Currently Inked / Mürekkepliler

Scroll down to read in English

        

Bir süredir Mürekkepliler postu yapmıyordum. Bu sefer bu postu yapmamın sebebi sık sık gelen sorulardan bir tanesi. Pilot 78G veya Pilot Metropolitan almak isteyenler, bu kalemleri sadece Japon mürekkepleri ile kullanmaları gerektiğinden endişe ediyorlar. Eskiden ben de bu kalemlerin J. Herbin, Diamine, Pelikan Edelstein gibi mürekkeplerde iyi performans vermeyeceğini düşünüyordum. Ancak denemek suretiyle yanıldığımı anladım. Gerek 78G'yi gerek Metropolitan'ı bu saydığım mürekkeplerle de kullanıyorum ve şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Ancak elbette her kalem, her mürekkeple aynı performansı göstermez. Aynı markaya ait mürekkeplerde daha kimi daha ince yapıdayken, kimi daha kalın, kimi daha ıslak kimi daha kuru performans gösterebilir. Yazım keyfinin kalem, kağıt ve mürekkebin bir kombinasyonu olduğunu unutmayın :)


Sevgiler,

Zeynep Kalemsever,

CONTINUE to READ in ENGLISH

I haven't been posting Currently Inked for a while. But this time I have a reason to do it since I receive a lot of questions about using non-Japanese inks in Japanese pens like Pilot 78G and Pilot Metropolitan. (Sorry for the photograph btw) I used to think that those pens will not be performing well with non-Japanese inks such as J. Herbin, Diamine or Pelikan Edelstein. Trying it, I learned that those pens can also perform with those mentioned inks. I used 78G and Metropolitan with those inks and I haven't confronted with any problems. But it should be noted that, not every ink is the same even though produced within the same brand. Some inks might be subtile while the others are a bit thicker or some might perform wet while others performs dry. Please remember that, writing pleasure is a combination of pen, ink and paper :)


Cheers,

Zeynep Penthusiast

5 yorum:

 1. In the few Japanese fountain pens I have, none of them are particularly selective on ink, but some European fountain pens, in contract, are slightly more selective. I remembered pairing Lamy Al-Star with R&K Scabiosa and that combination went down the drain pretty quickly, but only because Scabiosa is drier than average.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Most probably it is about Scabiosa. Scabiosa might be the driest ink I have ever used.

   Sil
 2. R&K mürekkepleri ülke sınırları içerisinde bulabileceğimiz bir yer ,site var mıdır?
  Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla yok ama İngiltere'deki sitelerden thewritingdesk ya da cultpens'ten kolayca getirtebilirsiniz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...