Namiki Falcon SF and SEF Flex Fountain Pen / Namiki Falcon SF ve SEF Esnek Uçlu Dolmakalem

Scroll down to read in EnglishEsnek dolmakalemler, her dolmakalemseverin gönlünde yatar. Ben ilk esnek dolmakalemimi Noodler's ile edinmiştim. Daha sonra ise bir adet Namiki Falcon'um oldu. Daha sonra Turgay Bey denemem için kendi kalemini verince iki kalemi birlikte yayınlamak istedim. 

Namiki Falcon ya da Japonya'daki adıyla Namiki Elabo oldukça sade bir kalem. Falcon, Japonya'da Elabo adı ile satılıyor ve çevirmeli bir dönüştürücü yerine Con-70 isimli basmalı dönüştürücü ile birlikte geliyor. 


Bendeki Namiki Falcon altın Soft Fine uçlu idi. Aslında bu kalemler bildiğimiz eski kalemlerin esnekliğine tam olarak sahip değiller. Bu yüzden de gerçek anlamda esnek değil ancak uç yaprakları baskı ile birbirinden ayrılıyor ve baskı kalktığında tekrar eski halini alıyor. Bu da çizgi genişliği ayarlamaya yardımcı oluyor. 


Turgay Bey'in kalemi ise Soft Extra Fine. Bu iki kalemi karşılaştırırken aynı mürekkebi kullandım. Kenarında kırmızı nokta olanlar SEF ile, yeşil nokta olanlar ise SF ile yazıldı. SEF uç gerçekten çok ince ama yazıdaki çizgi varyasyonunu daha güzel yansıtıyor. SF ise günlük kullanıma daha uygun ancak SEF'nin sağladığı çizgi çeşitliliği kendisinde mevcut değil. Neticede ben ikisini de sevdim. 

Siz esnek uçlu kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zeynep Esnekkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Flex fountain pens are dream of nearly every fountain pen enthusiast. I got my first flex pen from Noodler's. After that I purchased a Namiki Falcon. A while ago, Mr. Turgay generously offered me, his own Namiki Falcon so I wanted to publish them together. 

Namiki Falcon or Namiki Elabo as it is marketed in Japan is a very simple, plain pen. The only difference while Falcon comes with a regular convertor, Elabo comes with Con-70 click type convertor in it. 

My Falcon was a Soft Fine. I would like to add, those pens are not actually flex like vintage pens. They just handle some pressure which allows us to have a line variation due to the nib shape. 

Mr. Turgay's pen is a Soft Extra Fine. I used same ink while comparing these two pens. Lines with red dots beside is written with SEF and the green dots is written with SF.

SEF nib is quite quite thin. But it nicely gives the line variation. SF, on the other hand is more suitable for daily writing but with less line variation. Nevertheless, I liked them both!

What do you think about flex pens?

Zeynep Flexpen

19 yorum:

 1. Zeynep Hanım, merhabalar, Japon üreticiler hakkında epey bi cahilim (cahildim) sayeniz de öğreniyor cemiyette pişiyor ve güzel şeyler öğreniyorum bunların birincisi ise japon uçların bizim kullandıklarımızdan daha da ince olduğu ben nedense dolma kalem de ince uç sevmiyorum ama sizin yazınız ile bu ince uçlar gayet güzel gözüküyor ama düşünmeden de edemedim bunların B uçları nasıldır diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. B uçları aslında Batı standartına en yakın olanlar. Yine tam olarak B değiller ama yine de Medium'ların Fine'a yakın olduğu kadar ince değiller. Elimde B uçlu Japon kalemi mevcut. İlerleyen günlerde onu da paylaşırım umarım.

   Sevgiler

   Sil
 2. Hiç dolmakalem kullanmamış ama youtube'da Namiki Falcon videolarını izleyip dolmakalem sevdasına düşen kişiler tanıyorum.

  Geçen yıl bu kalemi nerede ise almıştım, Amerikadan gelecek bir arkadaş getirecekti. Ali abi ile konuşuyorduk, "günlük kullanım için değil de daha çok mektup yazmak için falan uygun, küçük defterde çok kendini gösteremiyor, A4 büyüklüğünde daha iyi oluyor " deyince beklemeye aldım.

  Söylediğiniz gibi her dolmakalemcinin gönlünde yatıyor, ben de mutlaka bir tane istiyorum. Sanırım bu da Namiki Falcon olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu kalemi seviyorum ama günlük kullanıma almak için epeyce alışmak gerekiyor. Aslında esnek kalemlerin genelinin böyle bir durumu var. El alışkanlığı gerekiyor. Mesela Custom 743'ün FA ucunu incelemiştim hatırlarsanız, onun ucu günlük yazıma daha uygun geliyor bana.

