Pelikan M1000 Oblique Broad Fountain Pen

Scroll down to read in English


Bugün size dolmakalemlerin kutsal kasesi olarak bilinen kalemlerden birini tanıtmaktan mutluluk duyuyorum. Neden mutluluk duyduğumu, postun sonundaki yazı örneğinden anlayabilirsiniz. Pelikan M1000, Pelikan'ın amiral gemisi. Boyut olarak da en büyük kalemlerinden biri. Şimdilik gramıydı, santimiydi sizi sıkmak istemiyorum. Daha sonra tüm Pelikan ailesinin ölçülerini içeren bir post yapacağım.


Kalemin kendisi hakkında söylenecek çok bir şey yok. Bildiğimiz ince işçilikli, piston mekanizmalı, reçine gövdeli Pelikan Souveran. Ancak M1000'in ucunun şimdiye kadar denediğim tüm Pelikan'lar ve hatta tüm kalemler içinde açık ara farklı, esnek ve yaylı (springy) olduğunu söylemeliyim. Benim kullandığım kalemdeki uç Oblique Broad. Yani sola doğru hafif açı verilmiş. 18 ayar altından yapılmış uç, ekstra bir esnekliğe de sahip. Hatta ben Namiki Falcon'dan daha bile esnek buldum diyebilirim.

             


Yazı örneğinden göreceğiniz üzere, hiç efor sarf etmeden harika bir çizgi genişliği yakalamak mümkün. Kalem kağıdın üzerinde akarcasına ilerliyor ve en ufak bir değişikliğe anında tepki veriyor. 

Kalemin 1700-2500 TL arasında değişen fiyatını saymazsak, benim için en büyük eksisi biraz fazla büyük olan boyutları. Bunun dışında ucu ile, mükemmel işçiliği ile harika bir kalem. 

Edit: Kalemin boyutunun anlaşılabilmesi için bir fotoğraf daha ekliyorum. Gerçekten büyük değil mi?

 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Embin


CONTINUE to READ in ENGLISH


Today, I would like to introduce one of the pens that can be easily referred as Holy Grail of Fountain Pens. You can see why I loved it so much within the writing sample at the end of the post. Pelikan M1000 is admiral ship of Pelikan brand. And it is one of the biggest in size. I really do not want to bother you with grams, centimeters and so on right now, but I will prepare a post about the sizes of Pelikan family. 

There is nothing much to say about the pen itself. It is a regular Pelikan Souveran with fine craftmanship, good piston mechanism and nice resin body. However, the nib of Pelikan M1000 is the best flexible and springy nib I have ever tried by far. The one I used is Oblique Medium, which is slightly leaned towards right end. It was made of 18K gold and has an extra flexibility. I can say it is somehow more flexible than Namiki Falcon. 

As you can notice from the writing sample, you can have great line variation without spending extra efort. Pen is sliding on the paper like butter and it responds every bit of pressure. 

Except the price range of the pen, I think the only disadvantage of this pen is its big size. But of course I am a woman with small hands so it might not be a disadvantage of someone else at all. It is a perfect pen with great nib and nice craftmanship. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Mthousand

Edit: I add another photo to demonstrate the size of the pen in my hand. It is big, isn't it?40 yorum:

 1. kutsal kaseden ziyade, musanın asası daha doğru olur.

  neyse, efendim.

  şoför koltuğunun altındaki haydar kadar boyutu da olsa,


  dolmakalem aha tam da budur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de daha dün Astur Bey nerelerde, İspanya'lara gitti bizi unuttu diyordum. Meğer kuytuda saklanmış da Pelikan M1000'i beklermiş...

   Çok büyük çok ama o uç var ya o uç beni bitirdi.

   Sil
 2. Beğenmek ne kelime ben tam 2 ay önce kavuştum kendisine :D Çok haşmetli bir duruşu var desek yeridir :)) İki büyük firmanın amiral gemileri olan Pelikan M1000 & Montblanc 149 forumlarda ve kişisel sitelerde sık sık karşılaştırılır. Her ikisine sahip biri olarak bence farklı tatlara sahipler :)) Tabi Pelikan M 1000 'i tasarlarken sanki MB dan bir parça daha büyük tutmuşlar boyunu...bir adım öndeyiz mesajını mı vermek istemişler ne !! :P Fiyat olarak biraz yüksek olsada Pelikan severlerin ailesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kullanmasanız bile varlığı ve görüntüsü yeter :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu kaleme bayıldım. Elimde olsa sürekli bu kalemle yazarım. Ama bir fotoğraf ekledim. Elimdeki halini gördünüz mü? Devasa! Sanırım yine de alınacak listeme eklendi.

