Pelikan M800 Brown Tortoise Shell Fountain Pen Broad

Scroll down to read in English


Yine Turgay Bey'in kalemlerinden ve Pelikan serisinden devam ediyoruz. Karşınızda Pelikan M800 Tortoise Shell. M1000'e göre bir tık daha ufak. Benim için daha ele oturur nitelikte bir kalem. Kahverengi ile siyahı normalde bir arada sevmesem de, tezyinatındaki altın detaylarla, oldukça şık duruyor. 


Ucu 18 ayar altın ve Broad. M1000 kadar esnek olmasa da, oldukça yumuşak bir yazım sunuyor. Pelikan'ın uçları genellikle oldukça ıslak yazar nitelikte. Ancak broad (kalın) olmasına rağmen beni pek rahatsız etmedi. Ancak yazması oldukça keyifli kalemlerden bir tanesi. Boyutları itibariyle de günlük kullanıma M1000'e göre daha uygun.

     

Ben bu kalemi çok sevdim ve wishlistime bu kalemden ekledim. Özellikle de bu gövdeyi....

Siz nasıl buldunuz? 

Sevgiler,

Zeynep Pelikankalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Again I am here with Mr. Turgay's pens and another Pelikan. Here is Pelikan M800 Tortoise shell. It is slightly smaller than M1000. For me it is much more suitable. Normally I don't like black and brown together but with golden trimmings it steals my heart.

It has a 18K gold, broad nib. It is not as flexible as M1000 but it still gives a nice, flawless writing experience. Pelikans are generally on the wet side but this pen did not bother me even though it has a broad nib. It is quite a pleasure to write with. And more suitable for daily writing sessions with its size when compared to M1000

I really liked it and added it to my wishlist already. Especially this body...

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Pelikanpen


29 yorum:

 1. Zeynep Hanım, ben çok beğendim gerçekten şık ama bir o kadar erkek kalemi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ama bence bir hanımefendinin eline de yakışabilir.

   Sil
 2. Pelikan kalemlerin hepsi ayrı bir güzel..
  Zeynep hanım siz kalemleri ucu biraz yan gelecek şekilde mi tutuyorsunuz?
  Sanki broad uca göre ince bir yazı kalınlığı var..Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yan tutmaktan ziyade neredeyse hiç bastırmadan yazıyorum. O yüzden aynı kalemde başkasına kıyasla benim yazım biraz daha ince oluyor.

   Sil
 3. İlk gördüğümde beni de çok etkileyen bir kalemdi M800 tortoise . Eski M800 b.tortoise ( limited ) ve M400 brown tortoiseler daha kahverengi tonlara sahipti fakat bu yeni versiyon biraz daha gri ve kızıl tonları barındırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de gerçekten çok beğendim kendisini. Tabi M1000'in ucu gibi olmaz ama bu da çok başarılı.

   Sil
  2. Bence eskiler de güzeldi ama bunu bende çok beğendim :) bu arada M1000 başka bir boyut zaten belki ilerde bir gün M1000 Brown veya White Tortoise çıkar diye umutlanıyorum :D

   Sil
 4. Bende listeme ekledi .. Çok şık kalem.. Fiyatı nedir aceba:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şurada uygun fiyata listeleyen bir satıcı var. http://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye-malzemeleri/pelikan-m800-mavi-dolmakalem-18k-68701003

   Mavi gövde için 1.150 denmiş.

   Sil
  2. http://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye-malzemeleri/pelikan-m800-kablumbaga-sirti-dolmakalem-kahve-81532318
   Aynı satıcıda (Mehmet Serim Bey, Tel:05323570662) kahverengi de var. Kendisi çok ilgili bir kişi, Pelikan almayı düşünen arkadaşların mutlaka kendisi ile temasa geçmesini öneriyorum. Elindeki stok durumuna göre, bizim gibi kaleme meraklı kişilere ayrıca bir indirim de yapabiliyor.

   Sil
 5. Pelikan ın her kalemi ayrı bir güzel Eternal Ice Dolmakalem M640 bu kaleme bayılacaksınız.
  Edelstein Jade mürekkeple hoş olurdu sanırım.Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şimdi baktım internetten çok şık bir kalem. Ben uçuk bir pembe ya da J. Herbin Bleu Myosotis de koyabilirdim bu kaleme :)

   Sil
 6. Hakikaten çok güzel kalem ama erkek eline daha uygun gibi geliyor bana, hani M1000 dev gibi ellere uygunken bu daha kısa ama tombik parmaklı ellere uygun gibi. Ciddi bir baba kalemi tandansı alıyorum bu M'lerden o yüzden denemeye bile elim gidemiyor iyi ki yayınladın bunları birtanem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sonunda hepsini birlikte ölçüleriyle yayınlayacağım. M600 ve altı M400, M200 vs. bayanlara gayet uygun. Hatta M150 ve M100 epey küçümen. Ama rakam arttıkça uçlar çok güzelleşiyor.

   Sil
 7. Kaleme zaten laf yok. En son Pelikan Pura'ya niyetlenip bahsettiğiniz arkadaşın haince indirim gazıyla bir adet Lamy Accent Brillant sahibi olduktan sonra kalem alımına ara verdim.

