Waterman Le Man 100 Fountain Pen Review / Waterman Le Man 100 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English

Yine Turgay Bey'in koleksiyonundan bir dolmakalemle devam ediyorum. Waterman Le Man 100, Waterman markasının 1983'te 100. yılı şerefine piyasaya çıkardığı bir kalem. Kalemin modelindeki 100 de, firmanın 100. yılına atıfta bulunuyor. 


Waterman'ın imzası sayılabilecek ayırt edici klipsi, altın kaplama tezyinatı, ele oturan büyükçe sayılabilecek gövdesi ile oldukça şık bir kalem. 


Dolmakalemin ucu dual tone denilen iki renkli uçlardan. Ucun 18 ayar altın oluşu çok keyifli bir yazım sağlıyor. Medium ölçüsü aşağıdaki yazı örneğinde de görüldüğü gibi tam olarak medium. Waterman'ın pek çok kalemi gibi (hatta eğer yanlış bilmiyorsam pistonlu kalemleri mevcut değil) kartuş veya dönüştürücü vasıtasıyla çalışıyor. 


Maalesef, kalem benim elime geçtiğinde çok uzun yıllar boyunca mürekkepli kalmıştı. Ancak yoğun bir temizlik sürecinden sonra pırıl pırıl oldu ve harika şekilde yazmaya devam etti. Yukarıdaki fotoğrafta Diamine Eau de Nile ile mürekkeplenmiş halini görüyorsunuz. Bildiğim kadarıyla bu kalem artık piyasada mevcut değil ancak ebay gibi sitelerde 500 dolar civarında bulmak mümkün. 

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler,

Zeynep Eskikalem


CONTINUE to READ in ENGLISH
Again I am here with a fountain pen from Mr. Turgay's collection. Le Man 100 is a pen launched by Waterman in honour of 100th anniversary of the company in 1983. "100" in the model refers to the anniversary year. 

With Waterman's signature clips, golden trimming and with its rather big body, it is quite a nice fountain pen. 

It has a dual-tone nib. Since it is a 18K gold nib, it provides a quite nice writing pleasure. The pen I used was a Medium and I can say it is really a Medium size. As most of the Waterman pens (I am not sure is Waterman has any piston filling pens) it works with a cartridge/converter. 

Unfortunately this pen was left with ink when I first have it. However after several flushes it became as good as new and started writing butter smooth. At the last photo you can see it inked with Diamine Eau de Nile. As far as I know, this pen is not offered by Waterman anymore but you can find it about 500 USD on ebay. What do you think about it?

Cheers,

Zeynep Oldpen

25 yorum:

 1. Zeynep Hanım, kalemlerimi sizin sayfanızda görmek ve diğer arkadaşlarla paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Turgay Bey. Burada kolektif bir arşiv oluşuyor yavaş yavaş sayenizde.

   Sil
 2. Çok şık bir kalem... Zeynep'in güzel el yazısı da onu taçlandırmış. Blogda Turgay Bey'in kalemleri diye bir etiket açmak gerekecek sanırım :) Nazar değmesin kalemlerinize ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Gerçekten kendisine ayrıca bir sayfa açmak lazım.

   Sil
 3. Turgay Bey çok zevkli...

  YanıtlaSil
 4. Asil bir duruşu var. ve sanki siyah mürekkeble daha mutlu olacakmış gibi bir duruşu var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında klasik siyah mürekkep, böyle bir klasik kaleme çok güzel gider ama sanırım ben o tarz eşleşmeleri yıkmaktan hoşlanıyorum :)

   Sil
 5. Watermanla daha iki satır yazdım, waterman olsun çamurdan olsun diyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Carene çok güzel bir kalemdir. Umarım senelerce severek kullanırsınız.

   Sil
 6. El yazına bayılıyorum Zeynep hanım. Eğitim mi aldınız? Hep istemişimdir el yazısı yazmayı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Herhangi bir eğitim almadım. Ama sık sık yazarak geliştirmeye çalışıyorum.

   Sil
 7. Evet, gerçekten çok güzel kalemmiş. Yalnız M ucu gözümde çok büyütmüşüm galiba, F beklediğimden ince çıktı. Beni rahatsız eden bir durum değil ama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kalemlerin uçları arasında bir sıçrama olabiliyor. Ben bunu özellikle Platinum'un Broad'u ile Medium'u arasında yaşıyorum. Broad çok kalın, medium çok ince geliyor.

   Ama sevdiyseniz sıkıntı yok.

   Sil
 8. Zeynep Oldpen? A 1983 pen is barely a teenager! No cartridge-converter Waterman could be considered old given the long history of this brand. Even the C/F from the 1950 --look for its elegant nib-- could be described as such. Now, LeMan 100 and 200 are truly beautiful tools.

  Thanks for the hard work of posting in these times of crisis.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ok Bruno, I have to reveal my age but this pen is a year younger than me and I have to admit we are not teenagers anymore :) It is not a vintage pen yet it has been 20 years since that pen is released.

   :)

   Sil
 9. Waterman deyince akan sular durur :)) ilk dolmakalemim olan waterman expert II yi halen çok büyük keyifle kullanıyorum. Bana dolmakalemi sevdiren ve devamını getiren markadır kendisi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de özellikle Carene modelini çok seviyorum. Keşke pistonlu dolmakalem de yapsalar.

   Sil
  2. Evet biliyorum sizin Carene incelemeniz sonunda bana o inlaid nib bir Sheaffer Valor almama sebep olmuştu :D

   Sil
  3. Bir gün blogun tüm mağdurları (!) birleşip bana dava açacaksınız diye korkuyorum :)

   Sil
 10. The Waterman Le Man 100 pen is an excellent pen. I bought mine in mid 80s and it still performs very well; the medium nib is very smooth. I also ended up getting a wooden Le man 100 (olive tree wood) and it writes beautifully also. Waterman is making their name in having smooth writing nibs. I just got a Waterman Exception Day and Night fountain pen and the nib is 18kt gold with rhodium plating; again a smooth writer.

  I am enjoying surfing your website.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually, Turgay bey also lend me the wooden version of this pen either. However the decoration on the nibs a different.

   I am in love with piston filler pens but despite the fact, I love Waterman's since they have excellent nibs.

   Sil
 11. What a beautiful blog! I saw your comment about the Waterman Le Man 100 not being available with a piston, and wanted to let you know that I actually own one. In fact, when I purchased mine in the mid-1980s here in the USA, I believe the piston model may have outsold the cartridge version. Given my penchant for somewhat exotic Japanese inks, there was really no way I could be happy with anything other than a self-fill pen.

  In any case, I've posted a photograph of my pen here: http://bit.ly/1jeWw3p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear John,

   Thank you for your great comment and compliments.

   I guess there is a misunderstanding. What I refer with piston filler, I mean the fountain pens with a built-in piston mechanism such as Pelikan fountain pens. This system on the photo is called c/c filler where the c/c stands for cartridge/converter. It means that this pen either can be used with a cartridge or with a converter compatible with the cartridge. Hope I can make myself clear.

   Best Regards,

   Sil
 12. Kolleksiyonumun en sevdiğim kalemlerinden biri daha. Aynı zamanda Waterman Ideal diye de geçiyor sanırım.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...