Scrikss 419 Fountain Pen Review / Scrikss 419 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English

Scrikss 419, Scrikss markasının en efsanevi dolmakalemlerinden bir tanesi. Halen websitelerinde görünse de, bildiğim kadarıyla bu kalem artık üretilmiyor. Ben de kendim favorilerimden biri olan 419'u sizlere tanıtmak istiyorum bugün. 


Ben açıkçası piston dolum sistemli dolmakalem seviyorum. Ayrıca hafif, küçük-orta boyutlarda olan dolmakalemleri tercih ediyorum. Scrikss 419, bu özelliklerin tümünü haiz. Bunun yanısıra, ömür boyu garanti de cabası. 


Scrikss'in ucunda, ucun boyutuna dair herhangi bir işaret mevcut değil. Ancak bu durum eski kalemler için geçerli. Scrikss'in yeni kalemlerinde böyle bir durum yok ama Medium'dan başka bir uca da rastlamış değilim. Yine de Scrikss 419'un ucuna bakacak olursak, aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere M-F arası hatta belki inceye daha yakın bir ucu var. 


Benim elimden şimdiye kadar 3 adet Scrikss 419 geçti. Bunların hepsinin ucu da oldukça iyi nitelikteydi. Herhangi bir sorun ya da sıkıntı yaşamadım. Yukarıdaki yazı örneğinden göreceğiniz gibi, atlama (skipping) yapmayan, ıslak-kuru arası oldukça iyi yazan ve benim kıvrımlı el yazıma uyum sağlayabilen bir kalem, Scrikss 419.
Şimdi gelelim bu kalemin en tartışmalı konusuna, yani Pelikan M200 ile olan benzerliğine. Kıyaslamak amacıyla fotoğrafta sırasıyla Pelikan M200, Scrikss 419 ve Pelikan M150'ye yer verdim. Doğrusu bu üç kalem de birbirine çok benziyor. Göreceğiniz gibi, Scrikss 419 boyut olarak bu iki kalemin tam arasında bir noktaya denk geliyor. Ama bence en önemli farkları, Scrikss lehine mürekkep penceresinin daha şeffaf olması ve fiyatı iken; Pelikanlar lehine uç çeşitliliği ve uçların değiştirilebilmesi. 


Scrikss artık bu kalemi üretmediği için fiyat konusu fazlasıyla çeşitliliğe tabi. Eski bir kırtasiyede 20-30 lira arası fiyata bulunabiliyorken, başka bir kırtasiyede 80-100 lira arasındaki etiketlerle satışa sunulabiliyor. Ancak gerçekten eski kırtasiyeleri karıştırmaya değebilecek güzellikte bir kalem. Bence, Scrikss bu kalemi yeniden üretmeye de başlayabilir. Açıkçası bunu bekleyen çok fazla kişi olduğunu ben bizzat biliyorum.

Siz nasıl buldunuz Scrikss 419'u?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever


CONTINUE to READ in ENGLISH


Scrikss 419 is one of the most legendary fountain pens of Scrikss. Even though it is still referred on their website, as far as I know, it is not produced anymore. So, today I would like to introduce you with Scrikss.

Frankly, I like piston filler fountain pens. Besides, I prefer fountain pens in small-mid size bodies. Scrikss 419 has all those qualities. Moreover, Scrikss offers a life-time warranty which is quite a good asset. 

There is no mark indicating the nib width on Scrikss' nib. However, this situation is for previous pens of Scrikss. For the new pens they put the nib width although I haven't seen any nib other than a Medium. Neverthless, for Scrikss 419 you can determine the nib as M-F which is more close to finer side. 

I have had 3 Scrikss 419 fountain pens so far. All the nibs were quite good. I did not experienced any trouble or problem with them. As you may see from the writing sample Scrikss 419 is a good pen with no skipping, even matching with my curvy handwriting, in a medium wetness just among wet and dry character.


And now, it is time for the most debatable issue over this fountain pen; resemblance with Pelikan M200. In order to make a comparison there are Pelikan M200, Scrikss 419 and Pelikan M150 in the photo. Frankly, those three pens are quite alike. As you can see, in size manner, Scrikss 419 is just between those two. However I think the main difference is more transparent ink window and price on behalf of Scrikss and nib size variety and swapping on behalf of Pelikan's.  


Since Scrikss is not producing this pen anymore, price is quite various. While you can find it from 10-15 EUR in an old stationery store, it might also be offered with 40-50 EUR price tags. However, it is such a nice pen that worth digging old stores. In my humble opinion, Scrikss should start producing it again and I know a lot of people who are waiting for this very moment. 

Did you like Scrikss 419?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

104 yorum:

 1. Euslémme D'Amisos13 Ağustos 2013 14:47

  Bugün, Dünya Solaklar Günüymüş. Solaklara özel / onların daha rahat kullanabilecekleri kalemleri tanıtacak mısınız merak ettim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Beni tanıyanların çok yakından bildikleri bir şeyi söyleyeyim size, ben maalesef sağımı solumu bilmiyorum. Bu yüzden sağlak ve solak farkını da tam idrak edemiyorum :(

   O yüzden bu konuyu araştıracağım ama söz veremiyorum maalesef...

   Sil
 2. Hem uzun zamandır bu incelemeyi hem de Scriks'in 419 tarzı kalem çıkarmasını bekleyen biri olarak çok mutlu oldum okurken. Umarım sesimizi çok geç olmadan duyarlar :)

  Bu arada Scrikss 419'un ucu da çıkartılabiliyor aynı Pelikan'lar gibi. Ben de kalemime hasar verme pahasını bunu denedim ve başarılı oldum. Tek sorun yerine takabileceğiniz damağı ile birlikte başka bir Scrikss uç olmaması. Belki Pelikan uçları oluyordur?

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Pelikan uçların uyup uymadığını deneyebiliriz. Vidalı şekilde mi sökülüyor uç?

   Sil
  2. Scrikss uç vidalı şekilde sökülüyor, tıpkı Pelikan gibi.

