Rhodia Webbie Dot Pad Notebook Review / Rhodia Webbie Noktalı Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Rhodia defterleri Amerikalı blogger'larda sürekli görüyor ve bu ilginin sebeb-i hikmetini açıkçası epeyce merak ediyordum. Türkiye'de de Rhodia defter bulmak mümkün olsa da, kareli not defterlerinden ötesini görmediğimden pek istekli değildim. Nihayet bir İngiltere siparişimde araya ufak bir Rhodia Webbie defter sıkıştırdım.


Sayfaları noktalı olan bu defterin perdahı harika olsa da yine de bir miktar gölgelenme yapıyor. 


Islak kalemlerde genellikle iyi. Ancak mürekkeplerin kuruma süresi, kağıdın perdahından dolayı biraz daha uzun. 


Dünyanın en ıslak kalemi diyebileceğim Namiki Falcon Soft Broad uçtu bile minimum kırçıllanma yaparak beni kendine hayran bıraktı. 


Defterin arkasında ise, kartvizitlerinizi, fişlerinizi, fatularınızı vs. koyabileceğiniz körüklü bir cep mevcut. Ben bu tarz cepleri özellikle faydalı buluyorum. Ayrıca defteri derli toplu tutmaya yarayan elastik bant da oldukça başarılı. Ne çok sıkı, ne çok gevşek.

                    

Ve en sonunda içinden ufak bir sürpriz çıkıyor. Defterinizin tek tek kalite kontrolden geçtiğini ve kimin tarafından kontrol edildiğini gösteren minik bir kağıt. Böyle şeyler beni mutlu ediyor ve aldığım ürünün daha özel olduğunu düşünmeye başlıyorum. 

Siz ne düşünüyorsunuz Rhodia defterler hakkında?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever,

CONTINUE to READ in ENGLISH

I was coming across with Rhodia notebooks within my American fellow bloggers and I was wondering about the qualification of this notebook. Even though it is possible to find Rhodia Notebooks in Turkey, it is offered only in squared notepad form. Therefore I was not very enthusiastic about it. Finally I added a small Rhodia Webbie to one of my orders. 

Even though it is glossy finish is fine enough, it still has some shadowing at the back of the page. 

It gets along well with wet fountain pens, however drying time takes a bit longer than usual due to the glossy finish. 

Creating minimum feathering with Namiki Falcon Soft Broad (which I can easily say the wettest pen around) it gained my respect!

At the back cover it has an accordion pocket which I find quite usefull for tucking business cards, invoices, recepits etc. Besides the elastic band keeping your notebook alltogether is sucessfull. Neither loose nor tight. 

And finally it has a little surprise in it. It is a small piece of paper indicating that your notebook is controlled and controlled by whom. Those kind of things make me happy and I feel like I got something special. 

What do you think about Rhodia notebooks?

Cheers,

Zeynep Penlover

45 yorum:

 1. Ben İzmirden A5 boyutlusunu almıştım. Ambalaj kapalıydı, çizgisiz diye aldım bakmadan ama çizgili çıktı.

  Yirmi kadar defter birikmiş, henüz kullanmaya başlamadım. Bu aralar favorim myra defterler.

  Yarın yine İzmir'e yolculuk var, mutlaka Can kırtasiyeye uğarnılacak. Kafamda sadece mürekkep almak var, Caran d'Ache'ın eski seriden ellerinde kalanlar vardı, bir de Waterman'dan bir mürekkep denemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de evde özellikle blog için aldığım pek çok birikmiş defterim var. Hepsi kullanılmayı bekliyor. Bol bol yazmak lazım.

   Acaba yeni Caran d'Ache'lar ne zaman gelecek. Ben de onları merakla bekliyorum.

   Sil
  2. Bugüne kadar aldığım Waterman mürekkeplerden çok memnunum. Havana Brown, Florida Blue, South Sea Blue, kullandım hepsini tavisye ederim. Aklınızda bulunsun kırmızısını almıştım kartuş olarak fakat tam dolu çıkmadığı için geri verdim Can Kırtasiyeye. Muhtemelen zaman içerisinde buharlaşmış :D

   Sil
 2. ingiltere alışverişinizi nereden yaptığınızı sorsam... hatta başka neler aldınız desem... :) mesela diamine mürekkep var mı pakette? orada ucuz olduğunu hatırlıyorum. eğer yoksa, diamine mürekkep alacağınız zaman tercihiniz neresi oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ingiltere alışverişlerimi genelde cult pens ve thewritingdesk.co.uk'den yapıyorum. İki site de oldukça başarılı. Diamine mürekkepler de Türkiye fiyatına göre oldukça ucuz. Genelde İngiltere'den alıyorum ben de.

