Monsieur Notebook Review / Monsieur Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Monsieur defterler Kalem Malem blogunun yazarı Reha Bey (ki kendisi aynı zamanda çocuk kitapları da yazıyor) sayesinde tanıştım. 90 gramlık kağıdı (biliyorsunuz piyasada pek çok defter 70 ya da 80 gramlık kağıtlardan yapılıyor), dış kabının gerçek deri olması nedeniyle denemek istedim. Ayrıca yakın zamanda dolmakaleme özel 100 gr kağıdı olan defterlerin de Türkiye'ye geleceğini söyledi.


Elimdeki üç defterden, kırmızı deri kaplı ve çizgili olanını seçtim. Defterimi bir ayı geçkin süredir yanımda taşıyorum. Normal şartlarda şimdiye kadar çoktan bitmiş olması lazımdı. Bu kadar uzun süredir kullanıyor olmamın sebebi ise, sayfaları arkalı önlü kullanabiliyor olmam.

                    

Defteri dört adet dolmakalemle test ettim. Özellikle Vac 700 ve Rotring çok ıslak kalemler. (Bu arada, blogger'daki bu sıkıntıyı aşamıyorum. Kafasına göre bazı fotoğrafları çeviriyor ve düzeltmek mümkün değil, yeniden yüklediğimde de böyle oluyor)


Gördüğünüz gibi arkasında neredeyse hiç bir geçirme ya da gölgeleme mevcut değil. 


Ben şahsen bu defteri çok beğendim. Kapağı gerçek deriden yapılan bu defterlerin fiyatı küçük boy A6 için 23,92 TL, A5 için 31,92 TL. Eğer almak ve diğer ürünlere bakmak isterseniz sizi Mösyö Defter'in sitesine alalım buradan. http://www.monsieurnotebookshop.com/index.php?&tp=1 Sitede pek çok renk seçeneği de mevcut. 


Ve, elimde bu defterlerden iki tane daha var. Ben bunları bu postun altına yorum bırakan iki izleyicime hediye etmek istiyorum. Biri yeşil renkli ve çizgili, diğeri ise taba rengi ve çizgisiz. Ama bir şartım var, rica etsem bu blogdan nasıl haberdar olduğunuzu yazabilir misiniz? (Defterler tercihinizi de belirtebilirsiniz)
(Defterler yeni sahiplerini buldu)

Sevgiler,

Zeynep Mösyözade

CONTINUE to READ in ENGLISH


I met with this notebooks by Reha who is the author of Kalem Malem blog, and also an author of children's books. I am amazed by 90 gr paper and real leather cover of Monsieur notebook. And I also learned that it also has fountain pen special notebooks with 100 gr paper. 

I choose the red, ruled one to use among three I have. I carry it along with me for more than a month. Normally it should be long finished by now. But it took that long to finish it since I can use the both side of the pages. 

I tested it with four fountain pens. I must admit Vac 700 and Rotring are pretty wet fountain pens. (By the way, I have this annoying problem with blogger. No matter what I try, it keeps rotating the photos) 

As you can see there is no bleeding or shadowing at the back page. 

I really liked this notebook. The price of the notebook with real leather cover is 23,92 (app. 12 USD) for A6, and 31,92 (app 16 USD) for A5. If you would like to see and buy, you could click their website. http://www.monsieurnotebook.com/

I have two unused of those notebooks and I want to give it as a gift to two of my followers. Could you please leave a comment and let me know how did you learn about this blog? (You could also write which notebook you prefer as a gift)
(Gifts are sent to new homes)

Cheers,

Zeynep Monsieurson

55 yorum:

 1. Zeynep Hanım kısmetse benim mösyö defterlerim de bugün elimde olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

   Sil
 2. Merhaba,
  Bloga internette dolmakalemlerle ilgili bir şeyler okurken denk geldim.
  Ve eğer taba rengi ve çizgisiz olan bana çıkarsa çok mutlu olurum :)

  YanıtlaSil
 3. Defterlere bayılırım!^^ Blogunuzu uzun zamandır takip ediyorum, nasıl haberdar pek olduğumu hatırlamıyorum ama internette değişik defterler ararken denk gelmiş olmalıyım^^

  YanıtlaSil
 4. Rica etsem defterlere neler yazdığınızı sorabilir miyim? Defterleri elime alıp ne yazsam diye bakıp geri bırakıyorum. Neler yazılabili alternatif olarak söylerseniz çok memnun olurum.

  sevgiler
  aslı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Defterlere ne yazıyorum?

