Faber-Castell Notebook Review / Faber-Castell Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugün Faber-Castell'in yeni çıkardığı defterle karşınızdayım. Bu defteri Ankara'da Ulus'ta bir kırtasiyeden almıştım. Ancak İstanbul'da da eve dönüş yolumun üzerindeki kırtasiyelerden birinde gördüm. Faber-Castell'in dağıtım ağının çok iyi olması nedeniyle tüm piyasada kolaylıkla bulunan bir defter olacağına şüphe yok. Doğrusu, Faber-Castell'in ve tabi Graf von Faber'in dolmakalem de ürettiğini bildiğimden, defteri alırken oldukça umutluydum. Denemek üzere elimde halihazırda mevcut mürekkepli kalemlerimi kullandım. Fine uçlu bir Lamy Safari, Medium uçlu olmasına rağmen Fine uçlu sayılabilecek bir Pilot 78G, Italik Pilot 78G ve aslında o gün normalde yazdığından çok daha kuru yazan Uniball Signo. 


Maalesef, sonuç beklediğim gibi değildi. Diamine Syrah ve Diamine Teal arkaya geçtiği gibi, Sailor Sky-High ve Uniball Signo da arka sayfada yoğun gölgeleme yaptı. Defteri tükenmez kalemle kullanırken dahi, arka sayfaya yazmanın imkanı yok gibi görünüyor...


Defterin derli toplu olması için bir lastiği ve arkasında kartvizitleri, ekstra kağıtları vs. koymak bir gözü var ama körüksüz olduğu için bu göz pek işe yaramıyor. Kapakta renk seçenekleri mevcut. Benim aldığım yerde çizgili ve çizgisiz olarak iki çeşit vardı. Fiyatı 9,5 TL. 

Siz nasıl buldunuz? 

Sevgiler

Zeynep Defteroğlu

Post-Script: Bu arada fark ettim ki bu blogda ilk defa Faber-Castell markasına dair yazı yayınlıyorum. Bir kaç gün önce Almanya'dan gelen bir arkadaşım bütün blogumu talan ettikten sonra Faber-Castell dolmakalemim olmadığını fark edip bana bir kalem hediye almış. Umarım yakın zamanda Faber-Castell dolmakalem de yayınlayacağım. Danke Jale'm!

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,

Today I am here with Faber-Castell's new notebook. I bought this one from a stationery store in Ankara. However, I also came across with it in a small stationery shop in Istanbul on my way home. I guess they penetrated the market very swiftly due to their distribution network on stationery products. 

Frankly, I was very expectant while I was getting this notebook since Faber-Castell and Graf von Faber is producing fountain pens. I used my currently inked pens to test the notebook which are a Fine Lamy Safari, a Medium Pilot 78G which can be deemed as a fine nib, Italic Pilot 78G and Uniball Signo which wrote very dry that day. 

Unfortunately things didn't go as expected. Diamine Syrah and Diamine Teal made bleed-through horribly and Sailor Sky-High and Uniball signo caused show-through. It seems that even with ballpoint pens, it is hard to use the both side of the pages. 

There is an elastic rubber band around the notebook and also a small case to put business cards and other extra papers. However, it doesn't work well since it is not a folding case. There are color choices for cover. Where I got it, the notebook was offered in blank and ruled versions. It is 9,5 TL (app 4 EUR)

What do you think? Yay or Nay?

Cheers,

Zeynep Notebookson

Post-Script: While publishing this post, I noticed I have never written an article about Faber-Castell in this blog before. And a few days ago, a friend of mine from Germany, after reading all my blog, noticed also that I don't have a Faber-Castell fountain pen. So she gave me one as a present! That means, I will be here with a Faber-Castell fountain pen review on the following days. Danke my dear Jale!

15 yorum:

 1. Euslémme D'Amisos15 Ağustos 2013 12:54

  Tasarım olarak beğendim, fakat mürekkebi arkaya geçirmesi dolayısıyla tercih edeceğimi sanmıyorum. Yazınızı görmeden önce direkt kırtasiyede görseydim, alabilirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında burada bunları yayınlamamın temel sebebi de bu. Deneyimlerimizden ders almak. Mesela gerçekten defterin kapağı çok güzel, marka oldukça güvenilir ama maalesef kağıtta aynı özen yok.

