Pelikan Fountain Pen Size Comparison / Pelikan Dolmakalem Ebatları

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Öncelikle uzun zamandır bu postu bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkür ederim. Yukarıdaki muhteşem Pelikan ailesi Turgay bey'in çabaları sayesinde bir araya geldi. Soldan ilk dört kalem, M100, M150, M200 ve M400 bana ait. M450 (sırf göz zevki için orada aslında), M600, M800 ve M1000 ise Turgay Bey'in kalemleri.  

Yukarıdaki yamuk tablo için özür diliyorum. Maalesef, yazıcının azizliğine uğradım :) İlk tabloda kalemlerin mürekkepsiz ağırlıkları ölçüldü. Gördüğünüz gibi oldukça düzenli şekilde en büyük boy kalemden, en küçük boy kaleme doğru ağırlık azalıyor. M450'yi istisnai olduğundan listeye dahil etmedim. Uzunluk ise, sırasıyla; kapak kapalıyken, kapaksız ve kapak kalemin üstüne takılmışken ölçüldü. Yine benzer bir tutarlılık söz konusu. Sadece M100 bu düzene istisna getirdi...


Eğer elinizde bir Pelikan varsa, bu tabloya bakarak almak istediğiniz başka bir Pelikan modelinin boyutunu, elinizde nasıl duracağını az çok kestirebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. 

Sevgiler,

Zeynep Pelikanoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi, 

First of all I would like to thank who waited patiently for this post for their endless patience. This glamorous Pelikan fountain pen family gathered with Mr. Turgay's efforts. The first four from the left, M100, M150, M200, M400 belongs to me. M450 (placed just as an eye candy), M600, M800 and M1000 belongs to Mr. Turgay. 

Sorry for this inclined table. I fall victim to our printer :) In the first table I measured the weight of the pens while they are un-inked. As you can see it goes down from the biggest pen to the smallest consistently. I did not add M450 since it is an irregular pen. Size is measured with, cap closed, w/o cap and while cap posted. Again there is the same consistency except M100...

If you have a Pelikan pen already, you can guess the size and how it look on your hand with checking from this chart. I hope it helps. 

Cheers,

Zeynep Pelikanson

33 yorum:

 1. Merhabalar Nasılsınız??
  M100 beyazın ucu EF siyah renk mi acaba?

  Not:LOUIS VUITTON dan aldığınız kitabın içeriğini ne zaman okurlarınızla paylaşacaksınız???
  SELAMLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   M100'ün ucu siyah ancak Medium. EF'sine denk gelmedim.

   Kitabı da iyi hatırlattınız :) Onunla ilgili de bir post yapayım yakın zamanda...

   Sevgiler

   Sil
 2. Nice work there! The ink color is great!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much. It is Iroshizuku Ama-Iro.

   Sil
 3. Merhaba,

  Aslında önce size direkt yazarak danışmak istedim ancak daha sonra bu konuyu post ettiğiniz görünce "vardır, bir hayır en iyisi ben buradan danışayım, hem de birden çok kalem severin fikrini alma imkanı bulabilirim" dedim. Hata ettimse şimdiden özürlerimi kabul edip postumu yayımlamayın lütfen...

  Efendim, fikrinizi almak istediğim konu aslında Pelikan dolmakalemler ile ilgili. Dolmakalemlerle ilişkim daha çok lamy safari, scrikks, parker, pelikan level 65 seviyesinde iken artık pelikanın pistonlu modellerine terfi etmenin zamanının geldiğini hissettim. Bunu da aslında elime bir yerlerden geçen vintage bir pelikan 120'ye borçluyum. İşte bu noktada size danışmak, fikirlerinizi almak istedim.Özellikle madde madde yazıyorum ki takibi kolay olsun. Şöyle ki;

  1-Pelikan 120 (EF) nin elinizle tuttuğunuz kısımda bir çatlak var. Bunun çaresi var mıdır? Bu güzelliği kurtarabilir miyiz?