   Benim genelde iki defterim olur. Biri büyük, masamda kalan defter. Diğeri de yanımda gezer benimle. Büyük defterime kitap okurken notlarımı yazarım. On yıl sonra okumak istediğim bilgileri vs.

   Yanımda taşıdığım deftere ise; unutmamam gerekenleri, bir yerde eskaza rastladığım bir beyiti, arkadaşımın tavsiye ettiği bir kitabı,
   kalemlerimi ve mürekkeplerimi, anlık duygularımı, market listesini, blogda yazılacak yazıların listesini vs. yazıyorum.

   Sil
  2. Merhaba,

   Sizdeki gibi bir sorun bende de vardı bir dönem. Hani deftere hep çok önemli şeyler yazılırmış gibi gelirdi, önemsiz şeyleri müsvetteye yazmak lazım gibi. "Yaz gitsin" diye kendimi telkin ettiğim gün, defterleri de canımın istediği gibi kullanmaya başladım. Bize çocukluktan öğretilen "malının kıymetini bilme" olayı, biraz abartılmış. Sizin durumunuzu bilmiyorum, ama bende böyleydi. Hep en güzel, pahalı şeylerin sonra kullanılması gerekiyormuş gibi. Elbette "malının kıymetini bilmek" önemli, ama ölçüsünü iyi tutturmak lazım :) Defter kağıttır en nihayetinde, kağıda ne yazıyorsanız deftere de onu yazarsınız diye düşünmek lazım. Mantıklı, mantıksız, belki sadece adınızı yazmak ya da imza atmak için :) Defteri elinize alıp "ne yazsam acaba" diye düşünmemeniz lazım, defter öyle bir şey olmalı ki, bir şey yazacağınız zaman eliniz ona gitmeli :) Benim için de alışması zor oldu, market listesinim küçük kağıtlara yazmalı, defter harcanmamalı gibi genel baskın bir düşüncem vardı çocukluktan kalma :)

   Sil
  3. Evet maalesef bu alışkanlık var. Blogda da anlatmıştım daha önce. Ben kitaplarımı hiç çizmez, hiç not almazdım. Ta ki, bir gün yıllar önce eskaza aldığım bir notla karşılaşana kadar... O kadar özel ve güzel hale getiriyor ki.

   Sil
 5. Merhaba,

  Bunun methini çok duyuyorum, ama deri kabının da afedersiniz eşek derisi gibi koktuğunu söylüyorlar. Tamam deri kokar elbet, ama kokunun ölçüsü vardır. Siz de böyle bir şey deneyimlediniz mi? Çantayı açınca, çevremdekiler beni Hannibal falan sanmasın sonra :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Koku konusunda aşırı hassasım. Kesinlike öyle bir şeyle karşılaşmadım Monsieur defterlerde :)

   Sil
 6. Size ekşi sözlükte rastladım, sayenizde bende de kalem-defter ilgisi uyandı :)Umarım defterlerden biri bana kısmet olur.

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir defter gerçekten, sayfaların arkasına gölgeleme yapmaması çok güzel, deri kapakları çok güzel:) bloğuna kırtasiye ile ilgili birşeyler ararken veya birinin blogrolunda rastlamış olmalıyım, o ilk günden beri sık sık ziyaret edip gezinmeyi sevdiğim bir blog:)

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar Zeynep Hanım, ben de sizin gibi bir kırtasiye hastasıyım! Evimde yüzlerce kalemim var. Benim ilgi alanım daha çok tükenmez, versatil ve fosforlu kalemler. Yeni bir şehire veya ülkeye gittiğimde ilk olarak kırtasiyeleri araştırıp bulurum :) Sizin blogunuza gözüme kestirdiğim bir kalem ile ilgili Google araştırması yaparken rastladım (sanırım Caran d'Ache). Bir anda tüm yazıları okuduğumu hatırlıyorum. Aslında Roller ve dolmakalem ile aram iyi değildir, ama sizi takip etmeye başladıktan sonra sarı bir Lamy safari, mor refil ve keskin color Myra 360 defter aldım (apple green ve pink Lamy' i de gözüme kestirdim). Ancak şu kokulu fosforlu kalemlerden Ankara' da bulamadım. Sizden bir anı olarak bu güzel defterlerden birine sahip olmak isterim tabi (yeşil olan mesela), neden olmasın :))
  Görüşmek üzere
  D. Billur

