Lamy Ink Bottle New vs. Old / Lamy Murekkep Siseleri: Eski ve Yeni

Scroll down to read in English

Elimde biri yeni, diğeri eski olmak üzere iki adet Lamy mürekkep var. Eski şişe pek ortalarda olmadığından sizlerle de paylaşmak istedim. Soldaki turkuaz Lamy mürekkep Lamy'nin güncel mürekkep şişelerinden. 50 ml'lik şişelerin altında blotter denilen emici bir kağıt mevcut. Hoş bir tasarım detayı olan bu kağıt, kaleminizi mürekkebe batırdıktan sonra ucunu temizlemeniz için şişenin içine yerleştirilmiş.

                 

Eski şişenin içinde gördüğünüz gibi, şişeyi ters çevirdiğiniz dolan ve böylelikle şinin içerisinde az mürekkep kalsa dahi kaleminizi doldurmanıza yarayan ufak bir parça var. 


Lamy, yeni şişesinde ise bunu farklı bir şekilde çözmüş ve şişenin dizaynı ile birlikte mürekkebin dipte birikmesine müsait bir hazne yapmış. Böylelikle mürekkebinizi son damlasına kadar kullanabilirsiniz. Bir de fark ettiyseniz, her iki şişede de kağıt etiket mevcut değil.


Siz en çok hangi şişeyi beğendiniz?

Sevgiler,

Zeynep Mürekkepiçer

CONTINUE to READ in ENGLISH

I have two bottles of Lamy inks, turquoise one is new and the red one is old. Since I did not come across with the old bottle so far, I wanted to share it with you. Tuquoise lamy ink on the left side is the actual bottle of Lamy's. There is blotting paper right under the bottle of 50 ml bottles. Blotting paper is placed there to let you clean the nib right after you dip your pen in the bottle which is a quite nice design detail.

As you can see, the old bottle has a small piece which enables you to fill up your pen even though there is a small amount of ink left in the bottle. 

For the new bottles, Lamy also dealt with problem by changing the design and put a bulb shaped end to the bottle which also enables you to use the last drop of your ink. And if you noticed, both bottles do not have paper labels on them.

Which bottle did you like the most?

Cheers,

Zeynep Inkdrunk


10 yorum:

 1. Eski şişeler tasarım olarak daha güzel görünse de gözüme (gerçi renkten dolayı da olabilir, kırmızı çok güzel duruyor:)), yeni şişeler daha fonksiyonel:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o ince boyunlu şişeler daha şık ama ben de katılıyorum, yeni şişeler tasarım olarak çok fonksiyonel ve zekice.

   Sil
 2. Görsel olarak eski şişe, kullanım olarak yeni şişe:)
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum aynen :)
   Sevgiler

   Sil
 3. Bence de kullanım açısından yeni şişe daha iyi.

  Bu arada şişe demişken Viscontinin şişesi ne öyle ya... Plastik şişe mi olur? Hiç yakıştıramadım Visconti gibi bir markaya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Visconti'nin cam şişesi de var. Hatta gördüğüm kadarıyla harika bir kutuda geliyor ama bana hiç denk gelmedi. Hem Türkiye'de görmedim hem de İngiltere'den getirttiğim şişelerde denk gelmedim.

   Sil
 4. bu yazıyla pek alakası yok ama 10 ml mürekkeple kaç metre yazı yazılır acaba merakımı çekti de, var mıdır bir bilgi? Kalemin ucuna göre değişiyordur ama en azından B uçla şu kadar F uçla bu kadar diye bir bilgi olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir araştırmak lazım. Ben arada kendi kalemlerimle ölçmeye çalışıyorum bir dolumda ne kadar yazdıklarını ama onların kaç ml aldığını bilmiyorum.

   Sil
 5. Waterman mürekkep şişelerini de mürekkep azaldığında yatık koyup diviti batırabiliyorsunuz. Bir nevi hokka gibi oluyor.

  TWSB mürekkep şişesi de Lamy'nin eski mürekkep şişe tekniğini kullanmış. Çevirip, mürekkebi hazneye dolduruyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sailor mürekkeplerde de aynı mekanizma var. Waterman'ın şişelerini seviyorum da, maalesef nedense mürekkeplerine ısınamadım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...