  2-Günlük kullanım için başlangıç seviyesinde bir pelikan edinmek istiyorum. Bu bağlamda pelikan 120,140 gibi vintage modeller (ebay) ile pelikan m150 arasında kaldım. (yeşil renk olanından ki aslında 151 oluyor galiba) Bu konuda sizin görüşünüz ne olur? Kullanılmış bir pelikan mı yoksa sıfır km yeni bir pelikan mı? Dolmakalemlerin sahiplerinin yazımlarına göre uçlarının şekilleneceği ön kabulü beni düşündürüyor. Diğer taraftan da vintage lardaki hava bambaşka. Mesela ebay'de bulduğum ve 100 USD olarak fiyatı belirlenen pelikan 120 pazarlıkla 60 USD'ye düşmüş durumda. Ya da 100 USD civarına, 2000 başlarında üzeritlmiş pelikan m200'ler bulunabiliyor. Bu durumda insan kendisine soruyor, hangisi? Elbette son kararı bana bırakacaksınız,ama gerçekten değerli fikirlerinizeihtiyacım var.

  3-Son konu da dolmakalem edinme ile ilgili. Benim bilebildiğim en ciddi kaynak ebay, yurtiçinde de gittigidiyor ve sahibinden.com. Yurtiçinde bu tür alım satımların yapıldığı platformlar mevcut mudur? özellikle ellerindeki kalemleri elden çıkarmak, değiştirmek vs. isteyen kalem severlerin bir araya geldiği bir platformu kastediyorum.

  Sanırım yazacaklarım şimdilik bu kadar. Değerli fikir, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

  Saygılar, selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence biri ile başlayın nasıl olsa devamı geliyor kendiliğinden :D

   Sil
  2. Merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

   Yakın zamanda bu yukarıdaki kalemler dışında pek çok vintage pelikan dolmakalemi deneme şansım oldu. Bir kere uçları harika, özellikle de esnek uç seviyorsanız...

   1. sorunuza gelirsek; eğer İstanbul'daysanız, Sirkeci'deki Murat Usta section kısmını değiştirebilir diye tahmin ediyorum. Elinde yedek parçalar da bulunuyor çünkü.

   2. Şahsen vintage kalemleri daha çok sevmekle birlikte her zaman cesaret edemiyorum. Özellikle de internetten alırken çok dikkatli olmak lazım. Ancak günlük kullanım dediğiniz için, sanırım ben olsam kaybedersem, düşürürsem vs. üzülmeyeceğim (her gün kullanıldığı için risk artıyor tabi) bir kalem alırdım.

   3. Gittigidiyor'da agazade38 isimli bir kullanıcı var (sahibinden.com'da da mevcut) Pelikanları genelde en uygun orada bulmak mümkün. Sahibi de gerçek bir dolmakalem sever. Ancak, değiş-tokuş yapılan ya da alınıp satılan bir platform, sınırlı bir takım özel teşebbüsler haricinde, pek yok.

   Sevgiler

   Not: İstanbul'da yaşıyorsanız bana bir mail atar mısınız? (writetomeoften@gmail.com)

   Sil
 4. İşte bu süper oldu. Kalemler tek tek incelendiğinde boyutlarıyla ilgili fikir edinebilmek zor oluyordu gerçekten. Elinize sağlık.

  Bu arada fotoğrafları çektiğiniz makinayı merak ettim ben de. İnsan sürekli birşeyler merak ediyor işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Umarım işinize yarar.

   Fotoğraf makinem Canon t3i, lens de 18-55 (sanırım)

   Sil
 5. Tekrar merhaba,

  Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Uzak mesafeden vintage alımları hususunda kesinlikle haklısınız. Bir nevi kumar gibi. Elbette eri dönüşü var ancak tabii iade vs. gibi süreçler de oldukça can sıkıcı olabilir.

  Günlük kullanım için de dediğiniz yöntemi izlemek en iyisi sanırım. Lamy, Parker ikilisinden birini ve Pelikan Level 65'i her daim çantamda tutuyorum. Ancak dediğim gibi o pelikan 120'yi elime alınca, bambaşka bir şey olduğunu hissettim. Bu nedenle, en iyisi başlangıç seviyesi ve başına bir şey geldiğinde gözden çok da üzülünmeyecek bir pelikan edinmek en iyisi olacak.