  YanıtlaSil
 9. İçerikleri okurken keyif aldığım gibi, soyadlardan da fazlasıyla keyif aldığım bir blog. :)
  Telefon kamerasıyla bu kadar oldu ama böyle yanıt vermek istiyorum:
  http://bit.ly/18KqoEh

  YanıtlaSil
 10. Hangi kalemdi... sanırım Kaweco olacak. Yaşadığım şehirde dolmakalem, mürekkep sıkıntısı olduğu için alışverişler genellikle internetten. Kaweco dolmakalem araştırıken gugıl amca yönlendirmişti.

  Sayenizde kalem ve mürekkep dağarcığımız gelişti, Kaweco'nun peşinden hemen Pilot Prera almıştım.

  Şans gülerse taba renkli olanını alayım.

  Bu arada defter demişken emekli terzi olan babama enli lastikten defterler için kalemlik yaptırdım, myra defterin kalemliği gibi. Hoşuma gitti üç-beş boy yaptırdım, bazıları iki kalem alıyor. Bir ara fotoğraflarınıda ekleyeyim.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba;
  Bloğunuzdan haberdar olmam scrikss dolmakalem ile ilgili yazılarınızı okumakla başladı.Bende şans yoktur.Bugüne kadar hiçbir hediye çekilişinden birşey kazanamadım desem inanırmısınız:(
  selamlar

  YanıtlaSil
 12. Google görsellerde Pelikan dolmakalem ararken bloğunu keşfettim. İyiki keşfetmişim...

  YanıtlaSil
 13. Defterler çok güzel gözüküyor ve yine harika bir inceleme olmuş. O kadar uzun zaman oldu ki takip etmeye başlayalı şimdi hatırlayamıyorum ama kesin bir kırtasiye ürünü ile ilgili bir araştırma yaparken denk geldim bu güzel bloga;)

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  Dolmakalem ve defterlerle ilgili yazan blogger arayışına girdiğimde keşfettim burayı. O günden beri de keyifle takip ediyorum.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Zeynep,
  Bloguna dolmakalem hakkında araştırma yaparken rastladım. İyi ki de rastlamışım. Blogundan çok şey oğrendim. Sanırım ilk bir kaç akşamdan sonra tüm yazıları okumayı bitirmiştim. Yazdığın yazılar için sana çok teşekkür ediyorum. Defterlerden de taba olanını tercih ederim.

  YanıtlaSil
 16. Yaz tatilinde Bodrum yolculuğu sırasında Yolculuk dergisindeki röportajınızla keşfettim sizi. Aksilikler sonucu Kamil Koç'la gitmiştim pek memnun olmayarak, ama o dergide artık çok çok sevdiğim bir blogla tanışma fırsatı yakalayacakmışım. Her işte bir hayır varmış :)

  YanıtlaSil
 17. Selam,
  Ben de internette dolmakalem incelemesi araken buldum blogunuzu.
  Sevgiler,
  Ece

  YanıtlaSil
 18. Hey Zeynep Abla orada bir montblanc mi görüyorum. :) no 32 mi o ?Mösyö Defterler de çok güzel. Hele arkadaki o bıyıklı mösyö ayrıntısına bayıldım. Benim kısmetime de o defterlerden biri olsun mu ?! :D

  YanıtlaSil
 19. Merhabalar!
  Defterler harika görünüyor, sizin sayenizde olmasa bile kesin benim olacaklar :) Sizi, her blogunu ayrı beğendiğim http://erguvankalem.blogspot.com/ Mehmet Bey'in blogundaki blog listesi sayesinde bulmuştum. Yazıp üretenlere özellikle de bloggerlara karşı büyük saygı duyuyorum, umarım hep yazmaya devam edersiniz :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 20. Twitter'da airlangga tanıtmıştı, o sayede girdim sanırım. O günden beri kafamda bir "wishlist"le dolanıyorum ehih. Ama bunu kontrol etmeye karar verdim, şu an Pilot Prera'yla çok mutluyum. Başka hiçbir kalemde gözüm yok (dermişim)