   Öbür taraftan nedense Montblanc beni bu kadar mutlu etmiyor :(

   Sil
 3. Ben M400'de uzun bir süre bekleyeceğim, biraz ilerlersem M700 Toldeoya kadar giderim çünkü...

  Pelikan almak isteyen olursa Kayseri'den bir arkadaşın numarasını verebilirim, piyasanın altında ve taksitle verebiliyor Pelikanı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her arslanın gönlünde Toledo yatar tabi!

   Kayserideki arkadaşla tanıştık, konuştuk. Gerçekten dolmakalemlere aşk duyan bir insan kendisi.

   Sil
 4. Ben dolmakalemde öncelikle uç yapı - kalitesine bakıyorum. Gövdesi yekpare elmas olsa tenezzül etmem ama bu uç olayı, orjinal dolum yapıları ile kalem beni çekmeye başlıyor.

  İşte bu, M 1000 kalemde de her yer arzu nesnesi. Bu kalem için seçilecek mürekkep, temizleme için gerekli bez... tam bir ritüel işi. Pelikan kalemleri ile övgüyü her zaman hak ediyor.
  Bugüne kadar da Mont Blanch hiç bir zaman beni etkilemedi. Kalite, işçilik tartışılmaz ama bir Pelikan dostluğu, sıcaklığı yok nedense. Belki parfüme kadar çoğu lüks alışveriş tarzlarında mal ürettiği içindir bilemem ama şu yorumu yazarken bile durup durup kaç kez M1000'e baktım bilmiyorum.

  4 sene sonra alınacak kalem listesinde bu da var. Şimdilik olanlarla idare edip bol bol mürekkep akıtacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Uç gerçekten çok önemli. Dolum sistemi de bir artı. Dünya kadar mürekkebi olan biri olarak, pistonlu kalemleri daha çok seviyorum doğal olarak. Kartuş beni cezbetmiyor. Montblanc bana hep çok düz geliyor. Eninde sonunda bir montblanc alacağım ama nedense heyecanlanmıyorum bunun için.

   Bu kalem de benim değil bu arada. Turgay Bey'in kalemlerinden. Ama gerçekten çok sevdim.

   Umarım size de bana da nasip olur bir gün :)

   Sil
  2. Montblanc düz diyorsunuz ama bir limited serileri var bir de writers editionlar...Agatha Cristie den Ernest Hemingway'e , Gerçi Pelikanından limited serileri çok iyi neyse oralara girmiyelim sonra 5.000-10.000 tl ler dile kolay geliyor ...

   Sil
  3. Elbette, tercih edilecekse bir writers edition tercih edilir Montblanc'dan :)

   Sil
 5. Pelikan m1000 güzel tabi ama gerçekten iri bir kalemmiş.. Hele ucu fotoğraflardan algıladığım kadarıyla çay kaşığı gibi bir şey:)
  Mont blanc deyince ise aklıma kafka modelinden başkası gelmiyor.. Benim için estetik bakımından dolma kalemin zirvesidir..
  Bir gün benim olacak ama ne gün.. Orası bilinmez:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafka çok güzel gerçekten. Ben bir de şimdi üretilmeyen Noblesse'yi seviyorum. Diğer 146-149 gibi Montblanc'lar nedense cezbetmiyor beni.

   Sil
  2. Ama 149 olmadan da olmuyor :) kıymetlimissssss. :D

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. C'est la vie!

   Öncelikle bir hususu aydınlatayım. Bu fiyatlar kalemin gerçek fiyatları değil tam olarak. Şimdi şöyle bir sıkıntı var. Aynı kalemi internette aratınca ilk karşınıza çıkan yer 2500 liraya satıyor. Sirkecideki bir dükkan 1800 fiyat koyuyor ama pazarlıkla 1200'e inebiliyor vs. Elbette ülke olarak genelde her şeyin fiyatı yurt dışına göre daha pahalı neredeyse. Ama elbette zevk meselesi. Ben şahsen Cross'a ısınamadım pek. Graf Von Faber'le ilgili de nötr durumdayım :)

   Ancak biliyorsunuz ki, maliyet her zaman fiyattaki yegane belirleyici unsur değil. Özellikle aksesuar gibi, prestij ürünlerinde. Ben de lüks ürünler konusunda dünya devi olan bir firmada çalışıyorum. Diğer giderlerimiz yanında, maliyet en son hesap noktamız.

