Rhodia ve Clairefontaine Notebooks @D&R's / Rhodia ve Clairefontaine Defterler D&R'larda

Scroll down to read in English

      
              
Rhodia ve Clairefontaine defterler, dolmakalemlerle yakından ilgilenen pek çok insanın radarında. Perdahlı, 80-90 gramlık kağıtları ve noktalı seçeneği ile oldukça seviliyor. Uzun zamandır, yurt sınırları içinde Rhodia'nın kareli defterlerinden başkasını bulmak mümkün değildi. Geçenlerde mutad kitapçı ziyaretlerimden birinde D&R'a girip kocaman Rhodia standı görünce epeyce şaşırdım. Hatta yanında bir de büyük Clairefontaine standı görünce şaşkınlığım ikiye katlandı. 

         

Kendime bir A5 siyah çizgili (90 gr) defter aldım. Fotoğrafta fiyatı okunmuyor, 14 lira idi. Bir adet turuncu çizgili notepad, fotoğrafta görmediğiniz 80 gramlık siyah kapalı dotpad (sanırım 18 lira civarındaydı) ve kırmızı kapalı 90 gram kağıda sahip çizgili Clairefontaine defteri alıp çıktım.


Şimdi gelelim kimler postları sonuna kadar okuyor testine :) Önümüzdeki haftasonu, yani tam tarihi ile ayın 14'ünde Ankara'da olacağım. Mail ile irtibatta olduğum bir kaç dolmakalemseverle buluşmak niyetim var bir aksilik olmazsa. Yakında buradan detayları duyuracağım ama şimdilik önümüzdeki hafta Kızılay - Tunalıhilmi civarlarında bir buluşma olacağı ile ilgili haberi buradan vereyim istedim. Ne dersiniz? Müsaitseniz sizi de beklerim :)

Sevgiler,

Zeynep Defterlerimekavuştum

CONTINUE to READ in ENGLISH


A lot of fountain pen enthusiasts are interested in Rhodia and Clairfontaine notebooks. With their glossy 80-90 gr paper quality, they have been preferred by penthusiasts. However, in Turkey it was not possible to find any Rhodia or Clairefontaine other than graph papers. Therefore I was quite shocked when I see those huge Rhodia and Clairefontaine stands in D&R (a local bookstore chain) 

I got a black A5 Rhodia line notebook with 90 gr paper (7 USD), an orange lined notepad 80 gr paper, (7 USD), a red A4 lined Clairefontaine with 90 gr paper (4 USD) and a black A5 dotpad from Rhodia with 80 gr paper (should be about 9-10 USD).

By the way, I will be in Ankara for the next weekend, to be more specific on September 14, Saturday. I have some fountain pen enthusiasts in touch and we are planning a small meeting with them. You are more than welcome if you are available in Ankara for next Saturday :)

Cheers,

Zeynep Ifinallygotsomenotebooks

24 yorum:

 1. Hayret doğrusu, D&R'larda satıldığını biliyorsun sanmıştım. Bu arada postlar sonuna kadar okunuyor! En azından ben öyle yapıyorum... +1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. D&R'larda eskiden de Rhodia vardı ama sadece kareli notepadleri getirdikleri için onları saymıyordum :) Şimdi sağolsunlar sert kapaklar hariç hepsini getirmişler.

   Cumartesi günü görüşmek üzere!

   Sil
 2. Bende haftasonu İzmir Forumdaki DnR da aynı manzara ile karşılaştım :D Tabiki hemen vazgeçemediğim kareli 80 gr. No.16 dan bir adet daha aldım. Onun dışında bir küçük kareli cep not defteri No.11 kaptım :) Aslında sipirallileri de var ama nedense ben katlamalı kapağı tercih ediyorum. Bu arada benim aldığımın fiyatları No.16 6,90 tl , No.11 3,50 tl. Aslında şimdi düşündümde keşke biraz daha stok yapsam :)) Bir de noktalı defterler çok popüler ama nedense bana hiç ama hiç uymuyor. Clairefontaine de almıştım bir sefereinde kırmızı karton kapaklı defterlerinden onlarda 90 gr. dı ama nedense bana Rhodia nın keyfini vermedi !! 90 gr. lık Rhodialar nasıl Zeynep hn. ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben 90 gramlık Rhodia'yı sadece bir kere kullandım ama çok beğendim. Hem de en ıslak kalemlerimden bir tanesi ile kullanmıştım.

