Pilot Iroshizuku Ajisai Ink Review / Pilot Iroshizuku Ajisai Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünkü mürekkebimiz, şişeleriyle, renkleriyle bizi kendisine aşık eden Iroshizuku ailesinden Ajisai. Ajisai Japonca'da ortanca çiçeklerine verilen isim ve bu mürekkep ile ne kadar uyuştuklarını tahmin edemezsiniz. Ben de mürekkebi o kadar sevdim ki, (yeni lensimin de etkisiyle) pek çok fotoğraf eklemekten alamadım kendimi.  


Ajisai, yumuşak bir mavi. Ne mavi-siyah mürekkeplerdeki gibi koyu, ne mürekkep aleminin en tartışmalı mürekkebi Noodler's Baystate Blue kadar çarpıcı, ne de klasik mavi mürekkepler gibi sıkıcı. Günlük kullanıma uygun bir renk olmasına karşın yine de kendini diğer mavilerden ayırmayı başarıyor. 

                     

Yapısına gelince, diğer Iroshizuku mürekkepleri gibi ince, akışkan yapıda. Suya dayanıklılığı muhteşem değilse de oldukça iyi nitelikte. Kırçıllanmaya ve arkaya geçmeye bir miktar eğilimi olması üzücü. Bunun dışında ben belki çok sevdiğim için eksi hanesine yazacağım bir özelliği de, gölgeli bir mürekkep olmaması. (Formda hangi akla hizmetse az-orta yazmışım gölgelenme için, siz onu hiç diye görün olur mu?)


Pilot Iroshizuku mürekkeplerin yurtdışı fiyatları 15 dolar (E-bay) - 28 dolar (Goulet Pens) aralığında değişiyor. Türkiye fiyatı ise 125 lira. Ayrıca her rengine ulaşma imkanı da mevcut değil. Pilot distibütörü tarafından sadece 4 rengi getirilmiş durumda. Bu da Türk tüketicisinin imtihanı niteliğinde...

Siz ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep OrtancaCONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

Today's ink is Ajisai from Iroshizuku family which is very talented to make us fall in love with the bottles and colors. Ajisai is the name for hydrangea in Japan and you cannot imagine how it matches with this name. I really liked the ink so I couldn't help myself to post a lot photos (of course there is also a share of my new lens)

Ajisai is a soft, warm blue. It is neither dark as blue-black inks, nor striking as Noodler's Baystate Blue, the most controversial ink of the market, nor boring as classic blue inks. Even though it is very suitable for daily use, it still varies itself from regular blues. 

When it comes to properties, it is fine and smooth like other Iroshizuku inks. Water-proof quality is not the best but still quite good. It is a bit sad that it has a tendency to bleed and feather. And there is another thing that goes to cons list since I am a fan of shadowing, it nearly has no shadow. (I don't know why I wrote low-medium on the form but it has no shadowing at all)

The price of Iroshizuku inks are between 15 USD (Ebay) and 28 USD (Goulet pens) while it is 125 TL (62 USD / No, not joking!) in Turkey. And only 4 colors are offered. It is like a big test for Turkish market. 

What do you think?

Cheers,

Zeynep Hydrangea27 yorum:

 1. Benimde ilgimi çeken fakat daha alıp deneme fırsatını bulamadığım bir mürekkep. Özellikle Ku-jaku ile tsuki-yo deneyeceklerim arasında. Gerçi her biri ayrı güzel :)) Türkiye fiyatı ile ilgili birşeyler söylemem gerekirse benim açımdan sınıfta kaldılar :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tsuki-yo bende var. Şu fotoğraftaki mürekkep http://www.banasikcayaz.com/2012/11/photo-of-day-gunun-fotografi-19.html blue-black diyorlar ama bence hafif yeşile dönüklük de var.

   Türkiye fiyatı konusunda gerçekten hayretler içerisindeyim. Dolar bazında bakınca daha iyi anlaşılıyor fark.

   Sil
  2. 125 tl?

   caran d'ache chromatics bile gördüğüm en pahalı yerde 40 euroydu ki aynı yer bunlara yaklaşık 16 17 euro fiyat biçmişti, caran d'ache earth serisine de 15 euro diyorlardı. çok daha ucuza olan yerler de var.


   "dolmakalem lükstür" algısını pekiştirmekten öteye bir işe yaramaz bu tr'de.

   Sil
  3. İnanılmaz rakamlar değil mi? Gerçekten amaçları sanırım sadece bu.

   Sil
  4. Bu sadece mürekkepte değil kalemler için de böyle. Münferit kullanımlar için katlanılabilir seviyelerde olsa da koleksiyon için çok zorlayıcı.

   Sil
  5. Koleksiyon zaten zor zanaat. Zamanla insan tek tip kalemleri toplamaya yönleniyor. Aksi halde nefsimizi tatmin etmek mümkün değil zaten.