   Sil
 3. Bu sayfaların noktalı olmasının özel bir amacı var mı Zeynep? Ben bayılıyorum böyle alışılmışın dışında değişik sayfaları olan defterlere;) Rhodia defterlerden almayı ne zamandır ben de istiyorum; güzel bir yazı olmuş, heveslendirdi ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Güngörcüm.

   Özel bir amacı yok. Ben de ilk olarak alırken biraz endişeliydim acaba kullanımı rahat mıdır diye ama oldukça keyifli.

   Sil
 4. Zeynepcim acaba online olarak nerelerden alisveris yapiyorsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngiltere'den cultpens.com ve thewritingdesk.uk'den alışveriş yapıyorum.

   Sil
 5. Overall, I like my Webbie. The only dissatisfaction I have is that it does not lay flat, so imagine me battling with the needles AND trying to keep the page staying in place. ( I use my Webbie as a knitting pattern book). Granted some feathering is experienced in mine as well, I cannot overlook the smoothness of the paper.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. My real problem is not about it is not laying flat (although I totally understand you about knitting and taking notes for pattern you definitely need it) but it is so glossy that the ink dries very late.

   Sil
  2. I admit glossy surface will lead to longer drying time, but in my case, I love to see how the ink pools on the surface and slowly dries into its actual shade. What I usually do is to do something else on the side while waiting for the page to dry, or use finer nibs to avoid that problem.

   Sil
  3. Ah I see! Of course since you are generally using finer nibs, you don't really encounter with this problem :)

   Sil
  4. that might be one of the few benefits of using fine nibs :)

   Sil
 6. peki sey sorucam canim bu $100 lik vergisiz gumruk sinirina shipping ucreti dahil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten emin değilim. O sebeple siparişimi verirken sınırın altında olmaya çalışıyorum genelde.

   Sil
  2. Shipping ucreti dahil degil.

   Sil

 7. Cuma günü Can kırtasiyeye uğradım, İzzet bey benden bir saat önce uğramış geleceğimi söylemiş. Toplantı uzadığı için tanışma fırsatını kaçırdım.
  Waterman Florida blue, Waterman Havana Brown, Caran d’Ache Blue night mürekkep aldım. /Ellerinde hala Carbon ve Storm var, yeni seriyi sipariş geçmişler ama henüz bir haber yokmuş)

  Pelikan Think, Platignum Studio no:5, Senator Windsor ve Schneider Base dolmakalem ve bir iki defter aldım. Defterler Myra ve daha önce görmediğim sensebook adlı ödüllü bir defter.

  Yurtdışı alışverişlerde kargo 100 dolarlık sınıra dahil değil, 100 dolar veya 75 euro alacağınız ürün limiti. Bu limit işi biraz şans, bazen hiç bakmıyorlar ama yine de limitin altında tutmakta fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caran d'Ache Blue Night bende yok ama bir arkadaşımın kaleminde kullanmıştım çok hoş bir mavi, satürasyonu yüksek. Mürekkebin diğer aranılan özellikleri zaten harika Caran d'Ache'larda. Güzel günlerde kullanın.

   Bende de bir platignum var fıstık yeşili. post yapılması lazım acilen :) Senator Windsor'unuzu merak ediyorum epeyce. Konuk post yapmak ister misiniz?

   Sensebook'u hiç duymadım. Ne ödülü varmış merak içindeyim.

   Sil
 8. Dolma kalemle yazmak üzere kağıt alıyor musunuz? Sadece defter mi kullanıyorsunuz?