   Evet, ben de denemiş oldum... Uç yerine oturuyor, bir iki kez mürekkep çektim ve yazı yazdım, bir sıkıntı çıkarmadı. İşte size Pelikan uçlu Scrikss 419! Keşke Scrikss en azından bu şekilde Bold veya italik uç üretse.

   Ama "mutlaka Scrikss 419 gövdesiyle yazmak istiyorum fakat oblik yazmak istiyorum" diyenler için Pelikan M150 oblik uç bir çıkar yol olabilir.

   Linkte bu mesut edici birlikteliğin belgesini bulabilirsiniz.

   http://i.imgur.com/C9DZxu4.jpg

   Sevgiler

   Sil
  3. İşte ben bu blogun okuyucularını bu sebeple seviyorum :)

   Bir de tabi umarım Scrikss bu çabalarımızı görüp pistonlu kalemlerinin devamını getirir.

   Çok teşekkürler.

   Sil
 3. Merhaba,Nasılsınız?
  Yazılarınız içinde en fazla ilgimi çeken kalem modeli scrikss
  Bu kalemlerin tüm modellerini inceledim desem yeridir.419 modelini scrikss firması 13 eylül 1989 tarihinde gazete ilanlarıyla tanıtmıştı. O günden bugüne kadar tek favorim bu model diyebilirim.Sanırım Pelikan kalemlere ulaşmak daha zor olunca tercih scrikss ten yana oldu.Severek kullandığım bu kalemlerin yerini başka kalemler nedense doldurmuyor.Bende ki siyah renk.Scrikss 1963 ten bu yana kalem üretiyor.Günümüzde pistonlu model üretimini kaldırdı.Gün gelir pistonlu model üretimine geçer inşallah.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Gerçekten pek çok insanın bu kaleme büyük bir sevgi ile bağlı olduğunu biliyorum. Keşke Scrikss kartuşlu kalemleri bir süre rafa kaldırıp, pistonlu kalemlere geri dönse...

   Umarım sesimizi duyarlar.

   Sil
 4. Bu ayarda başka Scrikss kalem yok mu şimdi yani satışta olanlar arasında?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok maalesef. Yeni üretim tüm kalemleri kartuşlu....

   Sil
  2. Merhabalar katılırmısınız bilmiyorum ama sicrikss 419 modeli dışında en çok hoşuma giden modellerden biride Sicrikss 77. Lise yıllarımda kırtasiyelerde bu model oldukça fazla satılırdı. Ben de bu kalemi ara ara kullanmaktayım. Oldukca ince zarıf krom gövdeli altın kaplama uç ve iki noktalı klipse sahip eski bir model. Sicrikss kalemle ilgili sizin aracılığınızla da garanti ve servis hizmetlerine teşekkür etmek isterim. Hiç bir zaman olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Dünya standartlarında hizmet veriyorlar kalem değişim konusunda da çok cömert ve bonkörler.

   Sil
  3. 77 modelini de çok seviyorum gerçekten. Çok da az bulunur kendisi.

   Scrikss özellikle müşteri hizmetlerinde çok başarılı gerçekten. Ben de o noktada çok takdir ediyorum kendilerini.

   Sil
 5. Bir ara yeşil renklisini de çıkaracaklarını söylüyorlardı. Ama arkası gelmedi. Ben yine de bekliyorum...

  YanıtlaSil
 6. The Pelikan M200 is a favorite pen of mine. I am going to have to look for one of these. Thank you for sharing.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Ivan!

   As my readers kindly noticed me about, the nib of 419 can be changed with M150 or M200. I hope you can find a good one and like it.

   Best

   Sil
 7. Merhabalar, yazı çok güzel olmuş elinize sağlık bende de bu modeli alma hevesi vu yazıyı okumamla pekişti ama merak ettiğim bir şey var: ki bu modelin ucu altın kaplamamı ve sizce ederi nedir. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss'in sitesinde altın kaplama ruthenyum uç olarak geçiyor.

   Bence, daha altında fiyatlara denk gelmek de mümkün olmakla birlikte, 40-50 liraya kadar verilebilecek bir dolmakalem.

   Sil
 8. Kalem çok güzel duruyor ve nerede okusam çok güzel yorumlar var, benim için şu an tam bir efsane. Ama tabiki bulmak kolay değil ve ben de hala bulamadım:( Ümit ediyorum bir gün bulacağım ama o güne kadar kimde bu kalemi görsem deli gibi kıskanacağım sanırım:D

  YanıtlaSil
 9. Kalem çok güzel duruyor ve nerede okusam çok güzel yorumlar var, benim için şu an tam bir efsane. Ama tabiki bulmak kolay değil ve ben de hala bulamadım:( Ümit ediyorum bir gün bulacağım ama o güne kadar kimde bu kalemi görsem deli gibi kıskanacağım sanırım:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gittigidiyorda Scrikss diye aratın, bazen düşüyor. Dediğim gibi, bir de eski kırtasiyelere bakmanız gerekebilir. Umarım bulursunuz. Çok keyifli kalem çünkü...

   Sil
 10. buraya yazıyorum scrikss ile alakalı olduğu için geçen günlerde scrikss facebook sayfasında "50 yıllık tecrübesi" başlığıyla bu fotoğrafı paylaştı ben merak ediyorum scrikss'in böyle bir ucu varmı uc bana tanıdık geldi ama birde sizin gibi profesyonllerin gözünden yorum almak istedim.
  Bağlantı bu: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/994832_449021591877917_2103557168_n.png

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizden sonra evdeki Scrikss'lere baktım. Yeni uçlarda bu dizayn var.

   Sil
 11. Scrikss 2011 yılından sonraki üretimlerinde bu uç tasarımını kullanıyor.Bundan önceki kalemlerinde kalem modeline göre uçlar kullanıyordu.Şimdi tüm modellerinde bu uç tasarımı var.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Scrikss'in yeni kalemlerinin gövdeleri de birbirine çok benziyor. Ama yeni uç tasarımı daha doğrusu ucun üzerindeki şekil fena halde Pelikan uçlarına benziyor...

