Quill Fountain Pen Review / Quill Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Bugün size çok sık rastlayamayacağınız bir dolmakalemi tanıtmak istiyorum. Ankara'daki eski bir kırtasiyede görene kadar, ben de böyle bir markadan ve bu güzel kalemden haberdar değildim. 70'ler civarında üretildiğini tahmin ettiğim bu kalem, içinde kullanma klavuzu, beş kartuşu, bir adet dönüştücüsü (kutuda boş görünen yerde dönüştürücüsü mevcuttu) ile birlikte şık bir kutu içerisinde geliyor. 


Adını, en ilkel yazım aracı olan tüy kalemlerden alan bu marka, klipsini de tüy şeklinde yaparak kaleme oldukça zarif bir dokunuşta bulunmuş. Ayrıca klipsteki ince işçiliğe de dikkatinizi çekerim. Kalem oldukça zarif, ince hatta belki çokca feminen. Ancak bu benim kalemi sedefli beyaz olarak tercih etmemden de kaynaklanmış olabilir. Lacivert ve siyahında bu kadar feminen durmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.


Kalemin üzerindeki uç altın kaplama ve Cross Century I'in ucuna epeyce benziyor. Bu kaleme yakışan, gövdesiyle uyumlu bir uç. Kapak üzerinde de, hangi materyalden olduğunu bilmediğim şık bir tac mücevheri bulunuyor. Aradan geçen bunca yıla rağmen, kalem kutudan çıktığı haliyle sorunsuz, sıkıntısız, güzel bir yazım deneyimi sağlıyor. Ben kendisini sevdim, siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Tüykalem,


CONTINUE to READ in ENGLISH


Today I would like to introduce a unique fountain pen which you cannot come across every day. I was not aware of this brand either, until I saw it in a very old stationery shop in Ankara. The pen which I guess produced around 70's, comes in a very classy grey box with a manual flier, 5 cartridges and a converter (the empty nest on the box belongs to converter). 

The brand named after our very primitive writing tool, quills touches the clips with elegance by making it in the shape of a quill. And I would like to draw your attention to the fine craftsmen in the clips.  

This fountain pen is very graceful, elegant and maybe we can say very feminine. However, this is most probably because I get it in pearl white. I can easily say it doesn't look feminine in black or dark navy options. 

Nib on the pen is gold-plated and it is quite similar to Cross Century I. I think is well suited with this slim pen and its fashion. And there is a top-jewel on the cap but unfortunately I don't know what is the material for that. 

After all those years, this pen is working right out of the box and providing a good writing experience. I liked it, what do you think?

Cheers,

Zeynep Quillpen

29 yorum:

 1. belki alakasız olacak ama, fotograflarınızı hangi makineyle çekiyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peki ya lens? O daha önemli.

   Sil
  2. Üzerindeki tipik lens. 18-55 olması lazım. Ben fotoğraf konusunda kara cahilim gerçekten :)

   Sil
 2. Merhaba
  Nasılsınız?
  Eski üretim kalemler beni herzaman heyecanlandırır nedense.O dönem kalemler sanki daha kaliteli üretilmiş gibi gelir.Nasıl eski eserleri şimdiki teknoloji ile aynı ustalıkla yapamıyorsak o dönem kalemlerinde de ustanın ruhundan kaleme kattığı bir gizem var gibi gelir herzaman..
  Not:Şimdiden Bayramınızı da tebrik ederim.Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de bayramınız kutlu olsun.

   Ben de eski kalemleri çok seviyorum. Hele de böyle New Old Stock denilenleri...

   Sil
 3. Harika blog, harika tavsiyeler.
  kırtasiyeci adını da öğrenebilir miyiz?

  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşdere Caddesindeki bir kırtasiyeden aldım. Ama hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Öğrenip yazacağım.

   Sil
 4. Ne kadar güzel bir kalem. Mahsuru yoksa Ankara'da nereden aldığınızı sorabilir miyim ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Hoşdere Caddesi üzerindeki kırtasiyelerden birinden aldım ama adını hatırlamıyorum şu anda maalesef.

   Sil
 5. Merhabalar! Ankara ziyeretinizde sevdiğiniz kırtasiyelerle ilgili bir post yapabilir misiniz? Bu kalemi nereden bulduğunuzu da merak ediyorum :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Ankara'daki kırtasiyelerle ilgili post yapacağım inşallah. Bu kalemi Hoşdere Caddesindeki bir kırtasiyede buldum.

   Sil
 6. Euslémme D'Amisos7 Ağustos 2013 04:25

  Klipsine ve markanın tercih ettiği isme bayıllldım!
  Tasarımı da pek zarif. Hoş.

  Kaç TL'ye aldınız acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ben de klipse çarpılmıştım zaten.

   Yanlış hatırlamıyorsam 130-150 arası idi fiyatı.

