Le Color Kaftans of the Sultans Notebook Review / Le Color Sultanların Kaftanları Defter Incelemesi

Scroll down to read in English

Bugünkü defterimiz şık kapaklarıyla kırtasiyelerde arz-ı endam eyleyen Le Color markasının Kaftan serisinden. Bu defteri bana kızkardeşim hediye etmişti. Sırt kısmı bezden, oldukça şık bir defter. 


Defteri açtığınızda siyah üzerine kırmızı, hoş bir kaftan fotoğrafı karşılıyor. 


Hemen arkasındaki sayfada ise kaftanla ilgili İngilizce bilgiler bulunuyor. Buradan defterin hedef kitlesinin turistler olduğu sonucuna varabiliriz sanırım. 

                            

Defteri 3 dolmakalem ve bir rollerball ile test ettim. 


Ancak ne yazık ki, test sonuçları pek iyi çıkmadı! İnce uçlu Tombow ve ince uç sayılabilecek Scrikss ile dahi yazılar defterin arkasına fena halde geçti. Roller'dan bahsetmeye gerek dahi duymuyorum.


Defterin yaprakları arasına da böyle güzel minyatürler ve Topkapı müzesi arşivlerinden alınmış görseller yerleştirilmiş. 


Pek çok değişik alternatifle gelen kapaklar 10 üzerinden 10 alıyor, deftere yerleştirilen minyatürler, kenar yaldızları ve sırtına kaplanan kumaş da hakeza. Ama o tüm kalemleri arkaya geçiren o kağıt! Defterin bütün havasını neredeyse bozuyor. Bu deftere kurşunkalem ve tükenmez kalem dışında bir şeyle yazmanın mümkün olabileceğini sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla fiyatı 7-8 lira civarında. Keşke daha iyi bir kağıda basılmış olsa demekten kendimi alamıyorum.

Siz turist olsaydınız bu defteri alır mıydınız? Ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Kaftanoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Please click above mentioned wikipedia links for your quick reference:


Today's notebook is Le Color's Kaftan which is now offered nearly in every stationery shop. This one was a gift from my sister. The spine of the notebook is covered with fabric, it is a stylish notebook. 

When you first open the cover there is a nice kaftan photograph printed on black page. 

The page right behind the photo provides information about kaftan in English. That's why we may assume that the target group is the tourist visiting the country. Interesting!

I tested it with 3 fountain pens and a roller. 

However, test results are not very bright. Even fine Tombow and Scrikss which can be deemed as a fine had shadowing and nearly bleeding at the back of the page. I don't even mention about the rollerball. 

Some nice miniatures and visuals from Topkapi museum archive are placed among the pages. 

I give 10 out of 10 for the nice cover alternatives, and for miniatures, gilding on the sides, fabric book spine etc. But at the end of the day, it is not possible to write this beautiful notebook with any pens other than pencils or ballpoints. The price of the notebook is about 7-8 TL (app. 3 EUR) I cannot help myself but I had to say, I wish it had a better paper quality. 

Would you buy this notebook if you were a tourist in Istanbul, what do you think?

Cheers,

Zeynep Kaftanmaker

11 yorum:

 1. Tasarım güzelmiş. Fakat, bu şeffaf kâğıtlar yok mu. İnsanın üretkenliğini düşürüyor.
  Moleskine'nin zarf şeklinde olanları var, o da fena halde geçirgen. Halbu ki ne kadar zarif yapmışlar. Dolmakalem kullanları sevmiyorlar sanki. Tükenmez de en sinir kalemlerden bana söre. Yazdıkça ucunda tortu birikir, o yağlı mürekkep nulaşır; siyah ile yazınca bir kaç sene sonra sarı-siyah bir renk alır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Ama Türk firmaları yavaş yavaş tasarımı geliştirmeye başladılar. Darısı kağıt kalitesinin başına diyorum :)

   Tükenmez kalemle yazmak benim için gerçekten işkence. Yazım bile kötüleşiyor neredeyse...

   Sil
 2. Zeynep Hanım, efsane bir defter olacakken yazık olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten, tasarımı, içindeki resimler vs. harika. Keşke kağıdı da güzel olsaydı.

   Sil
 3. Yerli defterlerden şimdilik Myra iyi görünüyor. Karton kapak işini çözerse daha da iyi olacak. Tabi Ali abinin Anikileri ayrı tutuyorum, onunla da dün görüştük; kullandığı kağıt yüzde kırk kadar zamlanmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Myra'yı ben de beğeniyorum. Diğerlerinde ise başka bir favorim daha var. Yakın zamanda yayınlarım. Şimdiye kadar kullandıklarım arasında fiyat performans oranı en yüksek olan defter diyebilirim.

   Sil
 4. Eskiler genelde sayfaların sadece bir yüzünü kullanırlardı. Belki mürekkebin arkaya geçmesi nedeniyle bu tarz not tutarlardı. Diğer taraftan bazı defterlerde mürekkep arkaya geçmiş gibi görünmekle birlikte o sayfaya yazı yazıldığında rahatsız edici leke ve görüntü göze çarpmayabiliyor. Belki de mürekkep arkayı lekeliyor demeden önce o sayfayı da dolu bir şekilde kullanmak gerekiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle izah etmeye çalışayım. Arkaya geçmenin iki derecesi var. Shadowing (gölgeleme) diğeri de bleeding (kanama) Shadowingde arka sayfaya yazdıklarınızı bir sonraki sayfadan okuyacak gibisinizdir. Ama hala o sayfa kullanılabilir shadowing'in derecesine göre. Ancak kullanım keyfi epey azalır.

   Bleeding'de ise, mürekkep kağıdın arkasına geçer. O kısımlara bir şey yazamaz hale gelirsiniz.

   Sanırım sizin mürekkep arkaya geçmiş gibi görünmekle beraber rahatsız edici leke göze çarpmıyor demeniz gölgelemeyi tarif ediyor.

   Sil
 5. bahsettiğin deftere ilişkin ipucu verebilirmisiniz.

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, sert kapaklı, çizgili bir defter :)

   Sil
 6. Defter kapağı , içi çok güzel ama ne yapalım. Bazen kurşunkalemin de samimiyetini unutmamak gerekir :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...