Pelikan 400 NN Fountain Pen / Pelikan 400 NN Dolmakalem

Scroll down to read in English


Nerede o eski dolmakalemler diyenler var mı içinizde? Ben diyorum. Hele de böyle kullanılmamış, kutusuyla muhafaza edilmiş, gıcır gıcır bir dolmakalemi gördüğümde... Dolmakalem terminolojisinde New Old Stock, NOS olarak geçen eski ama kullanılmamış bu dolmakalemler koleksiyonerler için bir nimet. Kalem yine Turgay bey'in koleksiyonundan.


Pelikan'ın şimdiki düz lacivert kutularının aksine, üzerinde kalemin resmini barındıran, karton ama sempatik bir kutusu ve altında garanti belgesi var. Açıkçası, Pelikan'ın mevcut kutularındansa bu kutuyu tercih ederim. Ucu, tek ton, Fine. Ancak ucun en güzel özelliği esnek olması kanaatimce. Eski Pelikan'ları yeni Pelikan'lardan ayıran en önemli şey uç esnekliği bence. Zira, dolum sistemi hatta gövde şekli ve renkleri bile uzun yıllardır değişmeden korunuyor. Oysa eski Pelikan'ların uçları çok esnek ve muhteşem bir yazım keyfi sağlıyor. Ben bu kalemle yazarken inanılmaz keyif aldım ve gerçekten her dolmakalemsever'in bir adet vintage Pelikan'ı olması gerektiğine inanıyorum. Sizin eski kalemleriniz var mı?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Are there any one missing "those golden days" of fountain pens? I do! Especially when it is such a beauty, unused, kept with its box. In fountian pen terminology it is referred as NOS, New Old Stock. And for fountain pen collectioner's they have a great value. This fountain pen is also from the collection of Mr. Turgay. 

It comes with a simple cardbox, bearing a graphic image of the pen on it and a guarantee document beneath. Actually, I prefer this plain box over Pelikan's present dark blue boxes. 

The nib is single tone, Fine. But the most remarkable feature of the pen is flexibility. I think it is the main difference with modern Pelikan's and vintage ones, as the filling mechanism, shape of the body and colors remain quite the same. But the vintage Pelikan's has great flex nibs which provides a wonderfull writing pleasure. 

I really enjoyed writing with this pen and I believe every penthusiast should have a vintage Pelikan fountain pen. Do you have vintage pens?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

36 yorum:

 1. Benim de alasım var bunlardan. Gittigidiyor'da, sizin de zaman zaman tavsiye ettiğiniz bir satıcıda bir adet 140, bir adet de M400 var ama çok pahalı. Şöyle, 150-200 TL'ye satan birini bulamam sanıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben de öyle uzaktan bakıyorum ciğerci kedisi gibi. İnşallah bulunur. E-bay'e bakmak lazım.

   Sil
  2. Zeynep hanım, blogunuzu 1-2 hafta önce tesadüfen buldum. Dolma kalemler ve kırtasiye ile ilgili sürekli güncellenen ve yorum yazılan bir blog bulduğuma da çok sevindim :)Tebrikler ve Teşekkürler!!!!

   İlk Pelikan 140 ve 400 kalemlerimi acemilik döneminde gitti gidiyordan değerinin üzerinde almıştım.

   Daha sonra ebay.de den 3 adet 100N, 1 adet 140, 2 pelikan 400NN (tortoise) 1 adet 400NN (3 lü takım) ve M 800 aldım. Açıkcası ben de ebay (Pelikan konusunda özellikle ebay.de) diyorum. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus posta gönderi değerinin 100 USD yi geçmemesi ki bu sorun da satıcı ile önceden iletişime geçerek çözülebilinir.

   Sil
  3. Merhabalar,

   Aramıza hoşgeldiniz :) Harika kalemler edinmişsiniz gibi görünüyor. Güle güle kullanın ve hep güzel şeyler yazın inşallah.

   Verdiğiniz bilgiler için de teşekkürler.