   Ama Falcon da güzel bir kalem :)

   Sil
 3. Yazıyı görünce verdiğim tepki tek kelimeyle. : vuuuuuoooooooooooohhhh ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)

   Ben de senin resimlerini çok beğeniyorum. Sonradan sildiğin o portre çok güzeldi. Nuri İyem tablolarını hatırlatmıştı bana.

   Sil
 4. I often wondered about the difference between these two nibs, thank you for demystifying my dilemma! One of the pens that is on my radar is Platinum Century with a soft extra fine nib and my hesitation rests in how similar it would be to the Pilot Falcon SF I have. Now I would know what to expect :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I guess you would like an SEF nib since you have a small handwriting and you enjoy fine nibs.

   But I am still in love with Pilot Custom 743 FA nib.

   Sil
 5. İnceleme için teşekkürler gerçekten zamanınızı bizimle paylaştığınız için teşşekkür ederim, ben esnek uçlu kalemlerde şunu merak ediyorum, günlük kullanımda önüme normal bir defter veya a4 bir kağıt geldiğinde ve ben esnek kalemle yazmaya başladığımda çizgi kalınlaştığında o kısımlar daha fazla mürekkebe maruz kalınca bozulmalar fazla olur mu veya kağıda çok mürekkep gelip sıkıntı çıkarmı,youtubedeki videolarda daha sert bir kağıt kullandıkları gerek görüntüden gerek sesten gayet anlaşılıyor.

  birde custom 743 dediğiniz nedir, acaba modifiye etme falan gibi birşeymi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   İşte maalesef dolmakalem kullanıcılarının en büyük çilesi burada başlıyor. Dolmakalemle yazacak defter/kağıt bulmak problem. Bu konuda size Rhodia'nın defterlerini tavsiye ederim. Şu postlarda fiyat bilgisi de mevcut

   http://www.banasikcayaz.com/search/label/Rhodia

   Sil
  2. Bu arada yazmayı unutmuşum, Custom 743 Pilot'un bir modeli. Ucu FA olanları esnek.

   Sil
  3. Kusurua bakmayın o yazınızın farkına şimdi vardım, ben Namiki falconla Custom 743'ü birbirine karıştırdım custom kelimesinide görünce (kelimenin anlamı aklımda yanlış kaldı herhalde) namiki falcon'un modifiye edilmiş bir versiyonu sandım. İkiside ayrı kalemmiş.

   Sil
  4. Custom özel yapım şeyleri ifade ettiği için aslında doğru düşünmüşsünüz ama burada model adı olarak seçilmiş.

   Sevgiler

   Sil
 6. Merhaba, bende dolma kalem bagimliligina yeni katilmis biriyim ve de elimdeki kalemlere Falconu eklemek istiyorum. Nib size karsilastirmaniz cok yardimci oldu ve fine almaya karar verdim. sizin Namiki Falcon'unuz "Pilot metal Falcon"mu, yoksa "Namiki Falcon"mu? Sormamin nedeni Metalin 33 gr, Namiki Falconun 19 gr olmasi ve ben fiyatindan dolayi Namikiyi oncelikle dusunuyor olsamda bir yandanda 19 gr'in cok hafif olucagindan korkuyorum.. Ve de size gore agirliginin nasil oldugunu merak ediyorum. Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bendeki Falcon'lar hep akrilik gövedeli o sebeple hafif olanlardan.

   Kalemde ağırlık meselesi maalesef çok kişiye özgü. Kimisi ağır kalemlerden hoşlanır, kimi de aksine ağır kalemleri sever. O sebepten yorum yapamıyorum. Ama ben hafif kalem tercih ettiğimden mutluyum kalemlerimle :)

   Sevgiler

   Sil
 7. Cok tesekkurler, bende SF acrylic olani ismarladim... Geldi ve agirligindan cok memnunum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim beğenmiş olmanıza. Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 8. Sayın Zeynep Hanım,

  Bir "Namiki Falcon akrilik medium" edinmek istiyorum. Bu siteyi buldum. Daha önce hiç buradan alım yaptınız mı veya bu sitenin güvenirliliği hakkında bilginiz var mı?
  Eğer uygun bulmuyorsanız, sizin önereceğiniz bir site var mı?
  Saygılarımla.

  Kubilay Karşıdağ

  YanıtlaSil
 9. Hi Zeynep,
  hope you are doing well. I have booking for a Namiki Falcon all over the internet in Turkey but can't get it. Is it available at GUven sanat? also, the problem is wherever it is availble on the internet, the price is atleast 3 times of what it should be. Do you have any suggestions?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...