   Sil
 12. Merhaba,
  Bugün bir umut Scrikss 419 bulabilir miyim diye bir kırtasiyeye girdim. Markayı, modeli bilmez diye direk dolma kalem var mı diye sordum. Aldığım cevapla susmam bir oldu. Adam yazı mı yazacaksın dedi. Hoş sonradan başka ne yapacaksın diyerek kendi sorusunu cevaplasa da laf ağızdan çıktı bir kere.
  Pes etmek yok. Aramaya devam edeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de birkaç yerde, dolmakalem sorduğumda, Pilot markasının needle point (bizde pilot kalem olarak geçen) kalemlerini verdiler :) Olsun, yılmayın. Yine de bazı eski kırtasiyelerde hazineler gizli :)

   Sil
 13. Merhabalar çok sevgili Banasıkçayaz blogunun muhteşem sahibi ve takipçileri;

  Eşimin bana birinci evlilik yıldönümünde aldığı Faber Castell Ambition Black ile başladı benim dolmakalem sevdam. Daha sonra ofis arkadaşlarımdan birinin getirdiği yeşil Scrikss 17 ile devam etti. Sonra bu Sckriss'imi cebimden çıkarıp baba olacak bir arkadaşıma hediye ettim.

  Yaklaşık üç yıl sonra dolmakalem sevgim hortladı. Bir antikacıdan Scrikss 85 aldım ve tüm kağıtlarımı onunla okumaya, tüm yoklamalarımı onunla almaya başladım. (Üniversitede dilbilim ve İngilizce hocasıyım). Ekim ayında doğumgünümde bir dostum bana dolmakalem almak istedi. Sonunda siyah, bordo, yeşil ve lacivert Scrikss 17'lerim oldu. Daha sonra kendime doğumgünü hediyesi olarak petrol mavisi renginde hiç kullanılmamış bir Scrikss 85 aldım. Yukarıda bahsettiğim 17'ler kullanılmıştı, hafif sıcak su ve az deterjanla temizledim hep. Ama çok şık oldular.

  Daha sonra burada ve de Scrikss'in sitesinde 419'un varlığını okuyunca, bu kalem ben de bir saplantı haline geldi. Yaşadığım şehirde maalesef eski kırtasiyelerde yoktu bu kalem. Ancak geçen hafta, şehrime yarım saat uzaklıktaki bir şehre üniversite göreviyle gidince oradaki bir kırtasiyede 35 liraya aldım kalemi. Hem de orijinal teneke kutusunda. Siyah bir Scrikss 419 var şimdi.

  Size bir sorum olacak. Kalemi aldığımda mürekkebin dolum yerinde bir yapışık madde vardı. Sanırım gliserin türevi bir şey. bayağı bir erimiş. Eve gelince farkettiğim bu maddeyi hafif sıcak ve deterjanlı suyla temizledim. Bir de ucu söküp kağıt havluyla iyice temizledim. Ama sanırım şeffaf bölgeyi içten azıcık çizdim. Acaba diyorum, acemi olduğum için o yapışkan maddeyi temizlemekle hata mı ettim? Gerekli miydi o kalem için?

  Bu siteye bayıldım! Kendime hemen bir Lamy Safari kömür getirtiyorum bir de Pilot 78G buldum. Haa bir de son bir soru daha, Pelikan M150 için 130 lira nasıl bir fiyat sizce?

  Bu arada gittiğim küçük şehirdeki kirtasiyecide yaklaşık 50 adet Scrikss 17 vardı. Tanesi 24 liradan.. Bir de Parker 45 buldum.. O da 40 liraydı ama param bitti. Onu da bir daha ki gidişe alacağım.

  Sevgiler..
  Can Hanna

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Can,

   Öncelikle bu güzel yorum için teşekkürler. Eski Scrikss'leri ben de çok seviyorum, onları aramak, bulmak, kimi zaman bir arkadaşın ailesinden yıllardır mürekkepli halde gelenlerini temizlemek vs. hepsi çok keyifli işler. 419 bulmanıza da sevindim. Benim gerçekten sevdiğim bir kalem kendisi.

   Dolum yerinde ve yapış yımış bir madde denildiğinde aklıma ilk gelen şey silicon grease oluyor. Bu olabilir, hatta temizlenmesi biraz zordur. Yağ bazlı olduğundan suya bana mısın demez pek. Temizlemeseniz daha iyi olurmuş sanıyorum ama şimdi de çok sıkıntı olacağını sanmam. Ama yine de ilk mürekkeplediğinizde sızdırma yapıp yapmadığını bir kontrol etmekte fayda var.

   Safari'niz ve 78G'niz de hayırlı olsun. M150 için 130 lira da makul görünüyor.

   Parker 45 de güzel bir kalemdir. Edinirseniz güzel günlerde kullanın. Klasik kalemlerden bir tanesi.

   Çok geçmiş olsun diyorum. Hastalık Faber-Castell mikrobu ile bulaşıp, tüm hücrelerinize yayılmış. Aramıza hoşgeldiniz :)

   Sevgiler

   Zeynep

   Sil
 14. Zeynep hanım selamlar,

  Hoşbulduk! İnanır mısınız zamanımın büyük bir kısmını blogunuzda geçirir oldum. Muhteşem bir yer burası.

  Cevabınız için teşekkür ederim. Dolmakalem hususunda cehaletimi affederseniz bir soru soracağım

  "Ama yine de ilk mürekkeplediğinizde sızdırma yapıp yapmadığını bir kontrol etmekte fayda var."

  Nereden sızdırma? Damaktan mı? Pistonu açıp kapadığımız yerden mi?

