Sunday Post / Pazar Postasi 11

Scroll down to read in English


Bu hafta toplamda dört kitap okumuşum. Birincisi Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak. Bu kitap bana geçen sene hediye gelmişti. Sanırım içinde daha çok bilgi bekliyordum ama örneklerden ibaret. Yine de görsel olarak tatmin edebilir. İkinci kitap, Shangching'le birlikte kitap kulübü yapmak üzere okuduğum Elif Şafak'ın Baba ve Piç'i. Çok popüler bir kitap olduğu için hakkında yorum yapmaya gerek duymuyorum. 

Üçüncü kitap Alev Alatlı'nın Or'da Kimse Var mı? serisinin beşinci kitabı. Bu serinin ilk dört kitabı benim fikir hayatımı şekillendiren en önemli kitaplar arasındadır. Serinin ilk kitabı olan Viva La Muerte'yi birkaç kez okudum. Ancak bu kitabı heyecanla almama rağmen sadece vefa duygusu ile okudum ve açıkçası okurken üzüldüm. Bhagavad Gita yani Kutsal Ezgi ya da Rabbin Ezgi'si Hinduizm'in en kutsal metinlerinden bir tanesi. Aynı zamanda dünya felsefe tarihinin en önemli metinlerinden biri sayılıyor. Bu kitabı kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum. Kaç defa daha okurum bunu da bilmiyorum. Ancak gerçek bir başucu kitabı olduğunu söyleyebilirim.


Haftasonu bu güzel arkadaşlarla vakit geçirdim ama şimdilik kimliklerini ifşa etmek istemiyorum :)


Yine bir haftasonu klasiği olarak mektuplarımı yazdım. İki tanesi Amerika'ya, biri de Denizli'ye gidiyor. 


Bu güzel kalemleri canlı canlı gördüm, dokundum, sevdim. Yakın zamanda fotoğraflarını sizinle paylaşacağım. Harika değiller mi?

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever


CONTINUE to READ in ENGLISH


This week I read four books. The first one is Transcending Borders with Brush and Pen. It was a gift from last year. I was expecting more information but it is much more consisted of samples. Still it is an eye candy. Second book is Elif Shafak's The Bastard of Istanbul. We are reading it with Shangching as an international book club :) 

Third book was the last book of a series of five but it was a total failure for me. And lastly, Bhagavad Gita, The Holy Song is one the main articles of Hinduism and accepted as a milestone article in philospy. I don't remember how many times I read this and I am not sure how many times I will read it. It is a real holy book for me. 

I spent my weekend with those nice friends but for now, I don't want to reveal their identities :)

And as a classic weekend occupation, I wrote letters. Two for the States and one for Denizli.

I have seen those beauties alive, I thouched them, I caressed them, I liked them! I will share more photos soon. Isn't it great?

How was your week?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

34 yorum:

 1. O Pelikanlardan biri M1000 Raiden mı yoksa ? :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyucularımın dikkatinden ürküyorum bazen :)

   Ta kendisi. Gerçek bir bebek.

   Sil
  2. Lütfen böyle +18 şeyler koymayalım blogunuza !!! İnsanları bozabilir ve geri döndürülemiyecek kalıcı hasarlara yol açabilir. Four horsemen gibi dizilmişler yanyana :D Lütfen yayınlarken bu görüntüler için zararlı ve bulaşıcı olabilir okurken ve incelerken dikkat edin diye uyarın :P Biz tam Souveranları bir araya toparladık derken :)

   Sil
  3. Ahahah :)

   Bundan böyle +18 etiketi ile yayınlayacağım söz!

   Yani maalesef çok güzel ve çok çekiciler. O zaman siz ilerleyen günlerde yayınlayacağım Çelik Kalem ziyareti postumu okumayın olur mu?
   :)

   Fotoğraflar fena!

   Sil
  4. Bu kalemler de çok güzel de, Japonların kalem süslemeleri daha bir zarif daha bir şık geliyor bana nedense.

   Burada link çıkmıyor ama mesela bunlar:

   http://1.bp.blogspot.com/-drDv9pVHhNA/T1OVKHTfGwI/AAAAAAAAAZ0/-rtxstyrNd8/s1600/Kanazawa+3491.jpg

   bi de süslü kalemde son noktanın da bu olduğunu düşünüyorum işin doğrusu:

   https://www.youtube.com/watch?v=sPI4oJ8MMYo caran d'Ache Caelograph bence uzaylıların marifeti :)

   Sil
  5. Söylemesi ayıptır o linktekine çok benzer bir kalemim var. Aynı seriden ama nedense fotoğrafta yok kendisi :)

   Ama bunlar çok farklı. Daha çok Namiki'nin şu linkteki özel serisine benziyor http://www.namiki.com/limitedEditions/butterfly_and_chrysanthemum.php

   Çok çok özel kalemler.

   Caelograph'a gelince, gökten gelen her şeyi severiz :)

   Sil
  6. o söylemesi ayıp kaleminizin bi resmini paylaşsanız bi mahsuru yoksa, kanazawa haku'nuzun?