  Defter almak yerine "staples arc system" delgeç ve disklerimle kullanmak üzere kağıt almak bana daha kullanışlı geliyor. Paperline (Güney Kore) marka, A4 boyutlu, asitsiz, 80 gsm, fildişi renkli (Moleskine'nin bir ton koyusu) 500 adetlik bir top kağıt almıştım. (20 TL civarı) Ev tipi sürgülü giyotinimle isteğim ebatta kesip, bahsettiğim sisteme ait delgecimle delerek mevcut defter ve ajandalarıma takıp kullanıyorum. Gerekiyorsa kesmeden önce farklı (çizgili / kareli / vs.) şablonlar için yazıcıdan baskı alıyorum. Paperline kağıt gayet tatmin edici oldu ama aynı markanın beyaz renkli kağıdını bulamıyorum. Beyaz renkli kağıt için başka bir tavsiyeniz olur mu?

  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu blogu bu yüzden çok seviyorum. Ben de blog vasıtasıyla her gün yeni şeyler öğreniyorum zira.

   Aslında ben de LV ajandam için iç almak istiyorum ama sizin yaptığınız da çok mantlıklı geldi. O zaman acilinden bir de ev tipi giyotin edinmem lazım :)

   Kağıt meselesini bilmiyorum, tahmin ettiğiniz gibi hep defter kullanıyorum. Beyaz için bir araştıralım. Bu arada sizin merak ettiğini dolmakalem rafını ikea kitaplığıma değil de çalışma masama monte ettim. Yakın zamanda görücüye çıkar blogda.

   Sevgiler

   Sil
  2. LV ajanda için giyotin yeterli değil. İlgili delgeçten de tedarik etmeniz lazım. Ama bana sanki bu LV ajandanın halkaları ölçü olarak İngiliz Filofax markası ile uyumlu olabilir gibi geliyor. Onların da hem yedekleri, hem de (eğer düz kağıttan kendiniz kesecekseniz) delgeçleri İngiliz alışveriş sitelerinden bulunabilir. Filofax delgeçlerinin özellikle seyahat tipi olanları gayet ucuzdu diye hatırlıyorum.

   (Hatta yine Filofax sistemiyle uyumlu, Türkiye'de de bulabileceğiniz Güney Kore üretimi Keny ajandaları ve bunların yedekleri var. Ama bunların dış kapakları hakiki deri olmadığı gibi yedeklerinin de kağıt kalitesi daha az tatmin edici olacaktır.)

   Sil
  3. O giyotinlerin bir kısmında zaten default delgeç de oluyor sanki ama bakmak lazım. Kendi kağıdımı alıp kestirmek gerçekten güzel olur. Ama şu kağıt meselesini bir araştırmak gerekiyor.

   Aslında belki print center gibi yerlerde de halledilebilir bu ajanda içi meselesi.

   Tek sorun, bu tarz ajandalar biraz fazla yer kaplıyor. İç mekanizmaları doğrudan doğruya kalın hale getiriyor ajandaları ve o yüzden iş toplantıları dışında LV ajandamı kullanmayı sevmiyorum ben.

   Sil
  4. Eğer ajandalardaki halka mekanizmasının verdiği kağıt değiştirebilme esnekliğini seviyorsanız ama bu mekanizmanın kapladığı ekstra yerden (ve geriye katlanamamasından) şikayetçiyseniz, ilacınız Staples Arc ya da muadili olan Levenger Circa gibi sistemler. Google'layın ve sistemi anlatan birkaç videoya göz atın, eminim seveceksiniz.

   Levenger Circa bildiğim kadarıyla Avrupa'da yok, sadece ABD'de var. Dolayısıyla hazır kapakları sadece Letter ve Junior boyutunda. Ama Staples Arc (adı üstünde) Avrupa'daki Staples mağazalarında da bulunabiliyor.

   Sil
  5. Fırsat bulur bulmaz bakacağım. Bu arada, siz mürekkep rafını merak ediyordunuz. Rafı normalde Ikea kitaplığımın için için yaptırmıştım ama sonra oraya monte edemeyince tek başıma, ben de çalışma masasına monte ettim ve az önce yayınladım. Bakalım beğenecek misiniz?

   Sil
 9. Blue Night mürekkebi maviden çok griyi andırdığı için aldım, hoşuma gitti.

  Platignumun turuncusu olsa iyi olacaktı ama yoktu, sarısını aldım.

