Pelikan Toledo M900 Fountain Pen Review / Pelikan Toledo M900 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu hafta Sunday Post yapmadığım için haftayı şöyle gözümüzü, gönlümüzü açacak bir kalemle açmak istedim. Pelikan Toledo M900 ile... Bu kalem de Turgay Bey'in özel koleksiyonundan bloga konuk oldu. Bu blogu büyük bir arşive dönüştürdüğü için kendisine ne kadar teşekkür etsek az. 


Toledo, 18 ayar altından veya gümüşün elde işlenmesi ile üretilen özel bir dolmakalem. Yüksek miktarda işçilik gerektiğinden ayda yalnızca 200 adet üretilebiliyor. Aslında üretim tekniğinin atası, binlerce yıllık bir gelenekten gelen Şam çelik işlemeciliği. Bu işleme tekniği, Araplarla birlikte İspanya'ya taşınıyor ve kalemimiz adını İspanya'nın Toledo kentinden alıyor. 


Kalemin üzerindeki detaylardan o ince işçiliği yakalamak ve takdir etmek mümkün. 


Pelikan Toledo, şanına ve üzerindeki işçiliğe yakışır şekilde büyük ve güzel bir kutuda geliyor. Aslında Pelikan'ın diğer kalemleri için de böyle güzel kutular beklediğimizi söylemeliyim.


Toledo'nun ucu 18 ayar altından. Bu kalemin üzerindeki uç ise Oblique Medium. 


Yazımı oldukça keyifli, ucu diğer Pelikan'larda olduğu gibi yumuşak ve akıcı. Ancak üzerindeki işlemeler dolayısıyla biraz ağır bir kalem. Neredeyse 40 gramlık ağırlığı ile elinizde varlığını hissettiriyor bir süre sonra. Bu sanat eseri kalemin fiyatı ise (Amazon ve E-bay'de) 1400 USD civarında. 

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Pelikanoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,

Since I couldn't make Sunday Post this week, I wanted to start the week with an eye-cand fountain pen; Pelikan Toledo M900. This pen is also from Mr. Turgay's personal collection. I really wnat to thank him for helping me to built such an archive. 

Toledo is a special hand manufactured fountain pen from a 18 carat gold or silver. It requires high craftmanship skills so that it can only be produced 200 pieces a month. Actually the production method of this fountain pen goes back to thousands of years, Damascus stell craft. This techique traveled to Spain via Arabs so the name of the pen comes from the city of Toledo in Spain. 

It is possible to comprehend and appreciate the beauty and the exquisite craftmanship. 

Pelikan Toledo comes with a nice, elegant box worth its beauty. However, I have to say, we expect such nice pen boxes for other Pelikan pens too.

Toledo has a 18 carat gold nib on board. This pen has it Oblique Medium size. 

Writing with this pen is a sure pleasure. The nib is quite smooth and wet as in other Pelikan pens. However, it is a bit heavy due to engravings on it. Nearly 40 gr weight makes you feel it after a while. The price of this "piece of art pen" is about 1400 USD (Amazon and E-Bay prices)

What do you think about it?

Cheers,

Zeynep Pelikansson

12 yorum:

 1. Merhaba;
  Pelikan kalemlerin belirli modelleri kolleksiyonerler için üretiliyor diye düşünüyorum.Günlük kullanım için kaç kişi böyle bir kalemi alır?Siz ne dersiniz?
  selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında bu kalemi günlük kullanımdan alıkoyacak herhangi bir şey yok. Bana biraz ağır geliyor ama ağır kalemler sevenler de olduğunu biliyorum.

   Bazı kalemlerin üzerinde çok fazla işleme var, neredeyse kalemi tutmayı zorlaştırıyor ama bu kalemde öyle bir durum yok.

   Sil
 2. Pelikan, Turgay Bey'e fabrikanın altın anahtarını versin artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha, bence de!

   Görürsem mutlaka söylerim :)

   Sil
 3. Yine Pelikan boy göstermiş buralarda :D Ölçüler ve boyutlarla ilgili son Pelikan yazınızı yayınlamadan evvel bende sonunda M600 White Tortoisemi koleksiyonuma katmıştım ;) Bende de sizin resme benzer bir tablo oluştu tek farkla. M400 bende yeşil siyah 600 WT sizde ise tam tersi... 200, 800 ve 1000 aynı :D Şimdilik 450 yi almayı öteledim ama birkaçgün önce Toledoyu şöyle bir incelemiştim üstüne sizin yazı geldi. Çok güzel sanat eseri gibi bir kalem :)) Umarım bir gün sıra bunlara da gelir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun M600 WT'niz. Güzel günlerde kullanın.

   Bu kalem gerçekten çok güzel. Biraz ağır olmasa, düşünebilirim. O kadar diyeyim :)

   Sil
 4. Japon dolmakalemleri de ilginizi hakkediyor Sn. Pelikansever, onları da ihmal etmeyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geleceğiz, Japon dolmakalemlerine de geleceğiz :) Bir iki Platinum var elimde bekleyen...

   Sil
 5. damascus, damasteel, şam, dımışki vs vs vs.

  eski tekniklerin kaybolduğu, sadece eskiden kalma kılıç hançer vb ürünlerden yola çıkarak yeniden üretilmeye çalışıldığı söylenir.

  bıçak meraklılarının iyi bildiği bir çelik türü. iyisine bu kalemden fazla para isteyebilirler.

  hatta bir şef bıçağı olan shun ken onion serisinin bazı modellerinin fiyatlarını söylememek lazım.

  komple bu çelikten yapılma kalemler var ama pelikan işçiliğinden eser yoki salt bu çelikten gövde kapak yaparak olmuyor..

  iki farklı çelik katlanıyor, dövülüyor, katlanıyor, dövülüyor ve dalga dalga bir hal alıyor vs vs vs.

  aslında damascus çeliği üretimi esnasında ortaya çıkan bazı karbon allotroplarının kurşun kalemin maddesi grafiti de oluşturan grafenle bağı olmakla beraber, enteresan bilgiler verebilirim bu hususta bol bir vakitte.

  ipucu verirsem, kurşun kalemin yazmasını sağlayan grafiti katman katman birleşerek oluşturan grafen, bu damascus çeliğini bırakın, yapısal çelikten 300 kat güçlüdür. lafı uzatmayalım.

  bi ara uzatırım.
  kısfmet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toledo'yu yazarken ben de biraz araştırdım. Gerçekten tekniğinden anlamasam da, o tekniğin Suriye'den İspanya'ya yaptığı yolculuk oldukça ilginç.

   Eğer 6 yaşında bir çocuğa anlatır gibi anlatacaksan, dinlerim :)

   Sil
 6. Wow, what a work of art this pen is. And your photographs bring out the best in it!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you, it really is a special pen. The only problem (besides price of course) it is really heavy!

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...