Sunday Post 12 / Pazar Postası 12

Scroll down to read in English

 Bu hafta pek çok kitaba başladım. Haliyle bitirebildiklerim sadece bu ikisi oldu. Biri Annemarie Schimmel'e ait Hallac, diğeri ise A.S. Byatt'ın Matisse Öyküleri. Annemarie Schimmel, çok saygı duyduğum bir hanımefendi. Kendisi ömrünü Sufizm ve İslam üzerine yazarak geçirmiştir. Kitaplarını sık sık açıp tekrar okurum. Geçenlerde bir arkadaşımla konuşuyorduk. Hayatın, dünyada yazılmış kitaplara kıyasla çok kısa olduğunu o sebeple bir kitabı kesinlikle ikinci kere okumadığını söyledi. Oysa bence bir kitabı ikinci kere okumak istemiyorsak, o kitap vakit kaybı olmuştur. Hep söylüyorum, bazı kitaplara ömür yetmez. (Altı çizili kelimelere tıklayarak vikipedi referanslarına ulaşabilirsiniz)


Bir arkadaşımın organize ettiği İstanbul'da Ramazan turuna katıldım. Sultanahmet'te iftarla başlayıp, Eyüp'te sahurla devam eden tur harikaydı. Yanımda Faber-Castell defterim ve Pilot 78G'lerim vardı. Peki iftarda arkadaşımın hediye ettiği bu kesenin içinde ne olduğunu bilen var mı? Diş kirası denilen bu adet, Osmanlı'da zenginlerin, evlerine iftara davet ettikleri misafirlerine gelmeleri nedeniyle teşekkür etmek amacıyla verdikleri hediyeleri ifade ediyor. Mehmet de bizim için diş kirası hazırlamıştı. Harika değil mi?

İstanbul Gezginlerinin facebook sayfası için buraya alalım sizi. (Tık tık)
Eh arada el atmışken, buyrun bu da Bana Sıkça Yaz'ın sayfası (Tık tık)


Bu hafta en çok bu CD'yi dinledim. Sanırım önümüzdeki hafta ve ondan sonraki hafta da bunu dinliyor olacağım.  


Bu hafta mektup yazmadım sayılır ama ufak teşekkür notları da hazırlamadım değil.

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week, I was reading so many books at once so those are the only ones I finished. One is Hallac (Mansur Al-Hallaj) from Annemarie Schimmel and the other is The Matisse Stories from A S ByattAnnemarie Schimmel is a lady whom I respect so much. She spent her life writing on Sufism. I read her books again and again. Recently I was chatting with a friend. He said, when compared the number of books written, life is way too short to read same book twice. But for me, if we do not have an urge or tendency to read a book for the second time, and it is a waste of time. I always say, some books worth life-time! (You can click the underlined words to see wikipedia references)

I attended a Ramadan tour which a friend of mine organized. It started with breaking of the fast in Sultanahmet and ended until dawn where people start fasting. I carried my Faber-Castell notebook and my Pilot 78G fountain pens. And the small sac was a gift reminding old Ottoman customs. People used to give gifts to people to thank who attended the fast breaking meals. And my friend prepared those little sacs to thank us. Isn't it nice? 

By the way, we have a facebook page. Would you like to join? (Click here)

I listened that CD whole week and probably I will be listening it next week and the week after that!

This week I didn't write any letters yet, I wrote some thank you notes. 

How was your week?

Cheers,

Zeynep Penthusiast 

10 yorum:

 1. Zeynep hanım merhaba;
  Geçen hafta da ben kalabalık bir grupla Sultanahmet Eyüp turuna katıldım.Sabah 5 gibi İstanbul'dan ayrıldık.Güzel bir geziydi benim için.Ama bizde diş kirası yoktu malesef.Sizin kesecikte sanki scrikss minipen bir tükenmez kalem var gibi geliyor bana:)
  selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne güzel! İstanbul gece çok güzel oluyor.

   Bizim diş kirası kesemizde, kalem yoktu. Sakız, şeker, nazar boncuğu ve eski diş kiralarında verilen altını sembolize etmek üzere 10 kuruşlar vardı :)

   Sil
 2. Heralde seninin en güzel haftasonlarından biriydi. Kendimi son dakika kararı ile BJK İnönü Stadyumunda Iron Maiden konserinde buldum :D Muhteşem bir performans ve eğlenceli bir gece oldu. Hızlı bir İstanbul kaçamağından dolayı maalesef ki hiç bir kırtasiye gezme kalem bakınma şansım olmadı :( Bir önceki gelişimde uçakta dolmakalem ile macera yaşadığım için bu sefer bir MB classic ballpoint aldım yanıma :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah muhteşem!

   Eğlenmenize çok sevindim. Ben de konserin olduğu sıralarda taksimdeydim.

   Pentel'in Tradio'su da iş görüyor böyle durumlarda. Bir de ben kartuşlu bir kalem alıyorum yanıma. Kartuşu uçaktan indikten sonra takıp, tekrar binerken de çıkartıp atıyorum.

   Sil
  2. Biz ancak konser sonrası bir beyoğlu çıkartması yaptık :) Evet kartuş takılıp atılarak olay çözülebilir.

   Sil
  3. Bu arada Iron Maiden'ın Purgatory diye bir konser albümü vardı. İlk aldığım albümlerden biridir. I'm running free'yi o kadar çok dinlemiştim ki, kasedin o kısmı bozulmuştu :)

   Sil
  4. Purgatory şarksıda bir dönem çok eğlenerek dinlediğim bir şarkıydı. Konserde bir gelenek haline gelen sizin uğruna kasetler bozduğunuz running free tabiki de çaldı :D Grup elamanlarını tanıttıkları ve seyircileri bateri ve bas gitar eşliğinde gaza getirip hep bir ağızdan I'm running free diye bağırttıları anlar halen gözümün önünde :)) 3. kez Iron Maiden konserine gidebilmek benim için çok mutluluk vericiydi. 1998 -2011 -2013

   Sil
 3. aha! zeynep! bana mail at kuzu. : )

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,

  Çeviri yaptığımdan dolayı pek dışarı çıkamıyorum bu günlerde; çeviri dışında günümüz Türkçesinin Osmanlı alfabesiyle yazıldığı cümleleri vs. okumaya çalışıyorum.
  Hayaller de kurmuyor değilim, (şuan işsizim ama sonbaharla birlikte yeni iş'im de başlayacak) maaşımın elime geçmesiyle hemen kaligrafi kursuna gidip şansımı denemek istiyorum ve kendime kendi paramla ilk hangi dolma kalemi hediye etsem diye düşünüyorum. Yanına bir tane de Edelstein'i dost eyleyeyim istiyorum. :)

  Bu hafta en çok bunları dinlemişim:

  Chumbawamba – Bella Ciao
  Yann Tiersen – Summer 78
  Amorphis – My Kantele (Acoustic Reprise)
  Yeni Türkü – Dönmek
  Kardeş Türküler – De bila beto
  Jülide Özçelik – Yalan Dünya
  Procol Harum – A Whiter Shade of Pale - 2010
  Mehmet Erdem – Herkes Ayni Hayatta (Akustik Versiyon)
  Norah Jones – Come Away With Me
  Deep Purple – Smoke on the Water


  Sevgiler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...