Pelikan M450 Fountain Pen Review / Pelikan M450 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Haftanın son gününde yine bir Pelikan yazısı ile karşınızdayım. Bu kalem, muhteşem yazıyor olmasının yanında, göze de inanılmaz derecede hitap ediyor. Altın kaplama kapak, altın kaplama piston başlığı ile birleşiyor ve onlara kaplumbağa kabuğu reçinenin içindeki yeşiller eşlik ediyor. 


Kalemin ucu 14 ayar altın kaplama klasik Pelikan uçlarından. Vidalı olması sebebiyle kolayca değiştirilebiliyor. Aynı zamanda alırken de sizi Medium uç seçeneğine mahkum bırakmamış oluyor. Dolum mekanizması ise her zamanki gibi pistonlu. Ben özellikle onlarca şişe mürekkebe sahip biri olarak pistonlu kalemleri çok pratik buluyorum.
              

(Yine bloggerın azizliğine uğramış ters bir fotoğraf, kusura bakmayın, bir türlü düzeltemedim) Kalem doğal olarak akranı M400'den biraz daha ağır. M400'ün gövdesi 9.5 gramken, M450'nin gövdesi 11 gram. Kapaklı ağırlıkta ise M400 15.4 gramken, M450 23 gramı görüyor. 

Elbette bir kalemin yazım kalitesi birincil işlevini oluşturmalı. Ama elbette göze hitap etmesini de önemsiyoruz. Nasıl, siz beğendiniz mi M450'yi?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkar


CONTINUE to READ in ENGLISH

I am here with another Pelikan post on the last day of the week. This pen, along with a great writer, is also an eye candy. Gold coated cap and gold coated piston knob matches really good with the green stripes of tortoiseshell body. 


Nib of the pen is 14C gold, classic Pelikan nib. Since it is a screw type, you can always swap. Besides, you are not obliged to have a Medium while buying it. Filling mechanism is piston filler as usual. As a person who owns lots of bottled ink, I really find piston filler pens practical. 

(Again my photo is ruined by blogger, thanks!) This pen is a bit heavier than its peer M400. While M400's body is 9.5 grams, M450 is 11 gr. With cap the band broadens, as M400 is 15.4 grams with cap, M450 measures 23 grams. 

Of course a pens primer thing is the quality of writing. However, we seek an appeal on the look. So, what do you think about Pelikan M450?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

By the way, last day to vote for your favorite photo, better hurry up!

13 yorum:

 1. Sarışına yeşil çok yakışıyor. Pelikan bu kalemlerle fena hasta ediyor beni. Cebimde de Pelikan Beyaz-Kaplumbağa kabuğu (m400) var. Çok hoş kalem ve yazınız yine güzel. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de beyaz M400 var. O da çok güzel ama bu kalem ayrı güzel :)

   Teşekkür ediyorum Abdullah Bey.

   Sil
 2. Merhabalar,
  Bloğunuzu yeni keşfettim çok beğendim. Sizi izlemeye aldım, bana da beklerim. http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Güzel paylaşımlarda görüşmeyi diliyorum.
  İzmir'den sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma hanım çok teşekkürler. Blogunuz çok "lezzetli" gerçekten.

   Sevgiler

   Sil
 3. Bende bir adet pelikan M200 var ve Piyasanın azizliğinden mdolayı m uçlu idi m uç yeterince kalın değilmiş gibi birde pelikan'ın ıslak yazım karakteriyle birleşince küçük yazan ben artık hiç yazamaz oluyordum. Birde kağıt kötüyse hiç sormayın. Neyseki f uçla değiştirip rahat ettim peki sizce m400 nasıl yazıdaki kalemin m uçlu olduğunu zannederek soruyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan kalemler ıslak karakterde gerçekten. Bu yüzden ince uç sevenler ya da yazısı ufak olanlar çok hoşlanmayabiliyor. Allah'tan Pelikanların ucu çok kolay değiştirilebiliyor. Bu da oldukça ıslak bir kalem.

   Sil
  2. Merhaba zeynep hanım. Pelikanlarda uç konusunda EF ve F değerlendirmesi yapsanız günlük kullanım için hangisini tavsiye edersiniz. Pilot 78g F uclarında iğneyle yazıyormuşum gibi hissettim. Kağıdı çizip yırtacak gibi yazıyor. Pelikan 14k ve 18k EF uçta da benzer bir durum varmıdır? İyi günler dilerim.

   Sil
  3. Güven Bey Merhabalar,

   Elimde bir adet F uçlu M200 var ama maalesef EF uçlu Pelikan kalemim yok. O yüzden maalesef bu incelemeyi yapmam şu anda mümkün değil.

   Pelikanın altın uçlarının Pilot 78G'nin uçlarından normal şartlarda daha iyi olacağını düşünüyorum. Pilot 78G F, biraz incedir.

   Sil
 4. bu kaleme tam anlamıyla bayıldım, müthiş! oldukça pahalı bir kalem olmalı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir kalem ve evet biraz pahalı. Zira kapağı altın kaplama. Ama eğer görece daha ucuz bir alternatifine bakarsanız Pelikan M400'ü tavsiye ederim.

   Sil
 5. Hi, I've got the same pen, Souverän M450. Thank you for the review, it is really a wonderful pen.
  A question: the nib (M) of mine is 18C gold. Yours is 14C. As far you know, are different versions with different gold-alloy? I cannot find much information on the internet. Cheers. Chiara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Chiara,

   Good question indeed but I don't know the answer either. Owner of this pen has too many Pelikan pens. Maybe nibs are changed somehow :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...