Color Drops / Renk Damlalari

Scroll down to read in English

                  

Merhabalar!

Bugün hava pek bir kasvetli. Bu yüzden azıcık renk olsun diye uzun zamandır taslakta bekleyen bu postu yayınlamaya karar verdim. 


Ben bir zihin insanıyım. Beynimin içindeki küçük çarklar sürekli dönüyor. Okumadan, yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğim her günü ziyandan sayıyorum. Oysa bildiğim bir şey var ki, arasıra durmak, nefes almak, öğrendiklerimizi sindirmek gerekiyor. 


Ve bunun için yine en güzel kaçış yolu başka bir şey yapmaktan geçiyor. Hayatım boyunca düzenli meditasyon yaptığım kısa bir zaman hariç, bir şey yapmadan durabildiğimi hatırlamıyorum. Durduğum nadir anlar zihnimin aşırı çalışmasından, adım atma komutunu bile veremedikleridir. 


Bu yüzden, suluboya ile çalışırken, kağıdın suyu emmesini beklerken, renkleri karıştırırken, fırçayı kağıda dokundururken, zihnimin dinlendiğini hissediyorum. Hem de dilediğim şey üzerinde düşünerek ve kimi zaman hiç düşünmeden....


Fırçadan azad olup, kağıda düşüveren o renkli damlaya bakın. Orada kendinizi göreceksiniz...

Sevgiler,

Zeynep Renklidamla,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi!

Today it a bit gloomy here. So I decided to publish this post which was waiting in the drafts for a long time. 

I am a constant mind person. There are many small wheels rotating in my head constantly. I feel sorry for a single day left without learning or reading a new thing. But on the other hand, we have to stop sometimes ro breath and to digest what we have learned. 

And the best way is to do it is, dealing with another activity. Except that short time I meditate regularly, I don't remember a time that I stand still, doing simply nothing. Those very rare moments that I stand still are the ones that my mind is overworking and I cannot move at all.

Therefore, I feel that my mind relaxes when I deal with watercolor, waiting the paper to absorb the water, mixing the colors, touching the paper with brush. Sometimes, thinking about I what I want to think and sometimes not thinking at all....

Just stare the colorfull drop freed from the brush and dropped on to the paper. You will see yourself there. 

Cheers,

Zeynep Colordrop


14 yorum:

 1. Satırlarınız da öyle kendimi buldum ki.... Boş dururken suçlu hissetmek, elimi olmazsa zihnimi çalıştırmak ama bir tarafımı sürekli işler tutmak vs. Benim medfitasyonum da elime kalem alıp aklıma gelen her şeyi yazmak. Çoğunlukla zırvalıyorum ama dert değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak da çok rahatlatıyor. Hem de yazınızı güzelleştirir. Çok keyifli değil mi?

   Sil
 2. Yeni çalışmalarınız harika olmuş. Çok imrendim.Bu seviyeye kendi kendinize mi geldiniz? Ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Henüz ortada bir seviye yok. Öyle bir yerlerden bakıp çiziyorum.

   Sil
 3. Resim yaprdım derste "Bunu sen yapmamışsın" derdi; Osmanlı Türkçesi hocam"Hemze harfi kelebek gibi olmuş, benim gibi yaz" derdi derken sinirimi yine yazmaktan, çizmekten aldım. İnsanın faydalı uğraşlarla hem dinlenmesi, hem de geliştirmesi çok önemli. Pentelin fırça kalemleri yada Zig'in çift taraflı fırça kalemleri harika.
  Suluboya fırçasını ama biraz kalın olanı suya batırıp kâğıda değdirin sonra ıslak yüzeye mürekkebi damlatın ve mürekkebin suyla kavuşma anına bakın. Ne kadar dinlendirici. Yada mürekkebin akan suda dağılımı ne kadar güzel.

  Dinlendirici yazı ve resimler için teşekkürler Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için.

   Sil
 4. Zeynep Hanım, yazınızı okuyup güzel çizimlerinize bakınca direkt aklıma "Every teardrop is a waterfall" şarkısı geldi ve "Every colordrop is a another world" diye sözlerini değiştirerek söyledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten, her damla ayrı bir dünya. Her zerre alemi barındırıyor içinde...

   Sil
 5. Durmamak cagimizin hastaligi sanirim. Ister ogrenmek gibi verimli bir eylem olsun, ister internette dolanmak olsun her animizi doldurmaya calisiyoruz. Sanki durgunlugun verdigi huzur Sait Faik hikayelerinde kaldi.
  Guzel bir paylasim. Elinize saglik.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle hastalık. Katılıyorum.

   Güzel yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 6. Çizmek insanı gerçekten dinlendirir. Ama suluboya apayrı bir zevk verir. Çok güzeller yine her zaman ki gibi^^ Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bunu sizin gibi çizen birinden duymak çok güzel.

   Sil
 7. I really like the lily you painted! Watercolor is a very soothing and relaxing activity. It is simply magical to see how colors blend and how they lay on paper. I especially like layering different colors as each layer dries. Sometime, even a simple wash with water can create the most fascinating effects.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangching!

   It is quite relaxing. I like the way it soothes my mind. And of course playing with colors itself is nice enough.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...