   Sil
 7. It reminds me of Platinum's nib, straight with little curvature. The design is very simple and straight forward too. How nice it is to find a working vintage pen!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I used a Cross Century and they have nearly the same nib with it.

   NOS <3 Me

   Sil
 8. Sheaffer Taranis alsaydım soracaktım size beyaz çok mu feminen görünüyor diye. (Gerçi kalem uç yapısından dolayı zaten feminen geldi gözüme)

  Pazartesi günü kırtasiyeci bir arkadaşın deposunda eskiden kalma dolmakalem bulduk, iki scrikss, bir pelikan ve bir parkere kondum. Ancak fiyatlandırmada sorun yaşıyoruz, arkadaş ben dolmakalemden anlamam, sen ikimizi de üzmeyecek bir fiyat belirle deyip topu bana attı. Dört kalemden sadece Parker Sonnet'i biliyorum, pelikan ve scrikss'ler hakkında bilgim yok. Dün telefonda Kayseriden Mehmet beye Pelikan'ı tarif etmeye çalıştım o da şaşırdı, hiç öyle bir modelini görmemiştim dedi. Neyse, bayram sonu fotoğraflayacağım.

  İlgilenen olursa arkadaşta tamamı eski üretim bir adet Pelikan M200 (yeşil desenli, desen yerinde bir iz var gibi ama tam bakamadım)Pelikano, Parker 45, Parker Sonnet, Scrikss ve Sheaffer marka dolmakalemler var. Bayramdan sonra ilk fırsatta fotoğraflayıp meraklıların ilgisine sunacağız.

  Dün ebaydan aldığım beş adet Wing Sung da geldi. Sipariş verdikten sonra renk bildirmeyi unuttuğumdan yeşil siyah karışık yapmayı uygun görmüş arkadaş. İlk olarak 233'e Aniki mürekkep çektim, yazımda sıkıntı yok şimdilik.

  Seyir defterinde şimdilik bunlar var.

  Sizin ve blog okuyucularının bayramını şimdiden kutlarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi kırtasiye acaba? Scrikks ile ilgilenebilirim.
   Duru Billur

   Sil
  2. Hayırlı olsun kalemler. Çok merak ettim şu tanınamayan modeli :)

   Wing Sung'ları ben seviyorum, Hero'lar da güzel. El altı kalemleri, hediye olarak da verilebiliyor hem.

   Sevgiler

   Sil
  3. Kırtasiye Uşak'ta, scrikss'in klasik modellerinin eski üretiminden bir miktar var, hiç görmediğim bir modeli vardı ona da ben kondum.

   Pelikan ve scrikss'in fotoğraflarını en kısa sürede yüklemeye çalışırım.

   Sil
 9. Bu kaleme rastladığınız kırtasiye nerede acaba? Hatta, Ankara'da sevidiğiniz kırtasiyeler hangileri diye genişleteyim soruyu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yakın zamanda bu konuda bir yazı yazacağım. Bu kalemi de Hoşdere caddesindeki bir kırtasiyeden almıştım.

   Sil
 10. I like the look of it but I think I prefer the black version. The nib seems to have a slight stubbish quality to it.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I agree, the pearl white is a bit feminine. But the nib is quite smooth.

   Sil
 11. Have you found out anything more about this pen? I'm going to review it on my site soon, and I can't figure out anything about it!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually no! But I just discovered your blog and loved it!

   Cheers,

   Sil
 12. Ankara'da bir kırtasiye ve kopyalamam merkezinde QUIIL kalemi gördüm. Adını ilk kez duymama rağmen görünüşü ve dizayn olarak çok hoşuma gitti. Dışının altın kaplama olduğu söylendi ve 300 TL. ücret istendi. Tavsiye edermisiniz? Bu konudaki yorumlarınızı öğrenirsem çok mutlu olacağım. İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana kalırsa güzel ve nostaljik bir kalem ama insanın başını döndüren bir özelliği de yok bana kalırsa. Biraz da ben sanırım kalemlerin sırf dışı altın kaplama diye fiyatlarının artmasına biraz tepkiliyim :)

   Sil
 13. Quill, Markası sanırım 1972 yılından beri Amerika'da üretiliyor. Bir çok satıcı da Cross'a benzerliğini nedense bir özellik olarak görüyorlar. Özellikle bazı tükenmez kalem modelleri ve refilleri Cross'la aynı. Bende Quill'in aynı model fakat farklı kaplama özellikleriyle kurşun kalem, tükenmez kalem ve roller kalemi var. Dolmakalemi ise elime geçmedi. İthalatçısı Cağaloğu'da Öcal İthalat diye bir firmaydı. Hala öyle mi bilmiyorum.
  Bu arada acınızı paylaşıyor ve yüce Allah'tan sabırlar diliyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...