Fountain Pen for Beginners / Yeni Baslayanlar Icin Dolmakalem

Scroll down to read in English
 

Merhaba,

Dolmakalem almak istiyorsunuz ama bir türlü ne alacağınıza, hangi modelle başlamanız gerektiğine karar veremiyor musunuz? O zaman bu yazı tam size göre.

Bir kaç sayı sürecek bu postların ilkinde piyasada sıklıkla bulunan, ucuz dolmakalemleri sıralamaya çalıştım. 

* Scrikss Peak: Scrikss Peak; çelik uçlu, plastik gövdeli ve kartuşla çalışan bir dolmakalem. Fotoğraftan fark edebileceğiniz gibi Platinum Preppy'nin hemen hemen aynısı. Fiyatı 8-12 lira arasında değişiyor. 

*  Platinum Preppy: Platinum markasına ait, yine plastik gövdeli ve kartuşlu bir dolmakalem. Scrikss Peak ile neredeyse aynılar. Bu iki kalem bulunduğunuz yere göre birbiriyle ikame edilebilir nitelikte. Tek sıkıntıları, kırılmaya/çatlamaya müsait gövdeleri olabilir. Fiyatı yabancı sitelerde 3-4 dolar arasında değişiyor.

* Pilot V-Pen: Kullan at dolmakalem. Çelik uçlu, ancak pratikte tekrar doldurulması mümkün değil. Bu yüzden benim başlangıç dolmakalemleri arasında en uzak durduğum kalem bu olabilir. Fiyatı yabacı sitelerde 3-4 dolar arası. Türkiye'de ise 10-12 lira seviyelerinde. Siyah, yeşil, turkuaz, pembe, mor, mavi gibi renk seçenekleri ile geliyor. 

* Hero 221: Daha önce incelemesini yaptığım bu kalem, sıkmalı dönüştürücülü bir dolmakalem.  Bu da, bu kalemle birlikte bir şişe de mürekkep almanızı gerektiriyor ki bence her dolmakalem severin bir iki şişe mürekkebinin olması lazım. E-bay gibi sitelerde 4-6 dolar arası fiyatlara bulunabiliyor. Türkiye'de ise 8-12 lira arası fiyatlara satılıyor.

* Hero 336: Bu kalem de, efsane Parker 51'in benzerlerinden, sıkmalı dönüştürücülü bir dolmakalem. Hafif ve ucuz bu kalemleri ben şahsen seviyorum. Bulduğum zaman bir kaç tane alıp, dolmakalemle hiç tanışmamış arkadaşlarıma hediye ediyorum. Yine 3-6 dolar civarında yabancı sitelerde, 8-10 lira arasında da Türkiye'deki kırtasiyelerde bulunabilir.
           
Yeni başlayanlar için dolmakalem serisi henüz bitmedi. Diğer kalemler bir sonraki yazının konusu olsun.

Sizin en sevdiğiniz başlangıç kalemleri hangileri?

Sevgiler,

Zeynep Acemikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


I tried to set forth the cheapest fountain pens that you can easily find in the market for the first of a series of a few posts:

* Scrikss Peak: It is nearly the same as Platinum Preppy with plastic body and a cartridge fountain pen. It is generally sold for 8-12 TL(app. 3-4 EUR)

* Platinum Preppy: A fountain pen from Platinum again with plastic body and cartridge. They are nearly same with Scrikss Peak and the price is about 3-4 USD in foreign websites. The only disadvantage of those two pens can be their cheap plastic bodies which have a tendency to get cracked. 

* Pilot V-Pen: It is a disposable fountain pen with steel nib. In practice it is not refillable. Therefore it is my least favorite among all. It is about 3-4 USD again. It comes with black, blue, turquoise, pink, purple and green ink choices. 

* Hero 221: I made a review for this pen. It has a squeeze type converter which means you should also buy a bottle of ink, which is quite fine for me because I believe every fountain penthusiast should have a few bottle of inks. It can be found for 4-6 USD in websites like E-bay.

* Hero 336: This pen is a replica for legendary pen Parker 51. Again with a squeeze type converter. I really like those light-weighted, cheap fountain pens. When I found I got a couple of them and giving as a gift to some friends who never used fountain pen before. It can be found for 3-6 USD on e-bay.