  Kalem şu anda kutusunda, bir iki cümle birşeyler yazdım, gayet iyi çalışıyor. Aslında o yapışkan maddeyi temizledikten sonra piston azıcık sertleşti. Pişman da oldum. Ben eski kuyumcu olduğum için temizledim mi tam temizlerim. Keşke dokunmasaydım. Neyse, ama sizin de dediğiniz gibi sorunsuz şu anda :)

  Sevgiler

  Can Hanna

  Hamiş: 78g rüya oldu, Lamy Safari geliyor ama ablam 78G'yi getiremeyeceğini söyledi. Ama pes etmek yok, bir ara mutlaka edineceğim. Haa bir de Pilot Metropolitan alacağım bir ara.. Muazzam kalemler var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can Bey Merhabalar,

   Sanırım bir karışıklık oldu. Siz mürekkebin dolum yeri deyince ben ucunu düşündüm ama sanırım pistondan bahsediyorsunuz. Eğer pistondaki silikonu temizlemişseniz o zaman sertlemiş olması normal, yok şayet ucun vida yerideki silikonu temizlediyseniz sızdırma ihtimalini düşünebilirz.

   Neyse en azından sıkıntı olmadığına sevindim.

   78G için üzüldüm, neyse artık Lamy Safari ile idare edin bir süre. Bu arada 78G için e-bay'e bakabilirsiniz. 3'lü seti (F,M,B) 24 dolara satılıyor... Pilot Metropolitan da geçen senenin en güzel kalemi olabilir gerçekten.

   Sil
  2. Zeynep hanım selamlar,

   Cevabınız için teşekkür ederim. Pistondaki silikonu temizledim. Temizlemeseydim, mürekkebe karışacakmış gibi geldi. Tabii ki yağlı bir maddenin mürekkeple karışması olanaksız. 14 yıl boyunca kırtasiyenin rafında duran kalemdeki silikon bizim göremediğimiz vida yerinden usul usul akıp mürekkep haznesini içine girmişti bence. Gayet açık görülüyordu..

   Neyse, sorun yok kalemde:) En kısa zamanda Osmanlı Türkçesinde (Osmanlıca) kaleme alacağım yazılarımı buradan paylaşacağım.. 419 ile yazdıklarımı..

   Tüm bilgiler ve ilginiz için sonsuz teşekkürler...

   Sil
  3. Anladım... Gerçekten de zaman işinde pistondaki silikon akmış olabilir. O zaman şöyle bir şey tavsiye edeyim size. Mürekkeplerinizden birini seçin, ılık suyla dolu bir kaba oturtun. Eczaneden de gliserin alın. Onu da aynı kabın içine oturtun. Mürekkebin ve gliserinin sıcaklığı eşit olsun. (Çok sıcak olmayacak ama) Sonra mürekkebin içine bir kaç damla gliserin damlatın. İyice karıştırın. Ve onu çekin kaleminize. Pistonunuz gliserinli mürekkeple yumuşayacaktır.

   Bu arada, ben de kısmet olursa Şubat'ta Osmanlıca kursuna başlayacağım. Çok heyecan verici :)

   Sil
  4. Zeynep kalemciyken, kelamcı olacaksınız dikkat edin :) Osmanlıca ilk başlarda düzensiz, acayip, tuhaf bir aygıt gibidir. Ancak her dilin kendi içinde düzeni olduğunu öğrendikten sonra gerisi kolay.

   Ben de aslında hala yavaş yavaş okuyan güruhtanım. Gönül isterdi ki Türkçe, İngilizce yazıp okuyabildiğimiz hızda okuyup yazalım. Bir gün o da olur tabii..

   Derse başlamadan önce Devellioğlunun son baskı sözlüğüyle, Hayati Develi'nin Osmanlı Türkçesi Kılavuzunu öneririm. Şöyle bir karıştırıp aşinalık kazanırsanız derste rahat edersiniz.

   Bu arada ben dolmakalem terimlerini yeni öğrendiğim için epey biri iletişim kopukluğu yaşamışız :) Neyse ki sorun çözüldü, piston, hazne, damak, uç ..öğrendim sayılır..

   Sil
  5. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Notunu aldım. Kursa başlayınca inşallah edinirim. Zaten Devellioğlu almakta çok geç kaldım.

   Aslında elim phoşop tutsa bu terimleri açıklayan bir şema yapacağım ama olmuyor şimdilik :)

   Sevgiler

   Sil
 15. Scrikss 419 benim de aklıma fena takılan bir kalem oldu. Incelemeniz için teşekkür mü etmeli, bulamayacağımızı bile bile haberdar ettiğiniz için kızmalı mı bilemedim :)

  78G gerçekten de EBAY üzerinde kolayca bulunabiliyor. Posta dahil $10 gibi bir fiyata, dört rengi de isterseniz 18 kartuşla birlikte $34-35 gibi birşey yapıyor. Bu arada set alacaklara not, 78G yi set olarak isteyince üçü-dördü de B, M veya F oluyordu. Rica ederseniz her birini farklı uçla da göndertebiliyorsunuz. Ben iki B, bir M ve bir F 78G ısmarladım. Sıra 419'da artık.

  Bugün bir arkadaşla konuşurken onun da dolmakalem tutkunu olduğu ortaya çıktı. Laf 419'a geldi. Erzurum'da bulmuş kendisi de. Olmadı biz de gezeceğiz mahalle mahalle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızmayın kızmayın! Mutlaka bulursunuz bir yerlerde. Hiç ummadığınız ufacık, eski püskü kırtasiyelerde karşınıza çıkar hem de...

   Bulduktan sonra çok seveceksiniz. Olmazsa, artık bir Pelikan M200 :)

   Sil
  2. Seçkin bey selamlar,

   Bilgi için teşekkürler. Dün akşam mail attım Hong Kong'a, maalesef koca Hong Kong'ta B kalmamış. Ne gam! Ben çok kalın uçları zaten sevemedim. O yüzden iki F, iki M alacağım :)

   419 yok ama, Tarsus'ta bir dolu 17 buldum ki sanırım söylemiştim. Dileyen olursa bir dahaki gidişime alabilirim. 24 liraydı sanırım.

   Sil
  3. Ebay'de broad Pilot 78G hala satılıyor. Tek almak isterseniz $10 gibi bir fiyatı var. Ama tabi set olarak satanların da elinde var mıdır onu araştırmadım.