   Sil
 3. Geçen hafta iki tane sipariş verdim D&R'dan ama hala tedarik sürecinde. Heyecandan ölmek üzereyim ( :

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geldiler evet, çok memnunum kendilerinden ( :

   Sil
 4. Merhaba,
  Blogunuzu inanılmaz keyif alarak okuyorum. Mail adresinizi göremediğim için buradan yazıyorum. Benim dolma kalemlere düşkünlüğüm var ve bunu koleksiyona dönüştürmek istiyorum. Size bir kaç kalem danışmak istiyordum.
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/60-lar-pelikan-140-14c-altin-uclu-dolma-kalem-91886066
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/1950-s-pelikan-140-14-karat-ef-uclu-dolma-kalem-92153818#product-information
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/mont-blanc-meisterstuck-144-kutulu-dolma-kalem-86700572
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/pelikan-souveran-m800-18kt-kutulu-dolma-kalem-86700104

  Bu kalemler nasıldır, orijinalliğine güven olurmu? İkinci el dolma kalem alacaksam nelere dikkat etmeliyim ya da alabileceğim güvenilir satıcılar varmıdır?
  Beni bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   seçtiğiniz kalemler çok güzel olmakla birlikte maalesef satıcılar hakkında bilgim olmadığından yorum yapamıyorum.

   Benim bildiğim gittigidiyor ve sahibinden.com'da çok güvenilir bir satıcı var. agazade83 diye geçiyor. Onu tavsiye ederim.

   Bir de eğer İstanbul'daysanız Sirkeci'de Murat usta var.

   Sil
  2. Merhaba,

   Önerdiğiniz satıcıyı her iki sitede de bulamadım. Bu arada cultpens.com da pelikan kalemler çok uygun. Muhtemelen vergiye tabi tutulacaklar fakat yinede neredeyse Türkiye fiyatlarının yarısına geliyor.

   Şuan 2 kalem arasında kaldım ve sizin tercihinizi merak ediyorum.

   Pelikan M1000 VE Pelikan M800 tortoishell brown modellerinden hangisini tercih etmeliyim.

   Size çok teşekkür ederim böyle bir blog oluşturduğunuz için,

   Sil
  3. Kusura bakmayın, ben 83 yazmışım, 38 olacak. Şu linkten ulaşabilirsiniz. http://dukkanlar.gittigidiyor.com/DOLMAKALEMCI/

   M1000'in ucu muhteşemdir ama M800'ün de brown tortoishell olanı harika. Bu yüzden bir şey diyemiyorum.

   Sevgiler

   Sil
 5. ben de clariafontaine aldım bir tane bugün, hem de balıklı falan çok hoş ve yaprakları çok güzel:)

  YanıtlaSil
 6. Rhodia'nın kareli defterlerinin çizgi renkleri ve baskı kalitelerini pek beğenmedim. Keşke daha çok özen gösterselermiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karelileri ben zaten kareli oldukları için bile çok sevmiyorum ama noktalı ve çizgilileri seveceksiniz zannımca.

   Bir de tabi biz yeşil/turkuaz çizgilere alışkınız, Rhodia'nınki daha soluk mor gibi.

   Sil
 7. Clairefontaine deyince, séyès kağıt geliyor aklıma :D D&R'a; hangi defterlerin séyès olduğunu da yazsalar harika olacağını yazmıştım ama online alışverişte hala belli olmuyor, anca gidip görerek almak lazım. Ama şu var; internet sitelerindeki fiyatlar birçok yerden daha uygun o yüzden seviyorum kendilerini :)Geçenlerde Nezih'e gittik ne zamandır adım atmamıştım, nerde o eski Nezih, nerede bu oyuncakçı :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransız rahle-i tedrisatından geçenler hemen belli ediyor kendini :) Ben seyes çizgilisine rastladığımı hatırlamıyorum Clairefontaine defterlerin.