  YanıtlaSil
 21. Ben instagramda görmüştüm sizin hesabınızı oradan da blogunuza ulaşmıştım. Yeşile gözümü kestirdim gerçi ^_^

  YanıtlaSil
 22. merhaba. Bana senden; dolma kalem ve yazı meraklısı bir arkadaşım bahsetmişti. O günden beri yazılarını kaçırmamaya çalışıyorum. Ona ve diğer arkadaşlarıma da haber verdim, umarım onlar da yazacaklar buraya. sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle... http://goo.gl/0Zo6f

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,

  Blogunu uzun süredir takip ediyorum. Lamy dolmakalemler ilgimi çekmeye başladığından beri birkaç site araştırması yapıp seni keşfetmiştim. Şu ana kadar sadece bir adet lamy'm var ve hala kartuşla kullanıyorum. Sürekli okuyup senden aldığım tavsiyeleri not aldığım bir defterim var. Yavaş yavaş ben de dolmakalem dünyasına girmeye hazırlanıyorum. Bu faydalı ve güzel site için teşekkür ederim.

  Defterler şahane :)

  YanıtlaSil
 24. Merhaba,

  Net hatırlamasam da sanırım bir dolmakalem arıyordum internette. Arama sonuçları sayesinde tesadüfen sitenizle tanıştım ve o günden beri de takip ediyorum. Tanıtımlarınız için teşekkür ederim, faydalandığım yerler oldu. Defterlerdense yeşil ve çizgili olanının benim olmasını isterdim.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba.. Öncelikle blogunuzu dolma kalem (bu arada tdk yazım kılavuzuna göre böyle yazılıyormuş) ile bilgi edinmek amacıyla google da aratınca çıkan sonuçlar arasında keşfettim.. O günden itibaren takipteyim..
  İkinci soruyu cevaplarsak.. Defter tercihim geçen aya kadar yoktu.. D&R nt vb gibi mağzalardan hoşuma gideni alırdım.. Ayrıca dolma kalem ile tanışmadan önce kurşun kalem kullanırdım bu nedenle fark etmezdi.. İzmir de yaşarken iş çıkışı bir bahar akşamı kordonda arkadaşlarımla otururken oturduğumuz mekanın yanındaki d&r a bir cd bakmaya girmiştim.. Orada cd nin yanında gün içersinde aklıma gelen fikirleri, önemli notları, şiir mısralarını yazmak için bir not defteri satın aldım.. Markasına bile bakmadan ancak hatırladığım kadarıyla ernest hemingway'im bu defterlerden kullandığından bahsediliyordu.. Epeyce de para verdim hatta arkadaşlarım müsrifliğimle ilgili benimle dalga geçmişlerdi.. Sonradan öğrendim aldığım defter moleskine imiş.. 5 senedir kulanıyorum defteri.. Dolma kaleme geçince diğer aldığım defterlerden ne kadar kaliteli olduğunu farkettim..

  Son olarak deftere ne yazıyorum.. En son olarak geçenlerde izlediğim bir filmde (stalker -A. Tarkosky) okunan bir şiirin bazı dizelerini yazmışım.. Sizlerle de paylaşmak isterim..


  İşte yaz geçip gitti/hiç bir iz bırakmadan/ güneş hala ısıtıyor/ ama artık yetmiyor
  Avucumun içine yerleşen/ yumuşacık beş parmak gibi/ her şey gerçek olabilir/ ama artık yetmiyor
  Hayat her zaman katmanlı/ endişeli ve eğlenceli/ ve ben gerçekten şanslıydım/ ama artık yetmiyor
  Yapraklar daha sararmadı/ dallar fırtınayla kırılmadı/ gün cam gibi her şeyi yıkadı/ ama artık yetmiyor


  Uzun oldu ama yapacak bir şey yok.. Çünkü uykum kaçtı:)

