Pilot Custom 823 Fountain Pen Review / Pilot Custom 823 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Bu kalem de sevgili Turgay Bey'in bana kullanmam ve incelemem için verdiği kalemlerden bir tanesi. Bu konuda kendisine ne kadar teşekkür etsem az. Sayesinde blogum gerçekten büyük bir arşiv haline geliyor. 


Pilot Custom 823, Pilot'un amiral gemisi tabir edebileceğimiz kalemlerinden bir tanesi. Amber rengi demonstrator gövdeli, vakum dolum sistemli ve 14 ayar altın uca sahip bu kalem  Japon kalemlerinin sade ama kaliteli havasını hissetmenizi sağlıyor. (Bu arada trimde bir ezilme yok, fotoğraftan dolayı öyle görünüyor)


Kalem single tone denilen, tek renk 14 ayar altın uçla geliyor. Gördüğünüz gibi, oldukça sade ve çok fazla dekoratif unsur içermiyor.Ve Medium uç, diğer Japon kalemlerinde olduğu gibi normalden daha ince, Medium-Fine arası bir yazı sağlıyor. 


Pilot Custom 823 vakumlu dolum sistemine sahip. Doldurmak için, üsteki kapağın vidasını açıp, kendinize doğru çekiyor ve kalem fotoğraftaki gibiyken mürekkep şişesine batırıp aşağıya itiyorsunuz. Böylelikle kalem mürekkebi kendi kedine çekiyor. 


Kalemin ucu oldukça yumuşak. Yazımı çok keyifli. Ancak diğer vakumlu kalemlerde olduğu gibi bunda da, bir sıkıntı var ki, o da uzun yazım seansları sonunda kalem kuruyor ve en sonunda neredeyse yazmaz hale geliyor. Ama bunun çözümü oldukça basit. Üstteki vidayı bir miktar gevşetmek yeterli. Olmadı bu Brian Goulet'in çekmiş olduğu bu videoyu izleyebilirsiniz.
http://www.inknouveau.com/2013/03/screw-them-vac-fillers.html


Netice itibariyle Pilot Custom 823 çok güzel ve şık bir dolmakalem. Özellikle Japon dolmakalemlerini merak edip de dahili dolum sistemi olmadığından tercih etmeyenler için güzel bir fırsat. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Japonkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


This fountain pen is also one of the pens I was lent by Mr. Turgay for a review. I really want to thank him since with his effort, my blog becomes a big fountain pen archive. 

Pilot Custom 823 is one of the admiralship pens of Pilot. It has an amber translucent body, vacuum filling system and with its 14 k gold nib, it makes you feel the plain but yet quality look of Japanese pens. 

Pen comes with a monotone 14 K gold nib. As you can see it is quite simple without too many decorative engravings on it. And of course as a Japanese pen classic, Medium nib writes slightly finer than regular, just between Medium and Fine.

Pilot Custom 823 has a vacuum filling mechanism. In order to fill it, you should be unscrewing the knob at top, pull it up and while the pen looks like as in the photo dip it into ink bottle and push it back. With this, pen sucks up the ink to the body from the bottle. 

Nib is quite smooth and it is really a pleasure to write with. However, as in other vacuum filling fountain pens it has a problem that, after long writing sessions it becomes dry and finally it stops writing. However the solution for that is quite simple. You just have to unscrew the top knob a bit. Just like shown in the great video broadcasted by Brian Goulet: http://www.inknouveau.com/2013/03/screw-them-vac-fillers.html

To put in a nutshell, Pilot Custom 823 is an elegant and beautiful fountain pen. Especially if you are wondering about Japanese pens and you are reluctant since because they don't have built-in filling systems, it is a good opportunity.

What do you think about this pen?

Cheers,

Zeynep Japanesepen

15 yorum:

 1. Zeynep Hanım bir japon almak farz oldu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya bir Nissan olsun, Honda olsun. Japon yapmış :)

   Sil
  2. Siz de bir Nissan Micra sever havası var.

   Sil
 2. Japonlar gerçekten çok güzel kalemler yapıyor:)) bir Sailor bir de Nakaya kalemim olmadı ama ilerde bir gün inşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok seviyorum Japon kalemlerini. Sailor bir kalemim var professional gear ama henüz birbirimize tam alışamadık. Nakaya hepimizin hayali tabi :)

   Sil
  2. Sailor King of Pen ST ve 1911 :)) Siz bana yollayın isterseniz professional gear kalemi ben bir tesr edeyim ;P

   Sil
  3. İzzet Bey ben Sailor King of Pen'i canlı gördüm (denemedim gerçi ama) kendisi çok hoş bir kalem. Ama benim için biraz devasa boyutta :)

   Unutturmayın bana İzmir'e geldiğimde yanımda getireyim. Sizin yolunuz düşmüyor mu hiç bu tarafa?

   Sil
  4. Geliyorum ara sıra ama çok hızlı geçiyor :) 1 ay sonra iron maiden konseri var bakalım niyetlenirsem gelmeyi düşünüyorum :))

   Sil
  5. Gelirseniz haber verin mutlaka.

   Sevgiler

   Sil
 3. Neyseki lys-ygs bitti ve ben de dolmakalemimi alıp defterime yazmaya başladım. Mutluyum. Beni çok şevklendirdiniz dolmakalem konusunda. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah sınavların iyi geçmiştir. Bol bol yaz. Yıllar sonra defterlerini alıp baktığında yazdıklarını okumak iyi gelecek.

   Sevgiler

   Sil
 4. Merhaba,
  Bu kalemleri Turkiye'de nasil temin edebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Mehmet bey, maalesef bu kalemleri Türkiye'den temin etmek mümkün değil. Dilerseniz Pilot markasının Türkiye distribütörüyle görüşün, belki baskılara dayanamayıp getirmeye karar verirler.

   Sil
 5. Üstteki vidayı gevşetmek iyi bir çözüm mü sizce?
  Bence değil.

  YanıtlaSil
 6. Bencede değil...O paraya dolmakalem alıp sonra durup vida gevşetiyorun. Mantıklı değil.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...