  Senator Windsor'u yazmak keyiftir'de duymuştum;
  http://yazmakkeyiftir.blogspot.com/2013/04/senator-windsor-dolmakalem-senator.html

  Benim aldığım bu model değil galiba, dış görünüşü aynı, siyah beyaz mermer desenli, altın uç, 15 liralık bir kalem. Ali abi 40-50 tane toplamış galiba.

  senseBook ise bu defter;
  http://www.copic.de/transotype-art-materials/sensebook/sensebook-flap-mit-uberschlag-verschlussband/184

  Tasarım ödülü almış. İpi çok uzun, sanırım fotoğraftakinden farklı bağlamak için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de Platignum alırken turuncu ile yeşil arasında kalmıştım. Şimdi bir de haki yeşili çıkmış, mat. O da çok güzel görünüyor.

   Deftere bayıldım. Bu Can Kırtasiye'nin sizde telefon numarası var mı acaba? Siparişle getirtmek mümkün olur belki. Baksanıza İstanbul'dan daha fazla seçenek var ellerinde :)

   Sil
  2. Ben bahsettiğiniz Senatorlerden bulamadım fakat aldığınız siyah beyazlardan vardı. Aldıktan sonra farkettim ki senator değiller ERO diye bir marka yazıyor kalemin üstünde. Kapağı ve gövde bitimi resimlerdeki senatörlerden farklı. Sizinkide aynımı acaba

   Sil
  3. Benim elimde henüz o kalemlerden yok, o yüzden kıyaslama yapamadım maalesef.

   Sil
 10. Can kırtasiye Basmane: Tel: 0.232 441 20 22. Dolmakalem sorumlusu Murat beyle görüşün. Eğer yollayamayız derlerse yarın İzmir'e gideceğim. Kurum aracı ile gideceğim için Basmane'ye uğrama şansım yok ama defteri Alsancak'a getirtir size ulaştırım. Defterin 3-4 boy çeşidi vardı galiba.

  Kağıt işini ben de kestim ama giyotinim olmadığı için maket bıçağı ile kestim. Kesim işi bittikten sonra matbaada kenarlarını düzelttirdim. Ben de fildişi kağıt bulamadığım için 90-100 gramlık fotokopi kağıdı kullandım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can Kırtasiye'yi aradım. Murat Bey'le de görüştüm, çok da yardımcı oldu sağolsun. Halledeceğiz umuyorum. Siz de sağolun yardımcı olduğunuz için.

   Kağıtları ayrıca sipariş etmek gerekiyor sanırım. Biz de bu matbaada düzeltme işini quotable journals için düşünüyoruz. Defteri kırptırıp daha ufak, çantada taşımaya müsait defterler yaptıracağız :)

   Sil
 11. Merhaba,

  Ben beyaz kağıt için Xerox Colotech 100gr kullanıyorum. 120 ve 160 gramlıkları da var, denedim, ama 100gr ile aralarındaki tek fark daha tok olmaları. Bu yüzden de ekstra para vermeye değmez. Bu kağıdın özelliği, lazer ve inkjet yazıcılarda, rengi koruması ve rengi çok canlı basması. Tabii bu durumda dolmakalemde denemeden olmazdı :)

  Emilimi süper (2-3 saniyede en ıslak yazan dolma kalemin mürekkebi ile emiliyor), mürekkep rengi mükemmel korunuyor (kağıdın zaten amacı bu :)), mürekkebin buharlaşma süreci oldukça uzun (2 ay güneşte bıraktım, ilk günkü kadar olmasa da halen koyu). Kağıdın yüzeyi pürüzsüz, dolma kalem için önerilen pek çok defter kağıdı gibi.

  Waterman Expert, Lamy Al-Star Safari, TWSBI 540 Diamond ve Pelikan M250 ile denedim. TWSBI'de Lamy, diğerlerinde kendi markalarının mürekkebini kullandım. TWSBI haricinde hepsi muhteşem yazıyor. TWSBI de fena değil, ama kağıda biraz takılıyor ucu, diğerleri gibi kaymıyor. Kesinti hiçbirinde yok, ama TWSBI biraz zorlanıyor gibi yazmakta.

  Printablepaper.net diye bir site var, ordan şablonu indirip dilerseniz çizgili, kareli, noktalı vs. de yapabilirsiniz. Photoshop bilenler için Opacity'sini düşürerek, kare, nokta koyuluğunu ayarlayabilirsiniz.

  Açıkçası ben çok memnunum bu kağıttan, printablepaper sitesini kullanıp noktalı çıktı aldım. Matbaada kendi adıma deri kaplamalı defter de yaptırdım :) Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir tavsiye bu teşekkür ederim. Bahsettiğiniz Xerox Colotech 100 tüm kırtasiyelerde bulunabiliyor mu? Yoksa özel bir yerden mi sipariş ediyorsunuz.