   Nezih garip bir yer olmuş maalesef :(

   Sil
 8. D&R da bu marka defterleri inceledim. Fiyatı oldukça pahalı normal defterlere göre ama kalitesinden emin olamadım çünkü bu markayla kıyaslayabileceğim, kullandığım bir okul defteri var . Markasını hatırlamıyorum şu anda tatildeyim ama üzerinde piramit resmi olan çizgisiz 60 gr ağırlığında pürüzsüz kağıdı olan Türk malı bir defter. Öğrencilerimin defterlerini dolmakalemle işaretlerken tesadüfen keşfetmiştim. Mürekkep kesinlikle dağılmıyor ve kuruma süresi hızlı. Kalemin ucu çok inceyse aynen o incelikte yazıyor, esnek kalemlerim için mükemmel ve fiyatı da 1.5 lira. Tatil bitimi markasını da belirteyim mahsuru yoksa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz okul defterini çok merak ettim. Zira 60 gramda o kaliteyi yakalamak her zaman mümkün değil. Clairefontaine ve Rhodia marka defterlere gelince, bu defterler geçekten çok çok kaliteli. Kağıtları mürekkebi arkaya geçirmiyor, kırçıllanma yapmıyor. Tek sıkıntısı mürekkep biraz daha yavaş kuruyor normalden.

   Sil
 9. evet tam dediğiniz özelliklerde. Arkaya geçirmiyor dağılma kırçıllanma yok bembeyaz ve elimin arkasını sürtünce pürüzsüzce kayıyor , yazınca önce mürekkep parlıyor ama hemen kuruyor. Dolmakalemle yazmak için çok kağıt araştırmış ama hep gramajı yüksek kağıtlara bakmıştım dediğim gibi öğrencilerimin defterlerini esnek uçlu kalemle işaretlerken (böylece taklit işaret koyamıyorlar :) )keşfettim. Bu kalitede iki Türk markası var bildiğim. Tatil dönüşü yazım örneği de ekleyeyim.

  YanıtlaSil
 10. yazım örneğini ekledim. Bu markanın çizgili ve kareli telli defterlerini de kullanıyorum. Denemelik rhodia ce CF defter de aldım. Rhodia ve CF ile hemen hemen aynı kalitede diyebilirim. Umarım defterleri zamlanmaz bu yüzden marka adı yazmıyorum okuyucularımız resme bakıp markayı kendine saklasın. com tr ile biten siteleri var.
  http://hizliresim.com/Z2Oj2V

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm, gerçekten iyi. Aslında ön plana çıkarsak daha çok satsalar, böylece daha çok çeşit çıkartsalar diyeceğim ama genelde tam tersi oluyor değil mi :)

   Ben de en kısa zamanda deneceğim mutlaka. Bu arada kalem Wahl Eversharp mı? Çok güzel duruyor :)

   Sil
 11. Ta Hong Kong'dan Rhodia Webnotebook almıştım birkaç ay önce, bugün kullanmak kısmet oldu. Yıllardır Moleskine dahil pek çok defter kullandım. Hatta 100-120g kağıtlar alıp, spiral taktırıp, defter haline getirmişliğim vardır sırf iyi kağıt kalitesi için. (Moleskine açıkçası kağıt kalitesi için iyi bir örnek de sayılmaz, ayrıca 100-120g kağıtlar da dolmakalemle her zaman iyi sonuç vermiyor ve defter çok ağır oluyor.) Rhodia bütün yazmış olduğum defterlerden çok daha üstün. Kusursuz. Tek sorun, bu aldığım defterin çizgisiz olarak Türkiye'de bulunmuyor oluşu. Artık dışarılardan sipariş vereceğiz hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rhodia'nın tek sorunu mürekkebin biraz geç kuruması. Bunun dışında oldukça güzel. Maalesef eskiden sadece kareli geliyordu, şimdi en azından noktalı ve çizgilileri filan bulunabiliyor.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...