   Sil
  4. Can Bey, ben isterim o Scrikss 17' lerden! Bana da alın her renginden!!
   drbillur311@gmail.com

   Sil
 16. Scrikss 419 gibi çok sevilen ve aranan bir kalemi neden üretmediklerini sorduğumda şu yanıtı aldım:

  Sayın Çağrı Ongun,
  Öncelikle markamıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
  Sormuş olduğunuz Scrikss 419 model kalemimiz siz değerli kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2014 yılı üretim planına alınmıştır.

  Saygılarımızla;
  Scrikss Kalem Kırtasiye ve Ofis Mlz.San.A.Ş.
  Soner Besler (Satış Temsilcisi )
  İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Mh.
  Eski Turgut Özal Cad. Dış Kapı No:26
  İç Kapı No:201
  Başakşehir / İSTANBUL – TURKEY
  Tel : 0212 549 24 24
  Fax : 0212 671 60 05
  WEB : www.scrikss.com.tr
  E-MAİL : soner.besler@scrikss.com

  Benim gibi bu kalemi uzun zamandır arayanlara bir müjde olur sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağrı Bey, teşekkürler bu güzel haberi bizimle paylaştığınız için.

   Hatta Cuma günü okuyucularımızdan biri, başka bir kalemdaşımız :) haber verdi Scrikss ellerinde kalan 419'ları yeni kutulara koyup satmaya başlamış. Ankaradaysanız adres verelim.

   Sil
  2. Süper haber bu Çağrı Bey. Teşekkürler gerçekten. Seneyi iple çekiyorum.

   Zeynep Hanım, İstanbul'da 419 bulabilmek için hala mahalleleri dolaşıyoruz o zaman. İstanbul için bu köşeyi sürekli takip ediyor olacağım.

   Sil
  3. Seçkin bey. Sanırım bu kalem gelecek seneden önce bize nasip olmayacak:) Bakın kalem ya Ankara'da çıkıyor ortaya ya da ta Büyükadada:) Kış bastırmasa bu kalem için adaya giderdim ama havalarda çok soğuk bu aralar.

   Sil
  4. Zeynep hanım, ben Ankaradayım, bana adres verin :)
   D. Billur
   drbillur311@gmail.com

   Sil
 17. Bu kalem Büyükada Affan Kırtasiye'de bolca mevcut. Yolu düşenler 10-20 TL arası bir fiyata edinebilir :)

  http://instagram.com/p/htCDu_xiyP/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yihuu!! Ada gezisiii!! Bu havada nasıl gideriz bilmem ama, belki böylesi daha iyidir. Fırtına, kalemlerin koruyucusu ;)

   Sil
  2. Nasıl da ifşa oldum ya hu! Ben dedim dergiye, gerçek adımı kullanmayayım dedim :)

   Sil
 18. Niye ki, hava diyorum, bir tipi bir tipi. Nasıl çalışacak bu gemi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, adalara gidilmez bu havada. Gitmeyin :)

   Sil
 19. It does resemble the Pelikan M200. It resembles my discontinued burgundy Pelikan M250 (has the more rounded top on the pen cap and lacks the trim ring around the piston knob, but has a wide ring and a narrow ring at the end of the cap) even more.

  Nice review and comparison.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your nice words Christine, it is a lightweighted and well behaved pen. I really like it.

   Sil
 20. İsatanbulda anadolu yakasında scrıkss 419 satılan bir yer var mı? varsa gmail adresime kırtasiyenin adresini atar mısınız? Teşekkürler
  Gmail: mengiroguzhan@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Maalesef ben denk gelmedim. 17'ler ve 84'ler çıkıyor bazen ama 419 çok zor. En azından benim bildiğim bir yer yok.

   Sevgiler

   Sil
 21. Bugün, şehirdışında 419 bulması için haber gönderdiğim arkadaşlardan biri kalemi bulduğunu söyledi. Bordo ve siyah renk iki tane varmış, başka da yokmuş; hangisini almak istermişim...?
  Tabii ki ikisini de... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel kalemler. Güle güle kullanın. (ikisini de)

   :)

   Sil
  2. Geldiler... :)

   https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1621781_10152198021394367_1945676739_n.jpg

   Sil
  3. Güzel günlerde kullanın inşallah. Bu teneke kutular çok sevimli :)

   Sil
 22. Bu Scrikss 419 neden bu kadar seviliyor, acaba kullanılan uc çok mu kaliteliydi diye kendimce küçük bi analiz yapayım dedim ve Scrikss 33 M uc, Scrikss Kaligrafi 1.1 kesik uc ve Scrikss 419 ? uc un makro fotoğraflarını çektim. Sizinle ve takipçilerinizle de paylaşayım dedim.
  Galiba biraz olsun fikir veriyor.
  Siz bu konuda ne dersiniz...?

  http://imageshack.com/a/img41/4409/3a7f.jpg
  http://imageshack.com/a/img593/3577/u577.jpg
  http://imageshack.com/a/img801/5372/3ebv.jpg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rıfat Bey ellerinize sağlık, çok güzel çıkmış fotoğraflar. Kaligrafi ucu ayrı bir kategoride olmakla birlikte 33 ve 419'u karşılaştırınca, bariz şekilde daha büyük ve daha yuvarlak bir uç topu görünüyor bu da yazım kalitesini etkiliyor elbette.

   Paylaştığınız için teşekkürler.

   Bu arada, sanki 33'ün sol tarafında bir şey var gibi ama mürekkep kalıntısı da olabilir. Size rahatsızlık veren bir takılma oluyor mu?

   Sil
  2. Muhtemelen sizin de söylediğiniz gibi mürekkep kalıntısı. Sadece meraktan deneme amaçlı bir kere kullanıp temizleyerek kutusuna koymuştum. Ha bu arada bu uc kaligrafi setindeki standart M uc. Set Scrikss 33 le beraber geldiği için onun standart ucudur diye tahmin yürütmüştüm, belirteyim. Gayet akıcı yazıyordu, hatta gereğinden fazla ıslak ve kalın yazıyordu bile diyebilirim. Bu yüzden seti aldıktan sonra elimdeki Scrikss 35 platinum dolmakalemi cızırtılı! yazıyor diye fabrikaya gönderdim. :) Kabul ettiler ve 15 gün içinde göndereceklerini söylediler. :)

   Sil
  3. Scrikss'in en beğendiğim yönlerinden biri de bu gerçekten. Kalemle ilgili şikayetleri hemen dikkate alıyorlar ve sorunsuzca değişim yapıyorlar.

