Cross Journal Review / Cross Ajanda İncelemesi

Scroll down to read in English


Fark ettim ki, dolmakalem dünyasında epey tanınıyor olsa da, benim en çok ihmal ettiğim markalardan biri Cross. Bunun sebebi altın ve gümüş ağırlıklı tasarımlarının beni etkilememiş olması olabilir. Cross'un zincir kırtasiyelerde sıklıkla bulunabilen bu ajandası da özellikle istek alıyordu. Ancak fiyatlarının yüksekliği sebebiyle salt denemek için almak istememiştim. İmdadıma yine Turgay Bey yetişti, kendisine hediye gelmiş Cross ajandayı, incelemem için bana iletti sağolsun.


Ajandayı ıslak sayılabilecek iki dolmakalem ve kuru yazan iki keçe uçlu kalemle denedim. Platinum Century Bourgogne Broad (Iroshizuku Yama-Budo), Sailor Professional Gear Naginata Togi (Sailor siyah kartuş), Dong-A Hexaplus Fineliner (adından da anlaşılacağı gibi ucu oldukça ince) ve 0.4 uçlu Faber Castell Ecco Pigment. 


Neticede, Platinum Century dışında arkaya geçen kalem olmadı ama hafif bir gölge yaptı diğer kalemler. Bu arada, fark ettiniz mi bilmiyorum, sayfaların kenarı perforeli. Yani her sayfayı ayrı ayrı, defterin cildini zedelemeden koparma şansınız var. Bence iyi fikir.


Yine benim çok önem verdiğim bir arka cep meselesi var. Ve evet Cross ajandanın arka cebi körüklü. Böylelikle kartları, faturaları, ufak not kağıtlarını içeri tıkıştırmak mümkün. 


Cross ajanda yanında bir adet tükenmez kalemle birlikte geliyor. Bu arada merak edenler için belirtelim, deri değil, deri görünümlü ancak işçiliği oldukça güzel bir ajanda. Fiyatı 70-90 TL arasında değişiyor. Ben şahsen beğendim ama bu fiyata satın alır mıyım, hala kararsızım.

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Defterciyan

CONTINUE to READ in ENGLISH

I noticed that, even though it is a very popular brand in fountain pen market, I ignored Cross brand too much. I think, I am not very impressed by their golden or silver fountain pen designs. However, this journal of Cross which can be found easily on chain stationery stores, were asked a lot to me. Yet, I did not want to buy it just to review since it is not very cheap. Mr. Turgay, thanks to him, handed this journal to me for a review. 

I tried this journal with two wet fountain pens and two fine felt tip pens. Platinum Century Bourgogne Broad with Iroshizuku Yama-Budo, Sailor Professional Gear Naginata Togi with Sailor black vartridge, Dong-A Hexaplus Fineliner and Faber-Castell 0.4 Ecco Pigment pen.

At the end there is no bleed-through except Platinum Century but the other pens has a bit shadowing. By the way, I don't know if you noticed but the pages are perforated. So you can tear every single page without damaging the spine of the notebook. I think it is a good idea. 

And there is this folding pocket thing that I care a lot. If it is not folding, then it is useless. But this one is folding so you can tuck in your small notes, invoices and papers. 

Cross Journal comes with a ballpoint pen. By the way, let me tell for who is wondering, it is not genuine leather. However, the craftsmanship is nice and detailed. The price changes between 35-45 USD. I think I liked the journal but I am not sure if I would buy it within this price range or not. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Notebookyan

15 yorum:

 1. cross'un hiçbir şeyini sevmiyorum.

  aşırı önyargılıyım, yanınayaklaşmam. ben fevkalbeşer değilim, ama o bana kriptonit gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok beğendiğim bir Cross kalem yok. Genelde hepsi birbirinin aynı gibi geliyor. Kriptonit olmasa da, çekici değil.

