Fountain Pen for Beginners 2 / Yeni Baslayanlar Icin Dolmakalem 2

Scroll down to read in English
                 

Merhabalar,

Yeni başlayanlar için dolmakalem serisinin ikinci ayağı ile devam ediyoruz. Bu kalemlerde Türkiye fiyatları çok değişken olduğu için, fiyatları Jetpens.com, Goulet Pens ve E-bay'i baz alarak Euro ve Dolar cinsinden yazmaya çalıştım.

Scrikss 419: Bildiğiniz gibi bu kalem neredeyse Pelikan M150'nin aynısı ve bu listedeki üç piston sistemli kalemden biri. Altın kaplama ucu, piston dolum mekanizması ve hafifliği ile başlangıç dolmakalemleri arasındaki favorim. Fiyatı 30 liradan 100 liraya kadar değişiyor. Muhitinizdeki eski kırtasiyeleri bir yoklayın bakalım.

Scrikss Vintage 71: Bu kalem de, zarif gövdesi, Parker 51'e benzeyen ucu ve metal kapağı ile çok kullanışlı bir kalem. Yine oldukça değişken fiyatlara 25-90 liral arasına bulmak mümkün.

Platinum Plaisir: Ucu Platinum Preppy ile aynı olmakla birlikte, gövdesi aluminyum olan bu kalem, dayanıklılığı ile Preppy'den bir adım öne çıkıyor. Fiyatı 20-22 USD. 

Parker Vector: Parker'ın giriş seviyesi kalemi olan Vector, çelik ucu, sağlam gövdesi ve kartuş kullanımı ile çok pratik bir kalem. Türkiye'de en rahat bulunabilen dolmakalemlerden. Farklı gövde seçeneklerinde fiyatı değişmekle birlikte e-bay'de 10-12 dolar arasında. 

* Senator Windsor: Aslında artık üretilmeyen bu kalemi listeye ekleyip eklememek konusunda çok tereddüt ettim. Burada amacım, kimi zaman eski kırtasiyelerde ganimetler yattığını göstermek. Bu kalemi İzmir'deki Can kırtasiye'den 15 liraya aldım bir kaç ay önce. Altın kaplama ucu, pistonlu dolum sistemi, vidalı kapağı ile harika bir dolmakalem. Arasıra kırtasiyeleri yoklayıp, alt raflara bakmakta fayda var. 

Pilot 78G: Dolmakalem dünyasının en çok konuşulan dolmakalemlerinden biri olan 78G altın kaplama ucuna nazaran düşük fiyatı ile dikkat çekiyor. Pilot kartuşları ile ya da sıkmalı dönüştürücüsü ile kullanılabiliyor. F, M ve aslında italik olan B uç ile satılıyor. Yalnız hatırlatalım, F'si EF'ye; M'si ise F'ye karşılık geliyor neredeyse. E-bay fiyatı 4'lü set olarak 28 USD, tekli ise 9 USD civarında.

Schneider Race Gear: Schneider kısa Avrupa tipi kartuşları kullanan, çelik uçlu, spor görünümlü bir dolmakalem. Çok sayıda gövde tipi sunmakla birlikte yurtdışı fiyatları 12-15 USD arasında. Gövde plastiği Preppy ile kıyaslandığında daha dayanıklı ve sağlam.

Bitti mi sandınız? Devamı da gelecek!

Sevgiler,

Zeynep Acemikalem


CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi!

We continue with the second post of Fountain Pen for Beginners. Since the price range in Turkey changes in extremely, I will try to give the prices in EUR or USD depending upon Jetpens.com, Goulet Pens and E-bay.

Scrikss 419: It is almost the same with Pelikan M150 and the one of the three piston filler pens in this list. Gold plated nib, piston filler and light weight makes it my favorite pen for stepping into fountain pen world. It is not produced anymore but it can be found in old stationery stores in Turkey. 

