Watercolor joy / Suluboya ile hemhal

Scroll down to read in EnglishDaha önce fotoğraf yüklemeye çalışmış ama tüm fotoğrafların ters yükleniyor olmasından dolayı vazgeçmiştim. Hafta sonu bu minik çizimleri yakından fotoğraflayıp sizinle paylaşmak istedim.
Daha önce de söylediğim gibi (ki zaten anlaşılıyor!), herhangi bir eğitimim yok. Sadece renklerle, boyalarla uğraşmaktan keyif alıyorum. Bunlar da çok ufak çizimler zaten. Minik minik şeyler çizip, daha sonra suluboyayla renklendiriyorum. 


El yordamı ile yaptığım için de, örneğin hala su ile dağılmayan doğru kalemi bulabilmiş değilim. Gördüğünüz gibi siyah çizgiler, suluboyaya karışıyor yer yer. Bu konuda tavsiyelerinize açığım.

Peki içinizden kimler amatör ya da profesyonel olarak resimle ilgileniyor bakalım? Haydi pamuk eller klavyeye!

Sevgiler,

Zeynep Çoksuluboya

CONTINUE to READ in ENGLISH

Previously I tried to publish those drawings but I couldn't since the blogger rotated every one of them. In the weekend I photograpphed them again to share with you. 


As I said before, I have no education on arts (obviously!). I just like messing with pens and colors. Those are really tiny drawings. I color them with watercolor afterwards.

OK! Who deals with fine arts in amateour or pro level among us? Just let us know!

Cheers,

Zeynep Verywaterycolor

36 yorum:

 1. çocuk kitapları resimleyebilirsin bence, o kadar şirin çizimler ki bayıldım:) ben de arada bir şeyler çiziktirmeyi seviyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Maalesef çizimlerim özgün değil, hep bir yerlerden bakarak çiziyorum. Ama belki yapa yapa geliştiririm kendimi, neden olmasın :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Thank you, this is an encouraging comment :)

   Sil
 3. Ben Uni-ball eye roller kullanıyorum, yaptığım işlere ve koşturmacama daha uygun diye. Daha önce rastladınız mı bilmiyorum ama, bu yazıdaki yöntemler de tanıdık ve sağlıklı. :) http://rahmanketenciler.blogspot.com/2012/10/aniki-murekkep-ile-cizim-denemeleri.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uni-ball'u ben de deneyeyim. Hatta evde de olması lazım. Bu arada, Rahman Ketenciler'in sayfası çok ama çooook güzelmiş. Haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim :)

   Sil
 4. takipçi sayısı 480'e ulaşmış.
  500'de bir aktivite, bir aksiyon, bir kutlama yapmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben de hayretler içinde izliyorum artışı. 204 bin tık'a ulaştık hit sayısında da. 1 yıl 2 ay için hiç fena değil.

   500'de hediye vermek aklımda. Fikirlere de açığım :)

   Sil
 5. http://www.cultpens.com/acatalog/Staedtler_308_Pigment_Liner.html#a1956 var evde, ona bakayım ben de, sudan etkilenmiyor olması gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Reha Bey.

   Türkiye'de de vardır herhalde bu kalem değil mi? Neticede Staedtler yaygın bir marka.

   Sil
  2. Var var, Türkiye'de de var, ben buradan almıştım yanlış hatırlamıyorsam.
   Bir de http://www.kuretake.co.uk/ bildiğim kadarıyla çok güzel çizim ürünleri olan bir marka. En çok da fırça ile kullanılan Japon mürekkepleri meşhur bildiğim kadarıyla.

   Sil
  3. Faber Castell'in de ecco pigment diye bir kalemi var.

   Sil
  4. İkinize de teşekkürler, onlara da bakacağım mutlaka.

   Sil
 6. Suluboyaları merak ettim ben asıl...ve fırçaları. ah ne büyülü bir dünya kalem boya kağıt...
  Nilay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suluboyaları da yayınlarım. Gerçekten malzeme çok fark ediyormuş...

   Sil
 7. Zeynepcim sharpie -twin olan ozellikle cok is goruyor hem kalin uc hem ince- kullanabilirsin, pis kokusunun haricinde harika kalemler sharpieler :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, elimde bir sharpie var. Ucu çok ince değil ama şimdilik kullanabilirim sanırım. Çok teşekkürler.

   Sil
 8. hangi suluboyayi kullaniyorsun?
  cok sirinler!

  YanıtlaSil
 9. Artış hiç şaşırtıcı değil bence. Temiz bir dil, dozunda yazı uzunluğu, özenli fotoğraflar, özgün içerik... Dolma kaleme meraklı olsun olmasın herkes zevkle okuyabilir bu blogu.

  Benim de yeteneğim yerlerde sürünüyor; birazcık havalandırmak istiyorum. Sizinkinin muadili bir çizim kitabı bulailir miyim acep?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel sözler bunlar teşekkür ederim, çok mutlu oldum.

