Fountain Pen for Beginners 3 / Yeni Başlayanlar İçin Dolmakalem 3

Scroll down to read in English

             


Herkese Merhaba!

Serinin üçüncü ve "şimdilik" son ayağı ile karşınızdayım. Bu postta da fiyatları Jetpens.com, Goulet Pens ve E-bay'i baz alarak dolar cinsinden vereceğim müsadenizle. 

* Pilot Metropolitan (Pilot Mr or Pilot Cacoon): Bir kalem için çok sayıda isme sahip değil mi? Pilot Metropolitan, metal gövdeli, şık, yumuşak yazımlı ve dayanıklı bir dolmakalem. Fiyatı 14-18 dolar arasında değişiyor. 

* Scrikss 35: Titanyum kaplama gövdeli, çelik uçlu güzel bir kalem. Genelde tükenmez kalemi ile birlikte 60 TL'ye satılıyor. Ayrıca, benim elimde olmayan, plastik gövdeli kardeşi Scrikss 33'ü de 20 lira civarına almak mümkün. Scrikss'in ömür boyu garanti verdiğini de hesaba katarsak, yeni başlayanlar için çok ideal bir kalem ortaya çıkıyor.

* Pelikano P480: Dayanıklı plastikten gövdesi, canlı renk seçenekleri ve çelik ucu ile günlük kullanıma çok uygun bir kalem. Özellikle dolmakalemle tanıştırmak istediğiniz gençler için ideal. Fiyatı 15-18 dolar arasında değişiyor. 

* Kaweco Classic Sport: Dolmakalem camiasının iki popüler ismini sona sakladım. Kaweco şüphesiz bunlardan bir tanesi. Sekizgen kapağı kalemin klipssizken bile yuvarlanmasını engelliyor. Kapağı arkasına takılarak kullanılsa da, hafifliği nedeniyle, kapak bir ağırlık problemi yaratmıyor. Ufak boyu ile tezat performansı ile Kaweco'ya cep herkülü demek mümkün. Tek sıkıntısı, dönüştürücü bulmanın zorluğu olsa tüm uluslararası kısa kartuşları zevkle kabul ediyor. Fiyatı 23-25 dolar civarında.

* Lamy Safari: Pek çok insan için dolmakaleme başlama vesilesi olan bu kalem, farklı renkleri ve klipsleri ile koleksiyonerler için de bir arzu nesnesi. Lego materyalinden yapılan gövdesi çok dayanıklı. Uçları ayrıca alınıp değiştirilebiliyor. Devasa Lamy kartuşları ile ya da dönüştürücü ile çalışabiliyor. Fiyatı 25-30 dolar arasında. 

Eee, daha başka neler var?

Sevgiler,

Zeynep Acemikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi! 

I am here with the third and (probably) the last part of the Fountain Pen for Beginners series. Again in this post, I am referring the prices upon Jetpens.com Goulet Pens and E-bay.

* Pilot Metropolitan (Pilot Mr or Pilot Cacoon): Soo many names for a pen, right? Pilot Metropolitan with its nice metal body, a good writer and a sturdy fountain pen. The price changes among 14-18 USD

* Scrikss 35: It is a nice pen with titanium coated body and with a steel nib. It usually offered with its ballpoint, together with 60 TL (app 26 EUR). Besides, you can also buy Scrikss 33 which unfortunately I don't have (same as Scrikss 35 just with plastic body) for 20 TL (less than 10 EUR). Considering that Scrikss provides life-time guarantee for the pens, it is a nice choice to start with. 

* Pelikano P480: With sturdy plastic body, vivid color choices and its steel nib, Pelikano is quite suitable for daily use. Especially for young whom you wanted to introduce fountain pen with. Price changes among 15-18 USD. 

* Kaweco Classic Sport: I reserved the most popular two names of fountain pen world for last. Kaweco is no doubt one of them. Octagonal facet of the cap prevents it from rolling even when it is clipsless. Although it is used by posting the cap, due to the lightweight material, there is no problem regarding the heaviness. You can call it "Hercules in the pocket" for its outstanding performans contrast to its size. The only problem is to find a converter but it pleasingly welcomes all short international cartridges. The price is about 23-25 USD. 

* Lamy Safari: It is the reason for a lot of people to start using fountain pens. And it is a love mark for collectioners due to its different color and clips. The body made out of lego material is quite durable. Besides, you can buy nibs separately and change as you wish. It either works with giant Lamy cartridges or converter. The price is between 25-30 USD. 

So what other pens to start with?

Cheers,

Zeynep Newbee


10 yorum:

 1. fiyatı 50-150 TL arası orta seviye kalem tavsiye listenizi de bekliyoruz.

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğan Bey,

   Aslında o da var aklımda ama bir türlü hangi kalemleri listeye dahil etsem, toparlayamadım. Şimdilik TWSBI 580, Pelikan M150 ve Waterman Hemisphere var. Biraz daha araştırıp, bir kaç kalem daha eklemek lazım.

   Sil
 2. http://kalemmalem.blogspot.com/2013/05/platinum-pgb-3000-dolmakalem-mutevazi.html

  mutlaka orta fiyat sınıfına eklemelisiniz. 80 TL karşılığında harika bir kalem bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, onun incelemesi hazır, yakında yayınlayacağım zaten. İyi hatırlattınız. Teşekkürler

   Sil
 3. Öncelikle bu konular için çok teşekkürler, gerçekten çok yardımcı oluyor inanın. Ben bir acemi olarak şu an 3 kaleme sahibim ve bunlara şu sırayla sahip oldum: Lamy Safari, Scrikss 35 ve Kaweco Sport. Hepsi gerçekten çok güzel kalemler, özellikle Scrikss 35 gerçekten çok sade ve çok şık duruyor.
  Benim burda asıl sormak istediğim şu, bu kalemlere yenileri eklenecek ve en fazla 2sini aktif olarak kullanıyorum, kullanmadığımız zamanda kalemleri nasıl saklamalıyız? Sadece temizleyip kurumasını mı beklemeliyiz, yoksa -bunu da başka bir blogdan okumuştum- kartuşa veya dönüştürücüye saf su çekerek mi saklamalıyız, veya başka bir yol mu izlemeliyiz?

  YanıtlaSil
 4. Kalemlerinizi güzel günlerde kullanın.

  Ben genelde kullanmadığım kalemleri temizleyip, kurutup, fermuarlı kılıf içerisinde serin bir yerde saklıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bahsettiğiniz yöntemi de denemedim maalesef.

  YanıtlaSil
 5. çok yararlı yazılar olmuş hepsi.
  ben de ilk dolma kalemimi alacağım en kısa zamanda. teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Güzel günlerde kullanın dolmakaleminizi.

   Sevgiler

   Sil
 6. Merhaba,
  Ben de dolma kalem kullanmaya yeni başlayacağım ve Lamy Al-star la başlamayı düşünüyorum ama uç seçiminde kararsız kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Bence ilk kalem olarak Medium uçla başlayıp neyi sevip sevmediğinizi anlayabilirsiniz. Ancak yazınız çok çok ufaksa Fine ya da Extra Fine tavsiye ederim.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...