   Sevgiler

   Sil
 2. Scrikss 419 zaten bizi eski kalem almaya zorluyor :)

  Bir de eski kalemlerden Sheaffer Imperial'i çok beğenirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski Sheaffer'lar da bir harikadır gerçekten. Scrikss yine bunların yanında dünkü çocuk sayılır :)

   Sil
 3. Bu kalemi çok iyi bilirim. Kırdım da ondan. Dedemin bu kalemini kırıp, dolma kalem tutkusuna kapıldım.
  Pelikan kalem dededen toruna geçebilen kalemlerden. Ama bir Omas, Montegrappa yada Visconti başkasına zor geçer. Sebebi ise ilk sahibinin başkasına vermek istemeyişidir. Ben kalemlerimi eşime bile elletmiyorum bir kaçı hariç.
  Pelikan'ıma Diamine Red Dragon aldım. Çok yakıştılar. Dehşet bir renk doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah! O anlattığınız kalem buydu demek. Üzüldüm ama iyi bir şeye vesile olmuş baksanıza.

   Diamine'in kırmızıları çok popüler. Oxblood, Monacco Red, Red Dragon, Poppy Red vs. derken uzayıp gidiyor liste. Herkes de bayılıyor. Ben biraz oxblood'u zor temizliyorum, o yüzden üşeniyorum kullanmaya.

   Sil
 4. Euslémme D'Amisos3 Eylül 2013 22:27

  Pelikandanbaşkakuştanımam'a ne oldu? :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iddialı diye vazgeçtim :)

   Hemen fark edilmiş

   Sil
 5. wow, the pen looks gorgeous! Many vintage pens write with a bit of a bounce and flex a lot better than most modern flex nibs. Eventually I will work my way up to a vintage pen, as they can be very popular among avid collectors and a price that is proportional to their popularity as well.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangching.

   Sometimes by luck, it is possible to find a gem with quite small prices. Hope we can find something like this.

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Thank you Azizah!

   It was quite a clean pen. I will also publish some other NOS or mint pens of vintage pelikan's. You'll love them.

   Sil
 7. Böyle çok hoş orijinal şeyler var hala, ara sokaklarda da butik kitapçılar oluyor, güzeller gerçekten!

  Kitap, ayraç, sanat seviyor ve hikaye serisi okumak istiyorsanız (reklam oldu biraz) Kafa Dergi ve Ters Düz sitelerime beklerim yorumlarınızla:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakacağım dergilere, çok eğlenceli görünüyorlar gerçekten.

   Sevgiler :)

   Sil
 8. Pelikan 400 NN EF nib is my dream of one day be able to get one. Unfortunately the ones I have seen on eBay reach prices that I cannot afford. At the moment I am contented to use a vintage Swan fountain pen for Copperplate Calligraphy.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I hope one day you can find an affordable one and "amen" for us as well (^_^)

   Swan would also should have a nice flex nib I guess.

   Sil
 9. Tam da posttan bir gün önce çok çok komik bir rakama EF uçlu eski bir Pelikan buldum ve hemen aldım :) Eve gelince grip denilen kısımda çatlak ve pistonunda sıkıntı olduğunu farkettim. Şansıma onları da onarabildim ve şu an mükemmel! Ancak modelini bulamıyorum :) Üzerindeki bu 400NN gibi zebramsı desenin siyah-sarı/yeşile çalan rengi var. Önce 120 ya da 140 olduğunu düşündüm ama internette aynısını bulamadım. Bendeki hazne pencereli.

  Bir de eş-dosta ve kendime bu hafta 6 tane pistonlu/aero-metric dolumlu kalem aldım ve hep şırınga kullanmışken şimdi mürekkep şişelerine su veya tozdan kontamine olur diye batıramıyorum kalemleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıskançlıktan çatlayayım mı? Ne yapayım? Şaka bir yana güzel günlerde kullanın. Umarım kolayca tamir edilir. Acaba N101 olabilir mi aldığınız kalem? Bir fotoğraf gönderin isterseniz.

   Tozdan değil ama su ile kontamine etmeyin. Bozuyor mürekkebi.

   Sil
  2. Ah, olur mu, daha güzeliyle karşılaşırsınız umarım! :) Arkadaş bu, ama N101 de değilmiş maalesef.

   http://imageshack.us/a/img94/6190/2ssr.jpg

   http://imageshack.us/a/img801/9114/gk93.jpg

   Sil
  3. Pelikan 140 sanırım.

   Güle güle kullanın.

   Sil
  4. Bu kapak bu kalememi ait acaba? Kalemin üzerinde Pelikan arması varmı?

   Sil
  5. Çok teşekkür ederim Zeynep hanım.

   Evet Turgay bey, kaleme ait ama üzerinde sadece made in Germany yazıyor, klipsi de pelikan gagası şeklinde değil, bana garip geldi ama çok bilgim olmadığı için fikir yürütemedim.

   Sil
  6. Kapağın tepesinde Pelikan arması yokmu?