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. Dolma kalem seven biriyim. Üç gün öncesine kadar da kullandığım dolma kalemler 30-100 tl lik plastik metal kapaklı ucuz mallardı. Hatta parkerin kurşun kalem fiyatına yakın kartuşlu rengarenk ucuz modeli bence efsanedir.
   MB 149 ve Pelikan M1000 (ikisi de m uçlu) iki gün ara ile astın aldım. birini duty free (mb+mürekkeb) diğerini internetten. pelikan 100 dolar daha pahhalıya geldi. mukayese etmek çok zor. biri rolly royce diğeri bentley contitental. expert falan da değilim ama pelikan ergonomi yazım hızı ve yaylı ucu ile mb den çok fazla gibi hissettim. mb149 çok şık bir kalem. toplantıda elinde tutup gösterge çubuğu olarak (540$) kullanmaya pek uygun. bir de fiyakalı imzaya.
   mb149 sana bakarken pelikan m1000 e sen bakıyorsun sanki. bu iki aklemin de yaptığını rotrıng tıkky de yapar ama pelikan ben cihazım diyor.
   bır de fiyatları pahallı diyen arkadas bunların peynir ekmek gibi satılmadıgını statü göstrgesi olduğunu unutmasın. 5 yıldızlı otelde cola 15 papel bakkalde 1.5 papel. bunun araştrması var reklamı var.

   sevgi ile kalın

   yasar ölmez

   Sil
  5. Yanlış algılamadıysam gazeteci kadri gürsel de t.v programında elinde mb149 tutuyor.. 146 da olabilir:)

   Sil
 7. Çok fena oldum :) Hani ara ara bakıyordum ama öyle güzel yazmışsın ki hayran oldum kendisine şu an itibarıyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Teşekkür ederim kuşum. Biz de Luna'ya hayranız :) O nasıl güzel tontiş bir kedi öyle.

   Sil
 8. The Pelikan Souveran is one of my dream pens (but damn that pen is huge...the color theme looks great with your dress btw)and that nib etching is just too beautiful!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much :)

   This is a huge pen with the best nib I have ever seen!

   Sil
 9. Zeynep Hanım, bu kalme ben de var olan dolmakalem büyük olur, büyükse güzeldir önyargısını doğrulayan müthiş bir kalemmiş.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,

  Oblique uçları merak ettim doğrusu. Limitlerimi zorlayarak aldığım M400'den dolayı yeni bir Pelikan almam olasılık dışı. Fakat düşündüm de Pelikan'ın yedek uçları satılıyor mu acaba? Eğer satılıyorsa bir oblique uç alabilirim belki. Ya da siz ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler...

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan'ın yedek uçları satılıyor. Şuradan bakabilirsiniz. http://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye-malzemeleri/pelikan-m-400-dolmakalem-ucu-m-f-om-88683617

   Ayrıca Pelikan'ın uçları vidalı olduğundan söküp takmak çok kolaydır.

   Sil
 11. tekrar bu posta dönüp konuşayım,

  daha çok kalemle ve markayla tanıştıkça ki 30 yaşında olup 20 yıldır dolmakalem kullanan biriyim, diğerlerinin aklımı çelmesini bırakın, gittikçe pelikanlara olan ilgim artıyor.

  ben her şey hoyrat kullanırım. el yapımı gitarımı bile yere koyarım, üstüne bile bastım.cebimde kaç kalem kırdım anımsamıyorum bile.

  ama iş pelikan kaleme gelince, lamy, waterman, parker vs kullanırken, pelikan kalemimi benden nbaşka en son gören kalemi aldığım kişidir.

  değil kullanmak, ortaya bile çıkarmıyorum.

  snırım bir manyağım bu hususta.

  pelikan kalem değil, bambaşka bir şey.

  uçurumun kenarında bir pelikan olsun
  bir de benim hocam, pelikanı kurtarırım, sonra onunla hocamın ölümü hakkında hisli bir yazı yazarım. ama kalem ölürse hocamla o yazıyı yazamam.

  saçmalamayı bilerek yapıyorum.

  pelikan pelikandır. pelikan ylnızca pellikan değildir.

  almanların fonksiyona verdikleri önem estetikten çok şey götürüyor. istisnası pelikan.

  kalem kullanmak için başka markaları kullanıyorum, favorim waterman.

  ama yazıyı bir uzvumun uzantısı gibi bir şeyle yazacaksam, bu pelikandır. model öneini kaybediyor.

  kısmetse bir toledo veya m1000 ile dönecem tr ye.

  bakalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Astur beyciğim,

   Yaşadığınızı öğrenince pek bir sevindim :) Daha sık uğrayın buralara.

   Pelikan benim de gördükçe, kullandıkça, tanıdıkça daha çok sevdiğim bir marka oldu. Ancak ben bu aralar özellikle vintage Pelikanlara bayılıyorum. Hastayım hatta.