  Yardım ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

  Sevgiler,saygılar  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan Level 65 benim de ofis kalemim ancak temizleme sıkıntısı mevcut. Ucu da değişmiyor. Bu sebeple M150-M200 arası, ucu değişebilen, pistonlu bir kalem tavsiye ederim.

   Sevgiler

   Sil
 6. Thanks, Zeynep, for this informative post.

  But I miss one pen--the very feminine M300. It is one of my favorites among the whole line of Pelikan.

  Thanks for the hard job!

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh good Pelikan M300 in pearl white. Yes it is totally missing :)

   Sil
 7. Bu vesile ile ardaşın zulada çıkan Pelikan'ın M100 olduğunu anlamış olduk. Aslında Pelikan modellerinin resimlerini baya bi taramıştım ama bendeki eski üretim olduğundanmı acaba, uç altın sarısı, kalem (klips hariç) komple siyah. Yani sizdeki kalemde klipsin bağlandığı ve kapağın gövde ile birleştiği halkalar da siyah.

  Bu kalemin ortalama fiyatı nedir? Bir de scrikss postunuzda yine arkadaştan aldığım üç scrikss modelini gördüm, bunların modellerini ve ortalama fiyatlarını öğrenebilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski üretim olabilir, ya da Pelikanların uçları kolayca değiştiğinden zamanında biri değiştirmiş olabilir. Ben bu kalemi 100 liraya almıştım ama genelde internette 200 tl civarında satılıyor.

   Hangi Scrikssler?

   Sil
 8. Also check out the Souverän Series page of nibs.com, and, for size comparisons of older Pelikans, C.M.Z.'s Flickr sets, beginning with this one.

  YanıtlaSil
 9. MErhabalar. İlgiyle blog yazılarınızı okudum. Size bir şey sormak istiyorum, şuan Pelikan m400 tortoise shell ile m800 arasında kaldım, ikiside fine uç. Yazma rahatlığı açısından ikisini nasıl kıyaslayabiliriz ? Sizin tercihiniz hangi yönde olurdu ve neden ? Çok teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bahsettiğiniz kalemler arasında, 1-fiyat farkı, 2-boyut farkı ve 3-uç farkı var. Pelikanda modeldeki rakam büyüdükçe gövde büyüyor ama uç da güzelleşiyor. O yüzden ben sanırım M800 tercih ederdim.

   Sevgiler

   Sil
 10. geçenlerde pelikan artemis deneme şansım oldu. yani ebt hususnda artemis tapınağı sütunlarından farkı yok cidden. roketatar kadar buyuk.

  isin ilginci tabii ki, tr de en ucuz 6000 euro ya gordugum bu kalemi 1200 e bir vitrinde gormekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o kalemleri bizzat gördüm. Tüm limited edition serisini görme fırsatım oldu. Sürekli Pelikan yazıp insanları bunaltmamak için postu biraz erteledim :)

   Sil
  2. Merhaba nasılsınız ? Bi konuda yardımınızı rica ediyorum. Elimde eskiden kalma Pelikan 120 yeşil, Pierre Cardin altın kaplama ve birkaç eski model dolma kalem mevcut. Acaba resimlerini yollasam bunlar hakkında bana bilgi verebilirmiisniz, değeri ve özellikleri ile ilgili...? nazilli 256@gmail.com görüşmek dileğiyle iyi günler...

   Sil
 11. inoxcrom degerlendirmesi var miydi bu blogda?

  hic dikkatimi cekmeyen bir kalemdi ama barcelona'da kurulmus bir markaymis. israrla ovuyorlar burada.

  olmadi bi tane alir deneriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Inoxcrom'un eski kalemlerinden var ama yazısı yok henüz. Tez yazıla!

