafine zevkleri yansıtan bir blog olmuş. Tasavvufu ve mensup yazarların içlerinden özellikle Hayyamı ve Mevlanayı çok severim. mesnevinin girşi bildiğim kadarıyla 9 beyit, yani 2 li dizelerden 9 tane var, toplam 18 satır, lise edebiyatım yanıltmıyosa beni. neyse bu bir teferruat. gerçekten çok sevdim blogunuzu, başarınızın devamını dilerim.
  Sinem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Sinem,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi doğru, beyitte 2 dize bulunur. Ancak Mesnevi'nin girişi 18 beyit, yani 36 satırdır. Bu ilk 18 beyiti Hz. Mevlana'nın kendisinin yazdığı, kitabın geri kalan beyitlerini ise Hüsameddin Çelebi'ye dikte ettirmek suretiyle yazıldığı anlatılır.

   Sevgiler

   Sil
 15. merhabalar ciddi anlamda bu defteri bir cok yerde aradım fakat bu boyutta olanı bulamadım defteri nereden temin ettiğinizi yazabilirseniz cok memnun olurum

  YanıtlaSil
 16. bu boyuttaki siyah yapraklı defteri nereden temin edebilirim acaba?

  YanıtlaSil
 17. Bu A4 boyutu http://www.hemen.com.tr/vintage-label-a5-siyah-sayfali-simli-kalem-defter/u/182153
  Bu da A5 boyutu http://www.hemen.com.tr/vintage-label-a4-siyah-sayfali-defter-duz-917/u/181049

  Bunun dışında D&R, Notebook gibi kırtasiyelerde de mevcut.

  YanıtlaSil
 18. Resimleriniz aşağıdaki linkte satış aracı olarak kullanılıyor bilginize..
  http://urun.n11.com/not-ve-tasarim-defter/siyah-sayfali-defter-P53864015

  YanıtlaSil
 19. Sevgiler...
  Yazınız mükemmel diyecek bir şey bulamıyorum açıkcası
  Defter zaten şahane fakat fiyatını öğrenebilirmiyim yaşadığım şehirde baya a pahalı 25 30 tl civarı ona göre int.sipariş edeceğim.

  YanıtlaSil
 20. 10 yaşına giren kızıma başlangıç seviyesi dolmakalem almayı düşünüp araştırırken sizin sayfayı keşfettim.Okuyorum ,okuyorum ve doymuyorum.
  Yazılarınızı okuyorum, hangi kısmından teşekkür edeyim bilemiyorum. El yazınıza maşallah dememek imkansız. Allah aklınıza, bileğinize kuvvet versin. Yazdıklarınız,emeğiniz, tek tek açıklama şekliniz hepsi ayrı ayrı güzel ve özenli. İyi ki sizin gibi kaprissiz, bilgiyi paylaşan,güzelliklere her daim imza atan insanlarımız hala var.

  Kocaman yüreğinize teşekkürlerimle. sevgiler. Ayşen

  YanıtlaSil
 21. Siyah kağıda yazan jel kalemler görüyorum internette ama hangi kalem yazar nasıl yazar bilmiyorum. Siyah kağıda güzel yazan bildiğiniz jel kalem var mı?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...