   Ama sankim toledo'nun gövdesi, M1000'in ucu diyesim var.

   Sil
 12. "Zeynep Mthousand"... Bu millet kafayı çizmiş arkadaş. Soyadını İngilizceye çevirecek kadar salak mı bu millet? Bende mi bir sorun var anlamıyorum ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durumu anlamadığınız için diye tahmin ediyorum. Elbette soyadımı ingilizceye çevirmiyorum, zaten soyadım da M1000 değil :)

   Her yazının altında o yazıyla ilgili bir isim seçiyorum kendime. Bu da bir anlamda bu blogun imzası. İngilizcesinde de benzer bir şey yazıyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

   Sevgiler

   Zeynep Çokaçıklar

   Sil
  2. M1000'im bugün postadan geldi, daha test edemedim. hala iş yerindeyim, bi bloğa uğrayım M1000 yazısını tekrar okumak lazım dedim. Bu yorum neşemi yerine getirdi. iyi ki varsın sorunlu arkadaş. :)

   Sil
  3. Hangi uç? Bu arada herhalde ben yorumu cevaplayana kadar test etmişsindir diye tahmin ediyorum. Acaba nasıl nasıl?

   Sil
  4. Broad ile geldi, :) am sıfır olmasına karşın uç problemli çıktı, nib olması gerekenden ayrık duruyordu & akış problemi yaratıyordu Rolf ucun yenisini postaladı bile. bekliyorum gelsin güzel güzel test edeceğim... ama bozuk dediğim nib ile bile kalemin yazımına hasta olmuştum...

   Sil
  5. Ya benimki de yanlışlıkla F ile geldi. Ben de değiştirip Broad almak istiyorum:/

   Sil
  6. bu M1000 siparişinden önce Rolftan 2 adet CN Pelikan 100 ucu siparişi vermiştim. OM ve OB istemiştim OF ve OM geldi, bunu mail atınca kendi hatasını farketti ve hızlı posta ile yeniden gönderdi nibi diğer nibi de hediye olarak kabul etmemi istedi. :)

   ben Rolf un hizmetinden çok memnunum. gözü kapalı tekrar tekrar alışveriş yapacağım. buluşmada da anlatırım gerçekten M1000'i getirebilmek için gereken her konuda yardımcı oldu.

   sıfır pelikan almadan önce herkerese www.missing-pen.de 'den Rolf Thiel'e mail atıp fiyat almalarını tavsiye ederim...

   malesef çelik kalemden aynı ilgiyi hiç göremedim. en son M640 niagara falls kalemin kaybolan arka metal kısmı için attığım maile cevap bile alamadım...

   Sil
 13. Zeynep Hanım sizce oblik uç cazip bir seçenek mi?Kullanım kolaylığı ya da zorluğu yaşatıyor mu? Oblik ucun yazı estetiğine kayda değer bir katkısı var mı ? M1000 alacak olsanız oblik uç mu yoksa normal uç mu alırsınız?Resimlerde gördüğüm kadarıyla kalemin ucu yuvarlak ve topuz hatlara sahip ancak sadece biraz yan basıyor.İtalik uçlar gibi köşeli değil.Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oblik uç tamamen kullanıma bağlı. Eğer kalemi elinizde çevirerek, yan tutarak kullanıyorsanız gerekli. Yazı estetiğine bir katkısı olduğu kanaatinde değilim. Ben şahsen normal ucu tercih ederim. Ki öyle de oldu.

   Sil
 14. MB 149 ve Pelikan M1000'e sahip olan bir olarak Montblanc 149 daha ağır sanki. Ben ağır kalemleri severim. Ama ikisini birbirinden ayırmama imkan yok. Her birinin yazım zevki apayrı. MB 149 M uçlu, M 1000 ise uzun zamandır dinlenmede, yalnış hatırlamıyorsam B uç, yarın çıkarıp bakacağım. Kağıt üzerinde yağ gibi bir kayışı var. Bence bu iki kalem dolmakalemin doruk noktaları. Yoksa dış gövde işçiliği vs. gibi farklar için binlerce dolar vermeğe gerek yok. Örneğin 149 dan sonra hiç bir Montblanc beni cezbetmiyor pek. Ama bunların yanına bir Pelikan Toledo M 900 olabilir. Bir de Pelikan şu 800 ve 1000 serisinin bir de kahverengini çıkarsaydı, müthiş olurdu.

  YanıtlaSil
 15. Unutmuşum M800'ün kahverengisi varmış. Uyku kaçınca böyle oluyor.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...