The post ends here although we have more pens for beginners. Let me introduce them in another post.

What is your favorite pen for beginners?

Cheers,

Zeynep Newbee

45 yorum:

 1. Schneider dolma kalemler çok hoş. Eli kavraması yumuşak. Solaklar için de ergonomik bir kalem.

  Pelikanolar da çok uygun ayrıca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Schneider yarınki postta var. Pelikano bir sonrakinde :)

   Sil
 2. çok faydalı bir yazı dizisi, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim takibiniz için. Devamı geliyor.

   Sil
 3. Zeynep hanım sonunda kalemlerle ilgili yazılarınıza geri döndünüz çok şükür.Benim tercihim scrikss 33 dolmakalem.Scrikss in peak tan sonra en ucuz dolmakalemi.Birçok arkadaşıma tavsiye ettiğim memnun kaldıkları bir kalem.Tercih etmemdeki en büyük sebep garantili olması.Hatta bazı arkadaşlarıma uçlarını kesik uç yapmak suretiyle osmanlıca yazılarda kullanmaları için özel işlem yaptım.Scrikss e neden kaligrafi kaleminiz yok diye defalarca yazmıştım.sonunda kaligrafi seti çıkardı.Hemen bir tane edindim.Bilginiz olsun.Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss 33 de yazılacak kalemler arasında. Fotoğrafı çekildi. Scrikss'in kaligrafi setinden ben de bir adet aldım ama blogda hediye mi etsem, kendim mi kullansam diye düşünüyorum şahsen :)

   Uçları nasıl kesiyorsunuz bu arada? Ben de o işe başlamak istiyorum.

   Sil
  2. Uç kesiyorsanız ben de sipariş edeceğim :)

   Sil
  3. Visconti sizinle nasıl iletişime geçebilirim.

   Sil
 4. Pilot V-Pen dünyanın en iyi 10 dolmakalemi arasında yer alıyor.

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, böyle bir liste gördüm ben de. Fiyat ve ulaşılabilirlik bakımından doğru olabilir ama ben dolmakalemle diğer kalemlerin farkını, dolmakalemin kalıcı olmasında görüyorum hep. Bu yüzden kullan at bir dolmakalem bana hep, garip geliyor...

   Sil
  2. bu kalemin şırınganın uç kısmı kesilerek kalemin ucundan basınçlı bir şekilde doldurulduğu bir video seyretmiştim, buyrun bu da linki:

   https://www.youtube.com/watch?v=SEdJyrSEsMc

   güzel kalemdir VPen, adam azmetmiş başarmış, bence uğraşmaya değer.

   Sil
  3. Kötü demiyorum :)

   Ama liste içinde kendime en uzak bulduğum dolmakalem VPen. Diğerlerini daha çok seviyorum.

   Yeniden doldurmak için birkaç yöntem daha var. Ama ben bir kere deneyip beceremediğim için, "pratikte" tekrar dolmuyor diye yazdım :)

   Sil
 5. Merhaba,
  blogunuzu birkaç gün önce keşfettim, merakla okuyorum. Pelikano (eski tip) dolma kalem için hangi piston kullanılmalı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uluslararası standart kartuşlara uygun dönüştürücüler uyacaktır diye düşünüyorum ama izin verirseniz eve gittiğimde bir deneyeyim.

   Sevgiler

   Sil
  2. Teşekkür ederim, benim başka bir dönüştürücüm vardı standart onu tam oturtamadım, biraz da korktum açıkçası... O yüzden cevabınızı merakla bekliyorum.

   Sevgiler...

   Sil
  3. Evde olmadığımdan online çözüm arayışlarım sonucu şöyle bir videoya ulaştım. Bakmak ister misiniz? Sanırım Pelikanolara dönüştürücü takmak biraz zormuş.

   http://www.inknouveau.com/2011/09/fitting-converter-on-pelikano-and-jr.html

   Sil
  4. Teşekkür ederim. Çok zarifsiniz. Sanırım oldu. Sızar mı diye de bir korkum yok değil...

   Sil
 6. Hmm, yok beceremedim ve sızdırdı, pelikan uzun kartuş taktım, sanırım şırınga yoluyla kartuş doldurma şeklinde devam ettireceğim Pelikano hayatımı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısmet. Sanırım salt bu yüzden bile piston mekanizmasını çok seviyorum.