   Sil
  2. aslında kendime itiraf etmediğim ancak buraya edeceğim beğendim bir kalemi var cross'un. onu da bir katalogda görmüştüm sadece.

   belki de cross karakter oturtamadığı içindir, bilemiyorum.

   mesela caran d'ache kalemleri de sevmem. ama sevmem, yani cross gibi itici değil, sevmiyorum. adam karbon fiber-epoksi gövde yapıyor, kalem hala 1732 ingiltere kraliçesinin saç fırçası sapı gibi. o zaman var mıydı kraliçe? ne bileyim, ama öyle.

   Sil
  3. Yoksa şu ince kalem mi? Onun siyah olanını ben de beğeniyorum :)

   Sil
  4. parker 180den baska ince kalem sevmem, sevemem. kalbim ince kalemlere kapali artik.

   cin yili midir, cin bilmemnesi midir, mavi, tombalak bir kalemine gizlice yakinlasiyorum.

   Sil
 2. Güzel bir inceleme olmuş, en azından dolmakalemlerine uzak durduğum bir markanın yaklaşabileceğim bir noktası olmuş. güzel bir ajanda ben çok beğendim özellikle arkasındaki kalem koymak için oluşturulmuş kısım, ayrıca ilgimi çekti ama fiyatta bir o kadar saçma geldi,bence daha uygun bir fiyatla satılsa birçok kırtasiye severin ilgisini çekebilecek bir ürün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Özellikle de deri olmadığı için daha ucuza satılması beklenebilir bence de...

   Sil
 3. Cross, DuPont, Mont Blanc kalemleri asla kullanmam. Hediye bile gelse kullanmam. Bu bir önyargı, sevimsizlik, ruhsuzluktur. Ten ve ruh uyuşmazlığı diyelim.

  Ancak defter konusunda Cross kullanışlı. Pahalı olması sıkıntı ama tercih ettiğim defterlerden.
  Defter seçerken, boyutu a5 ve ufakları için spiralli olmasını seviyorum. Doğuştan ellerimin ikisi aynı anda çalıştığı için yazı yazarken muhakkak sayfa yerinde sabit durmalı.
  Son zamanlarda GIPTA markası atak yapıyor. Taşkâğıdı kullanıyor kimilerinde yırtılmaya karşı iyi fakat kimi mürekkep fena halde arka sayfaya geçmiş oluyor. Bu da dolmakaleme ters durum.
  Bir de kullanılan kâğıtlar sentetik kâğıda doğru geçiş yapmakta. Ekonomik bir durumdan dolayı böyle fakat arşivleme sıkıntısı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bazı markalarla öyle bir uyuşmazlık olabiliyor.

   Bu taşkağıtla ilgili hala araştırma yapıyorum. Sanki uzun vadede sıkıntıları var gibi. Bir kaç hafta sonra bile mürekkebin dağıldığından bahsediyorlar.

   Sil
 4. Taşkağıt için en iyisi bu sabitkalemler. Sonra da tükenmez kalemler. Ben Caran d'e Ache mürekkepli F uçlu dolma kalem ile denedim. F uç sanki M gibi yazar oldu. Bastırıp yazdığım yerler suya tutsam bile silinmedi. Belki Aniki yada Baystate ile daha başka olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de gördüğüm örneklerde, bir kaç hafta sonra dolmakalem mürekkebi okunamayacak derecede dağılmıştı. Evdeki taşkağıt defterle denemeler yapmak lazım.

   Sil
 5. Taş kağıt incelemenizi merakla bekliyoruz efendim.

  YanıtlaSil
 6. Cross'un bazı modellerinin görüntüleri dışında hiçbir kalemini beğenememe rağmen ajandası fena değilmiş. Geçenlerde kol saatini gördüm, şimdi bunu görünce artık kani oldum ki Cross sadece kalem markası değil, ofis malzemeleri markasıymış.

  YanıtlaSil
 7. Bu arada deri olmadigindan emin misiniz? Satildigi yerlerde deri diyor cunku

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...