   Caran Dache konusunda da katılıyorum, Tengricilikten gelme bir milletiz nihayetinde, gökten gelen şeylere hala çok ilgiliyiz :)
   bu kaleme dokundum ben Frankfurt kırtasiye fuarında, vermemeye çalışmışım, güvenlik çağırmışlar, sonra kendimi kapının önünde buldum, arasını hatırlamıyorum :)

   Sil
  7. Şurada ufak bir pozu var, bakmak isterseniz :) http://www.banasikcayaz.com/2012/11/october-favorites-ekim-ayi-favorileri.html

   Frankfurt kırtasiye fuarı mı? Muhteşem olmalı!!!!

   Benim sağ çıkmam mümkün değil oradan.

   Sil
  8. Tevazu göstermenin bir manası yok, evet, Paperworld 2013 Frankfurt'ta bulundum. Charlie and The Chocolate Factory filmini bilirsiniz, çikolatadan nehirler akar, şekerleme dağları vardır ya Paperworld'ü de kırtasiye-kalemsever biri için öyle bir yer olarak tahayyül edin işte kafanızda. Kafayı çeviriyorsun Caran D'ache standı diyeceğim ama tam stand da değil pavyon demek daha doğru, bi tarafta Pentel bölgesi, bi tarafta Pelikan yerleşkesi. Zaten Alman markaları çok büyük yerlere yerleşmişler. Staedtler harikaydı, sayamayacağım kadar çok muhteşem markanın tüm ürünleri bir arada işte, ben daha fazla anlatamadım. İlgili bilgili güleryüzlü insanlar.

   Beni güvenlik zorla çıkardı akşam bitiş saatinde, Platinum standına kendimi zincirlemeye çalışmışım, sonrasını hatırlamıyorum :)

   2014'te ise 25 - 28 Ocak'ta Frankfurtta yine, bence ajandaya şimdiden not etmekte fayda var. Ben bu sene de gitmek istiyorum, bakalım ayarlayabilecek miyim?

   Sil
  9. Harika! Umarım gider, bizim gibi gidemeyip ağzı açık bakanlar için bol bol fotoğraf çeker dönersiniz :)

   Kısmet, bakarsınız biz de geliriz!

   Sil
  10. Frankfurt zor, vizesiyle uğraşamam diyenler için de 4-6 Mart 2014'te Dubai'de de var aynı fuar,
   daha şaşaalı olabilir diye düşünüyorum.

   Sil
 2. Fulfilled weekend as usual! I spotted some Pelikan in the mix, should I call you Miss Pelikan now? ;) Reading on the Bastard of Istanbul is going great, but the odd that added into the mix toward the end of Friday is the arrival of Forty Rules of Love. It is on a short loan, so I better finish Bastard soon so I can delve into it. I knitted, as usual, and cleaned out and filled some more pens. One thing that was out of ordinary was preparing for application for graduate study in Library Science. I did some research on faculty, read some of their works, and wrote most of the Statement of Purpose. We will see how the worse student does in this process!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. No no I am not Miss Pelikan, I just have them as guests in my home. That's all!

   I read Fourty Rules of Love two or three years before but I would love to read it again if you want to start. And to be honest despite some historical problems it is way better than the Bastard of Istanbul.

   You cannot be a worse student. Don't expect me to believe that :)

   Sil
 3. Zeynep Hanım, en alttaki 4 kalemin olduğu fotoğraf olası kalp sektelerinin habercisi gibi...

  YanıtlaSil
 4. Haftasonu iki yaşımdaki oğlumdan fırsat bulduğum zamanlarda Sheaffer'ın yeni kalemi Taranis'i araştırmakla geçti.

  İngilizcem olmadığı için FPN'den ve diğer bloglardan google çevirisiyle birşeyler öğrenmeye çalıştım.

  Süslükalemde ben de Pilot'un Artcraft serisini beğenirim;

  http://www.ebay.com/itm/Pilot-Art-Craft-Hira-EDO-Spirits-Makie14kt-Fountain-Pen-fine-nib-/380418089389?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5892af61ad

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taranis'i mürekkepsiz de olsa görüp, elimde deneme fırsatım oldu. Ankara'daki tüm kırtasiyelere gelmişti neredeyse. Bu kadar çabuk gelmesine şaşırdım doğrusu. Ancak alacak kadar ısınmadım nedense. Belki mürekkeple denemek lazım. Bilmiyorum.

   Bunlar da çok güzel görünüyor hakikaten. Fiyatları da maki-e'lere kıyasla çok uygun.

   Sil
  2. Aranan kan bulundu...

   Ben de sizden rica edecektim, dolaşırken görürseniz bir bakabilirmisiniz diye.

   Size rahatsızlık veren bir durum varmıydı? Genelde yorumlar iyi, uzun klips beğenilmemiş ama yazım kalitesinden memnunlar. Bana da uç kısmındaki marka yazan yer abartı gibi geldi.

   Sil
  3. Ben de o kısmı sevmedim açıkçası.