   Bunu hep söylüyorum. Kalem aldım x marka, ucu kötü çıktı. Ay iğrenç bir marka bu x markası demek doğru değil. Neticede bunlar seri üretimler, yüzde yüz hatasız üretim yapılması mümkün değil. Önemli olan ürün sorunlu çıktığında firmanın bunu değiştiriyor ya da tamir ediyor olması.

   Sil
 23. nihayet teneke kutuda bordo renkli 419 buldum. Siyahını da ararken siyah bir pelikan m150 buldum hem de gri mürekkep hazneli. Ama fiyat 200lira. Sizce almaya değer mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Bu arada, M150'nin fiyatı iyi görünüyor. Eğer Scrikss'i sevdiyseniz alabilirsiniz ama bence zaten Scrikss 419 M150'nin neredeyse aynısı, onun yerine paranızı M400 alışverişi için sermaye yapabilirsiniz mesela :)

   Bu arada, diğer yorumunuzu gördüm. O kalem biraz ilginç. Klips zaten kolay değiştirilebilen bir şey am acap trimming denilen kapak eteğindeki yazı olmasa Scrikss derim. O fiyat, o kalem için mantıksız geldi.

   Sil
 24. evet satıcı için nadir ama ülkemizde 419 ucuza bulunabiliyor :)
  Klipsi çıkarınca kapağın altında bağlantı yerinde pelikan logosu bulunabiliyormuş özellikle japonya için üretilen logosuz m200 modellerinde test etmişler. Ben yeteneksiz olduğum için söküp bakmaya cesaret edemiyorum :)
  M400'ü de aklıma soktunuz hadi hayırlısı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yakın zamanda bir Rotring 600 kırdığım için söküp takarken, bu ara ben de biraz isteksizim böyle işler yapmak konusunda :)

   Ama M400, M600 bunlar güzel kalemler...

   Sil
 25. kalemi sökmedim ama yapısı gereği plastik ışığı geçiriyor. Flaş ışıkla incelediğim de "2" rakamından başka bir amblem göremedim bilgilerinize...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç gerçekten. Teşekkürler bizimle paylaştığınız için.

   Sil
 26. Scrikss'in 419 modelinden sonra bugün üretilmeyen en gözde modeli hangisi acaba. 2014 de 419 modeli tekrar üretilirse eski üretimle arasında bir fark olurmu .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss 85 ve 71 (ya da 17) atbaşı gidiyor diyebilirim.

   Tekrar üretilirse arada bir fark olur mu bilemiyorum gerçekten. Bu tamamen markanın kendi kararı ve takdiri.

   Sil
 27. Scrikss 419 modelini merakla beklerken (baktım aradım olmadı, bir gün kendisi çıkıp gelecek sanıyorum), pistonlu kapalı uçlu Scrikss'lerden bir demet edinme fırsatı buldum. Paralelde Senator'ün de çok benzer bir modeli geçti elime. Şu anki ilk izlenimlerim 17 modeli olduğunu sandığım pistonlu Scriksslerin gayet uçlarının neredeyse hiç kurumadığı ve gayet de kayarcasına yazdığı oldu. Kapasiteleri de büyük olunca tam bir iş makinası diyebilirim.

  Daha açık ve güncel Scrikss'ler de geçti elime. Genelde yumuşak yazımlı, doygun kalemlerdi. 33, 35, 38, 477, 722w var şimdi elimde. Ne yazık ki açık uçlu bu yeni ürünlerin hemen hepsinin ortak bir derdi var, uçları kuruyor. Tamam en aktif yazıcı değilim de hemen ertesi güne yazıya başlamak için ite kaka o kadar uğraşınca kaleminden soğuyor insan. Bir Pelikan, bir Senator yapmıyor bunu, ne ucuz Hintli kalemlerim ne de eski Scriksslerim. Sırf bu iş için masamda içine su + bir sıvı (kayganlık veren, temizleyen bir ürün, Ballistol) bulunan eski bir mürekkep şişesi bulunduruyorum. Kuru kalemi daldırıp sıyırınca başlıyor tekrar yazmaya.

  Diyeceğim odur ki, 419 bugün çıksa o da mı kuruyacak diye düşünür oldum. Nedir Scriksslerimin derdi, mürekkebimi mi beğenmedi anlamadım ama uğraşıp duruyorum, yazık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Genelde 17'lerde bir kuru yazma sorunu vardır ama güncel kalemlerdeki bu çabucak kuruma sorunundan haberdar değildim. Üzüldüm açıkçası. Normalde kapağını kapattığımız bir kalemin ertesi güne kurumaması lazım. Firmayla görüşmeyi denediniz mi? Scrikss o konuda oldukça ilgili.

   Sil
  2. Garip bir şekilde bende Scrikss 17'lerde neredeyse hiç kuruma olmazken özellikle 722w gibi metal kalemlerde sıkıntı yaşadım. Ama Pelikan gibi mizacı kuru mürekkepler yüzünden başıma bu gelmiş de olabilir. Şimdi model 35'i Parker Quink ile deniyorum ve çok da kurumuş diyemem. Sanırım farklı mürekkeplerle tekrar denemekte yarar var. Peki, diyelim bir kalemimin sıkıntısı baki, Scrikss'e gitmek o kalemin parasından pahalı gelmiyor mu?

   Sil
  3. Pelikan mürekkep derken 4001 mi, Edelstein mı?

