Leuchtturm 1917 Notebook Review / Leuchtturm 1917 Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Bol fotoğraflı bir defter postuyla karşınızdayım: Leuchtturm 1917. Adını yazması da söylemesi de kolay değil.  Ancak özenli ve detaylı tasarımı gerçekten bu kadar fotoğrafı hak ediyor. 


Ben bu defteri geçen sene gittiğim Viyana seyahatinden 12.5 Euroya almıştım. Özellikle bizde Scrikss'in, Keskin Color'un ve diğer Türk firmalarının yeni çıkardıkları defterleri düşününce fiyatı yüksekmiş gibi görünse de, Moleskine ligindeki bir defter için normal sayılabilir.


Leuchtturm 1917 özenli bir işçiliği, temiz bitişleri ve hizalanmış sayfaları var. Ben bu fotoğrafı çektiğimde defterin bir kısmını kullanmış olduğumdan o kısımlar daha yıpranmış duruyor haliyle. 


Leuchttrum 1917'nin tasarımındaki inceliklerden biri, sayfaların numaralı olması.Peki sayfa numaraları neye yarayacak derseniz, işte defterin en başındaki içindekiler tablosunu kullanarak, indeksleme yapabilirsiniz. 


Ayrıca, defterinizin içinden çıkan etiketlerle, defter bittikten sonra sırtını ve kapağını işaretleyebilir, böylelikle tüm defterlerinizi karıştırmak zorunda kalmadan, içindekileri görebilirsiniz. 


Bitmedi :) Defterinizin arka kapağındaki cebe de notlarınızı, kartvizitlerinizi koyabilirsiniz. 


Son olarak, defterinizin içinden bir de, bir tarafı kareli, diğer tarafı çizgili bir yazı şablonu çıkıyor. El yazım kötü, çizgisiz kağıtlara yazamıyorum diyenler için büyük nimet!


Peki Leuchtturm 1917'nin dolmakalemle imtihanı nasıl? Yukarıdaki satırları Scrikss 419 dolmakalem ve Aurora Black mürekkeple yazdım ve bazı kelimelerde görebileceğiniz gibi, kağıdın dokuları arasında garip uzantılar yaptılar. İkinci satırın başındaki "üzerinde" kelimesinin "d" ve "e" harflerinde açıkça görebilirsiniz. Diğer mürekkeplerle ise daha az olmakla birlikte yine de aynı eğilimi gösterdiğini söyleyebilirim.


Ayrıca maalesef, biraz gölgelenme yapıyor. Bu konuda kağıdının Moleskine'den ya da Scrikss Notelook'tan (okumak için tıklayın) pek farklı olmadığını söylemek mümkün. 


Kısaca özetlersek, dizayn olarak çok sevdiğim, ince düşünce yapısına hayran olduğum, kağıt olarak ise beni en azından dolmakalemlerde çok tatmin etmeyen bir defter oldu Leuchtturm 1917. 

Siz ne düşünüyorsunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Defteroğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


I am here with a pic heavy notebook review: Leuchtturm 1917. It is not easy to say its name or write it down. However, it deserves photos with its detailed design. 

I bought this notebook from my trip to Vien for 12.5 Euro. Especially when you consider the Turkish companies such as Scrikss or Keskin Color with their new notebooks, the price seems a bit high but for a notebook in the same league with Moleskine, it is quite fair. 

Leuchtturm 1917 has a delicate craftsmanship, a clean finish and perfectly aligned pages. Since I have been using the notebook for a while at the time I shot the photo, used pages seems a bit imperfect naturally. 

One of the delicate points on its design that the pages have page numbers. 

And if you ask, what in the earth I am going to do with page numbers, you may index your notebook by using the index table at the front page. 

Besides, with the stickers coming along with the notebook, you can label your notebook cover or back so you can find your exact notebook without stumbling them all. 

Not over yet :) You can tuck in your business cards or notes to the hood right in the backcover of the notebook. 

Lastly, there is a writing scheme ruled on one side and squared (graph) on the other side. It is quite useful for the ones who complains the difficulties about writing on a blank page!