Scrikss Vintage 71: This is also very usefull with its nib similar to Parker 51 and its metal cap. Prices vary since it is not produced anymore. But it can be easily found though. 

Platinum Plaisir: Even though it has the same nib with Platinum Preppy, the aluminum body put this pen one step further from Preppy. The price is about 20-22 USD.

Parker Vector: As Parker's entry level pen, with steel nib, sturdy body and using cartridges this pen is one the most available fountain pens in Turkey. Even the prices changes upon differenty body designs, it is about 10-12 USD.

Senator Windsor: I was quite torn between putting this pen on the list or not but at the end I decided to give it a place just to see that some old stationery stores can have hidden treasures. It is a great pen with gold plated nib, screw type cap and piston filler mechanism. I bought it from an old and big stationery store in Izmir for 15 TL (app 6 EUR) So you better check the bottom shelves of old stores. 

Pilot 78 G: As attracted all the highlights in fountain pen world, Pilot 78G draws attention with gold plated nib and comparably low price. It can be used with Pilot cartridges or squeeze type converter and comes with F, M and B nibs which is acutally italic, instead of broad. Just let me remind 78G's F writes like and EF and M is much like a Fine. 4 set price is for 28 USD and single pen price is about 9 USD on e-bay.

Schneider Race Gear: Schneider is a steel nibbed, sporty fountain pen using the short international cartridges. Body plastic is quite nice built and sturdy. With other body options, the price generally varies about 12-15 USD

You think it is finished? Coming more :)

Cheers,

Zeynep Newbee

30 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Gözyaşlarımızı bitti mi sandınız? Yarın da Lamy'li post geliyor :)

   Sil
 2. Euslémme D'Amisos25 Temmuz 2013 13:51

  Yukaridaki yorumlari okurken cok eglendim. :D

  YanıtlaSil
 3. "Scrikss 419" hatırına girdiğim kırtasiyelerden gözüm takılıpta aldığım ihtiyaç dışı ürünler ile bu sene kırtasiye piyasasına baya bir katkım oldu ama heyhat ki kırtasiye piyasası hala bu desteğime karşılık verip karşıma bir tane çıkarmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki şu sabi sıbyanlardan birini eve götürürsünüz :)

   http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/scrikss-dolma-ve-tukenmez-kalem-bordo-78359837

   http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/scrikss-siyah-dolma-kalem-78359860

   http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/scrikss-bordo-dolma-ve-tukenmez-kalem-56042034

   Sil
 4. Parker Vector dolma kaleme olan saygımdan onu başlangıç serisine zihnimde almamışım bile. Askere gittim geldim ve çekmecemde duran Parker Vector aynı güzellikte yazıyordu. Tabi askerlik sürem 15 ay değildi 6 aydı ama o bile yeter bir kalemi küstürmeye.
  İlk zamanlarımın kıyaslama modeli o idi. "Bu kalem Vector gibi sadık mı?" derdim eskiden. Vector gerçekten klas, zarif bir kalem. Yapısı, tutuşu güzel bir kalem.
  Bir de eskiden Senator kalemler vardı. Siyah üzerine beyaz çizgili kesik uçlu, düz uçlu... O eski kırtasiyeciler rağbet yok diye 5-10 tl gibi fiyata cama koyardı. Hey gidi günler hey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6 ay mürekkepli kalmasına rağmen yazmaya devam eden kalemin başımızın üstünde yeri var. Daha ne olsun?

   İnce, zarif ve ucuz ama işini çok iyi yapan bir kalem gerçekten. Bu yüzden onsuz eksik olurdu giriş seviyesi kalemler :)

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vektöre bakabilirsiniz. Bulursanız Scrikss'ler de güzeldir.

   Sil
 6. Harika bir seri oluyor. Hiç edebiyat yapmadan, gösteriş yapmadan, karşılık beklemeden yazdığın yazıların benim için bulunmaz nimet. Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Umarım faydalı oluyordur. Seriyi başka açılardan da devam ettirmeyi planlıyorum bir aksilik olmazsa...