   Bu çizim kitabını ben Sergül'den almıştım. Onunla iletişime geçerseniz belki alabilirsiniz.

   Sil
 10. yaa çok güzel çizimler... Benim de Chiko'm var ama sınav çalışmalarım yüzünden ne suluboya ne kurupastele zaman ayırabiliyorum ama kurupastelle resim yapmanızı tavsiye ederim. :)

  YanıtlaSil
 11. yaa çok güzel çizimler... Benim de Chiko'm var ama sınav çalışmalarım yüzünden ne suluboya ne kurupastele zaman ayırabiliyorum ama kurupastelle resim yapmanızı tavsiye ederim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sevgili adaşım, kuru pastel aldım ama kullanmayı beceremedim gibi hissediyorum. Bu yüzden çekmecede yatıyorlar.

   Sil
  2. Youtube'tan Ingilizce aratınca kuru pastel teknikleri diye güzel videolar çıkıyor. Bence yardımcı olabilir. Benim de çok güzel yaptığım söylenemez ama nasıl yaptığını takip edince gerçekten videolardan teknikleri anlayabiliyorsunuz :-)

   Sil
 12. Yanıtlar
  1. Teşekkürler Banuş, senin yaratıcılığınla ve güzel çiziminle boy ölçüşemez :)

   Sil
 13. Oh I like the color you used on the morning glory (?), I find it so hard so control intensity of watercolor and I hate it when they just suck the color right in when I first dip it...So now I am just sticking with line drawing when I have a few paint palettes around.

  I did a lot of drawing (more like doodling manga characters on my books when I am zoned out in class) and some Chinese watercolor when I was in elementary school and then I kind of lost interest afterward...Now, I am trying to pick it up again (which explains why my drawing style is very childish).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. The watercolor set I use has some pans in it. So I mix the colors before applying. Besides, sometimes after I paint, I retouch with another color to create color varsity. Those are my blind techniques... Of course there might be zillions of things to do with watercolor.

   But I really like your drawing. You have such a cute characters.

   Sil
 14. canım ya bayılıyorum çizimlerine böyle minik minik çıtır desenler en çok sevdiğim bir de kuş ve çiçek resimleri. Seni keyifle takip ediyorum sessiz sedasız. Ne zaman seni düşünsem okul yıllarından Tarkan gelir aklıma. Tarkan taklitlerin ve hayranlığın! yanlış hatırlamıyorum değil mi?:))

  YanıtlaSil
 15. Your drawing is so adorable! My attempt on watercolor is far far from nice or presentable. It seems that I am having more fun painting color blocks than actual drawings. Keep it up, you are off to a graet start!

  YanıtlaSil
 16. ben öğrenciyim ; şu an yaz stajımı yapmaktayım. oldum olası kalemleri çok sevmişimdir ama bugüne kadar dolmakaleme hiç merakım olmamıştı taki yazılarınızı okuyuncaya dek. o kadar heveslendim ki hemen iki tane kalem sipariş verdim kendime onlar kargoda gelmelerini bakliyorum fakat yerimde duramıyorum biranevvel gelsede bendeki sabırsızlık bitse :D ama dolma kalemler ile alakalı pek bir şey bilmiyorum :( ilk aldığımda ne yapcam bi temizlik veya herhangi bir şey yapmam gerekli mi bilgilendirirseniz beni çok memnun olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temizlikle ilgili bir post yazacağım. Ama şimdilik tavsiyem yeni kaleminizi bir gece ılık suda bekletin. Hatta mümkünse önce bir damla bulaşık deterjanı koyduğunuz suda yarım saat bekletin, sonra ılık suda temizleyin. Kurutun ve öyle kullanın.

   Sevgiler

   Sil
 17. Ben henüz çizim konusunda çok yeniyim :) Ipad uygulamaları için çizimler yapıp onları animasyonluyorum. Henüz bu konuda çok yeniyim :) (Kırmızı Zıp Zıp'ın hikayesi için http://bit.ly/18TASkO adresinden temin edebilirsiniz)

  Blogunuzu dolmakalem tutkunu olmamdan ötürü neredeyse her gün kontrol ediyorum. Acaba yeni bir şeyler var mı acaba diye :) Bu arada suluboyanızın markasını merak ettim.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Suluboyamın markası Windsor&Newton. Çok memnunum kendisinden.

   Sil
 18. Sudan etkilenmeyen tek kalem Uniball Eye ve Signo ama bilrsiniz ki ince uçlular çizmekte zorlanıyor kalın uç ise zaten yaramaz. Bence bu iş kalem değil mürekkep meselesi. F/EF uç bir dolmakalemle Platinum Carbon Black ve Noodlers Bulletproof Black mürekkepleri resimle ilgilenen insanların çoğu tarafından onaylanmıştır. Ben de dolmakalem eskizlerimi suluboya ile boyadığım için tavsiye ederim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...