Pilot Custom 743 Fountain Pen Review / Pilot Custom 743 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Eveet! Bugün harika bir dolmakalemle karşınızdayım. Bu kalem bana okuyucularımdan biri tarafından bir süre denemem için emanet edildi ve sanırım bu kaleme aşık oldum :)


Pilot Custom 743 oldukça sade bir tasarıma sahip. Kalem elinize aldığınızda özel bir şey hissettirmese de kesinlikle kaliteli bir görüntüsü var. 


Ancak büyük aşk, kapağı açtığınızda başlıyor. Çünkü FA uca sahip bu kalem, ucun göz okşayan güzelliğinin yanı sıra harika bir yazım keyfi sağlıyor. 14 ayar altından yapılmış bu uç, kalemin diğer dekoratif unsurlarına uygun olarak altın sarısı renkte. 


Uç, dizayn olarak da hem güzel, hem de işlevsel. Esnekliğin arttırılması için, yan kanatlardan kesilmiş. Bu da modern bir kalemde, eski esnek kalem keyfi yakalamaya olanak sağlıyor. 


Ucun dizaynı, altınla birleşince ortaya esneyen ve esnedikten sonra kendini toparladığı için daha fazla çizgi kalınlık çeşitliliği sağlayan bir kalem çıkıyor. 

Bir de bahsetmesem olmaz. Bu kalemin çok güzel bir dolum sistemi var. Kalemin ucunu mürekkep şişesine batırdıktan sonra, içindeki dahili dönüştürücünün üzerindeki siyah kısma bir kaç tık basıyorsunuz, tıpkı tükenmez kaleme basar gibi. Böylelikle dönüştürücünün içi her tıkta yavaş yavaş doluyor. 

Ben bu kalemi çok sevdim. Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Japonkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Here we are! I would like to present a great fountain pen today. This pen was given me for a while as courtesy of one of my reader's and I think I am in love with it. 

Pilot Custom 743 has a very plain, very simple design. Even though you don't feel anything special when you first saw it, it definitely has a quality look. 

However, the love starts when you unscrew the cap. Because this pen with an eye candy FA nib also provides a great writing pleasure. The nib is 14K gold matching with the other golden trimmings of the pen. 

Nib is successful both in design and in function. In order to increase flex moves, it was cut from both sides of  the nib wings which enables to have a vintage flex pleasure on a modern fountain pen. 

When nib design united with gold material, it creates a fountain pen with more line variation, more flexible and a pen that quickly reverts back to the old form. 

And I cannot skip without mentioning it. This pen has a very funny filling mechanism. After dipping your nib into the ink bottle, just click a few times to the top of the built-in converter just as clicking a ballpoint pen. And with every click you fill in the converter. 

I really enjoy wiriting with this pen. What do you think?

Cheers,

Zeynep Japanesepens

23 yorum:

 1. ben dolmakalemlerın uclarında ısleme olması taraftarıyım herseyı ıle mukemmel bır kalem olduguna ınanıyorum elıme almadan pılot ozel yapım oldugundan bırde o altın ucda soyle sekıller desenler vs olsaydı goz zevkı ıcın daha bır guzel olurdu dıyorum
  t.turan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, uç üzerindeki işlemeler bazen çok güzel olabiliyor. Bir arkadaşımın Montegrappa'sında bu tarz işlemeler var. Harika bir görüntü.

   Sil
 2. Knight, Prera, 78G ve Vortex modelleri var, hçbirinde en ufak bir sorun yaşamadım.

  Neyseki Pilotun ülkemizdeki aracı firması düzgün çalışmıyor da bütün kalemlerini göremiyoruz, yoksa elde avuçta ne var ne yok pilot dolmakalemlere gömerim...

  Alabileceğim kategoriden Lucina ve Prera (Şeffaf) ilk hedefimde. Artcraft serisi gerçekten çok güzel görünüyor ama pahalı. Sırf meraktan düşündüğüm Capless serisi e-bay'da 100 dolar civarında bulunabiliyor. Bizansbeyinin postunda görüp araştırdığım, artık üretilmeyen M90'a ise e-bayda birisi 320 dolar istedi. (Türkiye'den birisi 300 dolara kadar çıkmış ama vermemiş)

  Mürekkeplerine ise hiç girmiyorum bile, forumlardan bir arkadaş sekiz şişe anlaşmış, dördünü sen al dedi bir türlü dört renge inemedim.