   Sil
  4. :)

   Yok yok Edelstein alamadım daha. Scrikss'lerim dolgun dolgun yazdıklarından Waterman mürekkep koymak istemedim, çok kırçıllanıyordu. Biraz daha dengeli hale getiren Pelikan 4001 kullanıyordum ama o da bazen kuruyabiliyor anlaşılan. Parker Quink ile pek problem yok gibi. Bakalım bendeki 722w'nin kendi kusuru varsa Scrikss'e bir danışmam gerekebilir. Bu arada ben onu mesela, Sheaffer ile deneyeyim diyorum. Şimdiye kadar Sheaffer Skrip mürekkebi beğenmeyen kalem görmedim.

   Sil
  5. Allah affetsin de, 4001 kadar kötü yazan az mürekkep gördüm. Çok çabuk kurumasının sebebi o olabilir. Diamine ya da J. Herbin denediniz mi? Yine Waterman ve Skrip iyidir.

   Sil
  6. :) 4001'i aslında kağıda foş diye mürekkebi boşaltan kalemlerimde düzenleyici mürekkep olarak kullanıyorum. Arkaya geçirmemesi, saçılmaması iyi geliyor. Ama her kalem de mutlu olmuyor neyleyim.

   Şimdi Sailor Ultramarine çektim 722w içine. Bakalım yarına nasıl karşılayacak beni.

   Sil
  7. Scrikss'e haksızlık etmemem gerektiğini gördüm. Sailor Ultramarine çekilmiş 722w de, Parker Quink Blue Black çekilmiş 35 de bugüngayet normal, ilk dokunuşta başladılar yazmaya. Pelikan 4001 kuruyordu yazık. Oysa Waterman Expert 3 kalemim de özellikle Pelikan 4001'i sevmiş gözüküyor. Normalde mürekkebi boca eden bir kalem olduğu için ona daha kalın kalan Pelikan iyi gelmiş.

   Bu arada, dün bir arkadaşa Hero'nun kullanmadığım Siyah mürekkebini hediye etmiştim. Bugün bir avuç dolusu kalemini göstermek için getirmiş. Benim Jinhao 159'u beğenince ona vermek istedim, kabul etmedi, illa parasıyla aldı, fiyatımı fazla düşük bulmuş olsa da. Az sonra elinde bir 419 ile belirdi. Elindeki üç 419'dan birini bana hediye etti sağolsun. Hemen temizledim Quink Blue Black doldurdum. Ufak boyutu ile gömlek cebinde de taşınabilen, ama yine de benim koca ellerimde bile kaybolmadan kullanılabilen bir kalem ve Medium-Fine ucuyla tam da bana göre olduğunu gördüm. Mutluluğumu tahmin edersiniz sanırım :)

   Sil
  8. Bu arada, içimin fazla temiz olduğu bir anda mı söyledim nedir, "kendi ayağıyla gelmesini bekliyorum" diye. Şimdi yazınca fark ettim :)

   Sil
  9. Gözünüz aydın! Scrikss 419'unuza kavuşmanıza pek sevindim. Güle güle kullanın. Ve ayrıca mürekkep değiştirince kalemdeki sıkıntılar da hafiflemiş. Ultramarine benim de çoks evdiğim bir mürekkep. Hatta şu anda elimin altında onunla mürekkeplenmiş bir Scrikss 84 var. Sanırım ilk bitirdiğim mürekkep o olacak.

   Kaleminizi güzel günlerde kullanın inşallah.

   Sil
  10. Teşekkür ederim Zeynep Hanım. İnşallah.

   Sil
  11. Küçük bir güncelleme: Sailor Jentle Ultramarine çekilmiş Scrikss 722w ve Quink Blue Black çekilmiş 35, bir hafta kullanılmadan kutusunda kalmış olmasına rağmen birinci dokunuşta yazmaya başladılar. Sıkıntı yok, sık kullanıyor olsam da 419'umda da.


   Sil
  12. Harika, sorununuzun çözülmesine çok sevindim. Güzel günlerde kullanın. Ultramarine çok güzel bir mavi.

   Sil
 28. Scrikss 84 kalemler hep yeşil siyah renkmidir? Başka renklerde de üretilmişmidir? 84 ler hep açık uçlumudur.84 lerin kapaklarının 419 lar gibi vidalanarak takıldığını biliyorum. 17 lerin kapakları vidalı değil sanırım uçlarıda kapalı değil mi.Bilgi verirseniz sevinirim . Bütün dolmakalem tutkunlarına selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 84'ler hep yeşil siyah. Ancak daha önce başka bir kalem üretilmiş, onun model numarası farklı. (Maalesef şu anda hatırlayamadım) 84'e benzer bir gövde ama başka renkleri de var.

   17'lerin ve 71'lerin kapakları vidalı değil geçmeli. Hepsinde bu şekilde. Uçları da hooded denilen kapalı uçlar.

   Sevgiler

   Sil
  2. Teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

   Sil
  3. Teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

   Sil
 29. Kapağı açılmadan rafta duran 15- 20 sene önce üretilmiş mürekkeplerin bozulma ihtimali varmıdır. Satın alınabilirmiyiz.Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Çok uzun süre beklemiş mürekkepler bozulabiliyor. Bu da kalemlerin damaklarında sıkıntı yaratıyor. Eğer çok çok özel bir mürekkep değilse bence çok bulaşmayın. Yok eğer mutlaka almak istiyorsanız, iyice inceleyin. İçinde mantarımsı bir yapı oluşup oluşmadığına bakın. Gerekirse filtre kahveler için kullanılan filtrelerle süzün, ondan sonra kullanın derim.

   Sil
 30. Gitti gidiyorda scrikss 84 model dolmakalem satılıyor. Yeni . İlgilenenlere duyurulur. Selamlar.

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar, Sevgili kalem dostları.
  Efendim; bende bu kalemi çok merak edip kırtasiye , kırtasiye dolaştım,web sitelerini taradım,telefonlar açtım lakin nafile. Sadece bir kırtasiyede buldum onlarda 195 tl istediler. Bugün itibariyle aramaktan yorgun düşerek bir adet pelikan 150 sahibi oldum.İnşallah bir gün Pilot Falconla da buluşuruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NE!!!!
   Gerçekten şaşırmışlar. 195 lira inanılmaz bir rakam.
   Umarım Pelikan M150'nizle mutlu mesut yaşar, güzel yazılar yazarsınız.

