Underlining the lines / Altını Cizmek

Scroll down to read in English

Kitap okurken cümlelerin altını çizer misiniz? Notlar alır mısınız? Ben almazdım. Bunun kitaba zarar vereceğini düşünürdüm hep. Ta ki, hasbelkader aldığım bir notla yıllar sonra yeniden karşılaşıncaya kadar. Bu yüzden artık cümlelerin altını da çiziyorum, notlar da alıyorum kitaplarıma. Mesela geçen yıllarda okuduğum bu kitaba tam da bu mürekkep ve bu kalemle almıştım bu notu. 


Ama iş saman kağıda basılmış kitaplara gelince durum maalesef değişiyor. Dolmakalem mürekkebi dağılıyor, arkaya geçiyor, tükenmez kalem ise kağıdı yaralıyor ve arka sayfada çizgi izi bırakıyor. 


Ben de bunun için, not almaya yardımcı olmasa da, en azından saman kağıdı zedelemeden altını çizmeye yarayan Staedtler Textsurfer jel kalem kullanıyorum. Böylelikle arka sayfada herhangi bir lekelenme olmuyor. Ben her ne kadar pembesini tercih etmiş olsam da turuncu ve sarısı da mevcut. Ayrıca, dolmakalemle yazdıklarınızın üzerinden geçerken de jel yapısı nedeniyle, sıvı mürekkep kullanan diğer fosforlu kalemler gibi dağılma yapmıyor. 


Siz ne düşünüyorsunuz bu kalem hakkında?

Sevgiler,

Zeynep Çizikkitap

Meraklısına not:
1. kitap Joseph Campbell / Bill Moyers Mitolojinin Gücü
2. kitap Hinduların kutsal kitabı, benim de başucu kitabım olan Bhagavad Gita (Kutsal Ezgi)

CONTINUE to READ in ENGLISH

Do you underline the sentences while you are reading? Do you take notes to the margins? I wouldn't, thinking that this would harm to a book. Until several years later I found a note taken by chance. Therefore, I underline the sentences, taking notes. For instance, I underlined this book which I read some years before with this very ink and fountain pen. 

However, when it comes to detail paper (does it called that way?) the situation changes. Fountain pen ink feathers, bleeds and if you try using a ballpoint it scars the paper and leave a trace at the back of the paper. 

Therefore, I use Staedtler Textsurfer gel pen to underline without damaging detail paper even though it does not help taking notes. With the help of this, there is no bleeding at the back page. Although I preferred the pink one, it is also available in orange and yellow. Besides, it doesn't smudge fountain pen ink writing like other highlighter pens using liquid ink. 

What do you think about this pen?


Cheers,

Zeynep Underlined

PS for fanciers:

1st book Joseph Campbelll / Bill Moyers Power of Myth
2nd book Holy book of Hinduism and my personal favorite holy book Bhagavad Gita 

27 yorum:

 1. bu kaleme ben bayiliyorum, rujumsu bi yapisi var cok hosuma gidiyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kokusu da eski vişneli lipstick'leri hatırlatıyor bana :)

   Sil
 2. bıze çocukken kıtapları sankı el degmemıs gıbı okumamış ogretıldı yanı cıldını bozma sayfaları katlama cızme vs.hala devam edıyor o alışkanlık ama tabıı kı fotokopılerı defterlerı fılan cızıyoruz ben genelde mavı renk tercih ediyorum
  saygılar
  t.turan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bize de öyle öğretildi ama şimdi anlıyorum ki, ders kitapları için geçerli olabilirse de, kişisel kitaplar için bence gereksiz bir kuralmış. Yıllar sonra o kitapta aldığım bir notu, hangi cümlelerin altını çizdiğimi görmek beni çok mutlu ediyor.

   Sil
  2. yani artık yarın kabalcı ya ugramak gerek dıyoruz :))))))

   Sil
 3. İlk defa gördüm ama kesinlikle almak istiyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam da senin gibi çok kitap okuyanlar için Erencim.

   Sil
 4. nereden bulabiliriz acaba benim de çok ihtiyacım var böyle tatlı bir kaleme =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben İstiklal Caddesindeki Mephisto'nun alt katından almıştım, ayrıca Kadıköydeki Kabalcıda da vardı.

   Sil
 5. Bu kalem yenilir mi acaba?. Yumiyum gibi geldi bana. Kütüphaneci olarak dikkat ettiğim genelde asker kökenliler ama kurmay sınıfındakiler genelde kitabın altını çiziyor. Atatürk de öyle yaptı diye mi bilmiyorum. Bağış kitaplarında sık sık rastlıyorum.
  Ben de boş kağıda gerekli yazıyı yazıyorum vakit kaybı olsa da yazınca aklımda daha çok kalıyor. Yazıyı da kitabın içinde tutuyorum, bir kopyasını da genel dosyada tutuyorum.
  Bir de sabit kalem var. Islanınca mor oluyor. dedem çok kullanıyordu. O da güzel. İlkin kurşun kalem gibi gözüküyor sonradan nem ile mor renge bürünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok sevimli bir kalem. İnsanda yeme isteği uyandırıyor gerçekten.