So, how was the test of Leuchtturm 1917 with fountain pens? I wrote those lines above with Scrikss 419 fountain pen and Aurora Black ink. And as you can notice from some words, it has a weird feathering in paper tissue. Please check out the second line the word "üzerinde", especially with the letter "d" and "e". Lesser with other inks, this feathering still exists with other inks. 

Besides, it does have shadowing at the back page. On this point I think I can say, it is not better than Moleskine or Scrikss Notelook (click here to read). 


To put in a nutshell, I really liked Leuchtturm 1917 in terms of refined design but it was not able to satisfy me in terms of compatibility with fountain pens. 

What do you think?

Cheers, 

Zeynep Notebookson
10 yorum:

 1. Çok güzel görünüyor; ben özellikle böyle ince detaylara dikkat edilen defterleri çok seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Kesinlikle katılıyorum. Detaylar çok önemli :)

   Sil
 2. Such a very informatics post, as I have browsed the majority of your posts. But I found this post is almost certainly where I got the most useful information for my research. It is really very interesting to read this particular post. I just would like to say thanks for your great efforts.

  YanıtlaSil
 3. İnceleme yaptığınız 70 gr. mı yoksa 80 gr. mı? Bildiğim kadarı ile 80 gr. kağıt pek problem yaşatmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bu defterin kağıt gramajı üzerinde bulunmuyor. O sebeple sorunuza doğru bir yanıt veremeyebilirim.

   Aslında gramajdan biraz bağımsız bu kırçıllanma meselesi. Mesela 60 gr olduğu halde hiç kırçıllanmayan, arkaya kanama yapmayan, sadece gölgelenme yapan kağıtlar da var, 100 gr olduğu halde çok kırçıllananlar da... Kırçıllanma perdahla igili bir mesele.

   Sil
 4. Bugün Taksim tünelin orada denk geldik bir dukkan, sadece bu defterleri satıyor. Pek sevimli sahipleri var. Neredeyse her rengi ve çeşidi vardı; noktalı, çizgili, kareli, düz. Noktalısını da ilk defa orada gördüm de çok hoşuma gitti.

  Dükkan sahibinin dediğine göre tüm defterler 80gr. mürekkep dostu kağıt. Bir tek A4ten büyük olan modeli 100gr. mış.

  A5 modeli 40tl idi orada, slim modelleri de 25tl. Fiyatlama neredeyse Moleskine ile aynı, belki daha bile ucuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa harika! Hangi dükkan olduğunu tam çıkartamadım ama mutlaka gidip bakmak lazım. Uzun süredir Moleskine fiyatlarından haberdar değilim ama Moleskine'den ucuzsa bu iyi bir şey :)

   Sevgiler

   Sil
 5. Ben bu kağıtların 80 gsm olduğunu biliyorum. Islak yazan S.T. Dupont ve Mont Blanc Royal Blue ile kullandığımda Moleskine'in arka sayfaya akma ve gölgelenme problemlerine karşı, bu defterlerde akma hiç olmadı, gölgelenme ise Moleskine'e nazaran çok çok az oldu. Kırçıllanma problemiyle de henüz karşılaşmadım ancak mürekkeple alakalı olabilir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında hep söylediğimiz gibi bu kalem, defter ve mürekkep arasındaki üçlü bir koalisyon. Yani bazı mürekkeplerin yapısı veya kalemin ıslaklığı da kağıdın arkaya geçirip geçirmemesini vs. çok etkiliyor. Özellikle MB Royal Blue kolay ve iyi huylu bir mürekkep. Ancak başka mürekkeplerde kırçıllanma veya gölgelenme yapabilir. Mesela şu incelemede http://www.banasikcayaz.com/2014/10/matay-defter-old-istanbul-notebook.html görebileceğiniz gibi, Lamy kartuşla sıkıntı yaratmayan kağıt, Diamine Majestic Blue gibi yoğun bir mürekkepte kendini kaybedebiliyor. Ama elbette Leuchtturm iyi bir defter onda şüphe yok.

   Sil
 6. Çok güzel açıklamışsınız. 😊 Ben de bullet journal için aldım nezihten umarım memnun kalırım.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...