Pelikan R450 Rollerball

Scroll down to read in English

Herkese yeni haftadan merhabalar!

Blogda aldığım en büyük serzenişlerden bir tanesi de dolmakalem dışındaki kalem çeşitlerine az yer ayırıyor oluşum. Evet ben dolmakalemleri seviyorum ama bazen pratik olmak adına rollerball kalemlerin de hayat kurtardığını biliyorum. Bu yüzden bugün yine Turgay Bey'in koleksiyonundan Pelikan R450'yi sizinle paylaşmak istiyorum.


Kalem gördüğünüz gibi oldukça şık. M450 isimli dolmakalemin, roller versiyonu. Burada ufak bir parantez açalım; M450, M400'ün aynısı olmakla birlikte kapağı ve piston topuzu altın kaplama versiyonu. Bu da M450'nin rollerball olanı. Daha önce rollerball ve tükenmez kalem arasındaki farkı açıkladığım yazı için, buraya tıklayabilirsiniz


R450 yine bir Pelikan klasiği olarak Pelikan logo baskılı kapağı ve tortoiseshell gövdesi ile geliyor. 


Üzerindeki kapağı söktüğünüzde roller yedeğini çıkartabiliyorsunuz. Benim incelediğim kalemdeki yedek broad yani kalın uçlu idi. Pelikan bu yedekleri Fine, Medium ve Broad olmak üzere üç seçenekle sağlıyor. Yazım kalitesi gerçekten güzel. Blogger yine fotoğrafları ters çevirdiğinden ekleyemedim ama dileyenler facebook sayfamızdan yazı örneğini görebilirler. 

Siz rollerball kullanıyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Dolmakalemitekgeçerim

PS: Cumartesi Ankara buluşmasına kimler geliyor?

CONTINUE to READ in ENGLISHHi everyone! I wish you a great week

One of the main complaints I receive about the blog is that I don't make enough reviews for other pens than fountain pens. Yes I do love fountain pens but sometimes, to be more practical we need rollerballs. Yes they save lives. Therefore, I would like to share Pelikan R450 with you from Mr. Turgay's collection. (Again :p)

As you can see it is quite elegant. It is the roller version of M450 fountain pen. By the way, M450 is same pen with M400 except the golden cap and golden piston knob. And this pen is the roller version of M450 fountain pen. You can check my post where I explained the difference between rollerball and ballpoint. 

R450 comes with Pelikan logo pressed on top and with a tortoiseshell body. 

When you unscrew the top knob, you can take out the refill. The refill in my pen was a broad. Pelikan provides those refills in Fine, Medium and Broad. And I think it writes quite smooth. I couldn't add a photo since blogger keeps rotating the photos but you can see the writing sample from our facebook page

Cheers,

Zeynep Fountainpenismyfirstchoice

18 yorum:

 1. "Dolmakalem" diye kalem türü olduğunu keşfetmeden yaklaşık 1 sene sadece rollerball kalem kullandım. Faber-Castell'in vision 1475 modellerini kullanıyordum, ıslak ve rahat yazımı vardı, ucuzdu ve bitirince atıyordum. Rollerball kalemler sayesinde mürekkep olmadan yazmanın pek de keyif vermediğini anladım. Dolmakaleme geçişte benim için bi basamak oldu diyebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de dolmakalem kullanmaya başladığımdan beri, mürekkebin verdiği o yağ gibi kayma hissini başka hiçbir şeyde bulamıyorum. Her ne kadar rollerball'lar buna en yakın hissi verse de yine de yerini tutmuyor.

   Sil
 2. Allahım, bir gün gelecek ve biz kurşunkalem severler bu sitede bir kurşun kalem, bir 0.7 kalem tanıtımı da görebilecek miyiz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konu sizin uzmanlık alanınız olmakla birlikte aslında tanıtmak istediğim güzel bir mekanik kalem ve bir kalemtraş var. Sizden icazet almadan olmaz ama :)

   Sil
  2. estağfirullah, ne demek buyrun lütfen,
   çok büyük heyecanla bekliyorum,
   özellikle güzel el yazınız kurşunkalemde nasıl olacak, onu görmeyi çok merakla bekliyorum.

   Sil
  3. Ben kurşun kalemleri hangi açıdan değerlendireceğimi tam olarak bilmiyorum. Ama incelemeye çalışacağım.

   Yayınladıktan sonra geri bildirimlerinizi bekliyorum artık :)

   Sil
 3. Bende dolmakalem sevdasına tutulmadan önce MB classic rollerball kullanıyordum. İlk iyi kalemim olduğu için çok severek kullandım. Dolmakaleme geçtikten sonra kendisi uzun süredir dinlenmede :D Ama yinede tükenmez yerine tercih ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım pek çok insan için dolmakalemden önceki ilk basamak roller kalemler olmuş. Ve yine tükenmez kalem pek çok kişinin son tercihi :)

   Sil
  2. evet ama işin ilginç kısmı bazen benim gibi dolmakalem öncesi takıntı yapıp gidip Mb rollera takım olsun diye tükenmez kalemini de alabiliyorsunuz :)) ondan sonra ikisi beraber rafa kalkıyor :D

   Sil
  3. Roller'ı en azından uçak yolculuklarında filan kullanabilirsiniz. Tükenmez kalem konusunda yorum yapmıyorum :)

   Sil
  4. uçak yolcularına kurşun kalem öneriyoruz.

   Sil
  5. tükenmez de ona uçakta yarenlik eder :D tek başına seyahat etmez :P

   Sil
 4. rollerlar vbleri tavuk gibi. isterseniz dunyanin en iyisini bulun, yemeginin lezzeti bir noktadan oteye cikamiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bu söze çok güldüm gerçekten :) Hem komik hem doğru.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...