  YanıtlaSil
 26. Kişisel blogunuzu takip ediyordum. O şekilde haberdar oldum :) Defterler çok güzel umarım biri benim olur :)

  YanıtlaSil
 27. Merhabalar.
  Çocukken kitap okuma ve yazma alışkanlığım babamın her gün ofisinden çıktı alıp getirdiği bir-iki sayfalık hikayelerle şekillendi. Hikayeleri kaybetmeye kıyamadığım için de ajandama yazardım. Tabi o zamanlar evimizde internet yoktu.
  O zamandan beri yazmak benim için hobi olmuştur. Kaybetmeye kıyamadığım bilgi, anı vb ne olursa olsun yazarım. Gerçi hikayelerin çıktılarını da atmaya kıyamadım onlarda duruyor. :) Çıktının altındaki tarihe bakıp (2000-2003) geçmişi anımsamak keyifli oluyor.
  Blogunuzu da çoğu kişinin aksine kalem yazılarından değil defter inceleme yazılarınızdan birine ulaşarak bulmuştum. Blogunuzda kalem-kağıt-kitap şeklinde 3ü bir arada olduğu için takip eder oldum.
  Defter için yeşil renkle şansımı deneyeyim.

  YanıtlaSil
 28. Açıkcası nasıl bloga ulaştığımı hatırlamıyorum ama iyi ki ulaşmışım:)
  Takip etmekten büyük keyif alıyorum.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 29. kaliteli kağıda dolmakalemle yazmak büyük keyif.
  bakalım yazmak kısmet olacak mı?

  YanıtlaSil
 30. I saw your blog listed on another site, but I am trying to remember which one. Probably on the Carnival :)
  Cheers from USA!

  YanıtlaSil
 31. Notelook defter siparişimde olmasaydı, 3 hafta önce alacağım defterdi. Kâğıt kalınlığı ideal. Islak uçlarda, fırça uçlu kalemlerde çoğu defterler zorluk çıkartır. Geçen hafta Moleskine zarf defter modeli vardı elimde, gerçekten dolmakalem mürekkepleri zorluk çıkardı. Windsor&Newton kaligrafi mürekkebi ancak işe yaradı.

  Bu blogu Ali İkizkaya tavsiyesi ile buldum. İşin en zor kısmı olan süreklilik bu blogda var ve çeşit de var. Genelde 2 lamy kalem alınca hemen blog açılıyor sonra foss. Aman nazar değmesin fazla övdük.

  YanıtlaSil
 32. Blogunuza Mugemmell'in bloguna yaptığınız bir yorumdan ulaştım, defterler harika!

  YanıtlaSil
 33. Sanırım kahve keyif gibi temalı bir blogunuz vardı sizin ve sonra buradan devam etmiştiniz. Acaba yanılıyormuyum? Yani ilk günlerinden beri okurum bu sayfaları hem de büyük zevkle her gün:)

  YanıtlaSil
 34. o bıyıklı defterlerlerin iki yüzüne de yazasım var :)

  YanıtlaSil
 35. Bir bahar akşamı rastladım size... İlkbahar mı Sonbahar mı hatırlamıyorum :) Sanırım diğer blogundan buraya zıplamıştım. Defterler kullanılmak içindir, hepimiz uzunca bir süre saklamışız, artık saklamıyor,yazıyoruz.Aklımıza ne gelirse... Sevgiler

  YanıtlaSil
 36. Merhaba, defterlerden birine talibim ben de (tercihen çizgili olana).

  Blogdan haberdar olmamı abim (sözlükten ben ruhi bey nasilim) sağladı. İkimiz de yazıya, deftere, kaleme meraklı olsak da, yazılarımız kötü olduğu için pek defter kullanmayız (abim benden çok kullanıyor aslında) aslında ama, bloga bakarsam hoşuma gidebileceğini söyledi, ben de o günden beri takip ediyorum :)

  YanıtlaSil
 37. İlk tanışmamı hatırlamıyorum ama bir tahminde bulunayım. Türkçe dolma kalem incelemesi ararken bulmuş olabilirim. Ve sonra gördüm ki Türkçe kaynak olarak pek bir rakibiniz yok.