   Siz de güzel bir defter bulursanız bizimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

   Sevgiler

   Sil
  2. Bende okul defterleri dışında şimdilik 3 tane defter var. Üçü de Scrikss noteLook. D&R'dan aldım. Biri farklı seriden, ikisi aynı seriden. Sheaffer kartuş (mavi) kullanıyorum. Memnunum.
   Özellikle bu seriden daha çok memnunum: http://likebazaar.com/wp-content/uploads/2012/03/ScrikssNoteLook1.jpg

   Diğer seriyle ilgili görseliniz çıktı zaten, incelemişsiniz: http://3.bp.blogspot.com/-t6x8mU6qkjU/UXD2zLR2cdI/AAAAAAAAD2M/kO6WaxRSLkc/s640/IMG_5618.jpg
   Kartuştaki mürekkepin niteliğini bilemiyorum bir acemi olarak, ama görselinizdeki kadar gölge yapmıyor bende. İki yönlü olarak kullanabiliyorum.

   Sevgiler

   Sil
 2. Zeynep Hanım, tesadüfün böylesi dün bir arkadaşımla bu defterin ne kadar başarısız olduğundan bahsettik, ben de kendisine Monsieur ve Keskin Color Myra tavsiyesinde bulundum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Keskin Color ve Monsieur şu anda dolmakalem için en uygun defterler...

   Arkadaşınıza selamlar :)

   Sil
 3. Aynı kalemle bunu* da denedim şimdi, ama noteLook'tan daha fazla arkaya geçti. :/

  * http://defteristan.com/index.php?route=product/product&product_id=421

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette gölge ile ilgili mesele hem kağıda, hem kaleme hem de mürekkebe bağlı. Kimi kalemler çok ıslaktır, kimi daha kuru yazar. Bazı mürekkepler kırçıllanmaya ve arkaya geçmeye daha meyilli... O yüzden değişebilir. Bir de insanın hassasiyeti önemli tabi bu noktada.

   Deffter ile ilgili de bir inceleme yapmıştım. Eğer bu defterde de aynı kağıdı kullanıyorlarsa bu da çok geçer arkaya.

   http://www.banasikcayaz.com/2012/07/deffter-notebook-review-deffter-defter.html

   Sil
  2. Euslémme D'Amisos16 Ağustos 2013 00:10

   Bizdekinde Ivory kağıt yazıyor. noteLook'tan daha geçirgen. noteLook'ta tahammül sınırımı aşmıyor arka sayfaya gölgeleme, ama deffter'de tahammülüm dışında. :)

   Sil
 4. Çalışırken dolma kalem ve purple mürekkep delisiydim, onsuz hiç bir mektuba ya da sözleşmeye imza atmazdım ama şimdi çalışma hayatı gibi, dolmakalemler de rafa kalktı..Ancak defter deliliğim devam ediyor, beni durduran tek şey Datça'da yaşamamız ve burada pek bir şey bulunmaması..Ama yakında İstanbul'a bir uğrayacağız işte o zaman sanırım kırtasiyecileri bayağı bir mutlu edeceğim..Sevgiler ve piyasadaki yeni yeni defter yorumlarını bu yeni takipcin merakla bekliyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de dolmakalem mürekkep merakına mor mürekkeple başladım. Bağımlılık yapıyor gerçekten.

   Defter zaten kolay tükenen bir şey değil. Küçük bir stok sizi bir sonraki İstanbul seyahatine kadar idare edebilir. Ama dolmakaleme tekrar geri dönmeniz için bir yol bulmak lazım.

   Hatta bakarsınız, Datça'nın güzel doğasında kalemi yazmak için değil, çizmek için kullanırsınız.

   http://handbookofnaturestudy.blogspot.fr/2011/05/watercolor-quick-sketch-in-garden-and.html

   Neden olmasın?

   Sevgiler

   Sil
 5. cross defteri unutmamak lazım, 100 gr ile dolmakalem için ideal,her yer de bulunabiliyor, olumsuz yanı fiyatlarının yüksek olması.

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet, daha önce de konuşmuştuk. Sanırım artık inat etmeyip almam lazım :)

   Sil
 6. Sayın Zeynep Castell selamlar,
  Sizin sitede de en popüler yazı Faber Castell'in bu defteriyle ilgili, benim tarafta da en popüler yazı yine Faber Castell'in TK Fine Vario yazısı. Benim kalem diyelim ki çok beğenilen çok da merak edilen bir kalem ama sizin blogta birsürü muhteşem kalem, nefis videolar, harika mürekkeplerle ilgili yazılar var, bu defter mi en çok beğenilen olur? Acaba Faber Castell fanatikleri mi ziyaret ediyor bu yazıları, yoksa Faber'in robot bilgisayarları mı? Var mı bi fikriniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı şeyi düşünmeye başlamıştım. Bir yandan da acaba kötü niyetli mi düşünüyorum, neticede Faber-Castell çok bilinen, tanınan bir marka diyorum. Bilemedim vallahi.

   Sil
 7. Merhaba Reha, izninle bu yazıdaki 2. fotoğrafı Facebook içeriğimiz için kullanmak istiyoruz. Sevgiler. :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...