Conklin Stylograph Mosaic Fountain Pen Review / Conklin Stylograph Mosaic Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünün kalemi Conklin Stylograph. Bakalım, benim severek kullandığım bu kalemi siz de sevecek misiniz?


Benim elimde 3 adet Conklin dolmakalem var. Üçünün de ucu burada gördüğünüz gibi. Kalemler arasında uç olarak herhangi bir farklılık mevcut değil. Uç üzerindeki "breather hole" denilen hava deliği ise hilal şeklinde. Bu bir anlamda Conklin'in uçlarındaki imzası diyebiliriz.


Uçlar oldukça güzel ve yumuşak. Ancak şu bir gerçek ki, ilk aldığınız zaman mutlaka deterjanlı suda yıkanmak istiyorlar. (Sıvı bulaşık deterjanı) Aksi halde ilk mürekkeplediğinizde skipping denilen kesik kesik yazma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.


Yazıdan görebileceğiniz gibi, kalemin ucunda flex diyemesek de hafif bir esneme payı var. Bu da çizgilerde varyasyon yaratıyor.


Kalemin akrilik reçinesi çok güzel. Gün ışığında parlıyor. Klipsinde Conklin yazısı derince işlenmiş, kapakta ise uçtaki hilaller kullanılmış, arada ise Stylograph yazıyor.


Kalemin klipsi yaylı. Yani üstten bastırdığınızda alt kısım açılıyor ve böylelikle özellikle ceket cebi gibi kalın ceplere kolaylıkla takılabiliyor.

Ben şahsen kalemi beğendim. Fiyatı 350 ile 390 TL arasında değişiyor. Diğer Conklin kalemleri de paylaşacağım sizinle. Özellikle ele oturan, gösterişli ve oturaklı kalemleri seviyorsanız, bu kalem tam size göre. 

Beğendiniz mi?

Sevgiler

Zeynep Kalemkar


CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi everyone,

Today's fountain pen is Conklin Stylograph Mosaic. I do like this pen, let's see if you like it. 

I have 3 Conklin fountain pens. Three of them has the same nib shown on the photo, there is no difference among nibs.The breather hole on the nib is crescent shaped and it is sorf of a signature of Conklin on the nibs. 

Nibs are smooth out of box but there is a fact that you should flush them with a dish soap and rinse them before you use. Otherwise you can have a skipping problem as you ink them.

Even though it is not a flex pen, there is a line variation and slight flexibility on the nib. 

The acrylic resin used on pen is quite nice. It has a spark on sunlight. Clips is engraved with Conklin brand and cap has metal trimmings with crescent decorations and Stylograph in between those crescents. 

The clips of the pen is springy. When you apply pressure from the top, the end wide opens so you can easily slide it to the thick layers such as pocket of your jacket. 

I like this pen. The price changes between 350-390 TL (175-200 USD) I will also share my other Conklin pens with you. I think this pen is for you, if you like big, sturdy pens in hand. 

Cheers,

Zeynep Penthusiast

.

11 yorum:

 1. Sheafer Prelude gibi ucu var sanki. Esnek uçlu kalemleri çok severim ama Prelude bana herzaman rahatlık hissi verir, 3 saat durmadan yazsam rahatsız olmam. Conklin de bunun gibi sanki. Uzun süreli yazmalara müsait kalem gibi. Kalemin parıltıları da çok güzel. İnternette çok göz koyduğum resimleri vardı ama elim onu almaya gitmedi bir türlü. Aklımda şu an Visconti'nin tubular uçlu Opera serisi kalemi var, mavi dalgalı desnei harika.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin sevdiği, özel bağ kurduğu markalar oluyor. Anlaşıldı, sizinki Viscont, :)

   Sil
 2. bu marka nerede üretiliyor?

  YanıtlaSil
 3. Her kalemkutusunun sitesine girdigimde anasayfada bu kalemi görüyorum ve hep kalemi unutup ne güzelmiş alsam mi diyip fiyatı görünce vazgeçiyorum. Burada görünce yine kalemi tanıyamadım ve fiyatı görünce hatırladım. Çok hoş duruyor kalem ama o fiyat kategorisinde listemde başka kalemler var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel bir kalem ama fiyat olarak biraz pahalı. Bu nedenle genelde listelerin en başında yer almıyor.

   Sil
 4. Siyah, yandan çarklı modelini tam alıyordum sizde olduğunu görünce beklemeye geçtim. Uç konusunda kararsız kaldım, aslında öncelikli bir kalem de değildi benim için.

  Bu aralar gözüm Graf Vob Faber'in Intution Terra modelinde ama Türkiye'ye F uç gelmiyor, yurtdışı fiyatı da ilginç bir şekilde neredeyse yüzde elli daha pahalı.

  Neyse; beklemeye devam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah onu da gelecek hafta yayınlayacağım. Sıkıntı şu ki, bu kalemi Türkiye'den alacaksanız Medium bulabilirsiniz. Fine ya da Broad bulmanız pek mümkün değil.

   Intuition Terra muhteşem bir kalem. Acaba, Adel'le görüşeniz sizin için getirirler mi? Bir sorun derim.

   Sil
  2. Ben de intution ivory'e goz diktim uzun bir süre ama surpriz bir sekilde classic seriden bakam agaci olandan alınca, bir süre erteledim.

   Önerim önce bir adel'le graf von'a bakan departmanla görüşün derim eğer ellerinde uç varsa kullanılmamış kalemde uç degisimi yapabilirler belki.

   Sil
 5. Telefon denemedim ama daha önce başka bir kalem için mail atmıştım dönüş bile yapmadılar. O konuda newel rubermaid iyi, birbuçuk ay sürse de benim için F uçlu waterman getirtmişlerdi.

  Ellerinde uç olduğunu sanmıyorum ama yine de deneyeyim. Ben de ivory ve terra arasında kararsız kamıştım ama terra daha ağır bastı. Kalemkutusu'nun marka indirim günlerinda fiyat diğer yerlere göre uygun oluyor.

  YanıtlaSil
 6. That is beautiful. Just awesome. I kinda have to have one of those. Also, I had no idea that Luis Vuitton made inks. Are they generally good? I've never seen one before.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...