   Normalde farklı uç yapısı olan kalemleri çok seviyorum; Parker 51 olsun, Sheaffer 444'ler olsun. Bunun uç yapısı da farklı ama orada kocaman Sheaffer yazması hoşuma gitmedi... Bir de ben bordoyu beğendim en çok ama fiyatı diğerlerinin iki katı neredeyse.

   Sil
  4. Benim de uç yapısı dikkatimi çekmişti ama o şerit bozdu işi.

   Bordo ve beyaz altın uç, diğer üç renk çelik uç. Altın uçlar 195 dolar, çelik uç 145 dolar (yurtdışı fiyatı) Bordo olan sanırım Valor ile aynı tonda. Yurtdışı fiyatı Visconti Goya ile aynı fiyat olunca da düşündüm, alacak olsam hangisini tercih ederdim diye.

   Bir de kalemi kullanan bir kişi normalden ince yazdığını, Asya üretimi kalemlere benzeyen bir yazımı olduğunu söylemiş.

   Türkiye'ye ilk parti kısıtlı gelmiş, 15 gün sonra dağıtım yapılacakmış, tabiki yine sadece M uç gelecekmiş.

   Sil
  5. İşte o elli dolarlık fiyat farkı Türkiye'de iki kata tekabül ediyor maalesef :) Yalnız Visconti Goya hangi kalem çıkaramadım ben.

   Ben de o incelemeyi okudum ama incelemedeki fotoğraf örneğine bakınca hiç de EF gibi yazmadığını düşünüyorum. Belki arkadaş biraz yanlış yorumlamıştır. Pilot Prera'nın Medium'u bile ondan ince yazıyor çünkü...

   Bir de orada ucun ne olduğunu gösteren yazının gövdeden hemen silindiğini söylemiş ki bence bu çok kötü. İnsan seneler sonra hatırlayamıyor hangi uç olduğunu...

   Sil
  6. Goya ne ya... Van Gogh diyecektim... Ressamlar karıştı, bir yandan işyeri maillerin kontrol et bir yandan post yazınca böyle oluyo. Viscontiye fikir olur belki...

   Sizin tercihiniz Van Gogh olurdu sanırım...

   Sil
  7. Ben şahsen Wall Street ve Homo Saphiens'in hastasıyım. Ama Van Gogh'un mıknatıslı click on/off kapağını günlük kullanım için çok pratik buluyorum. Edinmek isterim bir tane gerçekten.

   Sil
 5. Bhagavad Gita edinmek istiyorum, tavsiye ettiğiniz yayın evi var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle İmge yayınevinin baskısını öneririm. Benim kitaptan ezbere bildiğim bölümler vardır. Geçenlerde başka bir yayınevinin baskısını elime aldım ve "aman Allah'ım benim okuduğum kitap bu değil" oldu tepkim.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim farklı kitaplarda aynı durumu yaşadığımdan özellikle sizin okuduğunuzu istemiştim :) sağolun...

   Sil
 6. Zeynep merhaba,
  Herkes süslü kalemden bahsediyor ama ben Pelikan'a takıldım. Eski Pelikan'lara ilgi duyuyorum. Gittigidiyor'daki bir örnek hakkında fikirlerini rica edebilir miyim, model hakkında bilgin varsa? Bir de fiyatı nasıl sence?

  Diğer arkadaşlar da fikirlerini söylerlerse memnun olurum.

  YanıtlaSil
 7. Mesajı yazdım ama linki unutmuşum. :)

  http://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye-malzemeleri/pelikan-mk10-dolmakalem-nos-87560338?id=87560338

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Fiyat konusunda bir şey söyleyemiyorum çünkü satışı ve üretimi olmayan kalemlerin fiyatları çok değişiklik gösteriyor. Ama şu anda e-bay'de "az kullanılmış" durumda olanı 57 dolar. http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-PELIKAN-MK10-FOUNTAIN-PEN-F-NIB-1960-GERMANY-/161069053742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item258076b72e Hiç kullanılmamış olanı eğer bulunursa bundan daha yüksek fiyatlı olacaktır.

   O yüzden gerçekten bir yorum yapamıyorum. Ama linkteki satıcı (Mehmet Selim Bey) çok hoşsohbet bir insan. Dolmakalem severlere de indirim yapıyor. Pazarlık sünnettir deyip bir girişin bakalım :)

   Sil
 8. Merhaba,

  Ankara'da yaşıyorum ve kartpostal, mektup kağıdı bulmak konusunda sıkıntıdayım. Acaba bana önerebileceğiniz kırtasiyeler var mı? Türkiye çıkışlı internet siteler konusunda da önerilerinize açığım. Bu arada kenarı mavili zarflardan ben de istiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Maalesef Ankara kırtasiyelerini gezerken zarf ve kartpostal için hiç bakmadığımdan sorunuza cevap veremiyorum. Ben genelde gördüğüm yerde, ki genelde yurt dışında rastlıyorum böyle şeylere, alıp stokluyorum zarfları da kağıtları da.

   Sil
 9. http://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.102746./maki-e
  bu kalemler pelikan'ın maki-e serisi değil mi ?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...