   Bir arkadaşım deri defter yapımı atölyesi başlattı yakın zamanda. Kağıtlarımızı alıp, kendi defterimizi kendimiz de yapabiliriz.

   Çok teşekkürler

   Sil
  2. Merhaba,

   Küçük kırtasiyelerde var mıdır bilmiyorum, işin ilginci artık beyaz A4 kağıtlar "fotokopi kağıdı" olarak anılıyor. Ben birkaç yerde "Bu var, bu daha iyi" diyen gördüm (klasik 80 gr A4 beyaz kağıt için :)). Office1Superstore gibi daha büyük yerlerde veya kopyalama merkezlerinin kırtasiye bölümlerinde var. Hiç bulamazsanız Hepsiburada.com'da, Ofix.com'da var.

   Ben kendi defterlerimin deri kabını biraz portatif yaptım, kap şeklinde yaptırdım. Böylece bu şekilde kağıttan defter yapıp bitirince, çıkarıp yenisine takabiliyorum. Tabii daha hesaplı oluyor haliyle :) Tek sorun, benim dediğim gibi yaptırırsanız (ya da yaparsanız), derinin defterin sırtına gelen kısmını bir süre çekiçle dövmek zorunda kalıyorsunuz, yoksa derinin gerginliğinden defter kendi kendine açılıyor :) Kıvırıp iç kısımdan her gün 10 dakika falan döverseniz, 1 haftada düzene giriyor. Küçük defterlerden pek hoşlanmadığımdan, benim defter yapımım bayağı rahat oluyor. Bu kağıdı 2.5 liraya spirallettiriyorum, kılıf şeklindeki deri kabımı üstüne takıyorum, muhteşem oluyor :)

   Ben teşekkür ederim, böyle güzel bir site kurup, deneyimlerinizi paylaştığınız için...

   Sil
  3. Ofix.com'a bakmak neden aklıma gelmedi ya hu! Muhteşem bir siteleri var.

   Bu ofix.com'da ecologic diye bir defter satılıyor. Hatta Ofix.com'da da mevcut. O defterin keçeden bir kılıfı var. İçi de spiralli. Olur da deri kılıfınızdan sıkılırsanız, o kılıfı da alternatif olarak düşünebilirsiniz.

   Asıl ben teşekkür ederim. Böyle paylaşarak, deneyimleri aktararak karşılıklı olarak büyüyor ve gelişiyoruz.

   Sil
  4. Teşekkür ederim tavsiye için, deneyeceğim. Bende 5 tane deri kap var değişik renklerde, böyle bir zevkim olmasa 5 tanesine 1 tane deri ceket alırdım :) (neyse ki öyle bir zevkim yok :))

   Sil
  5. Eğer fotoğraf gönderirseniz, blogda yer verebiliriz defterlerinize. İnsanlara fikir vermiş olursunuz.

   Sil
  6. Benim biraz low profile kalmam lazım işimden dolayı, kabı gören tanıyabilir, aaa adı bu muymuş diyebilir. Aslında bir süredir takip ediyorum blogunuzu, ama daha yeni cesaret edip yorum yazabildim :) O yüzden lütfen beni bu konuda mazur görünüz.

   Sil
  7. Kesinlikle anlıyorum. Ben de aynı sebeple takma isim kullanıyorum :)

   Siz dilediğiniz gibi yorum bırakın.

   Sevgiler

   Sil
  8. Anlayışınız için teşekkür ederim, sevgiler, saygılar...

   Sil
 12. All Rhodia paper is acid-free and ink-friendly making them the perfect choice for use with wet pens such as fountain pens and roller balls.

  YanıtlaSil
 13. yazıya tekrar baktım da, eLLeriniz yazmak için yaratıLmış...

  çoook çaLışmam Lazım.. ya da bir iki numara görmek Lazım sizden..

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar,
  Acaba şu yukarı doğru katlanan rhodia pad'lerin iki sayfasına da rahatlıkla yazılabilir mi?
  Gölgelenme bakımından değil duruş bakımından?
  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yırtıp yazabilirsiniz, ya da bitince deftere tersten başlayabilirsiniz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...