   Ben aslında bir yandan da deftere not alıyorum okurken. Böylelikle dolmakalemlerimi de bol bol kullanıyorum.

   O sabit kalemle yaraları, sinek ısırıklarını filan çizdiklerini hatırlıyorum. Bende hep öyle bir anısı var :)

   Sil
 6. Ben de altını çizmiyordum kıymetlilerim olduğu için, zarar gelmesin diye :) ama bu kaleme bayıldım süper fikirmiş, bulduğum an sepetime ekleyeceğim. Paylaştığınız için teşekkür ederim ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. İşinize yaradıysa ne mutlu bana.

   Sil
 7. sabit kalem nasil bi seydir ki simdi boyle bilgisiz halimle yorumlarda gorunce cok acaip bi sey canlandi gozumde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maaleseff elimde bir görseli yok, denk gelirsem eklerim.

   Sil
 8. kitaplara yazı yazmak, satırların altını çizmek için B uçlu 0.5 kalemi tek geçerim, daha da başka alternatifi yoktur. Yazılanlara, çizilenlere yıllarca bişey olmaz, kitaba zarar vermez, istersen silersin. Not alınmış yada altı çizilmiş bir satır olan sayfayı da sayfa numarasını yuvarlak içine alarak işaretlersin ki ileride kitaba tekrar baktığında notları kolaylıkla bulabil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya ben kurşun kalemin saman kağıtta çıkardığı sese tahammül edemiyorum. Bir de 0.5 sanki çok inceymiş de kağıdın dokusunu yırtacakmış gibi geliyor hep. Oysa yırtmıyor biliyorum.

   Sil
 9. The paper is question is either called Bible paper or lightweight offset paper. Though it is wood free, it often contains cotton or linen to increase strength without sacrificing the thinness.
  When it comes to highlighter, I usually prefer the "Bible highlighter", that either comes in a gel form (similar to the one you mentioned here) or a neon colored pencil. Less smudging involved than the regular highlighter, and less obscuring of the text too. I often laugh at myself for writing a second book within the margin because I take too much notes!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have a bible at home maybe I should check it if it works on Bible paper. Because somehow I suspected that it might be a bit oily for that kind of paper.

   Sil
  2. The crayon like consistency might not work very well with Bible paper, but I am sure a pencil highlighter will be perfect for it.

   Sil
 10. Çizmeeeeee :D
  Burak'ın da benim de en kıl huyumuz bu, mümkün değil çizemiyoruz kitapları. Mutlaka defter kalemle okuyoruz ikimiz de. Okuyor muyuz, yazıyor muyuz belli olmuyor o yüzden. Hatta üniversitede ödünç kitap isteyen olursa kurşun kalemle tek satırını bile çizen olursa, kitabı aynen hediye edenlerdeniz. Ne kitaplar gitti böyle böyle pihiiyyy :/ Yalnız o kalemi ısırırım ben, dayanmaz o bana :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de normal şartlarda ayrıca deftere de yazıyorum, defter defter kitaplarım var. Özetlenmiş ama çizmek hoşuma gidiyor çünkü artık hep sonradan dönüp baktığım kitapları okuyorum. Ve nerelerini çizdiğimi, üzerine ne not ettiğimi görmek çok hoşuma gidiyor.

   Sil
 11. Ben kitaplarıma kıyamıyorum. Onun yerine küçük post itlere dolma kalemle not alıp alıntının oldugu sayfaya yapıştırıyorum. Hem yazmış oluyorum, hem kitapta silinebilir okunma izleri oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitaplarımı artık hep sonradan dönüp okuyacağım kaynak kitaplardan seçtiğim için önceden ne yazdığımı, ne not aldığımı ve nereleri ilginç bulup çizdiğimi görmeyi seviyorum. Post it de iyi fikir ama her zaman yanımda olmuyor maalesef.

   Sil
 12. İlk fotoğraftaki mürekkebin markasını bahşeder misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O mürekkebin markası Francesco Rubinato ama kesinlikle dolmakalem için uygun değil, benim o kalemimi epey mahvetti. Zor temizledim.

   Sil
 13. Öncelikle yabancı dil özentiliğini bırakalım dilimize sahip çıkalım. Siteyi açan hristiyan veya hinduysa diyeceğim yok ama kendini müslüman olarak tanımlıyorsa bu kitaplar ne alaka? İnancına zarardan başka bir etkisi olmaz. Hem insan kendi kültürüne bu kadar yabancılaşmamalı.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...