   Sil
 7. Meraklandığım noktalar oldu. :)
  İlk kez, geçtiğimiz sonbaharda dolma kalem kullanmaya başladım, hala bir "beginner" mıyım?
  Yeni kullanıcılar, kaleme ne gibi bir zarar verebiliyor? Kullanmakta olduğum kaleme zarar vermekten korktum açıkçası. :)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz bu blogu epeydir takip ediyorsunuz, bence beginner olmanıza imkan yok.

   Dolmakalemde önemli husus,özellikle uca zarar verici şekilde düşürmemek ve yazarken çok bastırmamak. Ayrıca içini çok uzun süre mürekkepli bırakmamak gerekiyor.

   Sil
  2. Merhaba. Ben de bir soru sorsam... Son cümleniz dikkatimi çekti "... uzun süre mürekkepli bırakmamak..." demişsiniz. Dolmakalemimizi nasıl temizleyebiliriz ki? Bu konuda en azından genel hatlarıyla bir yazı yazıp beni ve benim gibi meraklıları bilgilendirseniz çok teşekkür ederdik size. :)

   Sil
 8. This is a very interesting post, and I agree with the Preppy as a great inexpensive introduction fountain pen. A lot of people avoid fountain pens because they're "too expensive" and these are some great suggestions to prove them otherwise ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia,

   It is a common misconseption that fountain pens are too expensive to afford. But of course there are a lot of available fountain pens which are very cheap and yet very effective.

   Sil
 9. Merhaba,

  Wow--the Scrikss Peak is truly a copy of the Platinum Preppy!! Could you write a longer report on it?

  Second comment--the Pilot Vpen can easily be refilled. Riny now, my Vpens are inked with Sailor and Platinumn inks... Please, check this link: http://estilofilos.blogspot.jp/2011/06/dispoable.html

  Thanks for the hard work!

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hola!

   Scrikss Peak is a copy but I am not sure, maybe they have a license agreement or something? I really don't know. I will definitely write something but I really want to be sure, before I write.

   I know that Pilot Vpen can be refilled, I tried once seeing it in your blog. But I didn't manage. Therefore I said "in practice" :)

   Thank you

   Sil
 10. Pilot 78G vardı bir de...

  Başlangıç seviyesi sayılırmı bilmem ama benim favorim Pelikan Level 65, hep elimin altında olan bir kalem.

  Bu arada Wing Sung sipariş ediyordum 2-3 tane, 10'lu paketten de alsammı acaba, eşe dosta dağıtırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pilot 78G bugün yayınladığım ikinci partide.

   Pelikan Level 65 fiyat olarak başlangıç seviyesi olabilir ama kullanım kolaylığı/zorluğu bakımından başlangıç seviyesine dahil etmedim.

   Ben şahsen bu söylediğiniz gibi yapıyorum. Çok sayıda alıp, eşe dosta hediye ediyorum :)

   Sil
  2. Mete Bey, Wing Sung'ları nereden sipariş ediyorsunuz?

   Sil
 11. Zeynep hanım merhaba;
  Nasılsınız?Kalemleri kesik uca dönüştürme işleminde önce ucu özelliğini bozmadan damaktan ayırmak gerekiyor.Sonrasında zımpara (dişçilerin kullanmış olduğu çok ince)ile ucun işlenmesi gerekiyor.Bu işlemde çok düzgün bir yüzeyden yararlanmalıyız.Sabırla uygulanmalı uca zarar vermemeliyiz.Daha sonra makinacıların kesici aletleri biledikten sonra ince işlem için kullandığı gaz taşı ile uçtaki pürüzler giderilmeli.Ve uç teste tabi tutularak takılmaların olduğu yerler tespit edilip pürüzlerinin giderilmesi işlemi yapılacak.Bu arada uç kalınlığının yapılan işlemlerle kalınlaşacağını da göz ardı etmemeliyiz.İşlemleri ona göre yapmalıyız.Kağıt üzerindeki testlerde ucu her yönde yapacağımız hareketlerle test etmeliyiz.Düz çizgiler dışında s-q-w gibi hareketlerdeki takılma durumlarını test etmeyi unutmayalım.Son aşamada ucun damakta takılacak yerinin önemi büyük.Mürekkep kanalına gelecek şekilde ve iç kısma ne kadar oturacağının iyi ayarlanması gerekiyor.Tüm bu aşamalardan sonra artık kesik uçlu kaleminiz hazır.Güle güle kullanın.Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika anlatmışsınız! Ama sanırım ben sizden bir workshop isterim :)

   Eğer İstanbul'daysanız ve müsaitseniz bir şeyler ayarlayalım mutlaka.

