Pilot Iroshizuku Ina-ho Ink Review

Scroll down to read in EnglishMürekkep incelemelerini özlediniz mi?

Pilot Iroshizuku mürekkepler bir süredir piyasanın en çok aranan, tabir-i caizse arzu nesnesi mürekkeplerine dönüştüler. Gerek şık şişeleri, gerek güzel renkleriyle bizi kalbimizden vurdular. Ben de geçen sene Amerika'ya giden bir arkadaşım vasıtasıyla iki şişe getirtmiştim. Biri de pirinç başağı ismini taşıyan Ina-ho idi. Bu mürekkebi özellikle ıslak ve kalın uçlu kalemlerle kullanmayı çok seviyorum ben. 

Ina-ho gerçekten ilginç bir renk. Fark ettiğiniz üzere kendisine benzeyen başka bir renk de bulabilmiş değilim.  Rengi tarif et derseniz, sarımsı, altınımsı ama az da olsa yeşil içinde kahverengi alt tonlu bir renk der ve tarif edememenin beceriksizliği ile susmak zorunda kalırım :)

Bir de Japon mürekkeplerini Batı tipi kalemlerde kullanırken sorun yaşıyor musunuz sorusunu alıyorum bir kaç zamandır. El-cevap: Az miktar terleme dışında şimdiye kadar akma ya da benzeri bir sorun yaşamadım. 

Nasıl buldunuz bu rengi?

Sevgiler

Zeynep Japonmürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH


Did you miss ink reviews?

Pilot Iroshizuku has been the love-mark of ink market since they have been launched. It struck us at the heart with their perfume bottle like bottles and beautiful colors. I ordered two bottles of them via a friend of mine having a trip to the United States. And one of them was Ina-ho which means rice ear. I really like using this ink with my wet and broad fountain pens.

Ina-ho is really an interesting color and as you might notice I had hard times to find a similar ink to compare with. If you ask me to describe the color, I would say a bit yellowish with golden hints and a bit of brown undertones in green and I would shut myself up in pain :)

And I often encounter with the question if I have troubles using Japanese inks in Western pens. I can answer that; except a bit sweat drops on the nib I did not experience any burps on any of my pens. 

Did you like the color?

Cheers,

Zeynep Japanink18 yorum:

 1. Zeynep Hanım rengi sizin gibi çok orijinal bir mürekkep. Bir de testte lamy kullanmışsınız resimdeki kalem hangi marka?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Fotoğraftaki kalem test amaçlı değil, görsel nitelik katmak için kullanıldı. Kendisi Italic Broad uçlu bir Pelikan M800

   Sil
 2. Diğer mürekkep renklerini görmeden "Roma Yanıyor" rengine alternatif mi?" dedim. Bu renk çok hoş. Nasıl olsa o bir Iroshi.

  Bu mürekkepten bolca olsa evimin bir odasını bununle boyardım. Size de bu mürekkepleri içme isteği geliyordur eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında "Roma Yanıyor" ile benziyorlar. Hatta en yakın renk belki de o. Ancak Rome is burning satürasyonu daha yüksek bir renk. Ama her ikisi de çok nev-i şahsına münhasır mürekkepler.

   Iroshizuku'ları parfüme benzettiğimden bileklerime vs. sürmek geliyor içimden :)

   Sil
 3. Immm şeyy, tam oturmamış bir karakteri var sanki. Beğenemedim ne yalan söyleyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ina-ho herkese hitap edebilecek bir renk olmayabilir gerçekten. Ama eğer rengi sevip de tonundan hoşlanmadıysanız, o zaman Noodler's Rome Burning'i tavsiye ederim.

   Sil
 4. çok değişik ve güzel bir renk ama şöyle de birşey var, farklı cihazlardan(pc, ipad, cep telefonu) farklı farklı gözüküyor renkler,
  kimbilir gerçeği nasıldır diye düşünüyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef mürekkep incelemelerinin en kötü yönü bu, rengi tam olarak yansıtmak neredeyse imkansız. Ama neticede tıpkı medyadan haberleri takip etmek gibi. Pek çok kaynaktan izleyip, sonra sağ duyu ile ortalama olarak fikir ediniyoruz :)

   Sil
 5. Ben de bu mürekkebi sizin tavsiyeniz ile cultpens - İngiltere'den aldım birkaç ay önce. Çok akıcı bir mürekkep. Biraz kuru karekterdeki Kaweco sport ile kullanıyorum. Çok keyif aldığım , her zaman yanımda taşıdığım kombinasyon.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaweco'lar biraz kuru kalemler gerçekten. Iroshizuku gibi akıcı karakterdeki bir mürekkeple bu kuruluk dengelenir ve harika olur. Ben de uzun zamandır Kawecolarıma dokunmadım, fırsat bu fırsat çıkartayım yerlerinden.

   Sevgiler

   Sil
 6. http://www.cultpens.com/acatalog/Caran-d-Ache-Chromatics-INKredible-Colours-Collection.html

  Caran d'Ache 'ın bu mürekkepleri yeni değil mi? çok mu güzeller bana mı öyle geldi acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin bu yorum spama düşmüş!

   Neyse geç olsun güç olmasın. Bunlar yeni mürekkepleri evet. Eski şişe yarıya gelince neredeyse doldurulamaz hale geliyordu. O yüzden burada böyle futuristik bir dizayn yapmışlar ama yeni renklerle ilgili swatchlar henüz ortada yok. Bir kısmı sadece eskisinin isim değiştirmişi diye tahmin ediyorum.

   Sil
 7. Bende uzun süredir mürekkep dahi koymadığım M800 Brown tortoise pelikanıma ne renk uygun olur diye düşünürken tam olarak bana uygun bir örnek oldu :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok sevdim M800'ü. Sizdekinin ucu nedir?

   Sil
  2. Bendeki M800 M uç. Bir de M1000 var o da OM. Genel olarak Medium uçlar bana uyduğu için öyle tercih ediyorum. Ama B uçlarda güzel oluyor.

   Sil
  3. Benim kullandığım M1000 de oblique broad. Ne kadar esnek, ne kadar güzel yazıyor. Bu son Pazar Postası yazısındaki, şiir onunla yazıldı. Ama gelin görün ki, kalem benim elime fazlasıyla büyük. Bu sorunu nasıl aşacağım bilmiyorum.

   Sil
  4. Elinizi büyütemiyeceğimize göre kalemi küçültelim ve size 400,600,800 den birini verelim :D

   Sil
  5. 400'üm var. Ama ah o M1000'deki esnek, springy uç?

   Ben o ucu nasıl unutacağım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...