  Dediğim gibi tüm Pilotlar ülkemizde olsa çok can yakar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de Knight, Prera, 78G var ama Vortex'e hiç denk gelmedim. Ama ne haldeyiz ki, Pilot'un Türkiye'de çalışmamasına sitayişle yaklaşıyoruz. Fekalet! :)

   Prera da biraz ufak olmakla birlikte çok güzel bir kalem. Ben burada bir Vanishing Point tanıtmıştım. Herkesin seveceği türden bir kalem değil kendisi. M90 ise hepimizin gönlünde yatan aslan :)

   Sil
 3. İlk bakınca Mont Blanc sandım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet görünüş olarak benziyor. Hatta FPN'de bu kalemin incelemelerinden birinde montblancla yanyana fotoğraf mevcut. Klips dışında epeyce benziyorlar.

   Sil
 4. It is indeed a great pen, albeit the looks are not that exciting. I do love that nib. And it works fine in that size (15). Size 10 is more flexible, but a lot less reliable.

  The converter is the CON-70. A bit tricky, but efficient once you know how to use it. It is a direct evolution of the A-shiki system of Pilot (1950s).

  Thanks for your active blogging.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Bruno!

   I really liked it, although for me better to have more flex. I can never have enough flex :)

   Sil
 5. It looks like a very simple but elegant pen! How does it compare to Falcon?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You know I have SF Falcon and I recently had chance to try SEF Falcon. But I need to ink them all up with the same ink and then try again to make a healthier comparison.

   Sil
  2. I am looking forward to the review!

   Sil
 6. İlk bakışta dış görünüş ile değerlendiriyoruz herşeyi..Dolmakalemin ucunu da böyle düşünmüşsünüz..Ne zaman yazmaya başlarsanız o uçla her takıntılı yazımda biraz daha uzaklaşırsınız.Yazmak istemezsiniz.Ama öylemi bazen gösterişten uzak uçlu bir kalemle kağıda her dokunuşunuzda nazikçe içindekini akıtması,nazlanmadan kirletmeden,size acı çektirmeden içinizdekileri döküvermesi kağıda..Ne görünüş kalır nede gösteriş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Pilot/Namiki marka kalemlerde bu çok hissediliyor. Çok sade, albenisi olmayan ama gerçekten yazım keyfi veren kalemler bunlar.

   Sil
 7. Değerlendirme için teşekkür ederim. Ancak bu kalemin akıcılığı ve ıslaklık/kuruluk durumunu merak ediyorum. Bununla ilgili bilgi verir misiniz? Bir de Japon ve Batılı mürekkepleri değiştirince nelerin değiştiğini merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence oldukça kararında ıslak bir kalem. Noodler's flex'lerdeki akış sorunları bu kalemde yok. Sizi şaşırtacak olabilirim ama bence herhangi bir değişiklik olmadı sanki.

   Sil
 8. Ben bu kalemi alır kaçarım uzaklara. Gerçekten de ülkemde kaleme-mürekkebe değer verildiğini göstermek lazım bu alakasız distribütörlere. Ruhum sıkılıyor artık.
  İnşallah öbür dünyada en güzel kalemler benimle olacak. Ne diyim?
  Para biriktiriyorum, Pilot olmasa da Sailor alacağım Sirkeci'den.
  Siz ve kalem sahibi çok şanslı kişilersiniz.
  Tanıtım için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, o kadar uzaklar ki konudan.... Getirdikleri Iroshizuku mürekkepleri de 125 liradan satmaya çalışıyorlar ya, artık diyecek hiçbir şey yok zaten.

   Evet, kalem sahibi çok hoş bir beyefendi, sağolsun emanet etti kalemini. Ben de böylelikle size tanıtma fırsatı buldum.

   Sil
 9. Zeynep Hanım yorumunuz için çok teşekkürler, diğer kalemlerimi de size emanet edeceğim. Güzel incelemelerinizi okumak bir zevk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turgay Bey, asıl ben teşekkür ederim bu kadar güzel bir kalemi bana emanet ettiğiniz için.

   Bu arada, şu anda elimde Cross kaleminiz var. Fine uçlu olmasına rağmen çok güzel yazıyor :)

   Sil
 10. Ben de bir suredir FA nib'e sahip Custom 742 kalemimin gelmesini bekliyorum ve de bekledigime degecegine inaniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika güzel günlerde kullanın. Siz nereden getirtiyorsunuz?

   Sil
 11. Cok tesekkur ederim.
  Soylememde sakinca var mi bilmiyorum ama ebay uzerinden bir Japon saticidan almistim.

  YanıtlaSil
 12. Hıımmmm. Etkilendim. gerçekten şık bir kalemmiş.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...