   Sil
  7. Yok hayır arma mevcut değil.

   Sil
 10. Ah, never mind the fancy solid gold pens and expensive Montblancs, this is my dream pen. So well made that there are millions still alive. I am hunting one of these with a tortoiseshell body.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love them! And recently I finally got one for myself in tortoiseshell and I love it!!!!

   Sil
 11. bu pazar benim için pelikan günü oldu.
  ankaradaki tüm antika/eskici/bit pazarlarını dolaştım. :) aşağıda fotoğraftaki vintage pelikanlara sahip oldum
  http://i.imgur.com/CRKEJdC.jpg

  ortada W-Germany damgalı bir M150 (F Nib) bu kalem gayet iyi durumda mekanizma ve nib gayet iyi. bu modelin kutusu olup olmadığını bilemediğim bir plastik pelikan kutuda saklanmış, temizlik sırasında hiç mürekkep çıkmadı. muhtemelen benden önceki sahibi güzelce temizleyip kutulamış. sıfır fiyatının yarısına vintage sayılabilecek bir m150 sahibi oldum.

  üstte kapaklı bir 120 Type 1 (EF Nib) kapak baya eskimiş durumda yaşına göre kabul edilebilir buldum.

  en altta ise bu yazıya konu olan kalem ile aynı uca sahip, 140 modeli, bu kalem tamamen bitik durumdaydı. pistonu tamamen sıkışmış, piston kapağı çatlamış, damakta çatlak ve kapaksız durumda bir köşeye atılmıştı. 120 kaleme nib donörü olması için aldım. fakat gönlüm bu kalemi bir köşeye atmaya el vermedi. hayata döneceğinden ümitsiz bir şekilde çabalamaya başladım. bir kaç saat uğraş sonunda bu kalemi de hayata döndürdüm. :) gerçi yine de 14k esnek ucunu daha iyi durumdaki 120ye bağışlamaktan kurtulamadı :)
  http://i.imgur.com/chOu0Og.jpg
  henüz bu kalemlerle yeterince vakit geçirmedim. uç hakkında da ayrıca yorum yazarım.

  not: fotoğraftaki vintage pelikan şişelerini de dün buldum. :)

  Herkese iyi haftalar & Selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de bu hafta Pelikan haftam. Demek ki, Pelikan'ın burcu, yıldızı, gezegeni parlamış :)

   Kalemleriniz çok güzel, güle güle kullanın. Ben özellikle şişelere bayıldım. Pelikan'ın sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de, kolaylıkla uç ve parça bulunması. Bir de bu eski M150'ler çok güzeldir. Güle güle kullanın. Hep güzel şeyler yazın inşallah. Uçlarla ilgili yorumlarınızı da bekliyorum mutlaka.

   Sevgiler

   Sil
 12. ne güzel. :) :) çok teşekkür ederim, şişeler dünün bonusu oldu... gerçekten çok şekerler.
  parçaya ihtiyacım var zaten bakalım bulabilecekmiyim. damak üzerindeki şeffaf sıkma bileziği 140da çatlak 120de ise gevşek, m150'deki gibi metal collar'a, ya da şeffafdan daha dayanıklı herhangibir collara ihityacım var. orjinal pelikan parça bulursam güzel olur bulamazsam diy çözümler gördüm internette fakat hiçbiri vidalı değil. yabancı forumlarda replacement collar yapıyorum diyen bir belçikalıya azönce mail attım. bakalım ne olacak parça bulma maceram.
  iyi dilekleriniz için teşekkürler, kalemlerin kendi çapımda ufak bir incelemesini yapıp post edebilirim collar meselesini çözünce :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'a yolunuz düşerse Sirkeci'de Murat Usta var. O da yapıyor bu tarz tamirat ve yedek parça işlerini. Aklınızda bulunsun.

   Sil
  2. Murat Ustanın telefonu var mı acaba ? bir sorayım elbet yolum düşecektir istanbula...
   online olarak şurada bulmuştum bu parçayı.
   http://www.custompenparts.co.uk/pelikan/94-pelikan-compatible-connector.html
   400nn ve 140 modellerinin ortak sorunu bu parçanın kırılgan olması.

   Sil
  3. Bana bir mail atabilir misiniz? writetomeoften et gmail nokta kom

   Sil
  4. gönderdim, teşekkürler,

   Sil
 13. Çok harika görünüyor, özellikle kapağın oval tepesi gövdeyle güzel bir bütünlük oluşturmuş.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...