   Sil
 12. Teşekkür ederim.Memnuniyetle.Ramazan sonrası müsait olduğum da İstanbul'a gelebilirim.Sizin de müsait olduğunuz birgün tabii.Saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi yormayalım, neredeyseniz biz gelelim :)

   Sil
 13. Merhaba Zeynep Hanım,

  Güzel bir yazı dizisi olacak gibi gorunuyor, çabanız için teşekkurler. Yazınizdaki "hero"lar çok hoş görünüyorlar, internetten biraz araştırdim ama rastlayamadim, bahsettiginiz Turkiye'deki satış yerlerinden birkaçını onermenizi rica edebilir miyim?( Tercihen İstanbul)

  Selamlar

  a.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Hero dolmakalemleri İstanbul'da sirkeci'de bulabilirsiniz. Ben bazen ufak kırtasiyelerde de rastlıyorum. Bir de e-bay'den satın alabilirsiniz. Orada fiyatları çok daha ucuz.

   Sevgiler

   Sil
 14. Zeynep Hanım elinize sağlık. Sırada ne var merak ediyorum. Dolma kalem kitabı çıkaracak bir birikim oldu sitede sanırım.

  Scrikss Peak ve Platinum Preppy konusunda:

  Brian Goulet'in anlattığına göre Preppy'lerin hususi kartuşu ya da pompası oluyor. Avrupa tipi kartuş kabul etmiyor. Bu durumda Peak'ler de aynı kaderi mi paylaşıyor yoksa bilmediğim bir şey mi var?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :)

   Şöyle izah edeyim. Preppy'lerden ziyade, Platinum'un kartuşu ve doğal olarak pompası kendisine özel bir kartuş. Preppy'ler de bu özel kartuşu kullanıyolar. (Nasıl lamy'nin kartuşları kendisine özgü ve tüm Lamy'ler aynı kartuşu kullanıyorsa, bu da öyle)

   Scrikss Peak de, Preppy'nin aynısı olduğundan, platinum'un kendine has kartuşundan kullanıyor. Oysa Scrikss'in diğer kartuşlu kalemleri başka bir kartuş çeşidi kullanıyorlar. Yani Scrikss Peak alınca ya Scrikss Peak'e özel kartuşlardan, ya da Platinum'un kartuşlarından almak gerekiyor.

   :)

   Sil
 15. Misafirim olmanız beni onurlandırır.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam o zaman, bayramdan sonra konuşalım.

   Sevgiler

   Sil
 16. zeynep selamlar, yurtdışından sipariş verirken hangi internet sitesini kullanıyorsun? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cultpens ve thewritingdesk'i kullanıyorum genelde. Amerika'dan da Goulet Pens.

   Sil
 17. Merhaba Zeynep ; blogunu tesadüfen bulmuş olmaktan çok memnunum.İyi bir yazar değilim ama yazılmışları çok iyi okurum.Senin yazılarını okudukça da yazmaya başlamak istiyorum şiddetle.Yeni başlayanlar sakar yazarlar için nasıl doldurulur , hangi mürekkep iyidir vs. İçin bir workshop talep edebilir miyim vaktin olursa? Bunu gönüllülük yaptığım bir gençlik merkezi adına talep ediyorum .ismi YAŞÖM , umarım bize ayıracak vaktin olur ... Samime

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Benimle writetomeoften@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 18. Hero 336'nın imal tarihi hakkında bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 19. @deri, merhabalar şu postlara bakabilirsiniz.

  http://www.banasikcayaz.com/2014/01/pen-cleaning-i-kalem-temizligi-i.html
  http://www.banasikcayaz.com/2014/01/pen-cleaning-ii-how-to-clean-cartridge.html
  http://www.banasikcayaz.com/2014/02/pen-cleaning-iii-how-to-clean.html

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...