   Sil
 12. Selam arkadaslar, www.avansas.com a mutlaka bakmanizi oneririm. Ofisimle ilgili her ihtiyacimi ordan aliyorum ve super hediyeleri var ustelik 1 gunde gonderiyorlar.

  YanıtlaSil
 13. Selamlar Zeynep hanım,
  Size acemiliğimden kaynaklı bir sual; bir Lamy Safari ve bir Scrikss 419 ile dolmakalem dünyasına giriş yaptım bundan birkaç ay önce. Ama koleksiyonculuğu pek sevmiyorum ve bütçemi bu işe pek ayıramıyorum saat merakımdan dolayı. Tek bir kalemim olsun hiç yanımdan ayırmayım günlük kullanayım (1 kartuş/gün) istiyorum. Ömrü uzun olsun benimle yaşlansın istiyorum. Bu şartlar altında alacağım bir M200 bu isteklerime cevap verecek midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında kartuş veya mürekkep haznesi meselesi biraz kullanıma bağlı. Normalde bir günde bir kartuş bitirecek kadar yazıyor musunuz bilmiyorum?

   M200 çok güzel bir kalem, ben çok seviyorum. Uzun yıllar da sizinle birlikte yaşar. Ama eğer çok ama gerçekten çok yazıyorsanız, ya her gün evden çıkmadan dolduracaksınız, ya da şişeyi yanınızda taşıyacaksınız. Bu durumda kartuşlu bir kalem daha çok işe yarayabilir çünkü kartuş taşımak daha kolaydır her zaman için. Ancak Scrikss 419'unuz da Pelikan M200'e çok benzer olduğundan hemen hemen aynı performansı alırsınız diyebilirim.

   Tabi bir de bu noktada kalemin ağırlığı çok önemli. Eğer biraz daha ağır bir kalem isterseniz, Visconti'nin Rembrandt ya da Van Gogh serisini de önerebilirim. Oldukça güzel kalemlerdir. TWSBI'ı da çok seviyorum ben. Özellikle 580 harika bir kalem.

   Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sil
 14. Thank you very much for this thorough research!
  Maybe you could help me? Here: I've purchased a pen that looks like an M400 but the length with its cap closed doesn’t match with any chart on the web, it’s a bit longer. Other measures, without the cap on or posted are the same as for M400. Also, the pen doesn’t post tight. So I assume the cap is from another pen, probably M600.
  Could you please add measures of M400 and M600 cap length?
  My sincere thanks in advance,
  Sergii

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi gwawd,

   As I stated before, the collection does not entirely belong to me. Pens after M400 is not mine. So I don't have M600 right now. Unfortunately I will not be helping you in this. Sorry :/

   Sil
 15. No problem , I will try my luck on FPN then :)

  YanıtlaSil
 16. boyut olarak fikir verecektir. 28Eylül 2014 tarihindeki Pelikan ailem :
  https://www.flickr.com/photos/karasinek666/15358216226/
  kalemler;

  120 type I green EF Nib (1955-1965)
  140 green striped 14c 585 F nib (1954-1960)
  140 black - 14c 585 OM nib (1954-1960)
  M150 green W-Germany F nib
  M150 Black - Traditional M nib
  Souverän M320 - Orange Marbled Resin - 14c 585 M nib
  400 - tortoiseshell - brown striped - Gunther Wagner (1951-1954)
  400 - green striped - brown striped - 14c 585 F nib
  400NN - tortoiseshell - brown striped - 14c 585 F nib (1957-1965)
  Souverän M640 Niagara Falls - 18c M nib (Special Edition 2007)
  Souverän M800 - Blue o' Blue - 18c M nib (Special Edition 2010)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O 320 oraya hiç olmamış, en iyisi mi siz onu bana verin :) Şaka bir yana koleksiyonunuz çok güzel görünüyor. Güle güle kullanın.

   Sil
 17. Murat Bey Merhabalar,

  Bu konuda Facebookta bulunan Bana Sıkça Yaz grubumuzda size daha kolay yardımcı oluruz. Link şöyle https://www.facebook.com/groups/1503896216531028/

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...