  Yeşil renk lütfen... ;)

  YanıtlaSil
 38. Merhaba,

  Öncelikle blogunuzla çok yeni tanıştığımı belirteyim. ekşisözlükte yazdığınız bir entryi tesadüf eseri görmemle haberdar olmuştum. Hediye eğer bana çıkarsa (umarım)çizgisiz olanı tercih edebilirim. :)

  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 39. Ben blogu nasıl bulduğumu hatırlamıyorum :(

  Çok yüksek ihtimal başka bir kalem blogunda görmüşümdür :)

  YanıtlaSil
 40. Blogu 5 dk önce buldum :)
  Bugün garip birşey oldu.Kadıköy De Güven kırtasiye var(Sanat Evi olarak da geçiyor.).Oraya defter almak için girdim ama istediğim gibi bulamadım.Sonra görevlilerden biri bana thecontainernotebook un bir defterini gösterdi ambalajını yırtmışlar fiyatını bilmiyoruz ama tertemiz bunu alım dediler ve çok makul bir fiyata sattılar.Eve gelince de hemen araştırdım markayı vee burayı buldum :).

  YanıtlaSil
 41. Merhaba Zeynep,

  Öncelikle gerçekten çok başarılı, içeriği kaliteli, sürekli okumak istediğim, uzun süre yazmazsan neden bir yazı yok diye merak ettiğim bir blog sunduğun için tebrik etmek istiyorum.

  Bloguna hatırladığım kadarıyla instagramda beğenilen resimlerden ulaştım. Sonrasında merak edip, zaten mevcut olan kırtasiye malzemesi düşkünlüğüme sayende dolma kalemi de ekledim, ve yaklaşık bir senedir dolma kalemle yazı yazıyorum, senin yazılarından ilham alıp, daha da güzelleştirmeye, değişik mürekkepler denemeye çalışıyorum ve en güzeli zevk alıyorum.

  Defterlerden biri benim şansıma düşerse, rengi farketmez, senden bir hatıra olması önemli.

  Yeni yazılarını bekliyorum.

  Sevgilerle

  YanıtlaSil
 42. Selam:
  Yakın bir arkadaşım sayesinde haberim oldu blog'tan. İyiki de oldu:)O gün bugündür sürekli yeni şeyler keşfediyorum.Her yurtdısına gidenden mürekkep ister oldum,pek sonu gelcek gibi değil üstelik:D Şimdiden sürekli yazsam bitmeyecek kadar mürekkebim var:)
  Defterlere bayıldım özellikle yeşil olana;)Benim olsun çok isterim...

  YanıtlaSil
 43. Türkiye'de satışı olması hoşuma gitti. Logosuna da bayıldım.

  YanıtlaSil
 44. Blogu roller pen case ararken buldum ilk lamy safari ile kalem alemine atılmıştım ve case sıkıntısı yaşıyordum sizdekileri görünce ufak bir iç kıpırdaması oldu ve haydi dedim ver kendini kalemlerin ve mürekkeplerin kısaca kelamın resmine. Aklıma sıkça düşüyor ve keyifle okuyorum, yeni olduğum için daha çok feyz alıyorum. Kısaca v a r o l u n !

  YanıtlaSil
 45. merhabalar
  blogunuza lamy kalemler hakkında araştırma yaparken rastladım ve artık ezbere bildiğim sayılı blogdan biri :)

  YanıtlaSil
 46. İncelemenizden sonra hemen sipariş verdim, kısa sürede elime ulaştı. Gerçekten kapağı, kağıdı, çok kaliteli bir defter, yazmayı sevenler için vazgeçilmez olacak niteliklerde.

  Söylemem lazım, kapağından kaynaklanan yoğun bir deri kokusu var, benim hoşuma gitti tabii ama herkesin gider mi bilemiyorum.

  Bu arada ekşi sözlük'te de yazar olduğunuzu yeni farkettim orada da takipteyiz artık :)

  YanıtlaSil
 47. Bu defterle ilgili yorumlar hoşuma gitti ancak cizgili defterler konusunda takıntılı biriyim. Defteri kullanan biri bana çizgiler arasındaki yüksekliği ölçerek bilgi vereBilir mi :)

  YanıtlaSil
 48. Merhaba, Monsieur marka defterleri İstanbul'da nerede bulabilirim acaba ?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...