  Yalnız şunu farkettim, kendi kendime epeyce de güldüm; J Herbin Vert Empire mürekkebin çok methini duyunca bir alışverişimde araya sıkıştırmış ancak bugüne kadar kullanmamıştım. Dün hadi çekeyim dedim baktım bildiğin fosforlu yeşil gibi. Vert Empire diye gelen mürekkep Vert Pre imiş. Nereden aldığımı bile unuttuğum için kaldı elimde.

  Konu ile alakasız olacak ama bir iki sorum var;

  1- Arada sırada mürekkep karışı yapıyorsunuz sanırım, karışım yapmanın inceliği nedir? Sakıncaları nelerdir? Her mürekkep birbiri ile karıştırılabilirmi? Bir sitede görmüştüm sanırım "...doğal mürekkepleri birbiri ile karıştırmayınız" diye bir uyarı vardı.

  2- Level 65'in temizliği nasıl yapılır? Zahmetli diye bahsetmiştiniz ama habire basıyorum mürekkebi yazıyorum, kaleme yazık. Zahmete girme zamanı gldi de geçti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin koleksiyon günden güne büyüyor :) Harika!

   Vert Pre de güzel renktir. Güle güle kullanın. Eğer 1.5 uçlu lamy'niz varsa fosforlu kalem gibi kullanabilirsiniz.

   1- Mürekkep karıştırmamaya gayret ediyorum. Bazı mürekkepler niteliklerinden dolayı diğerleri ile karışmazlar. Mesela Noodler's'ın Eel diye bir serisi var, sadece Eel serisi ile karışabilir. Diğer Waterman, Diamine, J. Herbin gibi nispeten daha güvenli mürekkepleri karıştıracaksanız da tavsiyem karıştırdıktan sonra bir gün boyunca sample kabında filan bekletin. Tepkimeye girip girmediklerine bakın. Ondan sonra kaleminize çekin.

   2- Level 65'i temizlemenin yolunu ben de bilmiyorum. Bulursanız bana da haber verin :)

   Sil
  2. Merhabalar,

   J.Herbinlerde yazıyor karıştırmayın diye fakat ben dayanamadım geçenlerde lie de the, vert pre , vert olive renklerini rastgele karıştırdım ve ortaya güzel açık haki rengi bir renk çıktı. Kaweco sport kalemimin kartuşuna şıranga ile doldurdum. 2 haftadır kullanıyorum. Açıkçası çok değerli kalemlerime doldurmam ama deneme için kawecolar iyi.

   Sil
  3. İzzet Bey, teşekkürler. Bu da önemli. Çok değerli kalemleri bu iş için kullanmamak :)

   Sil
 8. Ohooo,
  Amma nazlı yahu bu sizin dolmakalemleriniz canım, hani bir masal vardı, 30 kat şiltenin altındaki bezelyeyi hissedip de rahatsız olan prensesin masalı, aynen öyleler. Yok mürekkepleri karıştırma, karıştıracaksan 3 dolunay geçene kadar sample kabında tut, gözle, yok temizle, yok mürekkep kalmasın içinde vs. vs.
  Halbuki 0,7'lerim öyle mi, at içine 4 tane B uç, yürü git :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eeee, bizim kalemlerimiz prenses. O kadarcık da nazları olsun :)

   Aslında şöyle bir "dolmakalemin masalı" olsa da okusak?

   Sil
 9. Öyle deme Zeynep ya :) Reha Bey haklı... At cebe bir 0.7 ya da 0.5 , çık yola ; yarı yolda bırakmaz. Aktı koktu derdi de yok :) Ben dolmakalemi neden bırakmıştım zamanında; akan dolmakalem ve rapidolar yüzünden, gel gör ki hasretine dayanamadım, aldım yine elime.

  Bana bir masal anlat Zeynep,
  İçinde dolmakalem olsun...
  Mürekkepler , renkler olsunnnn.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurşencim, haklısın ama dolmakalemin keyfi de onlar da yok maalesef :)

   Ha bir de, buranın masal anlatıcısı Reha Bey, bana düşmez. Kendisi çocuk kitapları yazarı.

   Sil
  2. O zaman Reha Bey'den rica edelim masalımızı :)

   Zeynepcim, ben teknik okullu olduğum için severim o.5 leri, kırılmayan bir B uçla enfes olur.

   Sil
  3. Estafirullah, daha masal anlatıcısı olmak için 40 fırın ekmek yemem lazım.

   Ama "Zeynep Bulaşkan Mürekkeplere Karşı", "Zeynep ile Minik Lamy'cik" "Zeynep Pelikan Adasında" gibi birkaç masal başlığı ile çalışmaya başlayabilirim. :)

   Sil
  4. Ahahah :)

   Kendimi bir masal kahramanı gibi hayal ettim.

   Sil
 10. Gorgeous pen! Your Pelikan series is "encouraging" me to put a Pelikan to my dreamy list. The broad nib also piqued interest, since I can work it to an oblique.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am glad you liked it Shangching!

   Pelikan has also oblique nibs maybe you can try them either.

   Sil
 11. Merhaba Herkese

  Bir firmanın bana hediye ettiği pelikan M800 dolma kalem ve tükenmez kalemden oluşan kutusu, dış kutusu ve garanti belgesi ne kadar herşeyi eksiksizdir.

  ilgilenen kişiler cihantu@gmail.com adresinden iletişime geçebilirler.

  YanıtlaSil
 12. What a beauty! I love this colour myself. But I prefer the vintage Pelikan. It has all the positives of the modern pen with less bling and gold. And is half the price of the modern one! :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...