   Sil
 2. Makro lensin hakkını vermişsin Zeynep.Fotoğraflar harika.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizden bunu duydum ya, artık bana havada karada ölüm yok :)

   Sil
 3. Distribitör kalem de getirse ya.. Bi konuşsanız.. Falcon falan getirse alırım valla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla 15 dolarlık mürekkebi 60 küsür dolara getiren distribütör 150 dolarlık Falcon'u 500 dolara filan getirir herhalde. Bu arada, şimdiye kadar haklarında bu kadar yazı yazıp, bir sürü de müşteri kazandırmış olmama rağmen, bir kere bile benimle iletişime geçmemiş olduklarını söylesem şaşırır mısınız?

   Sil
  2. Demek ki bizim pazarı pazardan saymıyorlar.. Ee hakları da yok değil.. Bir avuç kişiyiz şunun şurasında.. İlkokulda tanıştırmışlardı divit ile mürekkep ile bizleri.. Şimdi sanmıyorum divit ile hokka ile yazı yazdırsınlar.. Haliyle nesilden nesile unutuyor mürekkepler dolmakalemler.. Akıllı tahta var gayrı.. :) bu gidişle yazı bile unutulacak ikonlarla anlatıyor olacağız derdimizi:)

   Sil
 4. ne düşünüyorum biliyor musun?
  o ne güzel bir el yazısı <3

  YanıtlaSil
 5. Mürekkep güzel tabiki, ama bu saçma fiyat politikasından dolayı hala uzak duruyorum.

  Yeni lens hayırlı olsun bu arada. Açık diyaframlı bir lense benziyor, 50 mm f1.8 mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle. Uzak durmaya çalışıyoruz.

   Lens 90 mmF/2.8 (bildiğimden değil, üzerinde öyle yazıyor) Nihayet makro lens hayalimi gerçekleştirdim gibi görünüyor.

   Sil
  2. Tamron 90mm f/2.8 Macro, 1 e 1 oranında makro çeken bir lens.

   Sil
 6. prime lens, 90 mm, yanlış hatırlamıyorsam makine canon idi, 1,6 odak çarpanı ekle, olur sana 144 mm.

  2.8 diyafram aralığı makul, neredeyse standart, bir stop daha açık diyafram olsa lensin fiyatını 4 kat artırırdı.

  bu tarz işler için makro çekim yapabilmek mühim tabii.

  yahu tr deki bu mürekkep fiyatına 50 mm 2.8 lens alınır ha, portre çekerken o da 80 mm olur odak çarpanıyla, şahane iş çıkarır.

  her makinede bulunması gerekir bir 50 mm prime lensin. hele 1.2 diyaframı varsa, başka lens kullanmak istemez insan. gerçi onu da 4000 den aşağı zor verirler.

  dof, depth of field, alan derinliği mevzusunda yalnızca odak uzaklığını değil, diyaframı da kullanmayı öğrenince, aynı postta birden fazla lensle çekim yapıp çok daha iyi fotolarla desteklenecektir. zamanla olacak bunlar. daha geniş açı kullanarak arka planları da fotolara katmak falan olacak, ohoooo.


  beyaz dengesi ayarları hakkında konuştuğumuz günler geldi aklıma...

  hatta yazında bile gün geçtikçe bir oturma, olgunlaşma var.


  yazı 3 aşamada gelişiyor.

  kendi yazın.
  sonra yazma çalışmaları ve referansları kusursuz uygulamak,
  sonra tekrar kendi yazın.

  yakında yazının karakteri de oturacak.


  işte bunlar hep ar-ge.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavaş yavaş, siga siga!

   Fotoğraflar, yazı, insanın kendisi bile...

   Sil
 7. Bu distribütörler bizleri ne kadar seviyorlar, yada cüzdanımızımı demeliydim. Ne olacak acaba bu satıcıçarın sürekli müşteriyi kazıklama isteği, kaptır gitsin isteiği. Hiç bir şey yapamazmıyız acaba, mesela bu saçma fiyat politikalarını usulüne uygun bir mail yağmuruyla onlara farkettiremezmiyiz. Elbet bir fiyat farkı olur ama 4-5 katı olmaz dimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla bilmiyorum. Gerçekten çok yorucu. Bu kadar fiyat farkını da vergiyle açıklamak mümkün değil bence.

   Sil
 8. Fotograflar güzel olmuş, Turgay Bey'e katılıyorum, hakkkını vermişsin.

  YanıtlaSil
 9. Ahh, I already thought the 28 USD is overpriced here...Anyway, I get to see hydrangea everyday and this color is spot-on.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Citrine, Pilot is quite overpriced in Turkey especially regarding the fountain pens (they are very limited) and inks.
   But the color is great.

   Sil
 10. This is one of my favourite inks. It really does look like hydrangea! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I like it too! I guess I like it better than asa-gao or kon-peki. It is soft but yet it is there on the paper.

   Sil
  2. Asa-gao is too loud for me. Kon-peki is beautiful, but Diamine Mediterranean Blue is almost exactly the same :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...