   Sil
  2. Heyecanla bekliyorum.

   Sil
 7. Merhaba, gouletpens veya ebay' den kalem siparişi vermek istiyorum. Başka önereceğiniz site var mı? Belki daha önce sorulmuştur ama nelere dikkat etmek lazım? Bir de gümrükte %25 vergiye takılma diye bir sorun duydum!? Teşekkürler, Duru Billur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   İngiltere'den cultpens ve thewritingdesk sitelerine de bakabilirsiniz. Gümrükte 75 USD'lik bir sınır var. Paket tutarınız onu aşarsa gümrüğe takılıyor.

   Sevgiler

   Sil
 8. parker vector a ebayden baktım çok farklı desenler renkler vardı ama bu sizdekinden bulamadım. rengine hayran kaldım dogrusu:) siz nereden almıştınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Vector'ü babam uzun zaman önce Almanya'dan getirmişti. O da rengine vurularak almış. Belki buradaki eski kırtasiyelerde bulmak mümkün olur.

   Sil
 9. ah ah.. herkese sizin babanızdan lazım bir tane! aman nazar değmesin diyelim:)

  YanıtlaSil
 10. Can Kırtasiye'den Murat Bey Senator Windsor'ın hikayesini anlattı geçenlerde; tozlanmaya başlamışken tadını alanlar tarafından birden keşfedilmiş ve 15 TL'lik fiyatı nedeniyle bayağı satılmış. Şimdi ancak ebay ya da benzeri sitelerde satılıyor, garip fiyatlara...

  YanıtlaSil
 11. Ah evet, bayıldık bayıldık. Çok güzellerdi. Ben de yakın zamanda başka bir kırtasiyede düz siyahlarını gördüm. 120 tl gibi bir fiyat söylediler.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,

  Parker Vector Parker deluxe pompa ile kullanılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende sadece Parker'ın eski usul kaydırmalı dönüştürücüsü bulunduğundan deluxe ile ilgili yorum yapamıyorum. Bazı yerlerde eski dönüştürücülerin modern Parker kalemlere uyumlu olmadığı söylenmiş. Ancak rastladığım başka bir postta ise normalde kaydırmalı dönüştürücü ile kullanılan Parker Vektör'e deluxe dönüştürücü de olabildiğini söylemişler. Ancak çok yavaş bir şekilde ve hafif döndürerek yerine oturtun denmiş.

   Bu yüzden ben olsam çok zorlamazdım.

   Sil
 13. Parker Vector standart bir uca mı sahip?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim elimdeki Parker Vektor'ler standart uca sahip. Ancak bir de Vektor kaligrafi olarak geçen bir kaligrafi setim var. Bildiğim kadarıyla Broad ya da Fine gibi farklı vektor uçları mevcut değil.

   Sil
 14. merhaba daha önce hiç dolma kalem kullanmadım ve şöyle fiyatı max. 50 lira civarında kullanımı kolay bir dolma kalemi önerirseniz çok sevinirim. Pek bilgim yok açıkçası kafam epey karışık :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ucuzdan pahalıya listeledim:

   Scrikss Peak / Platinum Preppy yaklaşık 10 - 12 TL arası

   Pilot V-Pen (kullan at) 10 - 12 TL arası

   Bic Dolma Kalem Tek Kullanımlık yaklaşık 10 TL

   Hiç dolma kalem kullanmadığınız göre en iyisi ucuz bir marka ile yazı alıştırmaları yapmayı tavsiye ederim. 50 TL'ye Scrikss 38 modeli uygun görürüm.

   Sil
 15. https://twitter.com/mustafaakall/status/877972962527158272

  Aziz Nesin scrikks'çi miymiş? Parker'a da benziyor ama...

  YanıtlaSil
 16. Bir adet scrikss 419 alarak dolmakalem sevdamı başlatmış bulunmaktayım. Faydalı yazılarınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...