   Sevgiler

   Sil
 32. Merhaba,
  Galiba burası yeri :) Elimde 2 Adet Siyah ve 2 Adet Bordo Scrikss 419 var. Kesinlikle deneme amaçlı bile mürekkep çekilmedi, daha etiketleri bile üzerinde İsteyen olursa bana ulaşabilir fotoğraflarını yollayabilirim. Fiyat olarak 100 TL istiyorum. (65 TL ye ben aldım)

  YanıtlaSil
 33. Bugün tesadüfen bir kırtasiyede bulup 60 liraya aldım. Alırken de farketmiştim kapakta ufak bir leke vardı ama az bulunuyor, fiyat da uçuk değil diye önemsemeyip aldım. Eve gelince rahat duramadım ve dremelle parlatmaya kalktım. Tabi kaplama birazcık kayboldu klipsin uç kısmında, altın oldu gümüş :-) Bi daha dremelle bi'şey parlatmamaya and içmekle birlikte bunu ucuz yollu nasıl ve nerede kaplattırırım tekrar bir fikriniz var mı? Aslında klipsi sökünce de acayip minimalist ve şık duruyor kalem. (Rahat duramayan tip tesellisi :-P )

  YanıtlaSil
 34. Hâlâ 419 bulan gören var mıdır? Rastgelen olursa Kırtasiye adı ve yerini yazarsa sevinirim. irfan.kocaerkek@gmail.com

  YanıtlaSil
 35. Merhabalar bende scrikcss 35 hakkında birşey sormak istiyorum. bu dolma kalemden memnun kalırmıyım (başlangıç seviyesindeyim), bir de hangi mürekkep ile sorunsuz bir yazım elde edebilirim. benim tek sıkıntım toplantı ve seminer gibi kalabalık ortamlarda not alırken kalemi kağıda dokundurduğum zaman hemen yazmaması ki bu durum benim için çok sinir bozucu. ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Eğer sadece ilk başta yapıyorsa, bu durumda kaleminizin ucunda baby bottom vardır. Yani, kalemin ucu çok pürüzsüz olduğundan, ilk etapta mürekkep iletemiyordur kağıda... Çok dikkatli bir şekilde bir tırnak törpüsü ile düzeltmeniz mümkün olabilir. Ama garanti olsun derseniz Scrikss'e de gönderebilirsiniz kaleminizi. Onlar düzelteceklerdir.

   Sil
 36. Merhaba,ben Emre
  Yeni sayılabilecek seviyede dolma kalem meraklısıyım ve bloğunuz sayesinde inanılmaz bir dünyaya yelken açtım. Bende 419 modelini ararken tesadüfen bir adet scrikss 84 modeline rastladım piston kısmı bozuk olmasına rağmen (malesef kırılmış durumda) yinede satın aldım, konu ile alakalı tamiratını yaptırabileceğim bir adres yada iletişim kurabileceğim bir yer var mı? Scrikss'e göndermek istemiyorum üretimde olmadığı için muadili bir kalem gönderirler diye, konu hakkında siz tecrübeli dolmakalem kullanıcılarının yardımını bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre bey merhabalar, bildiğim kadarıyla ellerinde 84'ler var ancak yine de arayıp telefonla teyit almanızı tavsiye ederim.

   Sil
 37. Geçen hafta elime ulaştı bu kalem. Kalemkutusun'da satıldığını görünce daha öncesinde burdaki yazıyı da okumuş olunca dayanamayıp aldım. Dolma kalemler zarafetlerinden dolayı estetik açıdan çok hoşuma gider yıllardır. Kullanmaya ilk kez bu sene cesaret edebildim. Bu ikinci dolma kalemim. Öncesinde kullandığım inoxocrom marka bir dolma kalemdi. Bu kalemle ilgili şöyle bir durum dikkatimi çekti ki önceki kalemimde olmuyordu bu. Kapağı açıkken orta güçte saklayınca kalemin ucundan bir damla mürekkep fırlıyor. Bu durum kapak kapalıyken kalem sallandığında kalemin ucunda ve tutma yerinde mürekkep olmasına yol açıyor aynı şekilde. Genel olarak dolma kalemlerde olan ve alışmam gereken bir sorun mu bu yoksa kalemde bir sorun mu vardır sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle bu kalemin ucu vidalıdır. Dikkatlice onu kontrol edin. Tam vidalanmamışsa akma yapabilir.

   İkincisi de yine (bir önceki sorunuzda da aynı cevabı vermiştim) kullandığınız mürekkep çok ıslaksa bu da akmaya yol açabilir. Eğer çözülmüyorsa firmayla iletişime geçebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacaklardır.

   sevgiler

   Sil
  2. Teşekkür ederim cevabınız için. Kalemdeki mürekkep bitince dediğiniz gibi ucunu sıkmayı deneyeceğim ve sonucu yazacağım. Bu vesileyle blogunuzu çok beğendiğimi belirtmek isterim. Harcadığınız emek için ve bizleri bol bol bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

   Sil
  3. Yeni üretim 419'un dişlileri biraz düzensiz ne yazık ki. Ben benim 419'umun ucunu çıkarıp taktım, bir daha çıkaramadım. Feed ve uç geldi elime, dişli kısım gövdede kaldı.

   Sil
 38. Öncelikle merhabalar, çok güzel bir inceleme olmuş. Ben daha önce hiç dolma kalem kullanmadım, doğum günümde bir arkadaşım bana Scrikss'in bu modelini hediye etti. Açıkçası görünce gerçekten hemen bir şeyler yazasım geldi. Ama daha önce dolma kalem kullanmadığım için nasıl doldurulduğu hakkında bir fikrim yok. Kalemin kutusundan birkaç tane kartuş çıktı ama ne yaparsam yapayım bir türlü onları haznesine yerleştiremedim. Acaba sadece mürekkep dolumu mu oluyor bu kalemde? Kartuşlar yanlışlıkla kutuya konulmuş olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...